Leczenie Palet ,a pozniejsze rozmnazanie

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Leczenie Palet ,a pozniejsze rozmnazanie

Post autor: niki 28 » 09 sty 2006, 20:52

Witam i prosze o pomoc Jestem szczesliwym posiadaczem pieknego stadka palet ,w tym jednej pary regularnie skladajacej ikre . Wakwarium ogolnym gdzie Two wynosi 14 ,aPh 6,8 doczekalem sie nawet mlodych,ktore z wiadomych wzgledow zostaly zjedzone Dwa miesiace temu odrobaczylem moje stado METRODINAZOLEM Miesiac temu przenioslem moja pare do zbiornika 90 l Dochodzi dotarla ,ale ikra bieleje lub zostaje zjedzona ,nawet po 2 dniach Parametry wody to Two5 Ph 6,8 W akwa ogolnym po 2dniach zaczynaly wykluwac sie mlode i to przy Two14 Przypuszczam ze po leczeniu moja parka moze miec problemy z plodnoscia Dodam ze woda w tarliskowym jest jescze dodatkowo filtrowana przez wegiel aktywny :?:

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 09 sty 2006, 22:24

Zapewne filujesz na odpowiedz, a tu nikt nie pisze więc ja napisze :-)
Apropos leczenia mertonidazolem to mozesz byc spokojny..:-), to jest od Trichomonas vaginalis(rzesistek pochwowy) wiec niepłodności raczej nie wywoła :-). Sam zatrzymałem sie w rozmnażaniu dyskowców na takim poziomie jak Ty, z przyczyn ode mnie niezależnych. Akwa ogólne pociekło wiec wszystkie ryby wegetuja w 130l tarliskowym. Cóz akwa sklejone, zalane i dojrzewa.
Moja skromna wiedza mówi mi jedno podaj więcej danych, wtedy Hodowcom będzie łatwiej Ci pomóc. Wydaje mi sie ze problem tkwi w niestabilności ph. Sadze równiez ze węgiel jest niepotrzebny, a wręcz może szkodzic ale w tej sprawie opieraj sie na opini znawców.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 10 sty 2006, 21:56 przez Michcio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Leczenie Palet ,a pozniejsze rozmnazanie

Post autor: Ambra » 10 sty 2006, 07:42

jacek664 pisze:Witam i prosze o pomoc ..... Miesiac temu przenioslem moja pare do zbiornika 90 l Dochodzi dotarla ,ale ikra bieleje lub zostaje zjedzona ,nawet po 2 dniach Parametry wody to Two5 Ph 6,8 .........
W zbiorniku tarliskowym "coś jest nie tak...."
Co?
Prawdopodobnie jakość wody przeznaczonej do tarła.
Prawidłowo przeprowadzona kuracja metro nie wpływa na płodnośc ryb, więc nie tędy droga.
Para jest płodna.
Objaw zjadania ikry znamionuje, że jest zepsuta lub para zestresowana.
Pilnuj parametrów wody i bądż cierpliwy. Pamietaj też, że TwO nie ma takiego znaczenia jak TwW. To ono musi być niskie - 0 lub prawie 0.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 10 sty 2006, 09:27

Ambra pisze:
jacek664 pisze:Witam i prosze o pomoc ..... Miesiac temu przenioslem moja pare do zbiornika 90 l Dochodzi dotarla ,ale ikra bieleje lub zostaje zjedzona ,nawet po 2 dniach Parametry wody to Two5 Ph 6,8 .........
W zbiorniku tarliskowym "coś jest nie tak...."
Co?
Prawdopodobnie jakość wody przeznaczonej do tarła.
Prawidłowo przeprowadzona kuracja metro nie wpływa na płodnośc ryb, więc nie tędy droga.
Para jest płodna.
Objaw zjadania ikry znamionuje, że jest zepsuta lub para zestresowana.
Pilnuj parametrów wody i bądż cierpliwy. Pamietaj też, że TwO nie ma takiego znaczenia jak TwW. To ono musi być niskie - 0 lub prawie 0.
Wode do tarla uzyskuje przez przepuszczenie przez zywice jonowymienna w formie wodorowej ,ktora w odroznienu od innych zywic nie podnosi ,a obniza PH do 6,5. Twardosci W ,przyznam ze nie mierzylem , imusze to zrobic .W tarliskowym podmiany wody robie 2 razy ,w tygodniu woda o TWo 2 . Dzieki,MICHCIOWI ,i P ANDRZEJOWI za odpowiedz.Nastepnym razem napisze,cos o tarlakach .A naprawde jest co.

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 10 sty 2006, 11:00

Masz ciekawą rybę?
To zamieść zdjęcie w temacie MOKRE ŚWIATY - Oceń swojego dyskowca.
Dowiesz się co myślą o niej sędziowie..........
Może warto?

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 10 sty 2006, 18:42

jacek664 powinieneś zmierzyć konduktywność wody w tarliskowym. Może być duża i stąd kłopoty w rozmnażaniu.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 11 sty 2006, 09:25

Dzieki TEO ,ale czy konduktywnosc to to samo co przewodnosc jezeli tak to zrobie pomiar Jezeli nie to napisz cos wiecej .P ANDRZEJU Moja ciekawa ryba to PIGEON z czerwono-blekitno-granatowymi cetkami .to samczyk .Jest naprawde ladna ,ale konkretnie chodzi o jej zachowanie .To prowodyr i erotoman ,o nie sporzytej energi niepodzielnie żądzi w akwa Spośród moich ryb wybral sobie piękną brązową samiczkę ,z nią też jest w akwa tarliskowym .Średnio raz na tydzień dochodzi do tarla .Są dni kiedy ją bardzo molestuje ,skubiąc jej cialo zachęcając ją do tarla ,gdy ona nie jest jesce gotowa .Odlowilem ją kiedyś do akwa ogólnego ,żeby dać jej odpocząć ,ale za to mój piękny samczyk byl bardzo przygnębiony ,nawet niechcial zabardzo jeść .Po wpuszczeniu samiczki wszystko wrócilo do "normy" .Po złożeniu ikry przez moją piękną parkę ,czasem dochodzi do sytuacji kiedy samczyk wogóle nie dopuszcza samiczkdo opieki nad nią ciągle ją przeganiając. Ostatnim razem ikra bardzo szybko zbielała ,ale jeszcze wcześniej przetrwala 50 h i zbielało raptem kilka ziarenek . niestety zostala zjedzona i to w nocy przy bardzo słabiutkim świetle.Dodam że ryby w akwa tarliskowym są wbardzo dobrej kondycji d.Dużojedzą co dziwne jeszcze więcej jak mają ikrę .Z góry dzięki wszystkim za pomoc w moich "malutkich"problemach w hodowli tych pięknych ryb Hodowla PALET dla mnie jest bardzo przyjemna,i daje dużo satysfakcji.Bardzo się cieszę,że jestem na FORUM PKMD.Dodam również ,że to właśnie min artykuły PANA ANDRZEJA SIENIAWSKIEGO były dlamnie inspiracją do hodowli tych pięknych ryb .Tym niemniej to dla mnie zaszczyt że poznałem na tym FORUM tak znamienitego fachowca,z dziedziny akwarystyki jacek664
,

RobertN
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 08 gru 2004, 17:18
Imie i Nazwisko: Robert Nowakowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Klucze
Lokalizacja: Klucze
Kontaktowanie:

Post autor: RobertN » 11 sty 2006, 14:18

jacek664 pisze: (..........).W tarliskowym podmiany wody robie 2 razy ,w tygodniu woda (.....).
Czy podmiany robisz tak jak piszesz 2x w tygodniu - nie za często ?? :roll: - ile tej wody podmieniasz??
pozdr Robert

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 11 sty 2006, 16:43

Cześć ROBERT Podmieniam bardzo mało wody na 90l około 5l .Poprostu jak śćiągam nieczystośći z dna to uzupełniam ją wodą z wymieniacza jonowego .Dodam ,że w moim akwa pracuje dojrzały filtr zewnętrzy mojej roboty, który doskonale moim zdaniem się spisuje .U wylotu filtra miałem jeszcze węgiel aktywny ,ale go usunołem bo MICHCIO mi odradził .Węgiel zastosowałem ponieważ chciałem optymalnie wyklarować wodę ,oraz usunąć z wody wszelkie zawiesiny oraz ewentalne zanieczyszczenia pochodzenia chemicznego .Woda w akwa tarliskowym jest jeszcze delikatnie napowietrzana Proszęo sugestię czy słusznie ,bo o napowietrzaniu w tarliskowym słyszałem wiele sprzecznych opini jacek664

RobertN
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 08 gru 2004, 17:18
Imie i Nazwisko: Robert Nowakowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Klucze
Lokalizacja: Klucze
Kontaktowanie:

Post autor: RobertN » 11 sty 2006, 17:22

jacek664 pisze:(........)Proszęo sugestię czy słusznie ,bo o napowietrzaniu w tarliskowym słyszałem wiele sprzecznych opini jacek664
Napowietrzanie i wszystkie filtry wyłączam tylko w momencie składania ikry, żeby nie było ruchu w wodzie - kłopot bo pilnować trzeba.
pozdr Robert

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 11 sty 2006, 19:06

Robert ,być może mój kłopot będzie rozwiązany .Ikra może być nie zapładniana ,bo jest zbyt silny ruch wody. Dzięki

RobertN
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 08 gru 2004, 17:18
Imie i Nazwisko: Robert Nowakowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Klucze
Lokalizacja: Klucze
Kontaktowanie:

Post autor: RobertN » 11 sty 2006, 19:24

jacek664 pisze:Robert ,być może mój kłopot będzie rozwiązany .Ikra może być nie zapładniana ,bo jest zbyt silny ruch wody. Dzięki
Jak się rozwiąże daj znać
pozdr Robert

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 11 sty 2006, 22:20

No i dlatego pisałem podaj wiecej danych:-) Tylko niestety trudno jest trafić na moment składania ikry. Dlatego w tarliskowym teraz będzie mój anachroniczny filtr :)) . Sprawe pompowania wody załatwi zwyczajna rurka podłaczona pod brzęczyk. Moim skromnym zdaniem jest to super rozwiązanie. Tylko mnie nie pobijcie. Jezeli masz turbinke to możesz założyc deszczownie. W sprawie węgla to sądze ze w przygotowywaniu wody moze byc pomocny(usuniecie toksyn związanych z uzdatnianiem i transportem w wodociągach), ale jeżeli ryby juz sa w zbiorniku tarliskowym i składaja ikre pozbywanie sie z wody chociazby humianów nie jest dobrym posunięciem.
PS Robert ale masz wspaniałe zwierzaki zazdroszcze...

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 12 sty 2006, 07:39

Odnośnie składania ikry ,to z zauwarzeniem tego faktu nie mam żadnego problemu .Średnio po co drugiej podmianie wody mojej parce "zbiera się na amory" , i odrazu to widać .Napewno filtr o którym mówisz jest dobry ,tym bardziej że widziałem go w jednym akwa tarliskowym u znajomego hodowcy ,który uzyskuje w hodowli b dobre wyniki .Deszczowni chyba nie założę ,już wymiśliłem sposób na to żeby zmniejszć ruch wody przy wylocie z filtra . Zgadzam się z tobą odnośnie humianów .Wakwa ogólnym wodę wzbogacam w garbniki ,przy wylocie z filtra mam mały pojemnik w którym moczę korę brzozy ,która razem zmoim korzeniem w akwa doskonale spełnia swoją rolę PS Zwierzaki ROBERTA naprawdę ładne

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 12 sty 2006, 16:12

I stało śię .Tak jak pisałem wyżej podmieniłem trochę wody mojej parce ,i już się niosą Tak jak radził mi Robert zero napowietrzania .Wylot wody z filtra nie powoduje prawie żadnego ruchu wody .Zobaczymy co z tego wyniknie jacek664

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości