Moja pierwsza ikra-POMOCY

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Tombo79
Posty: 1
Rejestracja: 30 sie 2006, 15:16

Moja pierwsza ikra-POMOCY

Post autor: Tombo79 » 30 sie 2006, 16:51

Witam,
Mam poważny problem. Poraz 2 w moim akwarium paletki złożyły ikre tylko wtedy nie wiedziałem, które i czy to napewno paletki. Wtedy złożyły na liściu i 2 dni po tym ją zjadły. Teraz złożyły na magnetycznym czyściku do szyby. w rogu akwarium i ostro jej pilnują. Mam akwa 450L ph 6,5 wg. Tetry i temp 32 stopnie C reszte nie wiem bo nigdy nie sprawdzalem a paletki mam od ok. roku.
Proszę poradzcie mi co mam teraz zrobić, czy przenieść je do 2 akwarium posiadam 40L :( i jak tak to w jaki sposób. Czy może lepiej je tak zostawić? W akwarium mam jeszcze 5 dorosłych dysków 50 neonów 7 glonów 10 prętników karłowatych i 2 kosiarki
Za każdą podpowiedz i poradę SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 30 sie 2006, 17:28

Teraz kup sobie piwo i wyluzuj. W obecnej chwili nic nie zrobisz już. Po pierwsze daj im się pocieszyć sexem w ogólnym jeszcze kilka razy. Za każdym następnym razem powinny iść o krok dalej w wychowaniu i opiece. Po drugie 40l akwarium możesz przeznaczyć do rozmnażania.... gupików :-) a nie paletek. Po trzecie nie sądzę, abyś nie dbając o parametry wody uzyskał jakikolwiek przychówek. Po czwarte... po jaką cholerę masz 32 stopnie w akwarium ze zdrowymi (mam nadzieję) rybami? Chyba że ten termometr jest tyle warty co słowa polityków. Po piąte jeżeli myślisz na poważnie o odchowaniu młodych to przeczytaj wątek "Mam ikrę" na forum Mysiara od deski do deski, odpowiedz sobie czy chcesz z rozmnażaniem się bawić i jeżeli tak to zacznij kompletować sprzęt. Akwarium tarliskowe, akwarium do zbierania wody na podmianę, grzałki, filtry, pompki, siatki, szmatki, oświetlenie, stanowiska do hodowli artemii i .... wiaderko cierpliwości. Nie wiem w jakim wieku jesteś (czytaj to ... koniecznie uzupełnij swój profil), ale i tak potrzebne Ci będą wolne dni jeżeli z ikry coś się wykluje i trzeba będzie karmić. I nie śmiej się ze mnie.... ale zapytaj domowników czy godzą się na masę rzeczy które będziesz robić w tym czasie, a zwłaszcza czy godzi się na to Twoja partnerka. Oczywiście nie ma to zastosowania jeżeli jesteś starym, a przynajmniej z powołania kawalerem :-)

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 31 sie 2006, 05:26

Hypno sory lecz przeraziłeś mnie swoją wypowiedzią, i gdyby nie fakt że mam z paletkami kilka spędzonych lat nigdy bym się nie zdecydował na rozmnażanie ich. Cuda się zdarzają nawet w 40l. bez siatek, szmatek i bla, bla, bla.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 31 sie 2006, 06:40

Cuda jak to cuda zdarzają się ale nigdy wtedy kiedy tego akurat oczekujesz. I jak to cuda raz na 1000 lat i nie tam gdzie się o nie modlą. Pewnie można w beczce plastikowej, pewnie można i świeczką wodę podgrzewać, stosować jak kiedyś dmuchaną dętkę zamiast pompki, filtry w postaci szklanych fajek ze skarpetą w środku, może i przypadkiem będzie dobra woda w kranie, ale karmić trzeba i to często i nie byle czym. :-)
Ostatnio zmieniony 31 sie 2006, 10:22 przez Hypno, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 31 sie 2006, 10:08

Ponieważ właśnie odchowuję młode i wiem czym to pachnie, przyznam rację Piotrkowi.
Kupa czasu, roboty i zachodu. Sprzętu akurat u mnie dostatek, więc tu nie musiałem czynić większych inwetycji, ale akwa tarliskowe minimum 100l +filtr+grzałka+oświetlenie+ napowietrzanie, podmiany codziennie więc beczki na odstaną wodę z pompami mieszająco natleniającymi, akwa+pompka+światło do wylęgu artemi i to mniej więcej tyle.
Para musi "dojrzeć" do młodych, druga ikra to za wcześnie, niech jak to Piotrek napisał
daj im się pocieszyć sexem w ogólnym jeszcze kilka razy
Woda do odchowu musi mieć idealne parametry, więc pomiar tylko ph to mało.
za to 32 stopnie to za dużo.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 31 sie 2006, 10:46

Jeki,
Gratuluję, jednak nie tylko wazonkowca rozmnażasz z powodzeniem ...
Może mi kiedyś też się uda ...
W końcu uczę się od Cibie sporo ... a uczniowie czasem nauczyciela ...
Pozodziska Tom-ek

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 31 sie 2006, 12:07

_TOM_ pisze:Jeki,
Gratuluję, jednak nie tylko wazonkowca rozmnażasz z powodzeniem ...
Może mi kiedyś też się uda ...
W końcu uczę się od Cibie sporo ... a uczniowie czasem nauczyciela ...
Pozodziska Tom-ek
Ja też mam swojego promotora na tym forum, ja co najwyżej dorosłem mu do kolan, ale z czasem........
Długo szukałem drogi do skutecznego wytarcia palet. Tym bardziej cieszy mnie aktualny sukces, młodych jest ponad 20 i pobieraja już pokarmy inne niz artemia.
Kluczem jest cierpliwość i własna droga , bo utarte schematy u mnie się nie sprawdziły(dlatego tyle to trwało). Generalnie chodzi o wodę i jak dla dorosłych palet jest ją stosunkowo łatwo przygotować , tak do hodowli juz to nie jest takie proste.
Nie mniej nie zniechęcaj się , jak nie zabraknie Ci cierpliwości , to też Ci się uda. Życze powodzenia.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości