Praziquantel

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Praziquantel

Post autor: eugen » 18 gru 2004, 23:15

Praziquantel to skladnik wielu lekow uzywanych do odrobaczania zwierzat domowych takich jak : psy, owce , konie usw. Ostatnio znajduje on coraz szersze zastosowanie w akwarystyce do zwalczania pasozytow skrzelowych i skornych jak i pasozytow przewodu pokarmowego.
Jego chemiczna nazwa to 2-(cyclohexylcarbonyl)-1,2,3,6,7,11b-hexahydro-4H-pyrazino[2,1-a]isoquinolin-4-on, (C19H24N2O2).
Jest t substancja krystaliczna o gorzkim smaku ktora jest slabo rozpuszczalna w wodzie, na100ml 0,04 g. przy 25°C ktora nalezy przechowywac w zamknietych ciemnych pojemnikach w temp. pokojowej ( zrodlo www-vetpharm.unizh.ch/WIR/0000...526/8741__F.htm )
Jego szkodliwosc: preparat ten jest dla ludzi i zwierzat w gruncie rzeczy nieszkodliwy.
W krajach tropikalnych leki z jego zawartoscia sa stosowane przy chorobach infekcyjnych nawet u kobiet ciezarnych i karmiacych ( zrodlo http://www.pharmavista.ch/indexD.htm?ht ... 01294D.htm ). U zwierzat nie ma tez przeciwwskazan do uzywania lekow z zawartoscia Praziquantelu
W okresie ciazy i karmienia .
Jak dziala Praziquantel? Otoz srodek ten przenika bardzo szybko przez cala powierzchnie pasozyta I rozprowadza sie rownomiernie po calym jego ciele powodujac uszkodzenia jego powiezchni, paraliz miesni i w skutkach jego smierc, jego najsilniejsze dzialanie nastepuje juz po 3- 4 godzinach .U zwierzat zostaje on po ok 48 godz. Neutralizowany przez watrobe i wydalany za posrednictwem moczu. ( zrodlo http://www.drak.de/Glossar/Xtended/Wurmmittel.html ).
Dawkowanie w chodowli Dyskowcow. Jako normalna dawka jest polecane jako ( zrodlo "Discus Live 3" str 57 Autor Dpl. Biolog. C. Homrighausen ) )
kapiel krotkotrwala-10mg /l przy 3-6 godz.
Kapiel dlugotrwala : 4mg /l przy kapieli ponad 24 godz.
Do jedzenia 4-5 mg / 1g jedzenia przez okres 3 dni ( zrodlo http://www.drak.de/Glossar/Xtended/Wurmmittel.html )
( waga w mg to ilosc "czystego" Praziquantelu a nie lekarstwa w ktorym sie znajduje )
Z doswiadczen akwarystow wynika , ze nawet kapiel przez 12 dni bez zmniany wody ( zrodlo "Discus Live 9" str. 7 ) nie powoduje zadnych szkod u dyskowcow a jest bardzo skuteczna w walce z pasozytami.
W jakich lekarstwach wystepuje Praziquantel ? nie znam zadnych "polskich" ale 2 "niemieckie"( moze wystepuja w polsce pod ta sama nazwa )
Droncit " srodek do odrobaczania psow . Paczka to 2 Tabletki ( 1 = 50mg Praziquantel ) cena okolo 8euro ( bardzo drogo bo np 300 l wody = 1200 mg = 96 Euro ale do kupienia bez recepty w niemczech )
Cestocur ( Firma Bayer) : srodek do odrobaczania owiec ( 1ml/25 mg Praziquantel ) sprzedawany w najmniejszym opakowyniu 500ml w cenie okolo 50 Euro tylko na recepte.
(zrodlo o "Cestocur" www-vetpharm.unizh.ch/TAK/0500...000/00054703.01 ).
Dzialanie tego srodka na inne ryby i skutki uboczne ? nie znalazlem zadnych przeciwskazan z wyjatkiem jednej opini, ze "sumiki panzerne" zle znosza ta kuracje i powinny przy oznakach zlego samopoczucia zostac przeniesione do innego zbiornika . Jako skutek uboczny podobno ( ale nie potwierdone wiec moze tylko "powiedziala baba babie" ) czasowa nieplodnosc ( zrodlo http://www.drak.de/Glossar/Xtended/Wurmmittel.html ).
Srodek ten jest podobno bardzo skuteczny i zyskuje na popularnosci, jego nazwa przejawia sie i jest polecany jak mozna zauwazyc w fachowych czasopismach takich jak "Discus Live" a takze na Forach niemieckich. Do napisania tego sklonilo mnie to, ze na moje pytanie o ten srodek na Forum pozostalo przez kilka dni ( jako chyba dotychczas jedyne w histori forum) bez zadnej odpowiedzi.
Oswiadczam, ze nie biore zadnej odpowiedzialnosci za stosowanie tego srodka i bledy w tlumaczeniu. Jednoczesnie zapewniam, ze staralem sie wszystko mozliwe wyszukac i zrobic to jak najdokladniej i wiernie w miare moich mozliwosci i zdolnosci.
Dolaczam tez pare zdjec pasozytow skrzelowych
Załączniki
Kiemwurm1.jpg
Kiemwurm1.jpg (44.05 KiB) Przejrzano 9127 razy

Awatar użytkownika
jurek48
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:57
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontaktowanie:

Post autor: jurek48 » 02 sty 2005, 12:28

U weteryniarzy dostępny jest Cesol- tabletki powlekane gdzie substancja czynna – praziquantel.
Wg opisu jest skuteczny w zwalczaniu tasiemca we wszystkich jego stadiach rozwoju, jego zaletą jest że nie kumuluje się w tkankach. Producent: Merck Darmstadt, Niemcy.

Awatar użytkownika
caffeini
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2004, 23:16
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: caffeini » 22 sty 2005, 15:07

Vitam......stosowałem środek który opisał Eugen.To była kąpiel krótkotrwała 6 godz. przy dawce zalecanej 10 mg/l........zastosowałem lekarstwo na nicienie, po tygodniu była powtórka..... i po nicieniach brak śladu.Rybska zniosły kurację bez żadnego widocznego uszczerbku. praziquantel ,,wyżebrałem,, od znajomego weterynarza za przysłowiową ,,flachę,, Z czystym sumieniem mogę polecić.pozdrawiam Caffeini
Ps. w naszych aptekach wystepuje równiez Droncit ....... z tym że jest na receptę{pani magister była nieubłagana więc odszedłem z kwitkiem}

Awatar użytkownika
kriskros
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 05 lut 2005, 19:44
Lokalizacja: SZCZECIN
Kontaktowanie:

Post autor: kriskros » 01 mar 2005, 22:28

Polecam na temat Praziquantel rowniez nasze polskie wydanie AQUA FORUM gdzie jest tlumaczenie z Discus Live artykolu pt. "Pasozyty skrzelowe" Nr8 z 2003 roku str.56 dokladnie to co pisal Eugen, tyle ze jest tam wiecej informacji o samych pasozytach + zdjecia.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 26 sie 2006, 12:47

Witam
Stosowałam Droncit (wg zaleceń Degena) na odrobaczanie dyskowców 10 lat temu. Dawka była 1/4 tabletki na 100 g mieszanki; serce, szpinak, marchew gotowana, i kilka kropli witamin dla niemowląt, związane żelatyną. Efekty niesamowite !!! Tasiemce jakie "wychodziły" z moich ryb miały do 12 cm długości!!!!!!!!!!. Muszę tutaj nadmienić, że jak ryby mają tasiemca to niczym sie to nie objawia, nie zmieniają koloru, ich odchody sa normalne. Odrobaczałam je, gdyż karmiłam je sporo żywymi larwami komarów które sama hodowałam. Pozdrawiam

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Re: Praziquantel

Post autor: J-23 » 26 sie 2006, 21:42

eugen pisze: Praziquantel[...]
Praziquantel jest przeciez skladnikiem czynnym Moneolu, wielokrotnie wychwalanego na tym (i nie tylko na tym) forum za skutecznosc.
J-23

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 27 sie 2006, 13:29

Praziquantel jest też dostepny w sklepach akwarystycznych. Seria SERA MED-PROFESSIONAL lek o nazwie:TREMAZOL posiada w swoim składzie Praziquantel.
Dodam, żę lek ten nie jest tani, dawka 25ml. na akwarium 375-450l. kosztuje 42 zł.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości