Czemu z ikry nie wykluwa się potomstwo?

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Czemu z ikry nie wykluwa się potomstwo?

Post autor: kacper2601 » 22 maja 2007, 10:31

Witam
Na początku dane:
Akwa 200 l, dwa korzenie, anubiasy i niestety drobne ślimaki (nie znam gatunku, pojawiły się chyba z wody wodociągowej), brak podłoża
Filtry: TetraTec 700 jako biologiczny (chodzi od roku), Fluval 4+ jako mechaniczny, podmiany wody ok.10-20l na tydzień
Temp. 30, Ph 6,8 , zawartość soli około 90 ppm, azotany i azotyny nie mierzone, dodatek Toruminu Tetry w/g zaleceń producenta
Ryby: samiec red marlboro, samica red melon. Samiec składał wcześniej ikrę z inną samicą i były młode, samica przywieziona od pana pszczoły

Ryby składały dwukrotnie ikrę w odstępach ok. miesiąca, wyglądają na zgodną i spokojną parę. Jednak ikra początkowo o ładnym brązowozłotym zabarwieniu po dwóch dniach zaczyna bieleć (pleśnieć) i nic się nie wykluwa (identyczny stan przy obu ikrach). Jaka może być tego przyczyna? Proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 22 maja 2007, 10:43

1) Podmiany wody 10-20 l na tydzień to znaczy chciałeś napisać, że uzupełniasz wodę odparowaną ?
2) Azotany i azotyny nie mierzone - jak zbadasz azotany to pewnie szok przeżyjesz.
3) Jeśli na 100% jesteś pewny, że masz samca i samicę to pozostaje zaproponować abyś doprowadził wodę do normalnych parametrów. Nie wiem czy przypadkiem bardzo wysokie azotany (a takie pewnie masz) nie są tego powodem.

4) Może samiec nie zapładnia ikry, lub robi to niechlujnie lub nie ma do niej odpowiedniego dostępu. Może ruch wody w pobliżu ikry jest za duży, a może jego lata świetności już minęły ...

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 22 maja 2007, 11:10

Chyba za dużo tych „może” Marcinie, co do ruchu wody to się nie zgodzę, moja parka złożyła ikrę bezpośrednio na gąbce od turbiny, czyli przepływ jest znaczny a spokojnie wykluły się młode. Skłaniałbym się bardziej do parametrów wody i ewentualnie czy to jest rzeczywiście para?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 22 maja 2007, 11:25

Tomku wymieniłem wszystkie czynniki, które mogą mieć jakieś znaczenie. Nie ma napisane w jakim miejscu ikra została złożona. Może jest na wylocie filtra ? A może na grzałce i się gotuje, a może jeszcze gdzieś indziej ? (no i znów ciągle "może"). :)
Mi raz samica złożyła tak ikrę, że samiec wogóle nie wiedział jak się do niej dostać. Jak patrzyłem gdzie ona to złożyła to zastanawiałem się jak można się wcisnąć między grzałkę, a szybę.
No i na koniec: opcja złych parametrów wody lub ewentualnej pary (tego czy rybki są parą) jest oczywiście najbardziej prawdopodobna.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 22 maja 2007, 13:40

Ja bym zaczął od tego, że do wody dodał bym odrobinę akryflawiny w celach odkażających. Jak będziesz miał kolejna ikrę to jeżeli zostanie jeszcze kilka niespleśniałych ziaren zabierz je i pod lupę, jak zobaczysz zarodki to jest OK (z bliskiej odległości nawet gołym okiem zobaczysz) ale musisz powalczyć z parametrami wody, jak nie zobaczysz zarodków, znaczy, że przynajmniej jedno z pary jest jakieś felerne.
Zakładając, że masz dobrą parę musisz z wodą powalczyć. Doprowadź powoli do parametrów pH 5,0-5,5, lepiej bliżej dolnej granicy, TwO w granicach 8, jeżeli używasz konduktometru to utrzymuj 250-300 uS/cm. Daj się wodzie o takich parametrach zestarzeć ze 4-5 tygodni i wtedy do niej tarlaki.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 22 maja 2007, 14:20

A może w akwarium są robaczki które niszczą ikrę?

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 22 maja 2007, 14:52

Samiec składał wcześniej ikrę z inną samicą
może to dwie samice :wink:

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Czemu z ikry nie wykluwa się potomstwo?

Post autor: rady3 » 22 maja 2007, 19:03

kacper2601 pisze:Witam
Samiec składał wcześniej ikrę z inną samicą i były młode, samica przywieziona od pana pszczoły .
Co tu dużo gadać skoro samiec składa Ci ikrę to........... chyba masz dwie samice. :)))

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 22 maja 2007, 20:13

Heheheheh ... dobre :D :D

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 23 maja 2007, 16:01

Samiec składał wcześniej ikrę z inną samicą i były młode,
To jest oczywiste przejęzyczenie. Samiec nie składał ikry osobiście. Chodziło mi, że wiem napewno iż jest to samiec i że jest płodny. Jedynie samica jest niepewna.
Co do złożenia ostatniej ikry to miejscem tak jak poprzednio był korzeń (w tym miejscu raczej niewielki ruch wody). Zakupiłem test do mierzenia azotanów i tak jak myślałem szoku nie przeżyłem (stężenie poza czułością pomiaru). A i jeszcze jedno
Podmiany wody 10-20 l na tydzień to znaczy chciałeś napisać, że uzupełniasz wodę odparowaną ?
To chyba jakiś żart. Nie wiem jakie macie akwaria, ale u mnie na tydzień może odparować co najwyżej 2-3 litry.

Wielkie dzięki Hypno, twoja odpowiedź wydaje się najbardziej sensowna i pomocna

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 23 maja 2007, 18:13

kacper2601 pisze: To jest oczywiste przejęzyczenie. Samiec nie składał ikry osobiście. Chodziło mi, że wiem napewno iż jest to samiec i że jest płodny. Jedynie samica jest niepewna.
Ale skoro wiesz, że jedna z rybek to samiec, a uzyskałeś ikrę to ta druga wydaje mi się być samicą :)
Zakupiłem test do mierzenia azotanów i tak jak myślałem szoku nie przeżyłem (stężenie poza czułością pomiaru).
Czyli w okolicach 0 czy w okolicach >140. Chyba nie chcesz powiedzieć, że przy takich podmianach azotany są małe ?
To chyba jakiś żart. Nie wiem jakie macie akwaria, ale u mnie na tydzień może odparować co najwyżej 2-3 litry.
Mi odparowywuje tygodniowo więcej niż Ty podmieniasz. Tzn. między 10 a 15 l.

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 24 maja 2007, 07:46

Azotany w okolicach zera, pasek Tetry nawet się nie zabarwił. Para jest napewno, zresztą proces składania ikry był prawidłowy i dokładnie go obserwowałem. Samica robiła rządek ikry, potem samiec ją zapładniał i tak dalej, i tak dalej. Ikra z kilkoma białymi wyjątkami była koloru brązowo-złocistego i taki wygląd utrzymywał się przez ok.2 dni. Dopiero pod koniec zaczęła szybko bieleć. Wydaje mi się, że gdyby była nie zapłodniona to proces pleśnienia zacząłby się szybciej, stopniowo od razu po złożeniu. A tak przypuszczam, że jednak jest coś nie tak z wodą (sprawdzę jednak zarodki pod lupą przy następnej ikrze). Może jest za wysokie pH (testy kropelkowe nie są jednak dokładne), wydaje się 6,8 ale pewnie równie dobrze może być 7,2. Zakupiłem na allegro pH-metr więc niedługo będę wiedział dokładnie.
Martwią mnie jeszcze te ślimaki. Może one przenoszą na ikrę jakieś bakterie?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 24 maja 2007, 08:02

kacper2601 pisze: Ikra z kilkoma białymi wyjątkami była koloru brązowo-złocistego i taki wygląd utrzymywał się przez ok.2 dni.
A widziałeś wewnątrz tej ikry takie ciemne punkciki ?
Dopiero pod koniec zaczęła szybko bieleć. Wydaje mi się, że gdyby była nie zapłodniona to proces pleśnienia zacząłby się szybciej, stopniowo od razu po złożeniu.
Teoretycznie tak. W praktyce zależy to od kilku czynników - między innymi od temperatury. Czym wyższa temperatury to proces pleśnienia przebiega dłużej.

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 24 maja 2007, 08:27

A widziałeś wewnątrz tej ikry takie ciemne punkciki ?
Ciężko powiedzieć, oko ludzkie jest złudne i czasami można zobaczyć to co się chce, a nie to co jest w rzeczywistości. Następnym razem wezmę pod lupę i będę wiedział napewno.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 24 maja 2007, 08:27

Udane rozmnażanie przy takim mierzeniu ph może być jedynie przypadkiem. Zdecydowanie zmiejszyłbym ph od wartości 5 do 6.2 przy czym tej dolnej wartości Tobie nie polecam bo nie wiedziałbyś z czym to się wiąże podczas rozwoju ikry. Tak więc najbezpieczniej dla Ciebie byłoby ph 6 i dobry odkażalnik albo UF

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości