Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

coolator
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2011, 09:46
Imie i Nazwisko: Jarząbek Wacław
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: Londyn

Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: coolator » 27 lis 2011, 21:08

Witam. Od kilku miesięcy bezskutecznie próbuję się dochować narybku od dobranej pary naleśników. Chyba próbowałem już wszystkiego, ale może coś jeszcze możecie mi poradzić...
Para dobrana, ikrę składała już ponad 20 razy, najpierw w ogólnym, potem przeniosłem do tarliskowego po kilkunastu próbach bez larw. Woda 30C, pH 6.5 tds około 120 filtracja fluvalem 205 w zbiorniku 120l. Ikra nie rozwija się, bieleje stopniowo z każdym kolejnym dniem, po 1szym dniu 5-6 białych ziarenek, po drugim ok. połowa, po trzecim zostaje kilka bursztynowych. Jak dotąd nie zauważyłem zapłodnionych ziarenek. Moja parka nie zjada w ogóle tej ikry, pilnują jej zaciekle nawet 5-6 dni po tarle, kiedy już zaczyna brać ją pleśń. Wtedy usuwam i dostaję po palcach
Była akryflawina, torfin, zgaszone światło, próbowałem już chyba wszystkiego co mogłem. Domyślam się że samiec może być bezpłodny, chociaż starałem się być cierpliwy po przeczytaniu postów o parach które po kilkunastu tarłach nagle zaczynały zapładniać ikrę. I tu mam pytanie. Mam w ogólnym innego samca który też miał ochotę na tę samiczkę, ale chyba był dla niej za brzydki Czy myślicie że to dobry pomysł zamienić chłopaków po tylu nieudanych próbach? Jakie są przeciwwskazania? A może macie jakieś inne pomysły?
Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: jzajonz » 28 lis 2011, 10:43

Spróbuj jeszcze raz na tej starej wodzie ale zdecydowanie zmniejsz ph które musi być stabilne przez cały czas inkubacji ikry. Zanim wpuścisz tarlaki to niech woda ma ph od 5.5 do 6.2 i tak się filtruje bez ryb przez tydzień. Wpuścisz ryby gdy ph będzie ustabilizowane.
Jak nie zobaczysz zapłodnionej ogonków to wówczas podmień samca i będzie OK.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: _TOM_ » 28 lis 2011, 17:41

Oprócz PH zbyt dużego jak pisze Janusz, czy braku starej wody, drugą przyczyną może być filtr kubełkowy w baniaku tarliskowym. On robi duży ruch wody w tak małym baniaku. Najlepiej jego wylot skieruj pionowo w dno, prosto z kolanka niech woda leci do dna, bez rurki kierującej przepływ wody z filtra w bok. Wtedy ruch wody będzie tylko w tym rogu baniaka, a w drugim rogu, jak najdalej od wylotu i wlotu do filtra daj stożek. Zwiększysz samca szanse, jak woda będzie stała, a nie się mieszała w dużym nurcie. Temperaturę masz też bardzo wysoką, według mnie za wysoką, ale to raczej nie jest przyczyną braku zapłodnienia ikry, jedynie uwaga poboczna.

coolator
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2011, 09:46
Imie i Nazwisko: Jarząbek Wacław
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: Londyn

Re: Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: coolator » 04 gru 2011, 11:02

Mała aktualizacja. Ponownie tarło, ale teraz spróbowałem nie karmić starych mięsem. Wylęgalność nadal zero, ale więcej ikry przetrwało w bursztynowym kolorze do 3go, a nawet 4go dnia po tarle. Zastanawiam się czy to ma jakiekolwiek znaczenie, bo jajeczka i tak wyglądają tak jak zaraz po tarle, czyli nie ciemnieją. Czyli tak jakby woda była ok, tylko samiec nie zapładnia...

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: jzajonz » 04 gru 2011, 12:45

W takim razie zmień samca i nastąpi jasność

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: Alenquer » 04 gru 2011, 20:09

Przy tak wysokim TDS to pH powinno być max 5,5 moim skromnym zdaniem. Skoro masz dostepnego innego samca to chyba nie zaszkodzi go przetestować.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2011, 11:00 przez Alenquer, łącznie zmieniany 1 raz.

coolator
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2011, 09:46
Imie i Nazwisko: Jarząbek Wacław
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: Londyn

Re: Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: coolator » 30 gru 2011, 11:30

Dziś okazało sie że samiec jednak płodny, na kamieniu wisi kilka ogonków.
Światło zapaliłem tylko na chwilę (było zgaszone od początku tarła) ale chyba teraz larwom już ono nie grozi?
Okazało się że jednak parametry wody. A pomogło niekarmienie tarlaków przez trzy dni przed przewidywanym tarłem i w tym czasie większe podmiany. Myślałem zresztą że jak im nie dam jeść to samica nie złoży ikry po sześciu dniach od poprzedniego tarła (regularna skubana) , niby zalecane jest żeby się nie tarły częściej niż co 3-4 tygodnie, wtedy ikra jest lepszej jakości. Ale one nic sobie z tego nie zrobiły i złożyły po 6 dniach , jak zawsze. Na szczęście , efekt tym razem nieco inny
Dzięki wszystkim za rady, pewnie będę jeszcze prosił o następne

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Bezpłodny samiec? Proszę o rady

Post autor: _TOM_ » 30 gru 2011, 11:39

Światło nigdy larwom nie zagraża. Przy wielu parach jest wręcz wskazane, by widziały cały czas ikrę, a potem młode. Dlatego wielu akwarystów pali im małą lampkę całą dobę. Ja mnożyłem dyski bez światła nocnego z powodzeniem jednak, więc nie ma sztywnej zasady co do światła. Jak para ma wielką chęć na potomstwo to i bez żadnego sztucznego światła, przy dziennym lub pokojowym odchowa młode :)

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości