Na poważnie.

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Na poważnie.

Post autor: piotRusi- » 13 lut 2008, 17:24

Witam.

Po długiej przerwie spowodowanej moim brakiem czasu jak i rekonwalescencją ryb wracam do tematu. W wątku o idiotycznym tytule "próba tarła" w akwarium ogólnym udało mi się dochować larw, których było całkiem sporo ok. 150-200 do 7 dnia. Stwierdziłem, że to nie ma sensu i tak jak mi radził birdas zaopatrzyłem się w 120l akwa tarliskowe. Przez 2 tygodnie przygotowywałem do niego wode:
ph-6
Two-8
Tww-4
temp. 29
Dodałem również wyciąg z torfu, który ma działać ochronnie na ikrę. Po kilku dniach byłem zaskoczony jak bardzo idealna woda działą na dyski. Po prostu w oczach piękniały.
Rybki pływają w nim już od tygodnia. W niedziele złożyły pierwszy raz w nim ikrę. Niestety to było pudło. Samica złożyła ikrę na szybie i w dodatku bardzo nisko co moim zdaniem przyczyniło się do słabego zapłodnienia(15 larw? reszta zbielała ), natomiast gdy ikra była złożona na stożku larw było mniej więcej tyle ile pisałem wyżej. Tak więc pierwsze podejście nie udane... zastanawiam sirę nad użyciem akryflawiny. Jednak jak pomyśle o tej paskudnej zieleni to mnie odrzuca od tego pomysłu a poza tym chyba nie ma sensu jej używać bo ikra nie spleśniała.
Załączniki
HPIM3388.jpg
HPIM3388.jpg (54.47 KiB) Przejrzano 6761 razy

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 13 lut 2008, 17:29

;)
Załączniki
Obraz 003.jpg
Obraz 003.jpg (66.46 KiB) Przejrzano 6760 razy

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 13 lut 2008, 17:32

:)
Załączniki
Obraz 004.jpg
Obraz 004.jpg (56.86 KiB) Przejrzano 6757 razy

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 13 lut 2008, 18:13

:)
Załączniki
Obraz 006.jpg
Obraz 006.jpg (67.43 KiB) Przejrzano 6741 razy

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 13 lut 2008, 18:24

Jeśli ikra nie spleśniała to akryflawina nic Ci nie pomoże. Poczekaj cierpliwie na następne tarła i na pewno wiele rzeczy się wyjaśni.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 13 lut 2008, 20:06

... a jeżeli nawet będziesz jej dodawał to nie dodawaj przed tarłem tylko po jak zobaczysz, że sex już zakończony. Obserwacje moje i moich guru świadczą o większej "dzietności" (rybności?!) przy takim podejściu niż przy dodawaniu przed.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 13 lut 2008, 21:42

Jeśli ikra nie pleśnieje to dodanie akryflawiny, przed, po czy w trakcie nic nie zmieni.

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 13 lut 2008, 22:02

Tja a co z plemnikami?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 13 lut 2008, 22:47

A coś jest z nimi nie tak ? ;)

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 13 lut 2008, 23:02

to zależy ;-) :D

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 14 lut 2008, 00:18

no fakt bo jeżeli mają krótką żywotność to nici.. ale podobno w ogólnym tarło odbyło się z o wiele większym powodzeniem. Dziwne naprawdę.. A na zdjęciach widać wyraźnie że samica naprawdę produktywna...

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 14 lut 2008, 08:44

Na zdjęciach to niewiele widać... Poza tym trzeba było do tej 120 zlać wodę z akwa skoro tamta była dobra i dawała takie efekty a nie przygotowywać nową, czasami warto pomyśleć a nie kombinować i sdzukać dziury w całym... Pamietaj, czerwona ryba zawsze pięknieje w wodzie miękiej i kwaśnej, im nizsze pH tym czerwień bardziej żywa, nic nowego. Dlatego jeśli w akwa ogólnym były dobre efekty to nalej wody z tamtąd. Skoro było tyle larw i samiec jest płodny to po co tachemia???? Pamietaj, czasami ryby odłowione do osobnego akwa tracą ochotę na amory i nawet jeśli do tej pory kładły ikrę, teraz mogą ją kłaśćz powodzeniem a efekty mogą być mizerne, niestety to naga prawda o rozmnażaniu, próbuj, dolej zimnej wody jako stymulanta tarła, pamietaj, by miała te same parametry chemiczne, i jak juz są ziarenka nic nie kombinuj, pozdrawiam

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 14 lut 2008, 13:42

Ja też jestem przeciwnikiem chemii i staram się tego unikać.. Może to dzięki pompie z diodami UV, choć to czy na prawdę one działają budzi wiele kontrowersji, we mnie także.


Dolałem 20% wody z ogólnego. Larw było dokładnie dziesięć. Jakoś mnie to nie zraża do dalszych prób. Wielokrotnie czytałem wątek "wielki brat...i siostra" i z tego co pamiętam tam też były problemy z bieleniem ikry a tareł też sporo zanim się udało.

Co do samicy, tak na prawdę jest "produktywna". Jedynie samiec jakiś "małorębny", ale w ogólnym na prawdę całkiem nieźle im szło. Poczekamy zobaczymy.

Czy ktoś może się odnieść do tego co napisał Hypno? Czy na prawdę dodanie akryflawiny zwiększa dzietność?

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 14 lut 2008, 13:58

Dodanie akryflawiny zapobiega zazwyczaj spleśnieniu ikry --> może zwiększyć dzietność, bo jak jajeczka nie spleśnieją, to może się wyklują.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 14 lut 2008, 15:04

Jest jeszcze jeden znany i sprawdzony sposób wśród hodowców, jak tylko skończy się proces składania jajeczek i zapładniania dodaj do wody wodę utlenioną w ilości 1 kropelka na 1L wody, ale dokładnie, nie więcej nie mniej, możesz spróbować, ma to działanie ochronne dla zapłodnionej ikry a jest to stosunkowo najmniej szkodliwa chemia, pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości