Czy dążyć do obniżania PH?

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Patrykfont
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2007, 22:53
Lokalizacja: Skierniewice

Czy dążyć do obniżania PH?

Post autor: Patrykfont » 21 mar 2007, 11:26

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam szystkich serdecznie.
Moja parka ma pierwszy raz młode w ilości około 100szt. :D Parametry mojej wody w akwa tarliskowym to TWo 6, TWw 4, a PH w czasie składania ikry wynosiło 6,8, ale teraz tzn., gdy młode mają 5 dni mierzę PH i aż usiadłem 7,3 :evil: . Moje pytanie brzmi, czy dążyć do obniżania PH?, czy zostawić tak jak jest i może samo zejdzie :?:

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 21 mar 2007, 11:34

Wydaje mi się, że powinieneś powoli delikatnie obniżyc ph do wartosci poprzedniej a nawet 6.5. Sprawdź jeszcze pozim azotanów i azotynów -to ważne.
Ps. Jak możesz to uzupełnij profil-jest to w dobrym tonie na tym forum.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 21 mar 2007, 12:54

Najpierw, sprawdź czy jakiś element wystroju akwarium, nie podnosi Ci Ph np. doniczka , grota , może kamień napowietrzający. W przeciwnym razie, Twoje zabiegi pójdą psu na buty a tylko zaszkodzisz młodym. Poza tym - jakim kwasem zakwaszasz?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 21 mar 2007, 13:03

Parametry mojej wody w akwa tarliskowym to TWo 6, TWw 4, a PH w czasie składania ikry wynosiło 6,8, ale teraz tzn., gdy młode mają 5 dni mierzę PH i aż usiadłem 7,3
Coś tu nie gra w tych parametrach, zbyt mało opisałeś by postawić diagnozę co jest przyczyną, ale PH powinno lecieć Ci w dół przy takiej ilości rybek ...
Wzrost w kilka dni PH o 0.5 bez dolewania wody i przy TWW 4 jest dziwny dla mnie i trochę nie daję wiary w to.
Albo było wcześniej takie PH, co nawet TWW 4 trochę sugeruje, albo TWW było mniejsze niż podajesz, albo błąd testów, może jakiś błąd przy pomiarze, przyczyn może być wiele, coś nie pasuje jednak ewidentnie.
Wykluczam, że coś w baniaku z urządzeń (kostka czy grota) podnosi PH bo miałbyś tak od dawna już, czyli nie miałbyć PH w tarliskowym 6.8 wcześniej. No chyba, że coś zmieniałeś w baniaku tarliskowym.

Patrykfont
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2007, 22:53
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Patrykfont » 21 mar 2007, 14:23

Dziękuję wszystkim za szybką reakcję. Profil już uzupełniony. Moje akwa tarliskowe to samo szkło z grzałką, filtrem napędzanym powietrzem, kamieniem napowietrzającym, który wcześniej sprawdziłem, czy nie wchodzi w reakcję z HCL i oczywiście stożek do składania ikry Tropikala, ale nie wydaje mi się żeby on podnosił PH. Wodę zakwaszam HCL, ale może od początku.
Akwa tarliskowe było przygotowywane w pośpiechu, ponieważ rybki dwa razy składały ikrę w akwa ogólnym, a gdy się zabierały za trzeci uznałem, że należy szybko coś z tym zrobić.
Do akwa tarliskowego (100l) wlałem z akwa ogólnego 80l (akwa ogólne: Two 6, TWw 4 PH 7, zakwaszane w czasie przygotowywania wody HCL) i dolałem świeżej o takich samych parametrach, ale nie zakwaszałem HCL, ponieważ na forum Mysiara w którymś poście na temat HCL J-23 (do którego zresztą mam b.wielki szacunek) wyjaśnił, że dla dorosłych ryb HCL jak najbardziej, ale już do rozmnażania to raczej nie bardzo. Nie pamiętam o co dokładnie chodziło bo chemik ze mnie żaden. I to by było na tyle

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 21 mar 2007, 14:42

Patrykfont pisze:Profil już uzupełniony.
Niestey nadal nie.

Patrykfont
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2007, 22:53
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Patrykfont » 21 mar 2007, 15:43

Jeżeli teraz nie widać to to już nie wiem jak to zrobić.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 21 mar 2007, 15:55

Nie widać.

Robisz tak:
1) wpisujesz datę urodzin, imię, nazwisko
2) włączasz na TAK opcję "Zawsze pokazuj mój Adres Email:"
3) zapisujesz zmiany w profilu
4) dajesz "odśwież swój profil PostNuke".

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 21 mar 2007, 18:17

Skoro robiłeś to w pośpiechu: to masz niestabilne akwarium tarliskowe. Powinno stac nie mniej niż 2 tygodnie przed wpuszczeniem rybek. Posprawdzaj parametry rano i na wieczór. Zobaczymy czy masz duże odchyły.
Ps. Pochodzę z Sochaczewa więc "Ziomal" :!: nie przynoś mi wstydu i uzupełnij ten profil. :wink:

Patrykfont
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2007, 22:53
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Patrykfont » 21 mar 2007, 20:57

Przed chwilą zmierzyłem PH i jest 7,25 zobaczymy jutro rano.
Mam teraz następny problem, mianowicie ryby się biją o opiekę nad potomstwem, ale mam nadzieję, że im to przejdzie bo inaczej będę zmuszony odłowić samca :evil: To głównie na samicy siedzą młode.

Patrykfont
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2007, 22:53
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Patrykfont » 22 mar 2007, 09:22

Dzisiaj rano PH 7,15
Profil uzupełniony, dzięki birdas

Patrykfont
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2007, 22:53
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Patrykfont » 23 mar 2007, 21:58

Witam ponownie. Dziś wieczorem zmierzyłem PH i jest 7,28 :evil: nie mam pojęcia co się dzieje. Myślałem, że może PH-metr się rozkalibrował, ale sprawdzałem wodę w kranie i PH jest 7,1 czyli tak jak było. Od dzisiaj zaczynam podmiany wody w ilości 5l zakwaszonej HCl do PH 6,5. Mam tylko nadziej, że nie za dużo jak na pierwszy raz. Jak narazie straty w narybku to 3szt, dwie w drugim dniu życia i jedna w czwartym.
Oto ta, która odeszła w czwartym dniu :cry:
Załączniki
4dni 2 500x384.JPG
4dni 2 500x384.JPG (12.53 KiB) Przejrzano 6870 razy

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 23 mar 2007, 22:05

Jesli ci się rybki biją to oddziel je najlepiej siatka ogrodową plastikową tak aby młode mogły swobodnie pływac . Mi to zdało egzamin.

Patrykfont
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2007, 22:53
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Patrykfont » 23 mar 2007, 22:15

Rybki już się uspokoiły, teraz nawet więcej siedzi na samcu, ale podpowiedz mi "ziomal" czy dobrze robię z tą podmianą (wkapało dopiero jakieś 2l)

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 23 mar 2007, 22:32

Nie powinno się robic podmian w początkowym okresie wychowania narybku-ale dośc dużych pomian. Takie jak ty robisz 5l. na 100l. dziennie nie zrobią małym krzywdy. Musisz zbic te PH bo jest stanowczo za duże. Ale nic w pośpiechu, powoli i stopniowo. Czym mierzysz wartosci wody?

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości