Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 27 lis 2007, 20:02

Mirek27 pisze:Przy założeniu że np. do zasypania 200 l akwa potrzebne jest 80-100 tabletek aby przeprowadzić pełną kurację (niektórzy sypią nawet więcej)
:shock: :shock: :shock: ja pitole !

pozdrawiam

Mirek27
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2006, 18:09
Imie i Nazwisko: Mirosław Hajduk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Georgenberg
Lokalizacja: georgenberg

Post autor: Mirek27 » 27 lis 2007, 20:10

Adam przecież ja nie napisałem że to wszystko sypię naraz. 1 tabletka metro na 10 l wody i odpowiednio uzupełnianie w czasie tygodniowego cyklu + powtórka to jak narbardziej nie jest chyba za dużo. Nawet w książkach podawane jest dużo więcej czego nigdy nie stosowałem.

ale jak się już odezwałeś to może masz na myśli jakiś "zamiennik" który będzie odpowiednio dobry?



pozdrawiam

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 27 lis 2007, 23:17

Mirek27 pisze:Adam przecież ja nie napisałem że to wszystko sypię naraz. 1 tabletka metro na 10 l wody
A po jaka cholere sypac toto do wody?? Pomijajac kulorzeska to pierwotniaki wrazliwe na ten lek siedza w JELITACH ryby i tam przede wszystkim masz z nim dotrzec.
J-23

Mirek27
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2006, 18:09
Imie i Nazwisko: Mirosław Hajduk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Georgenberg
Lokalizacja: georgenberg

Post autor: Mirek27 » 28 lis 2007, 11:32

Zgadzam się z Tobą Kloss, że najlepszą formą jest podanie leku do żarcia i że w tym przypadku zwykłe metro jest naprawdę dobre i nic nie kosztuje. Problem zaczyna się robić z rybami które niestety ale nie pobierają już pokarmu. Podniesienie temperatury też nie w każdym przypadku przynosi pożądany efekt. A wtedy niestety trzeba wsypać toto do wody. Dotychczas nie było z tym problemu jak metro kosztowało 2 zł czy nawet 5 zł. Ja sobie bez problemu poradzę, bo mam na to warunki. Kłopot mogą mieć natomiast Ci co nie mają akwa szpitala lub mają ale dość duże. Dlatego właśnie zdecydowałem sie trochę poeksperymentować, gdyż zawsze to lepiej dla kieszeni jak do wody wmieszam lek za 10 czy 20 zł a nie za 5 dych. A swoją drogą czy na pewno nie ma jakiejkolwiek alternatywy, czyli leku zawierającego metro, który miałby zastosowanie w akwarystyce i mógłby być bezpośrednio podany do wody bez większego wpływu na ryby? Gra uważam że jest warta świeczki i warto by poszukać. Ja niestety na weterynarzy których pytałem raczej liczyć nie mogę, bo się kompletnie nie orientują w zastosowaniu leków w akwarystyce, a jak wiadomo to co pomoże koniowi czy gołębiowi rybie może nie koniecznie wyjść na zdrowie.

Pozdrawiam

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 28 lis 2007, 22:17

Mirek27 pisze: Podniesienie temperatury też nie w każdym przypadku przynosi pożądany efekt.
Jeszcze sie nie spotkalem z przypadkiem zeby to nie poskutkowalo. Przynajmniej w tym sensie ze albo ryba zaczela jesc i zostala wyleczona albo padla, co oznacza ze byla nie do uratowania. Sprobuj zreszta tego specyfiku dla golebi, sam ciekaw jestem czy rzeczywiscie bedziesz mial paskudny zakwit pierwotniakow (nic gorszego chyba nie grozi). Zrob to na poczatek w jakims 20 l akwa z jedna chora rybą.
J-23

Mirek27
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2006, 18:09
Imie i Nazwisko: Mirosław Hajduk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Georgenberg
Lokalizacja: georgenberg

Post autor: Mirek27 » 28 lis 2007, 23:23

Dokładnie tak zrobiłem dziś wieczorem, z tą różnicą że akwa ma 30 l i pływa w nim 5 sztuk małych dysków. Są to typowe szczury na których mi i tak nie zależy a do takiego doświadczenia są w sam raz.
Jeżeli chodzi o temp. to z tego co zdążyłem zaobserwować podczas mojej przygody z paletkami to jak najbardziej się sprawdza przy rybach dużych. Natomiast przy małych jest już problem. Może to jest spowodowane tym że mając w akwarium dekoracyjnym kilka sztuk ryb od razu człowiek zareaguje jak coś wydaje się nie tak. Inaczej sprawa wygląda jak ma się ileś tam sztuk młodzieży z której ni z gruszki ni z pietruszki niektóre ryby zaczynają chorować. Może jest to właśnie kwestia czasu i naszej spóźnionej reakcji. Faktem jest że sama temp. nie zawsze wtedy u mnie pomagała, dopiero zasypanie metronidazolem ruszało ryby.
Z tymi co są na tym specyfilu ogólnie dobrze nie jest, więc sam jestem ciekaw jaki ten środek przyniesie efekt. Na pewno o tym napiszę.

Pozdrawiam

mag29-78
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 sie 2007, 19:27
Lokalizacja: Bialogard
Kontaktowanie:

Post autor: mag29-78 » 16 gru 2007, 06:34

W
Kupiłem dzisiaj preparat o nazwie "AVIMETRONID". Środek zawiera 200 mg/1 g metronidazolu. W sumie nie wychodzi drogo bo zapłaciłem 12 zł za 100 g proszku. Dawkowanie łatwo sobie przeliczyć i bez problemu można by zastosować. Mam jednak pewne wątpliwości dotyczące składu leku, bo jeżeli metronidazolu jest tam tylko 20 % to co jest zawarte w pozostałych 80 % i jaki to może mieć wpływ na ryby? Może ktoś stosował i wypowie się w tym temacie.

Wlaśnie jestem świeżo po zastosowaniu tego leku,i tak jak to przewidział J-23 woda ,,pieknie"zakwitla tak że po 2 dniach zrezygnowałem i wymieniłem szybko 50%wody

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 16 gru 2007, 13:02

Jeśli chcesz stosować ten lek, to w czasie kuracji trzeba co dzień podmieniać 50% wody i dodawać pełną dawkę leku. Nic nowego.. Akwarium oczywiście higieniczne.

pozdr

mag29-78
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 sie 2007, 19:27
Lokalizacja: Bialogard
Kontaktowanie:

Post autor: mag29-78 » 16 gru 2007, 21:56

Dzieki Kubo za rade.Ale przejde chyba na metro w tabletkach.A co sadzisz o leku Hexa-Ex zamiast metro.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 16 gru 2007, 22:48

Nie stosowałem nigdy Hexa-Ex. Metronidazol 250mg wystarcza mi w razie potrzeby ;).
Acha, ostatnio testowałem Flagellol Sery na kiryskach i otoskach - wiciowce na razie zniknęły z odchodów po jednej kuracji przeprowadzonej zgodnie z instrukcją. Zobaczymy co będzie dalej, ale generalnie odniosłem wrażenie, że zniknęły szybciej niż przy leczeniu metro w dawce 1.5g/100l.

pozdr

mag29-78
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 20 sie 2007, 19:27
Lokalizacja: Bialogard
Kontaktowanie:

Post autor: mag29-78 » 17 gru 2007, 08:03

Sprobuje ten lek sery i odezwe sie o jego skuteczności,ale narazie mósze powalczyc z tym zakwitem.


pozdr

Narybek
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2010, 13:16
Imie i Nazwisko: Krzysztof Trocha
Miejsce zamieszkania/miasto/: Trójmiasto
Lokalizacja: 3miasto

Re: Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Post autor: Narybek » 07 cze 2010, 15:26

A ja mam takie pytanie - zamierzam przeprowadzić kurację najpierw metronidazolem, potem flubendazolem u swoich microrasbor galaxy. O ile dawka dla palet jest naprawdę spora i podobno może zabić młodsze sztuki, to podejrzewam że maleńkie microrasbory tym bardziej. W takim razie ile metrinodazolu w płynie miałbym zastosować? Mam do dyspozycjii 4g subst aktywnej. Czy dawka soli też powinna być mniejsza?
Microrasbor było 40, teraz jest.. mniej. Akwa ma 96l.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Post autor: kubamajer » 07 cze 2010, 16:24

Witam
A w jakim przepraszam celu miałyby być podane te leki tym rybkom?

Narybek
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2010, 13:16
Imie i Nazwisko: Krzysztof Trocha
Miejsce zamieszkania/miasto/: Trójmiasto
Lokalizacja: 3miasto

Re: Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Post autor: Narybek » 07 cze 2010, 17:05

Większość stadka nie przyjmuje pokarmu, jest wychudzona, płochliwa i apatyczna, chowa się za roślinami. W sumie to na jedzeniu widzę 4,5 ryb - ciągle te same. Dlatego podejrzewam wiciowce lub nicienie i chcę przeprowadzić leczenie na oba rodzaje pasożytów. Do tego zbrojnik mieszkający w tym samym akwa, mimo że je, miał częściowo białą, galaretowatą kupke.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Post autor: kubamajer » 07 cze 2010, 17:12

Nic nie wiadomo o akwarium..
Czy mogą być jakieś inne powody niewłaściwego zachowania ryb?

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości