Moje paletki zrobiły się ciemne

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

TRIKU1
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2010, 17:04
Imie i Nazwisko: Rafał Jach
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skarżysko-Kamienna
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: TRIKU1 » 03 gru 2010, 23:18

Pare dni temu moje blu diamenty zrobiły się ciemne co to jest czy to choroba, co mam zrobić proszę o pomoc

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: Bogdan » 04 gru 2010, 08:56

Niestety na tak postawione pytanie nikt nie jest wstanie poprawnie odpowiedzieć ( no chyba że jasnowidz :D )
Musisz podać więcej informacji na temat zbiornika czyli pH NO2 NO3 wielkość zbiornika , obsadę jak długo masz te rybki , kiedy ostatnio wprowadzałeś coś nowego do akwarium zachowanie ryb.czy przyjmują pokarm itp.
Jest wiele powodów dla których rybki robią się ciemne jednak wcale nie musi to być oznaką choroby, tak też zachowują się samce gdy walczą o zachowanie terytorium przed tarłem.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: roh » 04 gru 2010, 11:28

Bogdan pisze:Niestety na tak postawione pytanie nikt nie jest wstanie poprawnie odpowiedzieć ( no chyba że jasnowidz :D )
Musisz podać więcej informacji na temat zbiornika czyli[b] pH NO2 NO3[/b] wielkość zbiornika , obsadę jak długo masz te rybki , kiedy ostatnio wprowadzałeś coś nowego do akwarium zachowanie ryb.czy przyjmują pokarm itp.
Jest wiele powodów dla których rybki robią się ciemne jednak wcale nie musi to być oznaką choroby, tak też zachowują się samce gdy walczą o zachowanie terytorium przed tarłem.
Przede wszystkim na początek parametry wody dodaj do tego o co prosi Boguś tww=kh

TRIKU1
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2010, 17:04
Imie i Nazwisko: Rafał Jach
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skarżysko-Kamienna
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: TRIKU1 » 04 gru 2010, 20:33

Ryby mam już rok,baniak 400l,podmiane wody robię raz w tygodniu po 120litrów,ph 6,0-6,5 NO2 i NO3 nie wiem bo nie sprawdzałem,obsada 15szt żadnych zmian nie robiłem od czasu zmiany obsady akwarium było to rok temu.Akwarium posiada napowietrzacz,filtr kubełkowy TETRATEC,filt wewnętrzny TETRATEC,pare korzeni,grzałka.Ryby pływaja normalnie,jedzą wszystko,odchody raczej normalne(ciemne i nitkowe)
Załączniki
2010142.jpg
2010142.jpg (70.97 KiB) Przejrzano 8563 razy

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: Bogdan » 05 gru 2010, 20:09

TRIKU1 pisze:Ryby mam już rok,baniak 400l,podmiane wody robię raz w tygodniu po 120litrów,ph 6,0-6,5 NO2 i NO3 nie wiem bo nie sprawdzałem,obsada 15szt żadnych zmian nie robiłem od czasu zmiany obsady akwarium było to rok temu.Akwarium posiada napowietrzacz,filtr kubełkowy TETRATEC,filt wewnętrzny TETRATEC,pare korzeni,grzałka.Ryby pływaja normalnie,jedzą wszystko,odchody raczej normalne(ciemne i nitkowe)
Widzę że starasz się namówić kolegów do wróżenia z fusów bo z tych wiadomości , które podałeś nic wywnioskować nie można oprócz tego że akwarium jest przerybione.
Zdjęcie też nic nie mówi ponieważ odbity błysk lampy rozmył obraz.
Na przyszłość staraj się robić zdjęcie bez flesza a jeżeli z fleszem to ustawiaj aparat lekko pod kątem tak by odbity błysk nie trafiał do obiektywu.
Jeżeli ryby normalnie jedzą, mają normalne odchody i normalny wolny oddech to nic nie rób tylko dokładnie obserwuj ich dalsze zachowanie.
Być może to tylko jakieś chwilowe zachwianie parametrów wody w akwarium spowodowało to pociemnienie a na chemię zawsze jest czas.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: roh » 06 gru 2010, 17:30

Sądzę, że bardzo wysokie NO2 lub coś w świeżej wodzie do podmian, Akwarium rzeczywiście przerybione i to przy braku odpowiedniej biologii powoduje wzrost rozpuszczonego dwutlenku azotu-trucizna.
Ja mam w 400l więcej ryb ale zainwestowałem w Hydroponikę i no2 nie skacze mi powyżej 0,2-przy dość skromnych podmianach wody.Podmiany wody należy ograniczać do minimum, pod warunkiem utrzymania dwutlenku azotu w ryzach.
Wsyp jedną łyżkę stołową soli niejodowanej Na 100 l wody jony chloru zablokują częściowo pochłanianie azotu przez skrzela ryby

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: TURYSTA » 07 gru 2010, 14:09

roh pisze: Ja mam w 400l więcej ryb ale zainwestowałem w Hydroponikę i no2 nie skacze mi powyżej 0,2-przy dość skromnych podmianach wody.
A nie chodziło Ci o NO3 ? :)

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: roh » 07 gru 2010, 20:58

NIE,NIE z całą pewnością NO2, NO3 mam na poziomie 20-40 mg /l. Natomiast NO2 "niestety" nie utrzymuję na poziomie =0 częstymi podmianami wody gdyż uważam takie postępowanie za barbarzyństwo. Świerza "ostra" woda jest o wiele bardziej szkodliwa rybom gatunku SYMHYSODON od NO2 an poziomie 0,1-0,2. Ale to moja opinia i proszę jej nie traktować jako wykładnik. Jako blokera używam bardzo niewielkiej ilości soli (łyżeczka na 100 l wody) To powoduje, że jony chloru blokują wchłanianie się azotu przez skrzela.
Wiem ,wiem zaraz napiszecie, że Azjaci przepuszczają przez swoje zbiorniki trzykrotna objętość dziennie. Tak tylko, że oni czerpią wodę z naturalnych zbiorników,przepuszczoną przez filtry, albo i nie, Lub też mają kilkadziesiąt tysięcy litrów w dojrzewalnikach i dopiero taka wodę przepuszczają przez zbiorniki.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: TURYSTA » 07 gru 2010, 21:53

Mnie nie o to chodziło w zasadzie w normalnie funkcjonującym akwarium trzeba się postarać aby NO2 było wykrywalne a już stan o jakim piszesz się utrzymywał. Co do świeżej wody masz po części racje . Dużo świeżej wody może być też przyczyną katastrofy. Ze swojego doświadczenia wiem że im mniej podmieniam wody to i mnie problemów. Dziwne ale prawdziwe i działa już jakiś rok lub dłużej nie mam żadnych problemów z rybami. Niestety NO2 mam na poziomie 0.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: roh » 08 gru 2010, 13:48

TURYSTA pisze: Niestety NO2 mam na poziomie 0.
Kurde ja takie niestety chciałbym mieć cały czas. Cieszę się, że jako jeden z niewielu potwierdzasz moje uwagi a propos świeżej wody ponieważ niestety większość nas, a też część "starych wyjadaczy" głosi tezę podmian wody w ilości 50 i więcej % przynajmniej raz w tygodniu. A spotkałem się z opinią, że wskazane są podmiany wody co drugi dzień w ilości 30%. Kiedy stwierdziłem, że po 5-6 dniach ryby siedzą na czystej kranówce to padło, że przecież 70% wody zawsze zostaje starej(wierutne bzdury). Już nie chce mi się tłumaczyć co dla naszych stworzeń oznacza termin"stara woda".Mi opadają ręce ,a moim rybom płetwy kiedy im to opowiadam.

arecki680
junior
junior
Posty: 39
Rejestracja: 23 mar 2010, 14:31
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Wisniewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: kamień pomorski
Lokalizacja: Kamień Pomorski

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: arecki680 » 23 sty 2011, 16:52

witam . moim zdanie w tym wątku nie została wyczerpana odpowiedz na pytanie .(Moje paletki zrobiły się ciemne )temat zszedł na jakość wody moim zdanie to nie odpowiedz na pytanie.
temat i mnie dotknął dziś miałem więcej czasu by poświecić na obserwacje rybek zaobserwowałem iż moja jedna z blu diamond jest dosłownie granatowa nie wiem co jest przyczyna takiego stanu rybki
parametry wody są w normie od roku nic w akwa nie zmienia
podmiany ciągle takie same 30 d0 40 %
temper standardowa dla tych ryb
co może być przyczyna takiego zgranatowienia
wszyscy wiemy jak wygląda blu diamond i jaki ma kolor ale kiedy ja zobaczyłem to się przeraziłem kolor ma ciemny ciemny granat
proszę o podpowiedz co zrobiłem zle
JAK TO NAPRAWIĆ LUB UNIKNĄĆ W PRZYSZŁOŚĆ TAKIEJ SYTUACJI

Awatar użytkownika
pyrkosz61
senior
senior
Posty: 157
Rejestracja: 02 lut 2008, 23:52
Imie i Nazwisko: Piotr Łęcki
Lokalizacja: Pabianice

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: pyrkosz61 » 23 sty 2011, 17:47

Bogdan pisze:Niestety na tak postawione pytanie nikt nie jest wstanie poprawnie odpowiedzieć ( no chyba że jasnowidz :D )
Musisz podać więcej informacji na temat zbiornika czyli pH NO2 NO3 wielkość zbiornika , obsadę jak długo masz te rybki , kiedy ostatnio wprowadzałeś coś nowego do akwarium zachowanie ryb.czy przyjmują pokarm itp.
Jest wiele powodów dla których rybki robią się ciemne jednak wcale nie musi to być oznaką choroby, tak też zachowują się samce gdy walczą o zachowanie terytorium przed tarłem.

arecki680
junior
junior
Posty: 39
Rejestracja: 23 mar 2010, 14:31
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Wisniewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: kamień pomorski
Lokalizacja: Kamień Pomorski

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: arecki680 » 24 sty 2011, 18:13

moim zdaniem to nie wynika z walki o terytorium po prostu rybka była osowiała dosłownie nie błękitna tylko granatowa ( te kolory się chyba znacznie różnią prawda??)
niestety rybka odeszła. lecz pytanie nadal mnie nurtuje co poszło nie tak, co zrobiłem lub czego nie zrobiłem

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: roh » 24 sty 2011, 19:12

Nic nie zeszło na boczne tory. Po prostu nadal nie mamy parametrów wody. Jeżeli ph masz poniżej 7 i nie wzrasta samoczynnie to znak,że nie masz problemu z amoniakiem, ale jestem prawie pewien, że trujesz ryby dwutlenkiem azotu. Ten związek bardzo powoli załatwia ryby, ale takie są pierwsze objawy (pod warunkiem że tak jak piszesz nie wprowadziłeś żadnych innowacji w karmieniu, podmianach, nowe rośliny, piasek, korzeń, nowa gąbka i t.d. i t.p. no im w końcu podchloryn sodu w świeżej wodzie-używany do odkażania rurociągu-co jakiś czas.) Innych przyczyn nie znajduję.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moje paletki zrobiły się ciemne

Post autor: TURYSTA » 24 sty 2011, 20:47

PH ( jak sie zachowuje noc dzień ) BRAK
NO2 BRAK
NO3 BRAK
KH BRAK
GH BRAK
temperatura standardowa to jaka ?
cienkie nitkowate odchody ? Tu może być też odpowiedź.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 20 gości