Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Hypno » 11 wrz 2010, 10:35

Dawka 100-120mg trichlorfonu (neguvonu) na 100l wody, czyli 2x więcej niż jest zalecane na opakowaniu Capifosu (oni każą 50mg/100l) I ryby moczymy przez tydzień. Po tygodniu podmiana na maxa nawet 100% i kolejna identyczna dawka, i znowu tydzień moczymy, po kolejnym tygodniu znowu podmiana dawka identyczna i znowu moczymy tydzień. Cała kuracja ma trwać min 21 dni. Lek mieszamy dokładnie w pojemniku i dopiero jak się idealnie rozpuści wlewamy do zbiornika. Nie wiem jak kuracja jest skuteczna w ogólnych zbiornikach ale w sterylnych działa.

KRYTYCZNIE WAŻNE JEST ZACHOWANIE CZYSTOŚCI. W tej chwili jestem pewien, że wiele sposobów leczenia jest skutecznych a winnymi niepowodzenia jesteśmy sami. Czyli w trakcie kuracji nie wkładamy nic niepewnego do zbiornika, a wszystko co wkładamy ma być wyparzone lub zdezynfekowane np. w roztworze perhydrolu (czyli 30% woda utleniona) To co wkładamy do zbiornika rurki, sitka, strzykawki i cała reszta rupieci po użyciu wędruje do wiaderka z odkażaczem i tak do końca kuracji. Ręce przed włożeniem do zbiornika dokładnie myjemy. A w zbiorniku gdzie leczymy sugeruję wymyć dokładnie wszystko co wystaje nad powierzchnię wody, tam na 100% zostają jaja. Podczas karmienia ryb polecam codziennie te wystające nad wodę elementy opłukiwać wodą z akwarium, jeżeli coś tam jest to po pierwsze wpadnie do wody z lekiem i dostanie po łbie a po drugie polewamy wodą z lekiem. Temperatura wody w zbiorniku normalna-28-30, i woda też normalne paletkowa. Nic więcej robić nie trzeba.

REŻIM CZYSTOŚCI JEST NAJWAŻNIEJSZY!!!!

P.S. Mam zapas CAPIFOSU jak ktoś chce mogę odstąpić.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Przemek Wieczorek » 11 wrz 2010, 10:59

Wielkie dzięki Piotrze :!: w poniedziałek zacznę kurację będę informował o jej przebiegu
Dobrze że mam troche neguvonu :)

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Hypno » 11 wrz 2010, 11:53

Dodam tylko jeszcze, że w publikacjach profesora Antychowicza jest informacja, że moczenie w neguvonie w mniejszych dawkach jest także sposobem na pozbycie się nicieni. Więc można się uporać z 2 problemami za jednym zamachem. Ale tego drugiego aspektu nie sprawdzałem, więc piszę że czytałem a nie sprawdziłem.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: gajowa » 11 wrz 2010, 21:44

Odpowiedz na pytanie dlaczego u małych dyskowców nie można uzywac nadmanganianu potasu.

http://www.discusnews.com/article/cat-02/medicine.shtml

Piszą że zabije robaczki ale i popali małym skrzela

cellarium
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 lut 2009, 13:40
Imie i Nazwisko: Bartłomiej Kowalczyk
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: cellarium » 12 wrz 2010, 09:40

gajowa pisze: http://www.discusnews.com/article/cat-02/medicine.shtml

Piszą że zabije robaczki ale i popali małym skrzela
1 drop per gallon. and checked every 24 hours for total ppm.

Nie jestem pewien czy dobrze odczytałem ale wydaje mi się że wg. informacji na stronie ryby przebywają w nadmanganianie dłużej niż 4 godziny.
Może stąd informacja o popalonych skrzelach?

cellarium
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 lut 2009, 13:40
Imie i Nazwisko: Bartłomiej Kowalczyk
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: cellarium » 12 wrz 2010, 09:46

cellarium pisze: 1 drop per gallon. and checked every 24 hours for total ppm.

Nie jestem pewien czy dobrze odczytałem ale wydaje mi się że wg. informacji na stronie ryby przebywają w nadmanganianie dłużej niż 4 godziny.
Może stąd informacja o popalonych skrzelach?
Przepraszam, pomyliłem leki. Komentarz powyżej dotyczy leczenia oodinozy.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Hypno » 12 wrz 2010, 09:59

Jeszcze uwaga odnośnie dawkowania neguvonu. Ponieważ posługujemy się małymi dawkami więc w domowych warunkach jest ciężko je precyzyjnie odważyć. Ja rozpuszczam 1g neguvonu w 200ml osmozy i w ten sposób mam roztwór wygodny do dawkowania. 10ml takiego roztworu na 100l wody daje dawkę 50mg/100l Taki roztwór przechowuję w szklanej butelce od wieeeeelu miesięcy. Nie zauważyłem, żeby z tym roztworem coś się działo i nie zauważyłem też żeby jego skuteczność zmalała. Tylko trzeba wyraźnie oznaczyć butelką. I z daleka od innych osób a zwłaszcza dzieci trzymać. Najlepiej pod kluczem.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Przemek Wieczorek » 12 wrz 2010, 11:20

I to jest bardzo istotna i pomocna informacja,własnie tak zamierzam zrobić Piotrze
pozdrawiam

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Przemek Wieczorek » 17 wrz 2010, 10:00

Ponieważ miałem larwy kuracje postanowiłem odłożyć,niestety rodzice pożarły młode :( no nic następnym razem może się
uda
Ale do rzeczy dziś zaczynam kuracje neguvonem według wytycznych Piotra

Będę informował o dalszym przebiegu

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Hypno » 17 wrz 2010, 19:21

Jeżeli dzisiaj chcesz zacząć to ja proponuję inną metodę. Różnica polega na tym, że nie dajesz samego tri 100-120mg 100l tylko dajesz praziquantel w ilości 400mg/ 100l + neguvon 40mg/100l
Reszta zasad kuracji jest identyczna po 7 dniach podmiana i kolejna dawka mieszanki i po kolejnych znowu podmiana i dawka. Dlaczego tak? Prazi jest delikatniejsze niż neguvon.

Prazi dodatkowo działa na nicienie gdyby były.

Jeżeli musiał byś z powodu zmętnienia i inwazji pierwotniaków podmienić wcześniej wodę to MUSISZ dać po podmianie kolejną dawkę. Moim i nie tylko moim zdaniem 7 dniowe odstępy pomiędzy dawkami pozwalają na wyklucie 2 pokoleń robali! Dlatego ja wolę kąpiele długotrwałe. Zdecydowanie trudniej przegapić wtedy odpowiedni moment podania leku.

W obu przypadkach ryby MUSZĄ być w leku min 3 tygodnie! I najważniejsza jest CZYSTOŚĆ!

Tak czy siak obie metody są dobre.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Przemek Wieczorek » 17 wrz 2010, 19:51

Piotr z góry dziękuje za poświęcenie mi uwagi,natomiast co do terapełtyku zastosowałem już sam neguvon więc tej że kuracji będę wierny
Co jest z tym przechowywaniem neguvonu w roztworze wody,Adamn twierdzi że
cytuje
''to totalna bzdura '' ?
Jak mam to rozumiec lek traci swoje własciowcsi ? staje się toksyczny ?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Hypno » 17 wrz 2010, 21:23

Proponuję poszukać notek producenta odnośnie trchlorfonu. Problem jest jak zawilgotnieje i skrystalizuje.... wtedy to jest na prawdę problem bo te kryształki są trujące (trucizna chyba 6 kategorii!!).
Niech sobie Adam pisze co chce. Ja wiem swoje bo wiem co zostawało z tarła jak nie podawałem i wiem co zostawało jak podawałem, a podawałem właśnie roztwór stojący w butli od prawie roku. A z Adamem nie chce mi się sprzeczać.
Napiszę tylko tyle, że stosowałem jego przepisy na leczenie przywr z tymi drakońskimi dawkami neguvonu w krótkich kąpielach. Owszem przywr było zdecydowanie mniej ale były nadal.

Każdy kto rozmnaża palety ma swoje sposoby na te robale. Janek ma własne, Janusz ma własne i ja mam własne. Adam też ma własne. Co wcale nie znaczy że tylko jeden ma rację :-) I oczywiście są różne gatunki przywr. Ostatnio słyszałem że w 2 miejscach (Czechy i Brazylia) odkryto na paletach takie przywry, których nie ruszała żadna chemia znana... Na szczęście tylko dwa razy takie coś znaleziono.

Z przywrami też będziesz miał młode tyle że z tarła odchowasz 5-10% ryb.... może...

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: Hypno » 17 wrz 2010, 21:30

Wszystko w temacie neguvonu czyli trichlorfonu:
http://sitem.herts.ac.uk/aeru/footprint ... ts/657.htm

Ktoś kto nie wagarował na lekcjach fizyki i chemii z tego materiału wyczyta bardzo wiele. Proszę zwrócić uwagę na wrażliwość w zależności od pH... wiele może wyjaśnić.

cellarium
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 lut 2009, 13:40
Imie i Nazwisko: Bartłomiej Kowalczyk
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: cellarium » 30 lis 2010, 20:10

gajowa pisze: Dzień 1-szy.
Przygotowac inne małe akwarium lub wiadro 10 l z grzałka i dobre napowietrzanie, ph ok 6. Rozpuścic nadmanganian w il 2mg/l, czyli 20mg/10 l. Jesli ryby są w wiekszym akwarium lub wiadrze, odpowiednio zwiększyc dawkę. Przełowić ryby i trzymać je w kąpieli przez 4 godz.
Wracając do tematu.
Czy są jakieś przeciwwskazania by zastosować tą metodę dla innych ryb?
Jak zniosą takie dawki i czas trwania na przykład bocje wspaniałe lub neonki czerwone?

Pozdrawiam:
Bartek.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Sposób na przywry - metoda A. Soh'a

Post autor: gajowa » 30 lis 2010, 23:45

Myślę, ze tak delikatne rybeńki jak neonki nie wytrzymają tego steżenia. Możesz spróbować połowę dawki w kapieli

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości