próba tarła

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 02 paź 2007, 06:34

jzajonz pisze:Tomek to nie wiedziałeś panie często zabawiają sie same? :lol: Tak jest i samca do złożenia ikry nie potrzebują. Co do odróznienia płci to jednak Piotrek powinien zauważyć widoczne różnice u tarlaków nawet jeśli nie oglądał tarła ponieważ owe zmiany utrzymują sie przez wiele godzin.
Dokładnie. I choć co prawda w czasie tarła "złośliwie" ryby zasłaniają pokładełka płetwami to po tarle widać już jak na dłoni.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 paź 2007, 06:53

Ja tam się na tym nie znam, ale patrzyłem wiele razy na pokładełka (chociażby tej parki, która ma teraz młode) i jakbym miał po tym pokładełku określić płeć ryb to bym nie potrafił. Dla mnie wyglądają oba tak samo - mimo, że jedna ryba to samica, a druga podobno samiec ;)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 paź 2007, 07:58

jzajonz pisze:Tomek to nie wiedziałeś panie często zabawiają sie same? :lol: Tak jest i samca do złożenia ikry nie potrzebują. Co do odróznienia płci to jednak Piotrek powinien zauważyć widoczne różnice u tarlaków nawet jeśli nie oglądał tarła ponieważ owe zmiany utrzymują sie przez wiele godzin.
Janusz, Ty też uważasz, jak birdas, że bez samca w akwarium 2 samice się zabawia ze sobą i będzie ikra ? Moim zdaniem w akwarium musi być gdzieś samiec, by 2 samice chciały się zabawić ze sobą i by kładły sobie razem ikrę. Abyś miał lesbijki, musi być samiec w akwarium moim zdaniem, no ale może się mylę i w akwarium z samymi samicami od zawsze jednak będzie ikra ...

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 paź 2007, 08:22

No nie da się ukryć, że Janusz uważa tak jak ja ;)
Ostatnio zmieniony 02 paź 2007, 09:58 przez birdas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 paź 2007, 08:47

Marcin, nie da się ukryć ktoś jest w błędzie :wink:

2 na 1 to banda - nie łysego :mrgreen: , choć Tobie i Januszowi coraz bliżej do mojej fryzury :mrgreen:

Niech fachowcy się wypowiedzą, bo według mojej wiedzy samice ikrę mogą kłaść tylko wtedy gdy wyczuwają 'oddech' samca w akwarium, bez samca w akwarium ikry nie kładą. Owszem 2 samice mogą dobrać się w parę, ale ikrę kładą wtedy gdy jest w akwarium gdzieś jeszcze samiec, choćby w innej parze.
Wyjątkiem jest złożenie ikry z powodu choroby, wtedy bez samca może to nastąpić, by ratować sobie zdrowie lub życie.

Ale może ma wiedza nie jest pełna lub błędna i wy 2 macie rację.

Pamiętam wiele dyskusji z Tobą Marcin, (kwaszenie Jekiego baniaka, dziwne PH w Twoim baniaku, zakwaszanie wody) ... ale po ostatnich Twoich wywodach o tym czym sprawdzasz PH nasze dyskusje i Twoje doświadczenia nabierają innego światła :wink:

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 02 paź 2007, 08:51

Tomek! po prostu miałem takie przypadki że w ogólnym samiczki ikrzyły i nie ma to wpływu czy samiec jest w okolicy czy nie bo nawet w tarliskowym potrafią się zachowywać jak parka a czasem będą kłaść ikrę naprzemian.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 paź 2007, 10:01

_TOM_ pisze: Pamiętam wiele dyskusji z Tobą Marcin, (kwaszenie Jekiego baniaka, dziwne PH w Twoim baniaku, zakwaszanie wody) ... ale po ostatnich Twoich wywodach o tym czym sprawdzasz PH nasze dyskusje i Twoje doświadczenia nabierają innego światła :wink:
Masz na myśli to, że PH mierzę testami kropelkowymi, a nie elektronicznie, czy to, że akurat test się przeterminował ? ;)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 paź 2007, 10:09

jzajonz pisze:Tomek! po prostu miałem takie przypadki że w ogólnym samiczki ikrzyły i nie ma to wpływu czy samiec jest w okolicy czy nie bo nawet w tarliskowym potrafią się zachowywać jak parka a czasem będą kłaść ikrę naprzemian.
Janusz, też miałem takie przypadki, 2 razy mi się 2 samiczi dobrały, ale według mnie to, że to było w akwarium ogólnym, w którym był przynajmniej 1 samiec ma jednak znaczenie.
Gdybyś w ogólnym miał od samego początku same samice, moim zdaniem zobaczyć ikrę byś miał kłopot, podobnie jak z samymi samcami w baniaku :wink:
Szkoda, że nikt więcej nie powie co wie na ten temat i nie włączy się do tej dyskusji, bo chętnie zweryfikuję swoją wiedzę.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 02 paź 2007, 11:03

Jestem pewnien Tomku że to zweryfikujesz gdy ktoś napisze że miał tarło dwóch samic w tarliskowym :idea:

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 paź 2007, 11:22

jzajonz pisze:Jestem pewnien Tomku że to zweryfikujesz gdy ktoś napisze że miał tarło dwóch samic w tarliskowym :idea:
Jeśli przeniesione 2 panienki były dopiero co z ogólnego baniaczka gdzie był samiec, to dam wiarę i jednak nie zweryfikuję swojej wiedzy, ale niech ktoś potwierdzi, że one - te 2 samiczki - kładły tam (w tarkliskowym) ikrę co tydzień przez 2 kolejne miesiące, ooooo to wtedy zmieniam zdanie i przestaję gadać głupoty :wink:

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 02 paź 2007, 11:36

birdas pisze:Ja tam się na tym nie znam, ale patrzyłem wiele razy na pokładełka i jakbym miał po tym pokładełku określić płeć ryb to bym nie potrafił. Dla mnie wyglądają oba tak samo
Nie no różnica jest spora. U mnie samica ma pokładełko grube w kształcie (pi x oko) lejka a znowu samiec podłużne wąskie. Każde napęcznienie pokładełka samicy zawsze było dla mnie sygnałem, iż będzie odbywało się za chwilę tarło.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 paź 2007, 13:09

Ja u siebie też zauważam u ryb na kilkanaście godzin przed tarłem jak pływają z pokładełkami na wierzchu, ale różnic nie dostrzegam. No ale niestotne - może po prostu to trzeba umieć dojrzeć, a ja nie potrafię. Wcale mnie to akurat nie martwi ;)

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 02 paź 2007, 13:55

_TOM_ pisze:........... ale niech ktoś potwierdzi, że one - te 2 samiczki - kładły tam (w tarkliskowym) ikrę co tydzień przez 2 kolejne miesiące, ooooo to wtedy zmieniam zdanie i przestaję gadać głupoty :wink:
Tylko po co miałby ktoś tak długo trzymać dwie samiczki w tarliskowym? Przecież po pierwszym czy najdalej drugim razem zorientuje się z czym ma do czynienia.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 02 paź 2007, 14:04

dziś rano miłe zaskoczenie ikra jest nadal i to dość sporo;) dokładnie 13 ziarenek zbielało, ale z tego co czytałem w postach birdasa oznacza to, iż nie została zapłodniona. cała reszta wygląda ładnie.
jedyne co mnie zaniepokoiło to, że wczoraj po zgaszeniu światła w akwarium i zapaleniu lampki nocnej, wszystkie ryby podpłynęły do stożka co zdenerwowało (wydaje mi się) samca który zaczął zjadać ikrę. lampka została zgaszona i ikra jest nadal;) rodzice się opiekują nimi.

co do tarła to widziałem jego końcówkę. oglądałem je ze sporej odległości(nie chciałem przeszkadzać;) ryby na przemian dotykały pokładełkami stożka.


fotki fotki, mam problem z aparatem nie mogę złapać ostrości i na zdjęciach nie widać nic poza białą ikrą, musze załatwić jakiś lepszy sprzęcior;/

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 02 paź 2007, 18:58

24h od tarła :D eh...na stożku nie widać tego tak ładnie jak na szybie;)
Załączniki
ikra.jpg
ikra.jpg (211.15 KiB) Przejrzano 4737 razy

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości