stres ryb

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

G.dog
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2008, 15:51
Lokalizacja: glasgow UK

stres ryb

Post autor: G.dog » 23 lis 2008, 22:31

Akwarystyka interesuje sie od 10 lat,nie dawno temu zdecydowalem sie na zakup paletek.usunolem wszystkie ryby ktore dotychczas mialem zostawilem tylko 3kiryski Albino,wymienilem 100%wody i przygotowalem akwa pod paletki. 4 tyg.temu nabylem 7 paletek ok:mniej wiecej 5cio miesieczne. Wszystko wydawalo sie normalne ryby przyjmowaly pokarm zachowywaly sie bardzo poprawnie . Po ok 2tyg jednego poranka ryby nagle zaczely sie ukrywac i wyraznie pociemnialy,nie przyjmowaly pokarmu.Zauwazylem przyspieszony oddech,wydawaly sie mocno podenerwowane.Zaczolem szukac tego powodow.Odrobaczylem ryby srodkiem podobno "rewelka" o nazwie KUSURI, sprzedawca w sklepie mi to polecil od niego rowniez zakupilem ryby on rowniesz je odrobaczal ok 5tyg przed moja kuracja. Po uplywie kilku dni wymienilem ok 80% wody, wszystko wrucilo do normy ponownie ryby byly zarloczne i jedyne w swoim rodzaju,nie okazywaly zadnych oznak stresu. Tydzien puzniej,znowu to samo,stres przysp oddech,ciemna barwa.Naprawde nie mam pojecia co robie nie tak. Podmieniam 1/4 wody co 7 dni. karmienie:zywy pokarm,rozwiekitki,rurecznik. serce wolowe,lane kluski wlasnej roboty skladniki:jajko maka. sucha karma. dane mojego zbiornika:wym 1500x500x400 ok 300ltr. Piach zwykly zulty uzywany w budownictwie dobrze wygotowany i plukany dokladnie, 2 rosliny nie zbyt wielkie nie znam nazwy,filter zew pompujacy ok 750ltr na gdz. wklady filtracyjne, gabki,kostki BIO firmy fluval. Temperatura 30stopni,jakosc wody:NO3-0,NO2-0,GH-0,KH-0,PH-6.4,CL2-0,! naprawde nie wiem co sie dzieje z moimi paletami.POMOCY!!!!!!!


Proszę używać małych i wielkich liter. Proszę o poprawienie. Moderator- rady3
Ostatnio zmieniony 24 lis 2008, 19:22 przez G.dog, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 23 lis 2008, 23:53

Według mnie masz typowe objawy wzrostu NO2. Piszesz wprawdzie, że NO2 wynosi 0, ale czy był to pomiar wykonany przed, czy po podmianie wody? Gdy u mnie w jakiś czas temu ryby tak się zachowywały, to początkowo też szukałem przyczyn w chorobach. Na szczęście posiadam mikroskop, więc mogłem szybko wykluczyć pasożyty, pozostało poszukać winowajcy w wodzie. Właściwie od tego powinienem zacząć. Pomiar NO2 szybko ujawnił przyczynę płochliwości ryb. Przez 2 czy 3 miesiące podmieniałem prawie połowę wody dziennie! Teraz biologia działa super, plenum spisuje się doskonale i podmiany 10% na tydzien wystarczają aż nadto.
Dlatego proponuję abyś najpierw dokładnie "przyjrzał" się wodzie. Zbadaj zwłaszcza stężenie NO2 przed podmianą i po niej, a także np rano i wieczorem. To może wiele wyjaśnić.
Pozdrawiam Darek

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 24 lis 2008, 08:40

Proponuję dodoatkowo usunąć z menu rureczniki i rozwielitki, chyba że sam hodujesz i masz 100% pewność czystości pokarmu, bo daleko nie zajedziesz z tymi pokarmami...kłania się mikroskop i wykonanie podstaowych obserwacji odchodów, śluzu i wycinków skrzeli.... pozdrawiam
P.S. popracuj nad ortografią bo aż czytanie boli w oczy.....a jeśli masz problemy to jest automatyczny słownik i sprawdzi Ci poprawność pisowni....

G.dog
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2008, 15:51
Lokalizacja: glasgow UK

Post autor: G.dog » 24 lis 2008, 19:13

Sorry za pisownie ale jak mialem 10 to sie przeprowadzilem z moja rodzina do Scotland in UK i zaczolem chodzic do Brytyjskiej szkoly tak ze mam problem z pisaniem po polsku tyle co sie sam nauczylem,a jestem tu na forum z zapytaniem bo Polska spolecznosc jest mondrzejsza.Chyba opisuje wystarczajaca jasno zebys latwo mnie zrozumial?!

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 25 lis 2008, 08:06

G.dog pisze:Sorry za pisownie ale jak mialem 10 to sie przeprowadzilem z moja rodzina do Scotland in UK i zaczolem chodzic do Brytyjskiej szkoly tak ze mam problem z pisaniem po polsku tyle co sie sam nauczylem,a jestem tu na forum z zapytaniem bo Polska spolecznosc jest mondrzejsza.Chyba opisuje wystarczajaca jasno zebys latwo mnie zrozumial?!
Hmmm o ile się nie mylę to w angielskim nowe zdanie też zaczyna się z wielkiej litery. Nic nie pisałem o polskich znakach ponieważ zauważyłem gdzie mieszkasz.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 25 lis 2008, 12:11

Nie znamy historii wszystkich użytkowników forum, wystarczyło na początku w jednym zdaniu wyjaśnić pisownię "moja kochać twoja..." i wszystko było by łatwiejsze... rozumiem to i szanuję, że choć tyle opanowałeś, staram się zrozumieć choć dość ciężko się czyta posty tego typu.... pozdrawiam

MarcinR
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 29 gru 2004, 09:44
Imie i Nazwisko: Marcin Ryszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tworków k/Raciborza
Lokalizacja: Racibórz
Kontaktowanie:

Post autor: MarcinR » 25 lis 2008, 22:00

arturo pisze: popracuj nad ortografią bo aż czytanie boli w oczy.....a jeśli masz problemy to jest automatyczny słownik i sprawdzi Ci poprawność pisowni....
Coś mnie się zdaje że to forum schodzi z tematu... :shock:

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Post autor: El-tee » 26 lis 2008, 20:35

Grzegorz przy Kh=0 to ph gwałtownie spada przy ph=6,4 to KH powinno być ok 3 a Ty masz 0, może testy coś nie tak?
A co do żywego pokarmu lepiej go usuń z meni rybek.

G.dog
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2008, 15:51
Lokalizacja: glasgow UK

Post autor: G.dog » 27 lis 2008, 19:59

Dzieki Pawel. Wszystko wrocilo do normy ryby wygladaja na bardzo energiczne,trwa nieustanna przepychanka! Powrucily do swojego pierwotnego ubarwienia,moim zdaniem; Po zakupieniu ryb musi troche potrwac zanim ryby sie oswoja,u mnie to trwalo dlugo i dlatego pytalem na forum! Co do tych testow to uzywam: TETRA paski ,zawiera wszystkie 6 pomiarow w jednym. Masz jakies lepsze sprawdzone testy? podaj nazwe to zakupie i wyprobuje!! Nie podaje juz zywej karmy, a co myslicie o mrozonych rurecznikach? sa OK? Pozdrawiam

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Post autor: El-tee » 27 lis 2008, 20:43

Grzegorz co do testów używaj kropelkowych np sery lub zooleka są bardziej wiarygodne.
Mrożony lepiej zrobić samemu i wszystko będzie dobrze.
Powodzenia

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości