Młode po raz 3-ci

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 12 lip 2005, 13:25

Witam , dzisiaj 12- ty dzień i wszystkie rybki żyją.
Jedzą artemie ( teraz juz też mrożoną po wylęgu) oraz bez skorupek.

Czyszczenie i minimalne podmiany wody ( ze źródełka + AquaDNA)
( jednak nie ma co sie spieszyć z podmianami).

Ponieważ agresja rodziców przybierała na sile i stawało się to niebezpieczne dla młodych , postanowiłem skorzystac z rady dobrego, doświadczonego i cenionego przeze mnie hodowcy , aby odzielić rodziców siatką , pozwalającą młodym swobodnie przepływać. Sytuacja się uspokoiła , teraz młode same decydują ;-) z kim chcą pływać.

Po moich obserwacjach uważam , że jest to super pomysł.
Młode się dzielą raz tu raz tam i rodzice są zadowoleni,
a wygląda to tak :
Załączniki
siatka_1m.jpg
siatka_1m.jpg (43.36 KiB) Przejrzano 6474 razy

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 15 lip 2005, 19:28

Dzisiaj 15-ty dzień
Młode pływają wszystkie , "0" strat, jedzą wszystko co im podaje , obdziubują szyby z glonów, żerują juz też po dnie. Naliczyłem się ich ponad 50 szt :D .
Zastanawiam sie, co teraz moge im dawać do jedzenia ?? Czy nadal tylko artemie , czy mogę juz podawać już coś innego ?? Jeśli tak , to co ?? Rodzice też zadowoleni , jedzą , opiekują się młodymi , nadal karmią jeśli małe chcą się do nich przykelić, okazało się, że siatka rozdzielająca zdała egzamin, uspokoiła atmosferę i jest wszystko ok. Co o tym sądzicie ??
Dziekuję Januszowi "Jzajonz" za wszelkie porady, naprawde mi pomógl i doradził.

PS. Dzięki wszystkim pozostałym doświadczonym hodowcom, że "nie"zechcieli podzielić się swą wiedzą i doświadczeniem w tym poście.

A miałem nadzieję ,że bedzie to skarbnica wiedzy co robić krok po kroku. :-(
No cóż dla niektórych tajemnica pozostanie tajemnicą.
Ja postanowiłem dzielić się swoimi spostrzeżeniami i "niewielkim" doświadczeniem które nabywam dzień po dniu.

garstka
junior
junior
Posty: 65
Rejestracja: 27 maja 2005, 16:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: garstka » 15 lip 2005, 19:56

Witaj banerman! Nie jestem doświadczonym hodowcą, jednak słyszałam od takowego, że zamiast siatki można także użyć pleksy wyciętej po bokach i w środku. Trzymam kciuki! Ja mam paletki, które non stop się rozmnażają i dzięki temu forum chyba znów spróbuję doprowadzić je do utrzymania i wychowania młodych......Głowa do góry!

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 16 lip 2005, 02:55

Garstka dzięki, dałaś mi "gastkę" nadziei, że nie przejdzie ten temat niezauważony.

pozdrawiam

garstka
junior
junior
Posty: 65
Rejestracja: 27 maja 2005, 16:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: garstka » 16 lip 2005, 09:01

Bardzo Wam dziękuję za pamięć i życzenia! Ja też życzę wszystkim samych sukcesów, a w szczególności tych hodowlanych :D
Właśnie dziś w moim ogólnym akwa rozpłynęła mi się niemal setka małych rybek, ale rodzice nie za bardzo wiedzą, co z nimi zrobić, tak mi ich szkoda, że zaraz idę na poszukiwania pleksy. Jak już nauczę się wstawiać zdjęcia, to pokażę Wam moje rybki. Pozdrawiam, Kasia.

bromba
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2005, 14:22
Imie i Nazwisko: Dorota Garstka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: bromba » 19 lip 2005, 08:40

banerman pisze:Ja postanowiłem dzielić się swoimi spostrzeżeniami i "niewielkim" doświadczeniem które nabywam dzień po dniu.
Paletki pływają w moim akwarium od ponad 1,5 roku. Czesto składają ikrę, opiekują się larwami, parę razy miałam nawet maluchy skubiące rodziców. Wszystko to w akwa ogólnym więc nie trwało zbyt długo. Nie mam doświadczenia odnośnie "zaplanowanego" rozmnażania tych ryb - głównie z braku czasu - ale z zainteresowaniem ślędzę ten wątek. Czekam na ciąg dalszy - Twoje obserwacje i spostrzeżenia, udokumentowane jeszcze pięknymi zdjęciami, na pewno będą pomocne dla takich nowicjuszy jak ja. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
DARIUSZMT
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 471
Rejestracja: 14 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: CHEŁM
Kontaktowanie:

Post autor: DARIUSZMT » 19 lip 2005, 13:26

Widzisz nic nie pisałem ,bo nie chciałem wchodzic w słowo Januszowi .

Podpowiem może tyle ,że młode w Twoim wieku spokojnie możesz karmić dalej nauptulisami artemii lub bardzo drobno posikaną artemia dorosłą .Jedza równiez bardzo dobrze Twój granulat rozdawany na spotkaniu w Łodzi .Dodawaj też jak najbardziej rozdrobniona mieszanka na bazie serca i w zasadzie to wszystko .Ja skarmiam jeszcze płatkami Tropikala startymi na palcach.

Podmieniaj codziennie cześć wody i patrz uwaznie na parametry .

Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 19 lip 2005, 14:29

Witam ,
2 dni temu próbowałem usunąć siatkę oddzielającą rodziców , ale szybko okazało się ,że walka zaczęła się na nowo.
Widzą się więc przez "kratki" a maluchy bez problemu znajdują droge, raz do mamy raz do taty.
Dzisiaj wyglądają juz naprawde ładnie.
Załączniki
19-ty_4.jpg
19-ty_4.jpg (20.58 KiB) Przejrzano 6378 razy

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 19 lip 2005, 14:34

Karmie je zgodnie z radami artemią ( ale juz tylko zamrożoną żywą) i artemią bez skorupek. Próbuję też podawać trochę mięsa. Poniewaz dokarmiam rodziców , widzę ,że sa zainteresowane ich resztkami. Zauważyłem ,że doskonale żerują juz po dnie i wydziubują resztki z "siatki" o glony z bocznych szyb.
Czyszcze dno i resztki kilka razy dziennie , ale pytanie ile podawac pokarmu , bo widzę ,że jadłyby non-stop. Czy mają mieć cały czas pokarm ?? A co w nocy ?? Mogą mieć jakąś przerwę w karmieniu, jeśli tak to jaką ??
Czy jeśli teraz są większe , to powinienem zwiększyc podmianę wody??
Dużo tych pytań , ale jeśli jest dobrze , nie chce teraz czegoś zepsuć.

pozdrawiam
Piotrek
Załączniki
19-ty_1.jpg
19-ty_1.jpg (18.95 KiB) Przejrzano 6375 razy
19-ty_3.jpg
19-ty_3.jpg (21.07 KiB) Przejrzano 6375 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 19 lip 2005, 14:42

no no ladne te Twoje maluszki! gratuluje...i az Ci zazdroszcze....dlaczego ja tak niemam?! zycze Ci ,by urosly na ladne egzemplaze.

Awatar użytkownika
DARIUSZMT
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 471
Rejestracja: 14 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: CHEŁM
Kontaktowanie:

Post autor: DARIUSZMT » 19 lip 2005, 16:40

Jeżeli tylko pozwala Ci na to czas to karm od rana do wieczora conajmniej 6-7 dziennie .
Nie podawaj tylko zbyt dużo serca bo niewyrobisz z czyszczeniem baniaka.

Podmieniaj mniej wiecej 20 % objetosci baniaka ,jezeli jesteś w stanie rób to codziennie jezli nie co drugi dzień ,tylko pilnuj parametrów .
Nie jesteś pewnie nastawiony na super szybki przyrost ,a zależy Ci głównie na odchowie młodych ,więc spokojnie do celu .

Młode musza mieć conajmniej 8-9 godziną przerwę w karmieniu i spokojne śiatło nocne .Tez chcą odpocząć :)

Napisz mi jeszcze jakiej wielkości masz baniak i ile podmieniasz wody,także parametry wody na dziś.

Pamietaj tez o dodawaniu multiminerałów do akwarium z młodymi .

Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 20 lip 2005, 06:24

Sorry, ale nie miałem netu przez ostatnie dni więc nie mogłem niczego podpowiedzieć. Widzę, że młode są już całkiem samodzielne więc możesz je spokojnie oddzielić, dadzą sobie radę bez rodziców. W sumie wszystko już wiesz od Darka i jedyne co mogę dodać to przyzwyczajaj je do wszystkiego (cokolwiek posiadasz) chociaż w tej fazie rozwoju będą najchętniej rozkoszowały się sercem czy artemią. Z czasem zauważysz że polubią każde urozmaicenie. Stopniowo będziesz musiał zwiększać podmiany ale jej ilość zależy wyłącznie od ilości pokarmu jak będą otrzymywać i sam musisz to dopasować. W przeciwieństwie do Ciebie ja mam dużo czasu więc moje młode praktycznie są karmione bez przerwy. U paletek nie ma obawy że się je przekarmi a jedyną rzeczą której trzeba przy tym pilnować to klarowność wody która podczas obfitego karmienia może być zachwiana ale tylko pod koniec dnia. Następnego dnia jest znowu krystalicznie czysta co świadczy o dobrej filtracji i dostosowaniu ilości pokarmu do ilości podmian.
Teraz będziesz wiedział czy Twoje poprzednie porażki były wynikem błędu w jakości wody czy też jakiejś choroby przenoszonej przez rodziców. Jeśli w ciągu kilku nic sie nie wydarzy to znaczy że rodzice są i były OK.
Pamietaj tylko aby serce nie było podawane bez osłony wiadomych dodatków bo inaczej prędzej czy później problem sie pojawi.

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 24 lip 2005, 00:00

Witam
Dzisiaj 23-ci dzień i nadeszła chwila "rozstania"
Ponieważ nie miełem możliwości przełożyć młodych do nowego akwa to rodzice powędrowali do ogólnego a maluchy zostały tam gdzie były.
Widzę ,że czują się bardzo zagubione ;-( i ciągną całą ławicą po całym akwa. Mam nadzieję,że się uspokoją .
Zacząłem juz podawać różne pokarmy oprócz artemi, serce , granulat, płatki , spiruline ( oczywiście starte na proszek), młode jadły juz właściwie wszystko dopóki byli rodzice.
Teraz pływają w góre i w dół i niezabardzo są zainteresowane jedzeniem. Czy to jest prawidłowe ??
Jak długo to może potrwać??

Wyglądają ładnie i zdrowo a wygląda to tak :
Załączniki
23-ci_2.jpg
23-ci_2.jpg (27.42 KiB) Przejrzano 6307 razy
23-ci_1.jpg
23-ci_1.jpg (28.92 KiB) Przejrzano 6308 razy

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 24 lip 2005, 05:31

Zachowanie młodych jest całkiem naturalne i wywołane stresem. Takie zachowanie powinno minąć już po jednym a najdalej po dwóch dniach zapomną o rodzicach.
Młode są równe wielkością co świadczy o ich zdrowiu.

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 24 lip 2005, 10:09

DARIUSZMT pisze:
Pamietaj tez o dodawaniu multiminerałów do akwarium z młodymi .

Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA
ze wzgledu ze w tej kwestii jestem kompletne zero.... musze sie spytac jakie dokladnie multimineraly masz na mysli? i od kiedy je podawac do akwa z narybkiem? :?

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości