prośba o radę

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

artek04
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:54
Imie i Nazwisko: Wacław Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brwinów
Lokalizacja: Brwinów

prośba o radę

Post autor: artek04 » 23 kwie 2010, 21:52

Witam. :)
Mam do Was pytanie , mianowicie jaka przyczyna może być tego iż moja para tarlaków już po raz któryś z rzędu jak mija drugi dzień od złożenia ikry i zaczynają pojawiać się larwy - widać malutkie ogonki zjada po kolei larwy , a dzieje się to tak iż wydaje mi się ,że larwy za słabo są "umocowane" na stożku , tarlaki jakby dmuchają w ikrę i larwy odrywają się od stożka po czym są kolejno zjadane , nie wiem czy włożyć siatkę ochronną , poprzednim razem jak tak robiły spróbowałem ochronić małe siatką do łapania ryb , ale na drugi dzień te larwy były prawie wszystkie białe-spleśniały , dzisiaj mija drugi dzień od następnego tarła i robią tak samo , dmuchają w ikrę a która larwa się oderwie od stożka zaraz jest zjadana.Jak temu zaradzić , poradźcie .
Pozdrawiam.Felek.

Awatar użytkownika
Kostek
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 06 mar 2009, 19:32
Imie i Nazwisko: Marcin Kostusiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz/lodz/wloclawe
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: prośba o radę

Post autor: Kostek » 23 kwie 2010, 22:51

a ile mają miesięcy te tarlaki??może są za młode i się dopiero uczą??a może były wychowywane sztucznie bez rodziców i zatraciły instynkty??dlaczego larwy sie robią białe?coś może nie tak z woda?jakieś bakterie?

Awatar użytkownika
Kostek
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 06 mar 2009, 19:32
Imie i Nazwisko: Marcin Kostusiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz/lodz/wloclawe
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: prośba o radę

Post autor: Kostek » 23 kwie 2010, 22:53

może dodaj do wody jakiegoś odkażalnika żeby nie pleśniały?!

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: prośba o radę

Post autor: rady3 » 24 kwie 2010, 11:06

Kiedy widzą, że larwy nie przeżyją, bo coś się dzieje, to wolą je zjeść.

artek04
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:54
Imie i Nazwisko: Wacław Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brwinów
Lokalizacja: Brwinów

Re: prośba o radę

Post autor: artek04 » 26 kwie 2010, 10:41

Dzisiaj bardzo dużo larw pływa po całym akwa , ale niestety kręcą się wokół własnej osi po czym niektóre opadają na dno , niektóre są na gąbkach z filtra , jeszcze inne na wężyku z powietrzem , ale które podpłyną pod rodziców od razu są zjadane , dzisiaj mija piąty dzień od złożenia ikry , coś jest nie tak , może faktycznie trenują , ale dlaczego młode wirują wkoło , spróbuję następnym razem dać do wody akryflawiny , może coś jest w wodzie?
Pozdrawiam.Felek.

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: prośba o radę

Post autor: krisaczek » 26 kwie 2010, 12:08

Zwróć uwagę na różnicę w parametrach wody, pomiędzy okresem kiedy ikra jest składana, a momentem kiedy młode zaczynają się rozpływać.
Nic nie piszesz o ph - może jest za niskie - parametry wody powinny być stabilne w opisanych okresach - najlepiej niezmienne

Awatar użytkownika
Kostek
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 06 mar 2009, 19:32
Imie i Nazwisko: Marcin Kostusiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz/lodz/wloclawe
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: prośba o radę

Post autor: Kostek » 26 kwie 2010, 18:38

Jak napowietrzasz??może napowietrzenie jest za mocne i po prostu małe zle się rozwijają tzn. są zdeformowane i dlatego nie mogą pływać lub się za bardzo męczą i po prostu padają z wycieńczenia?

artek04
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:54
Imie i Nazwisko: Wacław Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brwinów
Lokalizacja: Brwinów

Re: prośba o radę

Post autor: artek04 » 26 kwie 2010, 21:08

Ph mam ok. 6,8 do 7 , w akwarium tarliskowym o wym.85 cm x 52 cm x 50 cm (ok.200 l) mam trzy filtry gąbkowe zasilane powietrzem i kamień napowietrzający , oraz turbinę aqua szuta 300l/h wylot skierowany na boczna szybę , może spróbuję wyjąć tą turbinę , może faktycznie robi za duży młyn , nawiasem mówiąc to zawsze uważałem ,że w tarliskowym powinne być tylko filtry zasilane powietrzem , ale niedawno byłem u hodowcy który rozmnaża paletki ponad dwadzieścia lat i w tarliskowych akwariach ma same filtry zasilane głowicami więc dołożyłem głowicę i u mnie .
Acha , dzisiaj wieczorem zaobserwowałem ,że rodzice przeniosły młode na jedną z gąbek filtra , ale nie jest ich tam dużo , zobaczymy co będzie dalej , dziękuję za cenne rady.
Pozdrawiam .Felek.

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: prośba o radę

Post autor: krisaczek » 26 kwie 2010, 21:09

Skup się na tym co napisałem. :evil:
Jeżeli tam nie zaniedbałeś, możesz szukać dalej, a tak szukasz innego powodu, nie sprawdzając tego co wydaje się oczywiste.
Napowietrzanie w tym okresie, a więc rozwoju larw, jest zupełnie normalne i wystarczające tj. zbiornik 100l wyposażony w filtr wewnetrzny gąbkowy.

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: prośba o radę

Post autor: krisaczek » 26 kwie 2010, 21:11

Chyba równo napisaliśmy - teraz wiadomo, że miałem na myśli wcześniejszą Twoją wypowiedź. :wink:

artek04
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:54
Imie i Nazwisko: Wacław Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brwinów
Lokalizacja: Brwinów

Re: prośba o radę

Post autor: artek04 » 26 kwie 2010, 21:17

No tak , pisaliśmy razem :) ph staram się utrzymywać na stałym poziomie , to jak radzicie wyjąć tę głowicę czy zostawić ?

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: prośba o radę

Post autor: krisaczek » 27 kwie 2010, 05:46

Na tym etapie głowica jest zupełnie zbędna.
Jak maluchy wskoczą na rodziców i troszeczkę podrosną to i owszem.
Równie dobrze zamiast głowicy możesz dorzucić kostkę napowietrzającą - jest wystarczająca.
Ale dopiero jak młode wejdą na skórkę :wink:

artek04
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:54
Imie i Nazwisko: Wacław Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brwinów
Lokalizacja: Brwinów

Re: prośba o radę

Post autor: artek04 » 28 kwie 2010, 17:10

Dzisiaj niestety mija siódmy dzień od złożenia ikry , małe pływają po całym akwa ,ale jak któreś usiądzie na rodzicu , ten natychmiast go zrzuca - poruszy płetwą czy coś podobnego zrobi , dosłownie pół godziny temu złożyły ikrę na porcelanowym starym bezpieczniku który mam na rurce od kostki napowietrzającej , którą na czas składania ikry zdążyłem wyłączyć. Przykry widok jak małe pływają takie osamotnione.
Pozdrawiam.Felek.

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: prośba o radę

Post autor: krisaczek » 29 kwie 2010, 05:49

Prawdopodobnie młode stracisz. Często bywa tak, że gdy para złoży ikrę i mam młode, to niebawem młode zjada. :cry:
Rozpływaniem narybku nie martw się, tak bywa przy pierwszych tarłach.
Osobiście proponuję nieco niższe ph 6.4.
Jak wyklują sie larwy, opuść poziom wody w zbiorniku, rodzicom będzie łatwiej skupić rozpłynięte larwy w jednym rejonie, a i te mając mniej przestrzeni, łatwiej wskoczą na rodziców.

Będzie dobrze :wink:

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: prośba o radę

Post autor: hudy » 01 maja 2010, 05:44

artek04 pisze:Dzisiaj niestety mija siódmy dzień od złożenia ikry , małe pływają po całym akwa ,ale jak któreś usiądzie na rodzicu , ten natychmiast go zrzuca - poruszy płetwą czy coś podobnego zrobi , dosłownie pół godziny temu złożyły ikrę na porcelanowym starym bezpieczniku który mam na rurce od kostki napowietrzającej , którą na czas składania ikry zdążyłem wyłączyć. Przykry widok jak małe pływają takie osamotnione.
Pozdrawiam.Felek.
Czynników tego stanu może być wiele tak jak opisywali koledzy. Na poczatku mojej zabawy z tymi rybkami miałem problemy ze związkami azotowymi. Małe rybki właśnie tak się zachowywały jak opisujesz. Po wyeliminowaniu zwiazków azotowych problem z odchowem młodych minął.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości