Dziwna sprawa padające ryby

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: dylus » 08 gru 2010, 08:38

Witam .Pojawił się u mnie w zbiorniku problem .Jakiś miesiąc temu bez objawowo padła mi ryba Silver 17cm wieczorem normalnie jadł a rano niestety nie żył .No i dziś znowu padła jedna z moich ryb .Przed wczoraj jadła ,wczoraj już nie a dziś rano była martwa .Z obserwacji ryb nie stwierdziłem niczego niepokojącego .Ryby jadły ,odchody miały normalne ,nie chowały się a cały czas przebywały przy przedniej szybie zbiornika .Wczoraj ryba która utraciła apetyt miała lekko przyśpieszony oddech nic poza tym .Wszystkie inne ryby żyją i mają się normalnie .Wodę podmieniam tygodniowo 160 l w zbiorniku 390 l w proporcji 50/50% kran i osmoza .Co prawda zbiornik był restartowany 5 tygodni temu . Dawno nie mierzyłem parametrów wody ( ryby normalnie się zachowywały ) .Ryb nie leczyłem na nic i żadnymi środkami .Tydzień temu wprowadziłem do zbiornika bez kwarantanny 8 ramirezek które zakupiłem od kolegi ze sklepu zooo .U niego w zbiorniku pływały od jakiegoś miesiąca i normalnie jadły miały też normalne odchody .W sklepie u kolegi rybki pływały w zbiorniku jedno gatunkowym .Wszystkie pozostałe rybki na razie wyglądają normalnie i normalnie pobierają pokarm .Oddech mają spokojny .

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: Przemek Wieczorek » 08 gru 2010, 08:48

Mariusz podaj parametry wody pH,N02,NO3

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: niki 28 » 08 gru 2010, 09:00

Bezobjawowy zgon dorosłej ryby nie jest niczym nadzwyczajnym.17 cm dyskowiec to dojrzały osobnik,i napewno nie pierwszej młodośći.Tak więc mógł odejść bez jakikolwiek symtomów chorobowych .Zgon drugiej ryby moim zdaniem jest raczej dziełem przypadku,skoro pozostałe mają się dobrze.Tak jak Przemek radzi,możesz jeszcze sprawdzić NO2 NO3 i Ph
Jak będą ok ,to nie masz podstaw do niepokoju.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: dylus » 08 gru 2010, 09:15

Koledzy problem w tym że padła mi teraz ryba młoda (zakupiona u Krzyśka ) Zbadam dziś wodę może coś w wodzie siedzi ale myślę że gdyby to była woda to inne ryby też by jakoś reagowały .

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: Przemek Wieczorek » 08 gru 2010, 11:39

No to masz poważny problem Mariusz,tutaj już na pewno nie przypadek
Koniecznie zbadaj parametry,pasożyty bym raczej wykluczył
Jakie by nie były nie zabijają w tydzien (bo ryby są ogólnie w dobrej kondycji ?),nawet jak byś przytargał je na pielęgniczkach
Drugi powodem padania ryb może być jakaś zjadliwa bakteria/wirus -ostatnio fleksibakterioza i odinoza jest na topie
Dokładnie przyjrzyj się rybą,najlepiej jak byś mikroskopem się pobawił
Wrzuć fotki rybek może ktoś coś z nich wydedukuje
Jesli woda ok To ja bym ryby dał do zbiornika higiencznego (woda ro) i podał baktopur direct
Mariusz i dostajesz kopniaka wirtualnego za brak kwarantanny,naucz się że to ŚWIĘTOŚĆ

Awatar użytkownika
shady_01
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2009, 09:51
Imie i Nazwisko: Patryk Szadujko
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: shady_01 » 08 gru 2010, 12:28

A podajesz co2 do zbiornika? Jeżeli tak to wyłącz na razie i zwiększ napowietrzanie może po prostu się podusiły.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: niki 28 » 08 gru 2010, 14:00

No rzeczywiście.Trzeci zgon ryby w tak krótkim czasie nie może być przypadkowy.Teoria z Co2 jak najbardziej możliwa,po warunkiem że go stosujesz.Jednak skłaniam się do tezy jakieś wrednej bakterii przywleczonej np z nowo zakupinymi rybami.Sprawdź i podaj parametry wody w akwa.Przynajmniej jedno wykluczymy... albo i nie.Co do ewentualnego zastosowania leku,to naraźie nic nie wiemy konkretnego,ale np potraktowanie wody w akwa ozonatorem by nie zaszkodziło.Wyniszczy wszystkie "świństwa" w akwa,i nie zakłóci równowagi biologicznej.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: dylus » 08 gru 2010, 14:48

Od dawna nie podaję co2 bo stwierdziłem że nie potrzeba .Napowietrzanie mam ustawione programatorem 2 godziny pracy dwie przestoju i tak całą dobę więc chyba przyducha to nie jest .Na razie to była druga ryba zobaczę po pracy co się dzieje .Ostatnio sprawdzałem wodę bo mieszam 50/50 % co daje mi twardość 10 stopni a ph miałem w granicy 7 .Nie mierzyłem no3 i no2 ale wykluczył bym no2 dlatego żer przy restarcie nie czyściłem filtrów więc nie zniszczyłem bakteri a woda nowa była dana 50 % wody starej i 50% wody przygotowanej do podmian .Niki nie posiadam ozonatora .

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: niki 28 » 08 gru 2010, 17:59

U mnie w akwa napowietrzacz pracuje non stop.Odpowiednie stężenie tlenu w wodzie napewno nie jest bez znaczenia.Szkoda że nie posiadasz ozonatora.Stosowanie ozonu tak jak powiedziałem wcześniej,zabija nie tylko wszelkie chorobotwórcze drobnoustroje ,ale i sterylizuje wodę pod kątem niepożądanych zanieczyszczeń chemicznych.Póki co poczekaj co będzie dalej.Mam nadzieję,że wszystko wróci do normy.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: dylus » 08 gru 2010, 19:02

Woda zmierzona i wyszło
PH- 7,2
GH-12
KH-9
NO3 OKOŁO 20-30 trudno odczytać
no2-0
Dziwi mnie no3 bo mam teraz w zbiorniku 11 ryb z czego trzy mają około 17 cm a reszta od 6 do 10 cm co prawda mam warstwę 8 cm drobnego żwiru jako taras i taflę zarośniętą pistią .Jak wróciłem z pracy rybki ochoczo rzuciły się do pokarmu (granulat i po godzinie mięcho) Z ciekawości obserwowałem oddech ryb i zmienia się raz u dużych ryb jest około 80 oddechów na minutę a za chwilę spokojniej małe mają 94 oddechy a kilka oddycha jeszcze wolniej .Cały dzień nie chodziło napowietrzanie bo rano je wyłączyłem .Kurczę jakieś pomysły ???? Nie wiem jaki oddech musi być u ryb .

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: roh » 08 gru 2010, 20:42

niki 28 pisze: niepożądanych zanieczyszczeń chemicznych
Proponuję nie szukać innych przyczyn-duże prawdopodobieństwo zatrucia chemią. Czasami dodanie nawozu dla roślin powoduje powstanie cyjanku potasu itp . Przemyśl temat.
Przy zatruciach chemią ryby padają bezobjawowo.Po długotrwałym truciu NO2 ryba traci orientację uderza o szyby itp.Kontrolnie sprawdź pod mikroskopem(jeżeli dysponujesz) czy masz w akwarium żywe wrotki-najlepiej muł z dna.

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: hudy » 09 gru 2010, 04:27

Trzeba wziąść pod uwagę jeszcze karmienie ryb tzn. pokarm i sposób karmienia.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Dziwna sprawa padające ryby

Post autor: dylus » 09 gru 2010, 08:23

Ryby dostają granulaty ok godziny 16 jak wracam z pracy, wszelakiej maści w ilości możliwej do zjedzenia w ciągu 10-15 minut a po jakimś czasie około 1 do 1,5 daję swojej roboty miksa z serca wołowego z sercem indyczym no i przed 22 jeszcze troszkę granulatu tak aby został zjedzony do 22 .Co do zalegania syfu w dnie to raczej odpada bo zrobiłem u siebie taras pod rośliny wysokości 10 cm który oddzieliłem łupkami od plaży na której nasypane jest około 2 cm pisaku .Rybki dostają pokarm na plaży i nic nie przedostaje się między rośliny dzięki łupkom .Raz w tygodniu przy podmianie zbieram kupki na plaży i tyle .

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości