Parametry przy odchowie młodych.

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

czasza
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2006, 23:45
Lokalizacja: Łódź

Parametry przy odchowie młodych.

Post autor: czasza » 03 wrz 2007, 13:06

Witam,
pytam bo mam juz mętlik w głowie. Odchowałem maluchy do 25 dni ( dzisiaj ). Parametry w tarliskowym były następujące
pH 6,2-6,5
GH 4 oN
Woda do podmian to czyste RO, choc wzbogacona Hydro mineralem.
Ryby pływają juz same, jedzą, rosna, choc mz dość wolno. Przez te wszystkie dni odłowiłem nie więcej niż dziesięc padłych sztuk.
Ryby mają niestety bardzo słabo, wręcz zle wykształcone płetwy grzbietowe. Wiem, że polecacie twardość w granicach 10 oN, a w niektórych opracowaniach można spotkać się ze stwierdzeniami aby dazyć do ich obnizenia. Mam kolejną pare kładąca rególarnie ikre, nie chce znów wychowac kalek :(
Pomożecie?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 wrz 2007, 13:28

To co wyjdzie z potomstwa chyba w największym stopniu zależy od materiału genetycznego rozmnażanych rybek. Jeśli tarlaki mają wady lub są niespecjalnej urody to każde tarło bez względu jaka będzie woda będzie takie jak to poprzednie Twoje.

czasza
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2006, 23:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czasza » 03 wrz 2007, 13:36

Rodzice sa ok, nie są ze soba spokrewnieni ( z różnych żródeł ).
Tak wyglądaja tarlaki:
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... &start=450

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 wrz 2007, 13:42

Pod podanym linkiem nie ma zdjęć. A szukać w zakładkach lewo-prawo to nie będę ;)

P.S.
Ok ... znalazły się (wylogowało mnie). Trochę takie wyższe niż dłuższe. To z tej parki wyszły Ci te "zdeformowane" rybki ?

czasza
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2006, 23:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czasza » 03 wrz 2007, 13:52

Tak, to rodzice. Dodam jeszcze, że wieku samca nie znam, samica młoda, dopiero 10 mcy. To drugie tarło tej pary, pierwsze było w ogólnym, to w tarliskowym. To równiez pierwszy odchowany narybek tej pary.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 wrz 2007, 13:55

Nie wiem ... może to tylko przypadek. Musisz poczekać na rady od innych, doświadczonych hodowców.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 03 wrz 2007, 14:19

OK piszę jeszcze raz.

Miałem identyczne problemy z małymi w zbiorniku w którym woda była o wzorcowym pH 5.5 ale o przewodności wody 120uS/cm co oznacza mniej-więcej 3-4 TwO. Zbiornik był olbrzymi jak na tarliskowy bo 470 litrów. Wielkość zbiornika ma tu znaczenie dlatego, że w zbiorniku tym w naturalny sposób utrzymywała się fauna planktonowa ponieważ dorosłe ryby były w nim same i nie interesowały się takimi drobiazgami jak oczlik, więc było go dość sporo w zbiorniku. Dodatkowo młode były dokarmiane artemią. Dlatego śmiem twierdzić, że w tym przypadku problem złego odżywiania nie miał prawa wystąpić. Zgodnie z zaleceniami Wiedzących (m.in. jzajonz, siwy i czarjan) oraz z tym co można wyczytać na stronach i publikacjach Stedkera dla następnych tareł wodę doprowadziłem do parametrów przewodność 250-300 uS/cm (przelicznik to 30-40uS/cm= 1 stopień niemiecki) przy zachowaniu tego samego pH. Ponadto zgodnie z zaleceniami Janka temperaturę pozostawiłem na poziomie 28 st. Co prawda rozwój ikry i larw trwa dłużej niż przy temperaturze 29-30 ale słuchy chodzą :-) że maluchy są silniejsze później. Oczywiście maluchy były następnie dokarmiane artemią a później rozpylonym suchym pokarmem i skrobanym mięskiem. W efekcie tego wszystkiego maluchy rosły bez żadnych widocznych deformacji płetw czy skrzeli (nie zauważyłem nawet 1 sztuki z taką przypadłością) Co do niezadowalającego wzrostu to przyczyny szukał bym w kilku aspektach: słabe karmienie, młode powinny pływać właściwie w artemii której podawanie powinno następować praktycznie zaraz po stwierdzeniu, że jej ilość wyraźnie zmalała zarówno z powodu konsumpcji młodych jak i obumierania jej w słodkiej wodzie, po drugie woda.... wszystko na ten temat masz w wątku Janusza pomagającego Leszczowi, po 3 natlenianie. Zbiornik z młodymi powinien być mocno natleniany, mocno jak się da ale nie tak żeby maluchy walczyły z prądem wody, poziom wody w zbiorniku jeżeli masz go przykrytego taflami szklanymi powinien być dobre kilka cm niżej szkła którym przykrywasz akwarium w innym przypadku możesz bardzo łatwo poddusić młode jeżeli powierzchnia wody prawie się "styka" ze szkłem przykrywającym zbiornik. Po czwarte słaby wzrost może być jeszcze przyczyną robali którymi są zarażone młode po rodzicach. Ale tutaj najpierw radził bym sprawdzić zanim zaczniesz leczyć.

czasza
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2006, 23:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czasza » 03 wrz 2007, 14:29

Powoli zaczyna mi się rozjaśniac, dzięki Hypno.
U mnie temp tez była na poziomie 28 oC.
Z woda o pH 5,5 nie będzie problemu, bo taka mam w ogólnym, musze tylko podniesc twardośc z 4 oN do 10 oN.
I tu kolejne pytanie, czy do tarła wykorzystywac częśc wody z akwa ogólnego, czy całośc preparowac?
W ogólnym NO2 0 mg/l.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 03 wrz 2007, 15:30

Tarło powinno się odbywać w wodzie odstałej takiej minimum 3-4 tygodnie... minimum! O to chodzi, żeby flora bakteryjna zdążyła się ustabilizować. O pH nie wspomnę. Potrzebny Ci będzie także jakiś odkażalnik, ja używam akryflawiny. Przed tarłem dodaję parę kropel tak, żeby woda zabarwiła się na "akryflawinowy" kolor :-) ale bez przesady. wystarczy dawka sporo mniejsza od zalecanej na opakowaniu. Przez pierwsze 3 tyg. od złożenia ikry proponuję powstrzymać się z podmianami wody, jeżeli sprzątasz to wodę przelewasz przez np. filtr do kawy i ponownie ją czystą już wlewasz do zbiornika, oczywiście pod warunkiem, że działa filtr gąbkowy. Potem podmieniasz wodę po sprzątaniu, ale tylko tyle ile potrzeba do uzupełnienia poziomu. Sprzątanie robisz zużywając minimum ile możesz. Jak dojdziesz do tego etapu to dalej pogadamy :-)

czasza
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2006, 23:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czasza » 14 wrz 2007, 18:19

Witam,
mam pytanie, pH lekko idzie w góre, monitoruje je Lajonem. Czy w tarliskowym można dozować CO2? Nie chce strzelić gafy, stąd to pytanie.
Pozdr.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 14 wrz 2007, 18:41

Po pierwsze co znaczy lekko?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 15 wrz 2007, 08:37

Ja w ogóle jestem zdania, że w 90% paletkowych zbiorników CO2 jest pomyłką. W tarliskowych jest pomyłką na 200%. Odpowiedz na pytanie Roberta to będziemy wiedzieli co dalej można wymyśleć.

czasza
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2006, 23:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czasza » 17 paź 2007, 11:54

Witam ponownie.
Mam kłopot, para w zbiorniku tarliskowym, parametry mz podręcznikowe. PH 5,5, GH 10oN, KH 4oN, temp 28oC.
Parametry wody stabilne, od trzech (sic) tygodni w zbiorniku mam pare, która w ogólnym kłada ikre cały czas. A teraz wcale nie ma na to ochoty.
Parametry w ogólnymj pH 4,5-5, GH 4oN, KH2oN. Jestem pewny, że w tej wodzie para się wytrze, mam od niej młode, ale większość ma żle wykształcone płetwy grzbietowe. Moje pytanie brzmi, czy jest sposób zaradzeniu odchowu kolejnych kalek. Zamierzam w tarliskowym doprowadzić parametry do takich jak w ogólnych ( podmieniając wode z ogólnego ), wtedy para na pewno się wytrze, ale twardośc bedzie miała 4oN. Czy mając ikre i larwy można powoli podnosić twardośc wody w ozbiorniku tarliskowym?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 17 paź 2007, 12:07

To że para nie chce się w tarliskowym od razu wycierać nie oznacza, że woda ma złe parametry. Najprawdopodobniej ryby się ciut zestresowały przeprowadzką, a tu jeszcze nie ma się za bardzo gdzie schować i jakieś coć patrzy na mnie z dna... daj im trochę czasu niech przywykną i będzie OK.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 17 paź 2007, 13:32

Czym mierzysz pH?
Ja zawsze wycieram w TwO=4-5 i nigdy jeszcze nie miały zniekształconych płetw.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości