próba tarła

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

próba tarła

Post autor: piotRusi- » 16 wrz 2007, 15:09

Witam. Niedawno zauważyłem, że palety dobierają się w pary. Jedna z par zaczęła czyścić pompke i odganiać pozostałe ryby. Moje akwa ma 2m, 400l więc stwierdziłem, że jaki jest sens w przygotowywaniu akwa tarliskowego. Kupiłem spienione PCV przyciąłem tak by wymiarami pasowało do akwa, kupiłem przyssawki by płyta nie uciekał, podzieliłem zbiornik na mniejszą część przygotowaną dla pary. Pracuje w nim filtr Aqua-el UV wylot jest skierowany na szybę. Parametry: ph 5,5 Two 5, No3 0-10, No2 0 . Na kilka dni przed podmianą wody i wstawieniem przegrody obniżyłem lekko temperature o 0,5 stopnia a po podmianie 120l(woda z RO zmieszana w 20% z odpadem+ szyszki olchy) podniosłem ja do 29. Aktualnie ryby są trochę spłoszone ze względu na nowy obiekt w ich domku.
Czy w takich warunkach może dojść do tarła?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 16 wrz 2007, 15:24

Do tarłą dojdzie praktycznie w każdych warunkach, byle by nie były idiotyczne w porównaniu do tych co paletki lubią. Jednak zupełnie już co innego warunki dla ikry, larw i narybku. Do uzyskania przychówku moim zdaniem parametry za wyjątkiem jednego masz dobre. Za mała twardość ogólna wody. Powinna być między 8-10 moim zdaniem i zgodnie z moimi doświadczeniami. Odnośnie tego filtra z tym niby UV to przyjmijmy, że jest to filtr ale UV to on ma tylko w nazwie. Temat już był przerabiany dość dokładnie :-) Pozwól parce się poseksować spontanicznie a jak będą larwy się rozpływać za którymś razem to wtedy na poważnie przymierzysz się do tematu. Jest bardzo wiele napisane na ten temat na tym forum jak i na Mysiara. Poszukaj, poczytaj i dopiero wtedy zadawaj pytania :-)

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 16 wrz 2007, 15:43

rozumiem.
czyli to ma być dla nich hmmm trening;)

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 16 wrz 2007, 18:47

Hypno pisze: Odnośnie tego filtra z tym niby UV to przyjmijmy, że jest to filtr ale UV to on ma tylko w nazwie. Temat już był przerabiany dość dokładnie :-)
Absolutnie nie zgadzam się z tą opinią. Używam filtrów na hodowli i na 200% działają jako UV. Pytanie brzmi tylko: jak długo zachowają zdolności sterylizacyjne.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 16 wrz 2007, 19:41

Zależy o którym filtrze mówisz czy o kubełku z lampą UV czy o wewnętrznym z diodami UV.
Kubełek OK nie mam zastrzeżeń. Wewnętrzny to blaga i naciągactwo.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3403
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 16 wrz 2007, 20:39

Jeżeli masz chęć poznać moje zdanie na ten temat możesz przeczytać tu, jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiego podziału. Masz trochę inne rozwiązanie ale...


http://www.discusforum.info/viewtopic.php?t=227

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 16 wrz 2007, 21:31

Hypno pisze:Zależy o którym filtrze mówisz czy o kubełku z lampą UV czy o wewnętrznym z diodami UV.
Kubełek OK nie mam zastrzeżeń. Wewnętrzny to blaga i naciągactwo.
Właśnie, że chodzi mi o te wewnętrzne. Po prostu w praktyce, tak jak napisałem wcześniej, to działa.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 17 wrz 2007, 18:36

a tak w nawiasie. w jakim wieku wasze palety zaczeły składać ikre?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 17 wrz 2007, 19:02

Ja nie mam pojęcia ile miały te od których mam młode gdyż dostałem je jako pokaźne dorosłe okazy. Inne które mam w zbiorniku składały ikrę tak przypuszczam w wieku ok 10 miesięcy.

Robert, sory ale nie wierzę w to, że te diody LED UV działają jako sterylizator. Chyba, że od ostatniej burzy jaka była w tym temacie zaczęto stosować diody LED UVC w tych filtrach. O dostępności diod UVC nie słyszałem za bardzo a co dopiero mówić o ich zastosowaniu na masową skalę. Prowadziłem korespodnecję w tej sprawie, a jestem z wykształcenia fizykiem.... i nikt nie zarzucił mi, że mylę się. Jeżeli masz chęć podyskutować na ten temat zapraszam na priv, żeby nie zaśmiecać tego wątku albo załóżmy własny w tym temacie.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 17 wrz 2007, 20:06

Nie zależy mi na tym, żeby udowadniać, że nie jestem wielbłądem. :) Przynajmniej będzie o czym rozmawiać w Rzeszowie.

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Re: próba tarła

Post autor: wiesiek » 19 wrz 2007, 13:29

piotRusi- pisze: ........Aktualnie ryby są trochę spłoszone ze względu na nowy obiekt w ich domku.
Czy w takich warunkach może dojść do tarła?
Skoro Piotr "wrócił do nas" to może i pora wrócić do tematu, a właściwie do jego pytania ;)
Ja również spróbowałem zrobić przegrodę dla tarlaków w akwarium ogólnym. I . pomimo iż była ona ażurowa (z plastykowej siatki wklejonej między ramki z pleksy), rybki przestały się nagle sobą interesować. Wytrzymałem tak kilka tygodni, w końcu siatkę usunąłem. I już następnego dnia moja parka przystapiła do tarła ! A ja nie wiem czy siatkę wyciagnąłem za wcześnie, czy po prostu moje rybki nie chcą żadnych zmian w akwarium pod rygorem "0" seksu ?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 19 wrz 2007, 14:12

Podobny efekt był jak jednej parce co kładła ikrę regularnie na szybie wstawiłem stożek, by szyby mi nie brudziły fleje.
Przestały kłaść ikrę odrazu.
Stały w kącie jak by się stożka bały przez przynajmniej 2 dni i nie jadły.
Stożek wyleciał z akwarium, rybkom natychmiast przeszło, kładą ikrę i jedzą do teraz.
Nie wiem czemu tak zareagowały wtedy na stożek.

Co ciekawe gdy wylądowały w nowym akwarium gdzie stożek już był przed nimi od dawna, nie bały się go i nawet go czyściły ... ale inna para, Polska Turkusowa, nie dała im tam nic zrobić i przegoniła je w kąt - pod szybę i grzałkę.
Nie wiem czy to klucz do sukcesu przy takich rybkach, czyli zmiany robić bez nich i dopiero po zmianach wpuszczać rybki, ale mam taką obserwację.

Czasem cokolwiek zmieniamy rybkom, może je to zestresować, nawet stożek.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 19 wrz 2007, 14:27

Z moimi rybami też bywa dziwacznie. Miałem parki co składały ikrę tylko w tarliskowym. Miałem parki które składały ikrę tylko w ogólnym. Jednak wszystkie parki nigdy nie składały ikry na stożku - zawsze szyba, grzałka, rurka od filtra. Nawet na liściach roślin, ale nigdy na stożku. Stożek z kolei przypada im do gustu w kwestii przenoszenia larw. Po prostu nie ma na to zasady ...

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 19 wrz 2007, 14:36

A miały stożek w ogólnym :?:
Pewnie nie z tego co piszesz ...
Wstaw im do ogólnego daj szansę polubić stożek, może wtedy w tarliskowym szyba pójdzie w odstawkę :mrgreen:

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 19 wrz 2007, 14:53

_TOM_ pisze: A miały stożek w ogólnym :?:
Pewnie nie z tego co piszesz ...
Stożku w ogólnym nigdy nie miały. Tomku widziałeś moje akwa - tam stożek nie pasuje (dekoracyjnie), a więc i nie testowałem.
Wstaw im do ogólnego daj szansę polubić stożek, może wtedy w tarliskowym szyba pójdzie w odstawkę :mrgreen:
Nie sądzę. Aktualne rybki w tarliskowym siedzą ok. 8-10 tygodni i tyle samo ikr w tym czasie złożyły i powinny chyba zaskoczyć co to i po co. Podejrzewam, że one nie są geniuszami intelektualnymi ;)
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2007, 15:04 przez birdas, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości