Rozmnażanie w ogólnym akwarium

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

aborejko
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2006, 21:25

Rozmnażanie w ogólnym akwarium

Post autor: aborejko » 26 lip 2006, 09:23

Mam takie pytanie a zarazerm problem.

Posiadam akwarium 200 l. w którym żyją również paletki i w związku z tym mam pytanie.
Paletki (dwie pary) znaszą co jakiś czas ikre i wylęgają się młode, co zrobić aby je wyhodować, może miał ktoś podobny problem.

Proszę o pomoc

Awatar użytkownika
radek-wet
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 20 cze 2006, 12:48
Lokalizacja: Koło, Wielkopolska
Kontaktowanie:

Post autor: radek-wet » 26 lip 2006, 09:43

Cześć!
Myślę, że na początej najlepiej poczytać posty na tym forum związane z tematem rozmnażania dysków a potem...... zrobić tak jak proponują bardziej w tym temacie doświadczeni.
Właściwie to zazroszczę ci tego PROBLEMU.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że już wkrótce napiszesz jak młode wyhodowane przez Ciebie paletki rosną

aborejko
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2006, 21:25

Post autor: aborejko » 26 lip 2006, 13:38

Diękuję za radę przeczytałem wszystkie posty lecz nie znalałem nic na temat przeniesienia pary z larwami do akwarium tarliskowego i czy prznosić czy obecnie dać sobie spokój.W akwarium ogólnym :2bocje,neon czerwony11,akara marońska 2/też składały ikrę/,tęczankawernera2,kirysy6,otocynklusy5,6glonojadów nieznam nazwy wglądają jak płaszczki przyssane do szyb oraz 9 paletek/w tych 9 są2pary które często znosząikre na szybach lub korzeniu. Obecnie jedna para co kilka dni znosi ikrę a obecnie pilnują larw i niewiem co robić może mi ktoś doświadczony doradzi z góry dziękuję.Woda ma parametry pH-6...badane Sum,TwW..5,TwO...14..badane ZOOTEK

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 26 lip 2006, 14:47

Jak to co... masz 2 wyjścia, a właściwie 3..
1) pomyśl nad zbiornikiem (zbiornikami) oddzielnym dla pary, tylko jeśli go postawisz to nie tak że dzisiaj woda a jutro przeławiasz parkę. Pamiętaj, że ryby dopiero możesz przenieść jak będzie woda przygotowana i będą fojrzałe filtry gąbkowe. Najlepiej postawić zbiornik ok 100l dla pary, odlać tam wodę z ogólnego tak 2/3 tego nowego, resztę uzupełnić nową (nie oznacza że prosto z kranu!!) zainstalować grzałkę i filtr gąbkowy, jeśli filtr będzie nowy to potem trzeba poczekać minimum 2 tygodnie, jeśli nie to myślę, że około tygodnia.
2) eksmitować wszystkie pozostałe ryby oprócz dwóch par, no może zostawić kiryski, akwarium przedzielić na pół szybą lub siatką (lepiej siatką bo odpada problem filtracji i przepływu wody). W każdym lokum para.
3) jak masz problemy z tymi parami chętnie wyleczę Ciebie z tego problemu.

Tak czy siak teraz przeczytaj sobie wątek "Mam ikrę" na forum Mysiara, od deski do deski. Kup sobie wiaderko cierpliwości, przygotuj się że nagle zorientujesz się że musisz mieć jeszcze jakieś inne graty (np do podmiany wody, hodowli artemii i czego Ci życzę kolejnego baniaka na młode), może okazać się że potem na piwo nie będziesz chodził z powodu braku czasu, że Twoja partnerka jest zazdrosna o rybki, a potem zorientujesz się że sex uprawiałeś ostatni raz pół roku temu :-)

rhodostomus
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:17
Lokalizacja: Biecz

Post autor: rhodostomus » 26 lip 2006, 17:03

Widzę, że upały dają się mocno we znaki!? Czemu to akurat DZIŚ postanowiłeś przenieść na wariata (bo inaczej tego nazwać nie umiem) parę z larwami do tarliskowego? Chociaż gdzieś na forum czytałem, że komuś to się udało??? Przecież te ryby ciągle składają ikrę i składać będą, więc było i jest mnóstwo czasu aby wprowadzić w życie 1 z 3 pomysłów Hypno bo są doskonałe szczególnie ten trzeci! A teraz weż chłodną kąpiel i na spokojnie popatrz jak opiekują się dziećmi. Powodzenia i więcej cierpliwości Mariusz

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 26 lip 2006, 18:08

Trochę kolego przesadziłeś z ilością ryb w tym 200litrowym akwarium. Podejrzewam, że rozmnożenie paletek to Twoje marzenie ale myslę, że najpierw powinieneś zrealizować marzenie swoich ryb o zapewnieniu im optymalnych warunków bytu a dopiero póżniej spełniać swoje marzenia. Nie dość, że jest ich 9 sztuk w 200 litrowym zbiorniku (ilość wody jest około 170 litrów) to maja jeszcze sporo drobnych ,,sąsiadów" a Ty jeszcze do tego ,,jednego pokoju" chcesz im zafudować ,,gromadę bachorów"? :shock: U mnie larwy w akwarium ogólnym giną na 4-5 noc - po prostu są już tak duże, że rozpływaja się po akwarium a rodzice w ciemności nie mogą ich wyłapać i odnieść na korzeń. Musiałbyś świecić świało w akwarium non stop - jak inne ryby to odczują? Na forum Mysiara jest taki temat tak jak już pisał to Piotrek - przeczytaj go dokładnie i wyciągnij z tego wnioski. Weż też pod uwagę taką sytuację: wyhodujesz 100 sztuk (nie sądzę) małych paletek, akwarium masz małe więc będziesz musiał je sprzedać, sprzedaż je do sklepu po 5 zł za sztukę (bo ryby wyhodowane w tych warunkach będą mizerne), w sklepie albo te ryby porobią się jak zyletki (widziałem to ostatnio w sklepie w Białej Podl.) albo pójda do pseudohodowców paletek i też szlag je trafi. Ile na tym zarobisz po odliczeniu kosztów???

aborejko
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2006, 21:25

Post autor: aborejko » 27 lip 2006, 09:02

To ze redukcję ryb w akwarium ogólnym zrobię to nie ulega wątpliwości i to niebawę.Natomiast zastanawiam się co do rozmnażania paletek nie to że niechcę lecz obecnie niejestem w stanie wygospodarować miejsca na nowe akwarium oraz to że praktycznie cały dzień jestem poza domem .Chyba że w przyszłości coś by się zmieniło,zdaję sobie sprawę że wychowanie narybku daje dużą satysfakcję lecz nietracę nadzieji że mi się to uda może w przyszłości. Bardzo Dziękuję Wszystkim za udzielenie mi porad i to że można w potrzebie na pomoc liczyć pozdrawiam aborejko

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 27 lip 2006, 16:08

oraz to że praktycznie cały dzień jestem poza domem
to jak chcesz karmić maluchy 7 razy dziennie??????

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 28 lip 2006, 08:03

Obserwacja tarła i opieki nad młodymi jest realna w Twoi akwarium pod warunkiem pozostawienia najwyżej dwóch dobranych par paletek Pozostałe ryby muszą zniknąć. W takich warunkach jest możliwe, że jedna z par odbędzie udane tarło i będzie się wzorowo opiekowała młodymi przez kilkanaście dni. Z czasem narybku będzie ubywało i w końcu rodzice zamiast opiekować się będą starały się je przepędzić z tarliska. Młode rybki wówczas zginą. Oczywiście podrośnięte rybki można wcześniej odłowić. Z góry należy wiedzieć, że tak uzyskane małe paletki będą marnej jakości i wyrosną z nich szczurki.
Aby mimo to cieszyć oko takim widokiem trzeba być systematycznym i uzbroić się w cierpliwość oraz spełnić cały szereg warunków dotyczących wody, pokarmu itp.

Czas poświęcony na taką opiekę jest dobrym przyczynkiem do naprawdę udanego tarła paletek w przyszłości.

aborejko
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2006, 21:25

Post autor: aborejko » 30 lip 2006, 19:19

własnie kończę akwarium tarliskowe dla moich paletek a chyba w nocy lub nad ranem dwie pary złożyły ikrę na dwóch przeciwległych szybach.Mam pytanie czy akwarium tarliskowe omżna przedzielić szybą abym oógł wprowadzi dwie pary czy szyba ma być przyciemniona pozdrawiam i liczę na pomoc

aborejko
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2006, 21:25

Post autor: aborejko » 30 lip 2006, 19:20

własnie kończę akwarium tarliskowe dla moich paletek a chyba w nocy lub nad ranem dwie pary złożyły ikrę na dwóch przeciwległych szybach.Mam pytanie czy akwarium tarliskowe omżna przedzielić szybą abym oógł wprowadzi dwie pary czy szyba ma być przyciemniona pozdrawiam i liczę na pomoc

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 31 lip 2006, 11:41

Można ale czy warto. Pomyśl o podwójnej ilość obowiązków a przy klęsce o podwójnej porażce.

aborejko
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2006, 21:25

Post autor: aborejko » 31 lip 2006, 12:50

moż i masz rację lecz jeszcze się zastanowie

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 01 sie 2006, 13:20

http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... 31&start=0
pocztaj a potem mozesz pytac :) pozdro

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości