Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

tomaszekz
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 01 lut 2007, 10:37
Lokalizacja: dolnośląskie, okolice Lubina

Post autor: tomaszekz » 14 mar 2007, 08:16

kiedyś leczyłęm w metro rybe z wiciowców, w wodzie kranowej( 8ph, two w granicach20)! nie pamiętam niestety w jakich proporcjach stosowałem lek! dodam, że ryba nie była w stanie pobierać pokarmu! po przeprowadzeniu leczenia ryba wyzdrowiała, na nic jej to jednak przyszło bo później się ugotowała(grzałka mi nawaliła)

jak zacząłem czytać, że metro nalezy rozpuszczać to się baaaardzo zdziwiłem!

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 14 mar 2007, 09:07

tomaszekz pisze: jak zacząłem czytać, że metro nalezy rozpuszczać to się baaaardzo zdziwiłem!
To napisz mi, jak podawałeś ten lek? Jestem baaaardzo cieeeekawy.

Ps. Na forum discus.org podawałeś bardzo dokładnie co i jak z dawkowaniem metronidazolu. Twoje porady w tej kwestii były na fachowym poziomie. Dokładnie podawałeś przepis na leczenie metronidazolem, jak podawać i ile rozpuszczać.
tomaszekz pisze:nie pamiętam niestety w jakich proporcjach stosowałem lek!
Dziwne, jak można zapomnieć tak podstwawowe rzeczy :?: .
Odnoszę nieodparte wrażenie, po zapoznaniu się z Twoimi wypowiedziami na obu forach, że Ty, nie wnosisz nic ciekawego do dyskusji. Czytasz posty, wyczekujesz odpowiedni moment i stajesz po stronie grupy forumowiczów która właśnie w tym momencie przeważa w temacie. Tylko przytakujesz lub negujesz. Nie piszę tego, aby Cię wyprowadzić z równowagi, lecz by uczulić innych na Twój sposób wypowiadania się.

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 14 mar 2007, 10:29

Z tym metronidazolem to sie porobilo tak jak z UFO :wink: wszyscy wiedza ze leczy ale teoretycznie nie powinien leczyc. Osobiscie mam na koncie iles tam ryb skutecznie wyleczonych metro. Rozpuszczajac metro nigdy nie zwracalem uwagi na ph. Szczerze mowiac o krysztalach dowiedzialem sie z tego watku. IMO niepowodzen w leczeniu metro nie nalezy upatrywac w krystalizacji tego srodka tylko w sposobie podawania.
Wystarczy spojzec co jest napisane na opakowaniu metro. "Chronic przes swiatlem przechowywac w temp. ponizej 25C". Wg mnie w czasie kuracji metro powinno sie codziennie podmieniac 50% wody i podawac 100% dawki podstawowej. Osobiscie nigdy nie przekraczam dawki 1g na 100l nie ma takiej potrzeby. Wiekszosc z nas leje metro do akwa ( najczesciej ozodobnego... ) po czym cierpliwie czeka na wyniki kuracji. Zas moim zdaniem w oswietlonym zarybionym zbiorniku z osadami dennymi filtrami biologicznymi ect. po paru godzinach nie ma sladu metro. Zapewnie wlasnie stad wziela sie dawka 4g na 100l wody no bo jak nie ma efektu to trzeba dolozyc :wink: Tak naprawde bardzo malo wiemy o farmakokinetyce lekow w wodzie akwariowej.

pozdrawiam

p.s.

IMO czy sie krystlalizuje czy nie podawany odpowiednio zadziala.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 14 mar 2007, 10:46

Witaj Adam. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI GEBURSTAG'U.

tomaszekz
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 01 lut 2007, 10:37
Lokalizacja: dolnośląskie, okolice Lubina

Post autor: tomaszekz » 14 mar 2007, 12:47

oj fangrom a ty znowu ze swojej beczki! jak zwykle masz problemy ze zrozumieniem( to nie ja widzę kryształki) , jak zwykle prezentujesz swój czepialski styl pisania!

wyjasnienie:
mój powyższy post był skierowany do ludzi, którzy planują podjąć kuracje metro, a nie wiedzą, na jaki wariant sie zdecydować!
jeżeli chodzi o dokładną instrukcję stosowania to była ona autorstwa Mysiara, ja tylko kopiowałem tekst i wklejałem do wątków ludzi nieporadnych, którzy sami nie umieli tego znaleźć( między innymi w Twoim). był to bardzo skuteczny sposób, gdzieś na kompie to mam, jak znajdę to wstawię!

PANIE Tomaszu jest Pan ostatnią osobą na świecie, która może mnie wyprowadzić z równowagi! pełen luzzz:)

ja tylko nie rozumiem jednej sprawy, nie lubisz mni...i ok, to po jakiego grzyba próbujesz na siłę nawiązać ze mną konwersacje!? jak cię drażnią me słowa to ignoruj je i tyle....musisz się troszkę wyluzować PANIE

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 14 mar 2007, 14:00

tomaszekz pisze: PANIE Tomaszu jest Pan ostatnią osobą na świecie, która może mnie wyprowadzić z równowagi! pełen luzzz:)
Skoro tak piszesz, to tak nie jest.
I prosba na przyszłość. Jeśli już obierasz raz przyjętą formę zwrotu do jakiejś osoby, tego się trzymaj a używanie form na przemian grzecznościowej oraz per ty, nie świadczy dobrze o Twoim radzeniu sobie ze swoimi emocjami.

Pisz na temat. Opisuj własne opinie i doświadczenia a nie cudze. To tyle, tytułem komentarza.
tomaszekz pisze: jeżeli chodzi o dokładną instrukcję stosowania to była ona autorstwa Mysiara, ja tylko kopiowałem tekst i wklejałem do wątków ludzi nieporadnych, którzy sami nie umieli tego znaleźć( między innymi w Twoim). był to bardzo skuteczny sposób, gdzieś na kompie to mam, jak znajdę to wstawię!
Nic nie wstawiaj, przecież autor tego tematu opisał dokładnie co i jak :!: . Ale Ty tego nie przeczytałeś. Bo po co :lol:

Awatar użytkownika
lin2
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 07 sty 2007, 20:33
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

Post autor: lin2 » 14 mar 2007, 16:41

tomaszekz pisze: wyjasnienie:
mój powyższy post był skierowany do ludzi, którzy planują podjąć kuracje metro, a nie wiedzą, na jaki wariant sie zdecydować!
jeżeli chodzi o dokładną instrukcję stosowania to była ona autorstwa Mysiara, ja tylko kopiowałem tekst i wklejałem do wątków ludzi nieporadnych, którzy sami nie umieli tego znaleźć( między innymi w Twoim). był to bardzo skuteczny sposób, gdzieś na kompie to mam, jak znajdę to wstawię!
to ja proszę o ten przepis i oby nigdy nie był mi potrzebny

tomaszekz
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 01 lut 2007, 10:37
Lokalizacja: dolnośląskie, okolice Lubina

Post autor: tomaszekz » 15 mar 2007, 09:51

fangornn pisze:
tomaszekz pisze: PANIE Tomaszu jest Pan ostatnią osobą na świecie, która może mnie wyprowadzić z równowagi! pełen luzzz:)
Skoro tak piszesz, to tak nie jest.
I prosba na przyszłość. Jeśli już obierasz raz przyjętą formę zwrotu do jakiejś osoby, tego się trzymaj a używanie form na przemian grzecznościowej oraz per ty, nie świadczy dobrze o Twoim radzeniu sobie ze swoimi emocjami.

Pisz na temat. Opisuj własne opinie i doświadczenia a nie cudze. To tyle, tytułem komentarza.
tomaszekz pisze: jeżeli chodzi o dokładną instrukcję stosowania to była ona autorstwa Mysiara, ja tylko kopiowałem tekst i wklejałem do wątków ludzi nieporadnych, którzy sami nie umieli tego znaleźć( między innymi w Twoim). był to bardzo skuteczny sposób, gdzieś na kompie to mam, jak znajdę to wstawię!
Nic nie wstawiaj, przecież autor tego tematu opisał dokładnie co i jak :!: . Ale Ty tego nie przeczytałeś. Bo po co :lol:
TAK jest PANIE D...... :)) :twisted:

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 22 kwie 2007, 17:48

MikołajCz pisze: Metronidalol 0,5% w płynie: 250 mg metronidazolu oraz substancje pomocnicze:disodu fosforan dwunastowodny, kwas cytrynowy jednowodny, sodu chlorek.
Mam pytania:
Jak stosować Metronidazol w płynie / jakie dawki /
1. poprzez kąpiel:
a/ ryby chore
b/ profilaktycznie /ryby nowo nabyte/.
2. w pokarmie:
a/ ryby chore
b/ profilaktycznie
Przypuszczenia mnie nie interesują. Chodzi mi o sprawdzone sposoby głównie w płynie.
Przeczytałem cały watek na wszelki wypadek od początku by nikt mi nie zarzucił, że czegoś nie doczytałem. Na razie wiem, że są przeciwnicy i zwolennicy tabletek.

Ja przyłączam się do pytania kolegi Mikołaja. To tak jak z w/w tabletkami wszyscy wiedzą a nie mogą się dogadać jak go stosować. Nawet Pan Andrzej zamieszcza fotki płynnego Metro, ale Zero opisu. JAK GO ZASTOSOWAĆ

xardas pisze:Tekst zamieszony za zgodą autora
Bardzo wygodna w użyciu jest płynna postać metronidazolu 0,5%.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 22 kwie 2007, 18:54

Ja stosowałem Metronidazol płynny a 100 ml (ampułki) też posiada stężenie 0,5 % - stosowałem go podając do karmy - zawartość ampułki do szklanki i dodawałem granulat po około 15 minutach kiedy granulat wypił lek karmiłem ryby.
Powtarzałem zabieg przez 3 dni przerwa tydzień i powtórka.
Nie moczyłem ryb - więc nie odpowiem na dalsze pytania.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 22 kwie 2007, 19:19

Ok., dzięki za szybką odpowiedź, ale bardziej mi zależy na dawkach dodawanych do wody.

Może ktoś jeszcze się wypowie.

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 22 kwie 2007, 19:35

Tomek wstyd, że dalej nie wiesz co i jak.
Piszę ostatni raz (z uwagi na lukę od 19.04 w postach):
- woda jak przy daktylozie;
- tabletki 250 mg 6 sztuk z wieczora na filtr wewnętrzny bez rozdrabniania (na 100 litrów);
- na drugi dzień tak samo bez podmiany wody;
- na trzeci dzień powtórka;
- temperaturę wody można podnieść jak ktoś chce;
Na czwarty dzień podmiana wody 1/4 i potem normalnie ..
Gdy ryby jedzą to podawać przez dwa dni metro w płynie (fiolka) do granulatu najlepiej z rana. Namoczyć granulat i po 5 minutach do akwa. Nic innego wtedy nie dawać.

Taka uwaga: 20 % ryb zarażonych wiciowcem nie da się odratować z uwagi na zmiany w organiźmie ryby i spustoszenia jakie wiciowce poczyniły.
Do wiciowca zaliczamy:
- heksamita;
- spironukleus;
- oktomitoza;
- protopalina.
Z uwagi na to, że wiciowce mogą tworzyć cysty zachowujące żywotnośc w czasie 5 miesięcy to termin drugiego leczenia jest IMO mijający się z celem. Powtarzamy gdy coś zauważymy nie tak z rybami i odchodami.
Jeśli ktoś ma mikroskop to trudno je nie zauważyć.
Adam

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 22 kwie 2007, 19:56

Jedna ampułka zastępuje 2 tabletki . W 100 ml jest 0,5 grama czystego składnika - jak masz w opakowaniach a 250 ml to masz w nim dokładnie 1250 mg

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 22 kwie 2007, 20:00

Pozostaje kwestia ceny:
- tabletki 250 mg są w ilości 20 sztuk w opalowaniu za 1,56 (zależy od apteki) do odbioru od ręki;
- ampułki w ilości 10 sztuk sa na zamówienie w cenie o ile się nie mylę 28 złotych (zależnie od apteki)
Jedno jest pewne: do pokarmu tylko płyn :wink:
Adam

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 22 kwie 2007, 22:45

adamn pisze: Jedno jest pewne: do pokarmu tylko płyn
Eeee.. wcale nie takie pewne. Metronidazol w tabletkach zawiera 80% czystego składnika. a pozostałe 20% to śmieci zupełnie dla ryby nieszkodliwe, głównie laktoza. Jeżeli ryba je bardzo mało to podawanie granulatu namoczonego w 0.5% roztworze leku może być niewystarczające.
Najlepszy byłby oczywiście czysty metronidazol w postaci stałej, ale nie jest on łatwo dostępny. Btw. roztwór metronidazolu w ampułkach zawiera oprócz leku również różniste "śmieci".
J-23

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości