Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
xardas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 200
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:47
Imie i Nazwisko: Bartosz Figaniak
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Metronidazol (zastosowanie, dawkowanie)

Post autor: xardas » 22 mar 2006, 16:13

Tekst zamieszony za zgodą autora

Metronidazol, to lek należący do chemioterapeutyków z grupy nitroimidazoli. Jego chemiczna nazwa to: 2-methyl-5-nitro-1-imidazoleethanol.
Stanowi on składnik wielu leków używanych zarówno do leczenia ludzi jak i zwierząt. W akwarystyce stosowany do zwalczania u ryb spironukleozy (heksamitozy), czyli wiciowców: Spironucleus elegans, Spironucleus salmonis lub Hexamita symphysodonis pasożytujących w układzie trawiennym. Działa także niszcząco na bakterie beztlenowe Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz pierwotniaki, hamując syntezę białek tych pasożytów. Mechanizm działania polega na blokowaniu biosyntezy DNA po transformacji leku do postaci czynnej w komórce bakterii beztlenowej. Bardzo wygodna w użyciu jest płynna postać metronidazolu 0,5%. Najczęściej jednak dostępna jest substancja krystaliczna (proszek), która w nieodpowiednich warunkach słabo rozpuszcza się w wodzie. Rozpuszczenie powinno być przeprowadzone w wodzie destylowanej lub pochodzącej z filtra RO, zakwaszonej do poziomu pH 2,5. Jeśli wartość pH przekroczy 3, w przygotowywanym roztworze zaczną się tworzyć kryształy, które nie mają żadnego działania leczniczego.
Praktyka wykazuje, że w trakcie przygotowywania roztworu, najlepiej jest użyć dwóch części 6% kwasu solnego, 7 części wody i 1 części metronidazolu.
Wprowadzony do wody, wykazuje wchłanianie przez organizm ryby w granicach do 70%. Podany w karmie, szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (niemal w 100%), osiągając stężenie terapeutyczne w tkankach, utrzymujące się do 24 godzin.
Dysponując czystą postacią metronidazolu, należy założyć, że jednorazowa dawka lecznicza środka, w przypadku kąpieli długotrwałej, winna wynosić 0,7 – 5 gramów na 100 litrów wody. Rozbieżność tę uzasadnia wielkość i waga ciała ryb. Kąpiel winna trwać 5 – 7 dni. Najlepiej jest ją przeprowadzać w zbiorniku higienicznym, w którym pH wody nie może przekraczać 7. W zbiornikach dekoracyjnych, pierwszą zakładaną dawkę leku należy zwiększyć o 15% i tę dodatkową wartość trzeba uzupełniać w wodzie każdego dnia. U podstaw takiego postępowania leży okoliczność, że metronidazol szybciej rozkłada się w sytuacji, gdy ma kontakt z podłożem i roślinami.
Przykładowy przebieg całkowitej standardowej kuracji, w przypadku dorosłych dyskowców wygląda następująco:
- Pierwszego dnia podaje się lek w dawce 4g/100 litrów wody;
- Trzeciego dnia uzupełnia się lek w ilości 2g/100 litrów wody;
- Szóstego dnia, należy podmienić 50% wody w zbiorniku i rozpocząć jej filtrację poprzez węgiel aktywowany;
- Przez kolejne dwa dni, można wspomóc filtrację poprzez podmienianie 20% wody w zbiorniku.
- Dziewiątego dnia rozpoczyna się kurację tak jak pierwszego dnia i trwa ona przez kolejne sześć dni, tak jak zostało to opisane.
Przed rozpoczęciem kuracji i w trakcie jej trwania, należy wyłączyć filtrację biologiczną, oraz każdego dnia skontrolować stężenie azotanów w wodzie. Stwierdzenie, że ich ilość rośnie, daje postawę do podejrzeń, że metronidazol rozłożył się. W takiej sytuacji, należy podmienić 25% wody w zbiorniku i po uzupełnieniu stanu czystą, dodać 50% początkowo zastosowanej dawki leczniczej.
Leczenie powinno przebiegać przy minimalnej temperaturze wody 28°C, przy czym często podnoszona jest ona w tym okresie do 33 – 34°C.
Podawanie metronidazolu w pożywieniu zwiększa jego skuteczność. Do przygotowywanej karmy, trzeba w takim przypadku wprowadzić 0,25 – 0,5g leku. Po rozpuszczeniu wskazanej dawki w 10 – 15ml wody, można nią nasączyć przykładowo wysuszoną rozwielitkę, a następnie wymieszać ze zmielonym sercem wołowym. Dawką leczniczą można też nasączać granulaty.
Łączenie kąpieli w metronidazolu z podawaniem go równocześnie rybom w karmie, często przynosi doskonałe efekty.
Część akwarystów stosuje też tzw. kurację mieszaną, wykorzystując do tego celu zarówno metronidazol jak i levamisol, co często przynosi bardzo dobre efekty.
Standardowa kuracja tą metodą wygląda w następujący sposób:
- Pierwszego dnia, podaje się metronidazol w dawce: 2g/100 litrów wody;
- Czwartego dnia, podmienia się w zbiorniku około 50% wody i wprowadza do niej 10-procentowy levamisol w ilości 2,3g;
- Siódmego dnia, następuje kolejna podmiana 50% wody i wprowadza się do zbiornika metronidazol w dawce: 2g/100 litrów wody;
- Dziesiątego dnia, podmienia się w zbiorniku około 50% wody i wprowadza do niej 10-procentowy levamisol w ilości 2,3g;
- Trzynastego dnia, podmienia się 50 – 60% wody i rozpoczyna standardowe czynności, kończące każdą kurację, które zostały poniżej opisane.
W czasie zabiegu, może pojawić się zjawisko niedotlenienia u leczonych osobników. Zwiększenie intensywności przewietrzania wody, powinno temu skutecznie zapobiec.
Z chwilą rozpoczęcia kuracji, wskazane jest zmniejszenie intensywności oświetlenia w zbiorniku kwarantannowym, gdyż światło przyspiesza procesy rozkładowe w stosowanym leku.
W trakcie leczenia można się często spotkać z wystąpieniem bakteryjnego zakwitu wody. Część akwarystów, rozpoczynając kurację ryb omawianym lekiem, dodaje też do wody w celach zapobieżenia temu zjawisku sól, w ilości 1 płaska łyżeczka od herbaty/10 litrów wody.
Stosując omawiany antybiotyk, absolutnie nie można stosować klindamycyny lub chloramfenikolu, i zakaz ten rozciąga się dodatkowo na 21 kolejnych dni po skończeniu kuracji.
Zakończenie kuracji daje podstawę do częściowej wymiany wody w ilości 50% pojemności zbiornika pierwszego dnia. Wtedy też intensyfikuje się filtrację, stosując w niej dodatkowo wkład z węgla aktywowanego. W trzecim dniu warto jeszcze podmienić 25% wody, a w czwartym usunąć wkład z węglem.
W razie nie uzyskania jednoznacznie pozytywnych efektów leczniczych, kurację można powtórzyć po 7 dniach.
Zachodzi podstawowe pytanie, czy trzeba stosować aż tak wysokie dawki metronidazolu, jakie zostały przytoczone w przykładach. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Gdy dorosłe dyskowce są bardzo chore i nie przyjmują już pokarmu, takie postępowanie wydaje się uzasadnione. Zastosowanie słabszej dawki, może nie przynieść oczekiwanych efektów, a jedynie dodatkowo osłabi ryby. Mniejsze dawki należy też stosować w przypadku leczenia młodych ryb. (W przypadkach, gdy choroba jest bardzo zaawansowana dawka metronidazolu dodawanego bezpośrednio do wody wynosi 6 tabl. a 250 mg na 100 l wody).
Metronidazol jest jedną z najczęściej używanych w leczeniu dyskowców substancji. Z tego też względu został tak szczegółowo omówiony. Kończąc jego omawianie, oraz pragnąc dać każdemu akwaryście możliwość podjęcia odpowiedniej decyzji w zakresie dawkowania, przytoczę na koniec stanowisko prof. dr hab. Jerzego Antychowicza, które przedstawił w artykule „Wiciowce występujące u ryb akwariowych i sadzawkowych - objawy kliniczne, zmiany anatomopatologiczne, rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie.” W opracowaniu tym autor stwierdza między innymi: „...Metronidazol może być stosowany również w czasie kąpieli oraz w karmie. W celu przeprowadzenia kąpieli w metronidazolu sporządza się roztwór 4 - 7mg substancji czynnej na 1 litr wody (400 - 700mg na 100 litrów wody). Odważoną dawkę zaleca się wstępnie rozpuścić w kolbie szklanej napełnionej ciepłą wodą. Po dokładnym rozpuszczeniu tego preparatu należy rozprowadzić go równomiernie w dobrze natlenionej wodzie w akwarium - kąpiel przeprowadzamy w specjalnym akwarium bez podłoża i roślin. Podczas kąpieli temperaturę wody w akwarium dobrze jest podnieść o 3-5°C i utrzymać ją przez trzy dni (pierwsza faza zabiegu). Po upływie tego czasu w akwarium wymienia się od 30 do 50 % wody i obniża temperaturę do poprzedniego poziomu. Wodę w akwarium filtruje się przez pięć dni przy zastosowaniu wkładki filtracyjnej z węgla aktywowanego. Po tym czasie cały zabieg powtarza się ponownie, czyli ponownie przeprowadza się trzy dniową kąpiel przy podniesionej o 3 – 5°C temperaturze wody. W czasie zabiegu ryby karmi się 1/3 zwykłej dawki pokarmowej.”

Informacja dla członków PKMD http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... pic&t=1071

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 02 sty 2007, 14:59

Bartku ja bym miala pytanko , kto jest autorem tego tekstu?

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 03 sty 2007, 16:38

Moim zdaniem Autor w swojej skromności nie zabiegał o rozgłos - ja jednak uważam , że taki nakład pracy powinien zostać nagrodzony - i w tym miejscu jedynie co mogę zrobić to napisać -
"Zdrowe Dyskowce" tom II - Andrzej Sieniawski :D :D :D

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 04 sty 2007, 19:37

no tak! a to wszystko ze nie kupilam ksiazki . Ale tak normalnie mowiac to powinnam sie domyslic. dziekuje

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 04 sty 2007, 21:43

Lara pewnie czytała moje rady na Mysiarowym Forum.
Nikt tam nie bierze pod uwagę jak nalezy metro rozpuścić (chodzi mo o pH 2,5) , prawie mnie "zlinczowano" za tą radę, i że to bzdura, bo metro sie rozpuści normalnie w wodzie.

Basia Gajowa

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 04 sty 2007, 21:48

prawie mnie "zlinczowano" za tą radę, i że to bzdura, bo metro sie rozpuści normalnie w wodzie.
Się nie rozpusci -nie przejmuj się, ja rozpuszczałem i w zwykłej i destylowanej te drugie zastosowanie zdecydowanie lepiej wyszło.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 04 sty 2007, 23:01

Gajowa pisze:
Nikt tam nie bierze pod uwagę jak nalezy metro rozpuścić (chodzi mo o pH 2,5) , prawie mnie "zlinczowano" za tą radę, i że to bzdura, bo metro sie rozpuści normalnie w wodzie.
Nikt cie tam nie chcial zlinczowac (posty do wgladu choroby/czy to nicienie?). To raczej ty napadlas na AdamaN (ktory costam zupelnie sensownie radzil odnosnie leczenia metronidazolem) slowami "Czyżbyś negował to co napisał Andrzej Sieniawski"? Otoz rozpuszczanie metronidazolu w pH 2.5 ma mniej wiecej taki sens jak odtanczenie nad nim tanca smierci- samo w sobie szkodliwe nie jest, ale jest za to zupelnie niepotrzebne.
Zeby nie byc goloslownym- niedowiarkom proponuje zaklad o 1000 (slownie jeden tysiac) nowych zlotych polskich ze rozpuscze 100 mg czystego metronidazolu w litrze wody o dowolnym pH z zakresu 5-8 w temperaturze 20-30 C. Jak sie komus gotowka przesypuje oknami to nie bede sie wzbranial przed 10-krotnym powiekszeniem stawki.
I przypominam ze z dwojga zakladajacych sie na ogol jeden jest swinia, a drugi idiota- a ja mam dosc wredne usposobienie i nie zwyklem gotowki w bloto wyrzucac.
Rada dla tych ktorym sie metronidazol nie chce rozpuszczac- pokruszyc na drobny proszek i podac na gabke filtra wewnetrznego. Po kilkunastu minutach nie bedzie po nim sladu. Podobnie warto robic z flubenolem, ktorego rozpuszczalnosc jest ZNACZNIE gorsza niz metronidazolu.
J-23

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 04 sty 2007, 23:11

Czyżbyś negował to co napisał...........
Otoz rozpuszczanie metronidazolu w pH 2.5 ma mniej wiecej taki sens jak odtanczenie nad nim tanca smierci- samo w sobie szkodliwe nie jest, ale jest za to zupelnie niepotrzebne.
Przecież ten tekst powyżej napisany przez Xardasa jest z ksiażki Andrzeja więc kto tu się myli? ZDROWE DYSKOWCE tom 2 str. 82
Rozpuszczenie powinno być przeprowadzone w wodzie destylowanej lub pochodzącej z filtra RO, zakwaszonej do poziomu pH 2,5. Jeśli wartość pH przekroczy 3, w przygotowywanym roztworze zaczną się tworzyć kryształy, które nie mają żadnego działania leczniczego.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 05 sty 2007, 00:21

rafdisc pisze: Przecież ten tekst powyżej napisany przez Xardasa jest z ksiażki Andrzeja więc kto tu się myli?
Wszystko wskazuje ze myle sie JA- wobec tego sa latwe pieniadze do wziecia ;).
J-23
PS. Zamiast zadawac retoryczne pytania po prostu sprawdz....Metronidazol nie jest szczegolnie trudny do zdobycia, o wode jeszcze latwiej. A paprochy ktore zostaną na gabce filtra to nie metronidazol tylko jakies smieci z tabletki (stearynian magnezu, fosforan wapnia, skrobia itp zupelnie zbedne rzeczy). Zreszta bedzie ich tyle co kot naplakal. Rozpuszczac mozesz cala tabletke, bo w litrze wody rownie latwo rozpuscisz 100 jak i 250 mg metronidazolu.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 05 sty 2007, 01:01

Nie przyznając się ani do bycia świnią, ani idiotą - choć do tego drugiego pewnie znacznie bliżej, zważywszy że zrobiłem to prawie o pierwszej w nocy - wziąłem tabletkę 250 mg metro i litr swojej kranówki, którą można szyby wybijać (pH 8,5, TwO 26, TwW 19), rozgniotłem tabletkę, wsypałem do wody, całość potraktowałem mikserem (lenistwo) i rozpuściła się.

Rafał

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 05 sty 2007, 01:06

Rafal_W pisze: całość potraktowałem mikserem (lenistwo)
Nie lenistwo tylko GLOWA POMYSLALES. Toz mieszac trzeba, bez tego to sie nawet sol czy cukier "nie chca rozpuszczac", LOL.
J-23
PS. Nie przyszlo ci do glowy sprawdzic czy czasem w ten sposob w litrze wody nie miesci sie druga?...trzecia?....czwarta?....DZIESIATA????

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 05 sty 2007, 01:19

J-23 pisze:
Rafal_W pisze: całość potraktowałem mikserem (lenistwo)
PS. Nie przyszlo ci do glowy sprawdzic czy czasem w ten sposob w litrze wody nie miesci sie druga?...trzecia?....czwarta?....DZIESIATA????
Ech, jakieś sprzężenie, czy co? ;) Bo miałem się właśnie pochwalić...
Listek wszedł - 10 sztuk, i znudziło mi sie :roll:

Rafał

PS już więcej z łóżka nie wychodzę!! :D

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 05 sty 2007, 09:30

J-23 pisze: A paprochy ktore zostaną na gabce filtra to nie metronidazol tylko jakies smieci z tabletki (stearynian magnezu, fosforan wapnia, skrobia itp zupelnie zbedne rzeczy). Zreszta bedzie ich tyle co kot naplakal.
Tych paprochow bedzie 50mg na tabletke. Cala tableka wazy 300mg.

pozdrawiam

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 16 sty 2007, 09:47

1 tabletka Metronidazolu zawiera: 250mg metronidazolu, skrobia ziemniaczana, żelatyna , syrop skrob., stearynian magnezu.
Metronidalol 0,5% w płynie: 250 mg metronidazolu oraz substancje pomocnicze:disodu fosforan dwunastowodny, kwas cytrynowy jednowodny, sodu chlorek.
Mam pytania:
Jak stosować Metronidazol w płynie / jakie dawki /
1. poprzez kąpiel:
a/ ryby chore
b/ profilaktycznie /ryby nowo nabyte/.
2. w pokarmie:
a/ ryby chore
b/ profilaktycznie
Przypuszczenia mnie nie interesują. Chodzi mi o sprawdzone sposoby głównie w płynie.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 16 sty 2007, 17:28

Ja dawałem całą ampułkę do szklanki i zasypałem na 30 minut granulatem . Ile granulatu - tyle aby "wypił" wszystko .

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości