Postawiłem tarlaka...

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Postawiłem tarlaka...

Post autor: El-tee » 27 lis 2009, 18:07

Po przeczytaniu wielu postów i 2 letniej przygodzie z paletkami wyjąłem z dekoracyjnego parkę która kładła ikrę.
W tarlaku 112l po tygodniu złożyły ikrę i tu prosiłbym o pomoc w wychowaniu młodych.
Dzisiaj opuściły gniazdo ok 150 szt i praktycznie wszystkie siedzą na samcu, samica chyba nie ma pokarmu.
Mam kilka pytań:
Kiedy podać im artermie?, zakupiłem gotową nie do wylęgu.
Czy przez pierwsze dni karmić rodziców mięskiem?
Kiedy podmienić wodę? troszki syfku na dnie jest.
Dzięki wszystkim za dobre rady. :D
Mam kilka fotek ale nie chcę na razie zapeszać jak pójdzie dobrze to wrzucę.
Samiec to jakiś turkus a samica marlboro red - ciekawe co z tego będzie.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: birdas » 27 lis 2009, 21:53


El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: El-tee » 27 lis 2009, 22:27

Dzięki Biradas.... To czytałem
Ale myślę sobie co by było dobrze zrobić i podpiąć ( taki dekalog, 10 przykazań jak postępować z młodymi rybkami?) jak i kiedy karmić, czy podawać jadło rodzicom itp....

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: birdas » 28 lis 2009, 10:35

W powyższych dwóch wątkach masz odpowiedzi na swoje pytania.
Co do dekalogu to niestety ale chyba się nie da, bo każda para zachowuje się inaczej i z jedną należy postępować "tak" a z drugą inaczej.
Pytając jak karmić to tylu ilu hodowców tyle różnych będzie odpowiedzi, na pytanie czy karmić rodziców jedni Ci napiszą, że tak inni, że nie.
I nie uważam, że jedni lub drudzy nie mają racji ...

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: El-tee » 29 lis 2009, 21:20

birdas pisze:W powyższych dwóch wątkach masz odpowiedzi na swoje pytania.
Co do dekalogu to niestety ale chyba się nie da, bo każda para zachowuje się inaczej i z jedną należy postępować "tak" a z drugą inaczej.
Pytając jak karmić to tylu ilu hodowców tyle różnych będzie odpowiedzi, na pytanie czy karmić rodziców jedni Ci napiszą, że tak inni, że nie.
I nie uważam, że jedni lub drudzy nie mają racji ...
Uda się .....
1) Podmiana wody ( Jak nie podmieniasz masz deformacje płetw)Od 5 dnia po złożeniu ikry.
Może ktoś dopisze swoje spostrzeżenia...........

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: birdas » 29 lis 2009, 22:25

El-tee pisze: 1) Podmiana wody ( Jak nie podmieniasz masz deformacje płetw)Od 5 dnia po złożeniu ikry.
Ciekawe stwierdzenie ... nie wiedziałem :D Podmieniałem wodę a deformacje były ...

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: El-tee » 30 lis 2009, 21:27

birdas pisze:
El-tee pisze: 1) Podmiana wody ( Jak nie podmieniasz masz deformacje płetw)Od 5 dnia po złożeniu ikry.
Ciekawe stwierdzenie ... nie wiedziałem :D Podmieniałem wodę a deformacje były ...
Wyczytałem to z postu Mondeja:
darex , mlode zaczynają pobierać inne pokarmy niż naskórek rodziców mniej więcej w 9 dniu , ale nie jest to regułą. Zazwyczaj widać jak zaczynają się powoli rozpływać w poszukiwaniu pokarmu. Możliwe jest też , że wrzuciłeś zbyt mało artemii i jej nie dostrzgają. Spróbuj podać jej więcej lub też skierować ją tak aby po wlaniu znalazła się blisko młodych. Jeśli to nie pomoże to bądź cierpliwy , za dzień lub dwa zainteresują się artemią.
Jeśli chodzi o podmianę wody to najwyższy czas ! Nic tak niekorzystnie nie wpływa na młode jak nadmiar zwiąków azotu. Z tego między innymi bierze się później wiele deformacji, które są uważane za wady genetyczne. Jeśli dysponujesz wodą o identycznych parametrach i temperaturze jak ta w zbiorniku tarliskowym to możesz zacząć podmieniać po około 1/4 do 1/3 objętości zbiornika dziennie.
Kiedy już odzdzielisz młode od rodziców mozesz(a w zasadzie nawet powinieneś) robić podmiany po połowie objętości zbiornika dziennie.
Życzę Ci powodzenia i sukcesów w hodowli !
Pozdrawiam , Przemek.
Troszkę czytam i tak dalej przekazuję

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: El-tee » 07 kwie 2010, 20:30

Po paru miesiącach nieobecności na forum stwierdzam:
Hodowla paletek jest bardzo trudna
Ze 150 szt zostało 7 szt i żyją :)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Postawiłem tarlaka...

Post autor: _TOM_ » 12 kwie 2010, 12:51

jeśli chodzi o ten fragment o deformacji płetw bez podmian szybkich wody, to temat złożony i szeroko opisany na forum PKMD.
wyrwany z kontekst fragment studiujecie bez reszty całego wątku, bez kontekstu, więc tak wyrwane zdanie może wprowadzać w błąd lub zdziwienie, albo rodzić błedne komentarze.
w ogromnym skrócie tylko powiem wam i przypomne konkluzje z dyskusji na ten temat w innych wątkach i z własnej praktyki również podsumuję:
jeśli masz tarło w bardzo miekkiej i kwaśnej wodzie, powiedzmy w czystm RO, czyli two 0 i tww 0, do tego para w tej wodzie z młodymi bez podmian to musi PH spadać na gwałt, to może dojść do deformacji płetwy górnej i dolnej u maluszków z tego powdu, dlatego zalecają niektórzy znawcy podmiany na twardszą wodę, by temu zapobiec.
w hodowlach gdzie mają stałe i codzienne podmiany to nie występuje, ale w domach, w małych 100 bez podmiany stałej się to przytrafia akwarystom często.
ale znam tarła udane bez podnoszenia TWO i TWW wody larwom i maluchom, czyli nie jest to regułą stałą, że na czystej RO nie da rady odchować stada maluszków, mi się udało na przykład 3 krotnie na 100% RO od początku do 3cm dysków, potem ze wzgledu na ilość wody potrzebna do podmian i niewyrabianie filtra RO leciała dopiero krnówka pół na pół z RO.
do deformacji płetw może dojść też w nawet wtedy gdy nie są maluchy wyprowadzane na wodzie RO, a są na wysokim TWO prowadzone, ale zawyczaj wtedy jest to wynikiem wad genetycznych u rodziców, albo jednego rodzica.
to na tyle chodziło z tym podmienianiem wody, w wielkim skrócie i streszczeniu.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości