CHOROBY

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

CHOROBY

Post autor: lara » 25 maja 2005, 18:28

CHOROBA: DZIURAWICA
PRZYCZYNA: Wiciowce Hexamita symphysodoni.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Stres, zla jakosc wody, brak odpowiedniej ilosci witamin w pokarmie (awitaminoza zywieniowa) w tym glównie witaminy C. Dotyka glównie paletki, pielegnice i ryby slonowodne.
SKUTKI: W przypadku braku leczenia wywoluje znieksztalcenia ciala lub smierc rybki.
OBJAWY: Na glowie oraz wzdluz linii bocznej rybki rozwijaja sie otwarte ubytki skóry i miesni.
zredukowac stres do minimum; zmienic diete rybek na karme bogata w witaminy, zwlaszcza w witamine C. Nie wolno dopuscic do powstania gnijacych i powiekszajacych sie ran. Ranki i ubytki staja sie czesto siedliskiem bakterii i grzybów chorobotwórczych. Sa podatne na wszelkie infekcje, dlatego tez nalezy przemywac chore miejsca r-rem rivanolu 100 mg /100 ml, lub tez poddac rybke kapieli w r-rze tetracykliny (antybiotyk) 5 mg /1L czas kapieli 4 dni. Po kuracji wode nalezy przefiltrowac przez wegiel aktywny.
LECZENIE: Hexa-ex, Metronidazol.


CHOROBA: FLEXIBAKTERIOZA
PRZYCZYNA: Bakterie Chondrococus columnaris.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Zle warunki hodowlane (w tym glównie tlenowe), które powoduja namnazanie sie bakterii i rozwój choroby; stres i gwaltowne zmiany srodowiska zycia rybki; moze byc przeniesiona wraz z zarazonymi rybkami, slimakami i roslinkami.
PRZEBIEG: Choroba rozwija sie nie tylko na skórze, ale równiez na skrzelach i wewnatrz organizmu rybki.
OBJAWY: Biale kepki wokól pyska i biale plamy na ciele rybki, odpadajace luski, przekrwione plamy w miejscach zapalnych.
LECZENIE: We wczesnych stadiach stosujemy kapiele krótkotrwale w r-rze:
- trypaflaviny: 3 kapiele czas kapieli 8 godzin
- chloromycetyny: 40mg /1L czas kapieli 10-20 godzin
W zaawansowanych stadiach choroby nalezy rybke usmiercic, a reszcie obsady poprawic warunki oraz zastosowac odkazalnik np. Akryflawina, Trypaflawin.
UWAGI DODATKOWE: Unikamy stosowania siatki. Po leczeniu nalezy zastosowac preparat witaminowo-mineralny, aby uzupelnic niedobory kwasu foliowego i witamin E i K.


CHOROBA: ICHTIOFTIRIOZA, ospa rybia, ichtio
PRZYCZYNA: Kulorzesek Ichthyophthirius multifilis .
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Duze wahania dobowe temperatury.
PRZEBIEG: Do zarazenia dochodzi poprzez chore ryby, przeniesione do zbiornika; rzadziej przez rosliny lub pokarm. Dojrzaly osobnik kulorzeska uwalnia plywki, które jesli w przeciagu 3 dni nie znajda zywiciela, zgina. Pasozyty wwiercaja sie nie tylko w skóre rybki (widoczna wysypka), lecz równiez przenikaja do jej wnetrznosci. Nastepnie po kilku dniach w postaci cyst osiadaja na dnie. W ciagu nastepnych kilkunastu godzin cysta uwalnia ok. nowych 1000 plywek. Dochodzi do zarazenia calej obsady zbiornika. Uwalniajaca sie cysta pozostawia na ciele rybki otwarte ranki, umozliwiajace wtórna infekcje bakterii i plesni.
SKUTKI: W przypadku nie leczenia smierc calej obsady.
OBJAWY: Rybki ocieraja sie o rózne przedmioty, a na ich ciele widoczna jest biala wysypka. Pletwy moga byc posklejane, rybka moze nie przyjmowac pokarmu, byc apatyczna, chowac sie w roslinkach. Dochodzi do padniecia mlodych ryb i narybku.
LECZENIE: kulorzeska mozna zwalczyc jedynie gdy jest on w fazie cyklu przebiegajacego poza cialem zywiciela.
podniesienie temp. do 34°
UWAGI DODATKOWE: Inwazje kulorzeska nalezy zaczac leczyc najpózniej 3 dni po wystapieniu wysypki. Pasozyt charakteryzuje sie zlozonym cyklem zyciowym, tworzy on formy przetrwalnikowe odporne na dzialanie wszelkich leków, w skutek czego po trzech tygodniach nastepuje nawrót choroby.





CHOROBA: ICHTIOSPORIDIOZA
PRZYCZYNA: Grzyb Ichthyospsridium hoferi.
PRZEBIEG: Do zarazenia dochodzi poprzez kontakt z chora ryba. Grzyb atakuje narzady wewnetrzne i tkanki ryb. W koncowych stadiach choroby workowata grzybnia pokrywa cale cialo rybki.
SKUTKI: Smierc chorej rybki, a w przypadku nie leczenia stopniowo calej obsady.
OBJAWY: Chore rybki leza na dnie, nie przyjmuja pokarmu. Poruszaja sie skokami, maja problemy z utrzymaniem równowagi, czesto koziolkuja. Objawy zewnetrzne to m. in. wystrzepione pletwy, guzy i wrzody na skórze, nastroszenie lusek, otwarte pokrywy skrzelowe, wychudzenie.
LECZENIE: Choroba jest nieuleczalna i bardzo zarazliwa. Chore rybki nalezy natychmiast odlowic, usmiercic i spalic. Zmniejszyc obsade rybek i zapewnic im optymalne warunki, poddajac ja kapieli krótkotrwalej w r-rze:
- nystatyny: 1 tabletka /50L czas kapieli 4 dni
- griciny: 1 tabletka (0,125 g) /50L czas kapieli 8 godzin
UWAGI DODATKOWE: Podloze nalezy zniszczyc, roslinnosc spalic. Dokladnie zdezynfekowac cale akwarium i sprzet.


CHOROBA: KAPILARIOZA, kamalanoza
PRZYCZYNA: Nicienie.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Szczególnie podatne sa skalary i dyskowce, oraz rybki zyworodne np. gupiki.
PRZEBIEG: Nicienie pasozytujace w przewodzie pokarmowym rybki prowadza do uszkodzenia sluzówki jelita.
SKUTKI: Smierc rybek, w skutek wycienczenia.
OBJAWY: Brak apetytu, chudniecie, nitkowate, sluzowate odchody.
LECZENIE: Stosujemy kapiel w r-rze Capifosu lub Flubenolu. Nastepnie po 5 dniach robimy 50% podmiane wody, reszte filtrujemy przez wegiel aktywny.Po uplywie 7 dni nalezy kuracje powtorzyc.
UWAGI DODATKOWE:Przy leczeniu Capifosem nalezy usunac ze zbiornika, krewetki, slimaki,kiryski, neonki...



CHOROBA: MARTWICA PLETW
PRZYCZYNA: Bakterie.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Czesto atakuje rybki oslabine ,lub z uszkodzeniami lub zranieniami mechanicznymi (otarcia, obgryzienia, uszkodzenia od siatki). Moze takze byc wywolana zla jakoscia wody, zbyt niska temp, awitaminoza pokarmowa.
OBJAWY: Pletwy rybki poczatkowo bieleja, nastepnie calkowicie obumieraja, sa krótsze, wystrzepione, zniszczone. Ruchy moga byc kolyszace, wystepuje brak apetytu.
LECZENIE: Stosujemy kapiel dlugotrwala w ogólnym zbiorniku z gotowego preparatu, np. MFC (Tropical), po tygodniu kuracje powtarzamy. Mozna równiez zastosowac kapiel w Baktopur direct.
W przypadku martwicy o podlozu grzybiczym u wiekszych ryb mozna przetrzec slady grzyba wacikiem zanurzonym w r-rze zieleni malachitowej. Mozna równiez zastosowac gotowe preparaty przeciwgrzybicze.
Nalezy koniecznie poprawic jakosc wody w zbiorniku ogólnym, zrobic podmiane (ok. 40 %). Konieczne jest równiez zastosowanie odkazalnika. W przypadku choroby wywolanej zranieniami mechanicznymi nalezy usunac z akwa ostre elementy dekoracji, przeprowadzic agresywnych wspólmieszkanców do innego zbiornika.
UWAGI DODATKOWE: Podczas stosowania kapieli, nie wolno zapomniec o silnym napowietrzaniu zbiornika.



CHOROBA: OODINOZA
PRZYCZYNA: Pierwotniak Oodinum, który penetruje naskórek i odzywia sie za pomoca odnózy. Uzywa swiatla jako alternatywnego zródla energii.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Dostaje sie do akwarium wraz z rybami krajowymi, rzadziej z pokarmem.
SKUTKI: Padniecie mlodego narybku, oslabienie doroslych rybek.
OBJAWY: Skóra i pletwy rybki wygladaja jak posypane „zlotym pylem”. Rybka ma posklejane pletwy, plywa kolyszac sie na boki, nie przyjmuje pokarmu, szybko porusza pokrywami skrzelowymi. Jak przy wszystkich chorobach skórnych wystepuje zwiekszone wydzielanie sluzu, a rybki ocieraja sie o rózne przedmioty.
LECZENIE: stosujemy kapiel krótkotrwala w odkazalniku, np. w r-rze:
- soli niejodowanej: 10 - 15 g /1L czas kapieli ok. 20 min
- nadmanganianie potasu: 1g /10L czas kapieli ok. 5 min
- akryflawinie/ trypaflawinie
- rivalnolu: 1g /50L
- wody utlenionej: 3% 10 cm3 /10L
- zieleni malachitowej: 0,05 mg /1L czas kapieli 12 godzin, temp 28*C
Kompiel dlugotrwalej w gotowym preparacie np. FMC, MFC 2000 (Tropical)
UWAGI DODATKOWE: Poniewaz pierwotniak wykorzystuje energie sloneczna, szczególnie pomocne w jego zwalczaniu jest zaciemnienie akwarium, odcinajace pasozytom zródlo energii.


CHOROBA: PIERWOTNIAKI PASOZYTNICZE
PRZYCZYNA: Pierwotniaki Chilodonella, Cyclochataeta, Costia, Trichodina pasozytujace na skórze i skrzelach rybki.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Dostaja sie do akwarium wraz z rybami krajowymi, rzadziej z pokarmem; wystepuje czesto wsród ryb welonowych.
SKUTKI: Trudnosci w oddychaniu, swedzenie naskórka, padniecie mlodego narybku, rybki gina z powodu zniszczenia skrzel.
OBJAWY: Rybki maja posklejane pletwy, ocieraja sie o rózne przedmioty. Kolory sa wyblakle w skutek nadmiernego wydzielania sluzu, czesto pojawiaja sie niebiesko-biale zmetnienia skóry, czasem skóra strzepi sie nitkowato. W dalszych stadiach choroby na skrzelach pojawiaja sie blekitnawe rozjasnienia. Rybki mimo choroby i oslabienia spowodowanego utrudnionym oddychaniem moga jesc i rosnac.
LECZENIE: stosujemy kapiel krótkotrwala w odkazalniku, np. w r-rze:
- soli niejodowanej: 10 - 15 g /1L czas kapieli ok. 20 min
- nadmanganianie potasu: 1g /10L czas kapieli ok. 5 min
- akryflawinie/ trypaflawinie
- rivalnolu: 1g /50L
- wody utlenionej: 3% 10 cm3 /10L wody
- zieleni malachitowej: 0,05 mg /1L czas kapieli 12 godzin, temp 28*C
lub dlugotrwalej w gotowym preparacie np. FMC, MFC 2000 (Tropical)
UWAGI DODATKOWE: Choroba jest bardzo zarazliwa. Pasozyty sa scisle zwiazane z zywicielem, bez niego gina do kilkunastu dni. Skutecznie wyniszcza je równiez temp >30*C. Leczenie nalezy prowadzic konsekwentnie, gdyz pasozyty przyzwyczajaja sie do malych, krótkotrwalych dawek leku. W wypadku nawrotu choroby nalezy zastosowac nie uzywany wczesniej lek w zwiekszonej dawce (do 50%)


CHOROBA: POSOCZNICA, zarazliwa ”puchlina wodna”
PRZYCZYNA: Bakterie Pseudomonas punctata.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Zapadaja na nia ryby stare lub oslabione; przebywajace dlugi czas w zlych warunkach hodowlanych, przekarmiane, zwlaszcza pokarmem tlustym (np. wazonkowcami).
PRZEBIEG: ”Lekka” infekcja bakteryjna przechodzi z czasem w dlugotrwale zakazenie. Odpornosc rybki zostaje oslabiona. Pojawiaja sie rozsiane stany zapalne, które powoduja przeciekanie tkanek oraz naczyn krwionosnych. Plyny ustrojowe wyciekaja i gromadza sie w jamie ciala.
SKUTKI: Smierc calej obsady w przypadku nie podjecia zadnych kroków.
OBJAWY: Rybka jest apatyczna, przebywa pod powierzchnia wody lub kryje sie w roslinkach i zakamarkach, nie przyjmuje pokarmu. Luski sa nastroszone, pokrywy skrzeli otwarte. Wystepuje wytrzeszcz oczu. Jama brzuszna wypelniona jest ciecza, brzuch rozdety. U narybku nastepuje rozdecie pecherzyka zóltkowego.
LECZENIE: Rybki w bardzo zaawansowanych stadiach nalezy natychmiast usmiercic. Mozna spróbowac leczenia rybek w osobnym zbiorniku, jednak leczenie rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Kapiele dlugotrwale w r-rach antybiotyków:
- chloromycetyny: 5g /100L
- auromycyny (chlorocykliny): 1,3 g /100L
- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- streptomycyny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
Zbiornik ogólny dezynfekujemy jednorazowo za pomoca odkazalników, np.
- zieleni malachitowej: 0,005g /100L
- rivanolu: 1g /500 L
- wody utlenionej: 3% 1-3 cm3 /10L
UWAGI DODATKOWE: Produkty rozkladu antybiotyków daja silny i nieprzyjemny zapach.




CHOROBA: PUCHLINA WODNA, obrzek
PRZYCZYNA: Bakterie, zla jakosc wody (w tym glównie zly poziom azotanów), inne choroby, zwlaszcza rybia gruzlica.
PRZEBIEG: Rybka absorbuje wiecej wody, niz moze wydalic, w skutek czego puchnie jak balon.
SKUTKI: Smierc rybki.
OBJAWY: Rybka puchnie, oczy sa wylupiascie wysadzone.
LECZENIE: Zastosowac gotowe leki na puchline, np. Sera Bactopur Direct, lub poddac rybke kapieli dlugotrwalej w osobnym zbiorniku w r-rach antybiotyków:
- chloromycetyny: 5g /100L
- auromycyny (chlorocykliny): 1,3g /100L
- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- achromycyny: 1g /100L czas kapieli 4 dni
Produkty rozkladu antybiotyków daja silny i nieprzyjemny zapach.
Zbiornik ogólny dezynfekujemy jednorazowo za pomoca odkazalników, np.
- zieleni malachitowej: 0,005g /100L
- rivanolu: 1g /500 L
- wody utlenionej: 3% 1-3 cm3 /10L
- soli niejodowanej: 1g /1L
UWAGI DODATKOWE: Choroba zarazliwa, trudna do wyleczenia. Czasem rybka moze wyzdrowiec samoczynnie, lub tez pasc pomimo podjecia leczenia.



CHOROBA: SAPROLEGNIOZA, plesniawka
PRZYCZYNA: Grzyby z rodzaju Saprolegnia i Achyla.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Pasozyt atakuje glównie ryby chore, okaleczone lub oslabione zlymi warunkami wodnymi, zwlaszcza w skutek zbyt niskiej temp wody.
PRZEBIEG: Zakazone miejsca sa bardzo narazone na atak bakterii. W dalszych stadiach choroby, gdy dojdzie juz do calkowitego zniszczenia skóry, nastepuje stopniowe niszczenie tkanki miesnej.
SKUTKI: W przypadku nie leczenia doprowadza to do rozpadu ciala lub zniszczenia skrzel, co jest równoznaczne ze smiercia rybki.
OBJAWY: Rybki ocieraja sie o rózne przedmioty, pletwy moga byc zwiniete lub posklejane. Na ciele rybki widac miejscami brudnawo-biale klaczki plesni, podobne do waty. W zaatakowanych miejscach moga wystapic ubytki skórne. Choroba atakuje skrzela rybki, powodujac trudnosci w oddychaniu, oraz oczy (powierzchnia rogówki oka moze byc zmetniala).
LECZENIE: Nalezy zapewnic rybkom optymalne warunki, w tym glównie temp. W przypadku wiekszych rybek, miejsca zakazone mozna obmyc wacikiem zamaczanym w r-rze nadmanganianu potasu w stezeniu 1g/1L. Chore rybki nalezy poddac kapieli krótkotrwalej w r-rze:
- nadmanganianu potasu 1g/ 10L czas kapieli do 10 min
- soli niejodowanej 10-15g/ 1L czas kapieli do 20 min
- FMC Tropicala
- Bactopur direct
Podczas leczenia zapewnic rybkom dobre natlenienie.
UWAGI DODATKOWE: Plesn moze zaatakowac ikre. Wtedy na jej powierzchni widac liczne nitki, które odrastaja promieniscie od powierzchni jaja.


CHOROBA: SPIRONUKLEOZA, wiciowce
PRZYCZYNA: Wiciowce z rodzaju Spironucleus.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Szczególnie czesto zapadaja na nia skalary i dyskowce.
PRZEBIEG: Wiciowce to jednokomórkowe organizmy posiadajace szesc wici z przodu i dwie z tylu. Zyja w jelitach ryb przyczepione przednia czescia do scianek. Po pewnym czasie przedostaja sie równiez do innych organów.
SKUTKI: Smierc rybki, dziurawica.
OBJAWY: Nagly brak apetytu. Rybki wydalaja rzadkie, biale, kleiste odchody. Brzuszek jest spuchniety, moga wystepowac ubytki skórne w okolicach glowy oraz wytrzeszcz oczu.
LECZENIE: 1) Stosujemy Metronidazol (dostepny w aptece na recepte). Podajemy 500 mg/100L (2 tabletki 250 mg). Podczas karmienia podajemy pokarm rozmaczamy w rozpuszczonej polowie tabletki metronizadolu. Po tygodniu powtarzamy kuracje, podmieniajac przed powtórka ok. 50% wody.
- podniesc temp do 35*C na czas 2 tygodni, gdyz wiciowce w temp powyzej 31*C nie wykazuja rozwoju. Czynnosc ta równiez nalezy powtórzyc.
UWAGI DODATKOWE: Metronidazol jest bezpieczny dla bakterii nitryfikacyjnych.






CHOROBA: WRZODY PODSKÓRNE
PRZYCZYNA: Bakterie przeniesione do akwarium wraz ze zle przygotowanym podlozem lub korzeniami.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Atakuja rybki zranione lub przebywajace w zlych warunkach hodowlanych.
SKUTKI: Trudne do wyleczenia, powracajace wrzody staja sie przyczyna smierci rybki.
OBJAWY: Rybka ociera sie o rózne przedmioty, jest ogólnie oslabiona. Na pysku, pokrywach skrzelowych oraz w gardzieli wystepuja szare, brunatne badz rózowe narosla. Moze wystapic wytrzeszcz oczu.
LECZENIE: Chora rybke wylowic i polozyc na wilgotnym materiale. Za pomoca waciku namoczonego w r-rze rivanolu 1g /10L zetrzec narosla i delikatnie rozcierac wrzody. Po zabiegu umiescic rybke w kapieli krótkotrwalej w r-rze:
- nadmanganianu potasu: 1g /10L
- rivanolu : 1g /50L
- trypaflawiny : 1g /20L
- wody utlenionej 3% 10cm3 /10L
Po kapieli przenosimy rybki do osobnego zbiornika i zapewniamy im optymalne warunki. Zbiornik ogólny jednorazowo odkazamy za pomoca:
- chloraminy: 1g /100L
- zieleni malachitowej: 0,005g /100L
- rivanolu: 1g /500 L
- wody utlenionej: 3% 1-3 cm3 /10L
lub innego odkazalnika. W przypadku braku rezultatów mozna spróbowac kuracji antybiotykowej. Stosujemy wtedy kapiele dlugotrwale w r-rze:
- chloromycetyny: 5g /100L
- auromycyny (chlorocykliny): 1,3g /100L
- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- streptomycyny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
Produkty rozkladu antybiotyków daja silny i nieprzyjemny zapach.
UWAGI DODATKOWE: Przy braku poprawy lub nawrotach choroby po kuracji antybiotykowej nalezy usmiercic rybke.


CHOROBA: ZABURZENIA FUNKCJONOWANIA PECHERZA PLAWNEGO
PRZYCZYNA: Zla dieta rybki; bakterie chorobotwórcze wywolujace infekcje i zapalenia.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Szczególnie powszechna wsród zlotych rybek (Carassius auratus auratus) ze wzgledu na ich nietypowy ksztalt ciala. Czesto przyczyna jest suchy pokarm, który wypelnia ich jelita i powoduje zaburzenia dzialania pecherza plawnego. Inne czynniki sprzyjajace to zle warunki hodowlane, zbyt niska temp, stres.
SKUTKI: Smierc rybki w wyniku wycienczenia.
OBJAWY: Rybka plywa brzuchem do góry, jej ruchy sa kolyszace. Jest ciagle wypychana tuz pod tafle wody; czesto ma problemy z oddychaniem.
LECZENIE: W przypadku podloza pokarmowego nalezy podac rybkom lekkostrawny, rozmoczony pokarm, lub pokarm bazujacy na zelu. Skutecznie zadziala równiez zwyczajna zielenina. W przypadku podloza bakteryjnego, gdy dochodzi do infekcji, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Rybke przenosimy do osobnego zbiornika i podajemy jej antybiotyk wraz z pokarmem, lub gdy rybka nie je, stosujemy jego wodny r-r (kapiel dlugotrwala), np. w:
- penicylinie krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- chloromycetynie: 5g /100L
Po kuracji poprawiamy warunki w zbiorniku ogólnym: podnosimy temp o 2-3 stopnie, podajemy do wody preparaty witaminowe.
UWAGI DODATKOWE: Produkty rozkladu antybiotyków daja silny i nieprzyjemny zapach.


CHOROBA: ZAPALENIE PRZEWODU POKARMOWEGO
PRZYCZYNA: Niewlasciwy pokarm lub sposób zywienia rybek.
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: Nadmierne karmienie rybek roslinozernych pokarmem miesnym, jednolita i monotonna dieta, przejedzenie, przeterminowana/ zatruta karma, jednostajne zywienie pokarmem skoncentrowanym lub samymi larwami ochotki
SKUTKI: Dlugo trwajaca choroba powoduje wychudzenie oraz smierc rybki.
OBJAWY: Rybki sa apatyczne i ociezale, nie chca przyjmowac pokarmu. Przykladowe objawy zewnetrzne - obrzek 1/3 przedniej czesci ciala, czasem wpadniety brzuch w wyn. wychudzenia rybki, okolica pletwy odbytowej ciemno zabarwiona, przekrwiona okolica zoladka i odbytu, rybka wydala nie strawione resztki pokarmu, które ciagna sie w postaci sluzowatej wydzieliny, krwisty kal. Czasem wystepuje równiez zwiniecie/ nienaturalne naprezenie pletw, kolory sa nienaturalnie intensywne. Moze wystapic obojetnosc plciowa.
LECZENIE: Odlowic chora rybke do osobnego zbiornika, zastosowac kapiel dlugotrwala (ok. 4 dni) w:
- soli niejodowanej: 1g /1L
- chloraminie: 1g /100L, uzupelnic po 3 dniach polowa dawki
- trypaflawinie: 1g /100L
lub kapiel krótkotrwala (8 h) w r-rze detremycyny: 125 mg (1 kapsulka) /2L
UWAGI DODATKOWE: podajemy rybkom lekkostrawny pokarm – platki roslinne, rozwielitki, oczliki. Nalezy bezwzglednie zastosowac wlasciwa diete dla danego gatunku!



Choroba: PASOZYTY SKORNE I SKRZELOWE
OKOLICZNOSCI SPRZYJAJACE: spadek odpornosci imunologicznej
SKUTKI: Uduszenie rybki
OBJAWY:ocieranie o przedmioty,odstajace pokrywy skrzelowe,plochliwosc,brak apetytu,rybka robi ruchy pyszczekiem jakby chciala cos z siebie wypluc.
LECZENIE: Moneol w polaczeniu z Ciliol.
- Ciliol podajemy 24godz. przed podaniem Moneolu
- przed wlaniem Moneol, 50% podmiana wody, podajemy w dawce 1ml/15l wody akwaryjnej. Zalaczamy obowiazkowo dodatkowe natlenianie. Po uplywie 4 GODZIN, 80% podmiana wody + filtracja przez wegiel aktywny.
Leczenie nalezy po uplywie 5-8 dni , w zaleznosci od temperatury wody powtorzyc.
UWAGI DODATKOWE: moze nastapic silny rozwoj bakteri.
Załączniki
bauchwassersucht07-tn.jpg
puchlina wodna
bauchwassersucht07-tn.jpg (8.23 KiB) Przejrzano 25812 razy
kiemenwuermer02-tn.jpg
pasozyt skrzelowy
kiemenwuermer02-tn.jpg (7.58 KiB) Przejrzano 25813 razy
darmflagellaten04-tn.jpg
dziurawica
darmflagellaten04-tn.jpg (2.39 KiB) Przejrzano 25814 razy
Ostatnio zmieniony 18 lut 2007, 13:49 przez lara, łącznie zmieniany 2 razy.

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 maja 2005, 18:45

:D
Załączniki
ichthyo01-tn.jpg
rybia ospa
ichthyo01-tn.jpg (4.11 KiB) Przejrzano 25808 razy
pilzinfektion01-tn.jpg
plesniawka
pilzinfektion01-tn.jpg (2.37 KiB) Przejrzano 25809 razy
flossenfaeule02-tn.jpg
martwica pletw
flossenfaeule02-tn.jpg (2.84 KiB) Przejrzano 25811 razy

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 09 cze 2005, 06:50

lara pisze:dziekuje....nie zawstydzajcie mnie.... :oops: robie to bardzo chetnie,kazdy pomaga jak moze.

Nie pozostaje mi nic innego, jak jeszcze bardziej Cię zawstydzić :D
Muszę powiedzieć, że to co napisałaś, to kawał dobrej roboty.
Zrobiłaś to prosto i na temat.

Zamieszczone opisy będą niewątpliwie pomocne mniej doświadczonym akwarystom, zwłaszcza że w tekście nie ograniczyłaś się do leczenia symptomów, ale też wskazałaś na najczęściej powodujące je przyczyny.

Może dzięki temu wzrośnie u czytelników świadomość faktu, że lepiej jest zapobiegać, jak leczyć.

Profilaktyka jest w tym wypadku najważniejsza. Leczenie, to niestety zawsze wielka niewiadoma, gdyż na sukces składa się bardzo wiele elementów, często nawet nie uświadamianych sobie przez leczącego.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 09 cze 2005, 11:42

Uważam że ten post Lary nie ma żadnego sensu ........................... aby był schowany na forum . Należy go przenieść dodatkowo do działu artykuły . Myślę że dobrym zwyczajem będzie wybieranie takich postów z forum i wkładanie ich do działu - artukuły członków klubu . Zawsze będzie można później dodać kilka fotek jak dana choroba wygląda i jak ją zidentyfikować na 99% . Uchroni to nie tylko ryby ale ich właścicieli przed stresem spowodowanym tym że coś się źłe dzieje w akwarium .

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 09 cze 2005, 22:35

to napewno dobry pomysl by go umiescic w dziale artykulow.....ale mysle ze wtedy , bedzie trudniej go znalesc. Mysle ze niektorym nawet nie przejdzie przez glowe by tam wlasnie szukac pomocy.
Wiemy sami po sobie, gdzie kierujemy pierwsze kroki gdy rybka cos doskwiera- do dzialu choroby-.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CHOROBY

Post autor: nobleKoziol » 11 maja 2014, 23:59

Super warto zaznaczyc :wink:

Sima0
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2020, 10:45
Imie i Nazwisko: Marcin Winkler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dębno

Re: CHOROBY

Post autor: Sima0 » 01 gru 2020, 20:12

Co myślicie o wpisie odnośnie plesniawki, chodzi mi o dawkowanie nadmanganianu potasu dla kąpieli krótkotrwałej:

1g / 10L wody

Czy nie powinno być 1tab lub 100mg / 10L

Sporządziłem taki roztwór jak napisane w opisie woda mocno fioletowa i mam wątpliwości czy tam rybę wsadzać

Z góry dzięki za wasze opinie
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: CHOROBY

Post autor: przynenta » 06 gru 2020, 18:27

Dawka jest Ok, chociaż ja nie stosuję kąpieli krótkotrwałych

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości