Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

spławik
junior
junior
Posty: 36
Rejestracja: 16 cze 2011, 21:17
Imie i Nazwisko: Sławek Kus
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: Londyn

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: spławik » 14 lis 2011, 18:54

Ja piszę o kuracji o której jest mowa w tym wątku.
Przeczytajcie uważnie pierwszy post to będziecie wiedzieli o co mi chodzi.

Bardziej chodzi mi o to, że przy drugiej i trzeciej kąpieli trzeba przełożyć rybę z zasolonej wody, do wody z nadmanganianem nie zawierającej soli.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: gajowa » 14 lis 2011, 21:48

Nic sie rybie nie stanie. To tak samo, jak robisz kapiel w solance w stezeniu 150gr/10 l wody i przeławiasz rybę z akwa z niesolona wodą. Po kapieli w soli wraca przecież do akwa.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: rady3 » 15 lis 2011, 08:28

spławik pisze:Bardziej chodzi mi o to, że przy drugiej i trzeciej kąpieli trzeba przełożyć rybę z zasolonej wody, do wody z nadmanganianem nie zawierającej soli.
Również można robić to stopniowo. Ja przynajmniej, tak jak napisałem, tak właśnie robię. Wielu uważa, że to przesada. Ja tak nie uważam.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: sierocki » 01 sty 2012, 18:03

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś jeszcze stosował tą metodę i jakie są efekty długookresowe?
Pozdrawiam.

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: bongos78 » 13 lut 2012, 16:35

U mnie w aptece jest dostępny nadmanganian potasu w proszku ( Potasu nadmanganian-Kalii permanganas) oraz w tabletkach (Kalium hypermanganicum Galena) 30 tabletek po 100mg. Pan farmaceuta powiedział mi, że ten w tabletkach to już nie jest czysty nadmanganian i polecił proszek. Pytanie do was, co będzie lepiej zastosować to czy to, czy może nie ma różnicy? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Alenquer » 13 lut 2012, 18:11

A nie lepiej kupić czysty nadmanganian na allegro?

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: sierocki » 13 lut 2012, 19:05

Po co jednak płacić za wysyłkę skoro w każdej aptece można go dostać za 6zł.

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: bongos78 » 13 lut 2012, 19:22

Nie o to mi chodziło, bo w aptece ten w proszku kosztuje 4.50 a w tabletkach 5.50, tylko o to, który z nich wybrać :wink:

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Alenquer » 13 lut 2012, 20:07

Pytanie ile potrzebujesz. Ja używam nadmanganianu do dezynfekcji i wolałem kupić kilogram za okolo 35PLN z przesyłką.
Można tez dostać mniejsze ilości.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: sierocki » 13 lut 2012, 22:04

Proponuję ten w tabletkach. Jest łatwiejszy do dozowania gdyż wiadomo, że 1 tabletka to 100mg.

AdasDriver
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2011, 18:52
Imie i Nazwisko: Adam
Miejsce zamieszkania/miasto/: Złotniki Kujawskie
Lokalizacja: Złotniki Kujawskie

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: AdasDriver » 07 mar 2012, 09:15

gajowa pisze:Sposób ten jest zaczerpniety z amerykańskiego forum.
Forumowicz o imieniu Harriett go stosował i zapewnia, ze do tej pory przywry nie powróciły, a od kuracji minęło już prawie rok. Pisze też, że stosował różne inne środki a przywry i tak powracały.

Metoda jest prosta, ale trzeba przestrzegać kilku zasad;

Dzień 1, 4 i 8 to dni w których robi się kurację (3 x), aby przerwać cykl rozwojowy przywr.

Dzień 1-szy.
Przygotowac inne małe akwarium lub wiadro 10 l z grzałka i dobre napowietrzanie, ph ok 6. Rozpuścic nadmanganian w il 2mg/l, czyli 20mg/10 l. Jesli ryby są w wiekszym akwarium lub wiadrze, odpowiednio zwiększyc dawkę. Przełowić ryby i trzymać je w kąpieli przez 4 godz.

W miedzy czasie wysterylizowac i dokładnie umyć akwarium w którym przebywały ryby jak równiez odkazić cały sprzęt który jest uzywany (kable od grzałek, filtry, wkłady filtrowe itp powinny byc zanurzone az do wtyczki). Odkażanie powinno trwać ok 3 godz, a do tego celu można uzyc nadmanganianu w potrójnej dawce (woda mocno fioletowa), lub domowego odkażacza "Ache" Należy dokładnie umyć pokrywę, ścianki i brzegi akwarium, jak również wszystkie mozliwe miejsca, gdzie mogłaby się dostać choć kropla wody akwariowej.
Po kąpieli przeławiamy ryby do wcześniej przygotowanej czystej wody i dodajemy sól w il 100gr/100 l.

Dzień 2, 3, 5, 6 i 7 codzienna podmiana wody (min 80%) i uzupełnianie soli.

Dzień 4 i 8 kąpiele i odkażanie akwarium jak w dniu 1-szym.

Po kuracji ryby powinny być trzymane w wodzie z solą przez 30 dni w dawce jak powyżej.
Nadmanganian jest "zużyty", gdy woda zmieni kolor z różowo/fioletowego na brązowy.
Gdyby ryby były za bardzo sestresowane, nadmanganian można zneutralizowac niewielką ilościa wody utlenionej.

Bardzo ważne jest to mycie akwarium tak, aby nie zostało jakiekolwiek jajo przywry i nie zainfekowało ryb od nowa, bo własnie tutaj robimy ten błąd i stąd nawroty tych uporczywych gości. Nadmanganian potasu jest róniez znakomitym lekarstwem na wiele pasożytów zewnętrznych, jak również pleśniawkę i niektóre bakterie.

Witam
jestem początkującym fascynatem "Dyskowców".... i jak chyba każdy mam już możliwość walki z chorobami tych pięknych ryb.
Bardzo zainteresował mnie ten temat i sposób podany przez Panią Basię.... ale zastanawia mnie:
- ryb trzymamy w zbiorniku czy wiadrze i to ok, w tym czasie odkażamy akwarium potrójną dawką i to też rozumiem ale co dalej.????
bo przecież jak wleję nawet odstanej wody o właściwych parametrach to po wpuszczeniu ryb NO2 wystrzeli jak z procy bo nie będzie biologi
jak radzicie sobie z tym problemem...
bardzo proszę o wskazówki

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: czarjan2 » 07 mar 2012, 14:27

Potrzebny będzie drugi zbiornik z odstałą wodą o odpowiednich parametrach ,po leczeniu ryby lądują do zbiornika docelowego z czystą odstałą wodą ,główny zbiornik i wszystkie filtry z wkładami należy dokładnie umyć po wcześniejszym odkażeniu , następnie zalać czystą wodą i uruchomić filtry.Janek

AdasDriver
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2011, 18:52
Imie i Nazwisko: Adam
Miejsce zamieszkania/miasto/: Złotniki Kujawskie
Lokalizacja: Złotniki Kujawskie

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: AdasDriver » 07 mar 2012, 17:06

czarjan2 pisze:Potrzebny będzie drugi zbiornik z odstałą wodą o odpowiednich parametrach ,po leczeniu ryby lądują do zbiornika docelowego z czystą odstałą wodą ,główny zbiornik i wszystkie filtry z wkładami należy dokładnie umyć po wcześniejszym odkażeniu , następnie zalać czystą wodą i uruchomić filtry.Janek
dziękuję za odpowiedź...ale
Dzień 1, 4 i 8 to dni w których robi się kurację (3 x), aby przerwać cykl rozwojowy przywr w tym czasie dezynfekcja akwarium to jeśli dobrze rozumiem sterylne w którym po kuracji wpuszczamy ryby też czyścimy... czyli nie ma szans by w ciągu 4 dni zaskoczyła biologia.... chyba ze wystarcza wtedy codzienna podmiana wody w wielkości min 80%... bo jak nie to na 2-gi dzień rano NO2 mamy w okolicy 0,2.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: roh » 07 mar 2012, 19:04

No mamy nawet może 0,5 i co w związku z powyższym. Akademickie dyskusje zaczynamy uprawiać od samego startu na forum ??????
Stawiasz 20 dojrzałych baniaków i po problemie. Nigdzie nikt nie napisał, że leczenie dyskowca jet łatwe i proste. Przepraszam za grubiaństwo, ale takie a co, ajak, a gdzie mające na celu ujawnienie wyższości własnego myślenia nad innymi do niczego nie prowadzi. :? :wink:

AdasDriver
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2011, 18:52
Imie i Nazwisko: Adam
Miejsce zamieszkania/miasto/: Złotniki Kujawskie
Lokalizacja: Złotniki Kujawskie

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: AdasDriver » 07 mar 2012, 20:00

roh pisze:No mamy nawet może 0,5 i co w związku z powyższym. Akademickie dyskusje zaczynamy uprawiać od samego startu na forum ??????
Stawiasz 20 dojrzałych baniaków i po problemie. Nigdzie nikt nie napisał, że leczenie dyskowca jet łatwe i proste. Przepraszam za grubiaństwo, ale takie a co, ajak, a gdzie mające na celu ujawnienie wyższości własnego myślenia nad innymi do niczego nie prowadzi. :? :wink:
- to moja ciekawość... i chęć zdobycia wiedzy od tych którzy ją mają
... nie mogę znaleźć postu w którym Pani Basie przestrzega przed wysokim NO2 bo trucizna i stąd moje pytanie, zresztą jak skoczyło mi NO2 na 0,5 to po nocy, po bocji wspaniałej zostało tylko wspomnienie.
Pytanie było skierowane z tych właśnie powodów raz ze już widziałem co jest gdy skacze NO2 i po przestrogach Pani Basi.
Jednym słowem po to by nie popełnić błędu i nie stracić ryb- tylko dlatego .....ze nie zapytałem.
a ze jestem nowicjuszem to i dużo pytań mam... i liczę na pomoc ludzi z wiedzą a nie GRUBIAŃSKICH jak Ty... ( to grubiaństwo zabrało Ci opcję pozytywnego myślenia i czytania ze zrozumieniem.... (nie widzisz mojego pytania jako problemu tylko uważasz to za złośliwość )
... nie rozumiem tylko tego....- skoro nie chcesz mi pomóc to po co piszesz...??
Ps+ mam nadzieję ze Cię nie uraziłem..., bo nie miałem takiego zamiaru... a jeśli tak to Przepraszam

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości