proszę o radę

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

darekz78
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 04 kwie 2007, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

proszę o radę

Post autor: darekz78 » 03 lut 2008, 17:53

Mam parę w tarliskowym akwarium 60l filtr circulator650 ustawiony na minimum i tylko 5 małych samodzielnie pływających rybek , chodź larw było dużo z ostatniego wylęgu
stwierdziłem ,że to wina zbyt silnego filtra i zbyt małego akwarium
kupiłem drugie akwarium 126l i mniejszy model circulator350 4 dzień woda filtruje się a zarazem napowietrza w tym akwarium a tu proszę bardzo znów rybki kładą ikrę proszę o radę co zrobić ?
myślałem żeby zamienić samą głowiczkę gąbkę zostawić tą samą w malym akwarium
czy może przenieść ikre i ryby do większego akwarium ?

z góry dzięki

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: proszę o radę

Post autor: birdas » 04 lut 2008, 20:36

darekz78 pisze: czy może przenieść ikre i ryby do większego akwarium ?
Jak ruszysz rybki i ikrę to na pewno w stresie (po przeniesieniu) natychmiast ją zjedzą.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: proszę o radę

Post autor: _TOM_ » 04 lut 2008, 22:18

birdas pisze:
darekz78 pisze: czy może przenieść ikre i ryby do większego akwarium ?
Jak ruszysz rybki i ikrę to na pewno w stresie (po przeniesieniu) natychmiast ją zjedzą.
Na pewno to tylko smierć :wink: a i z tym natychmiast też bym nie stawiał zakładów :wink:
Przenieś jedną z pary najpierw do nowgo akwarium, potem stożek z ikrą a na sam koniec 2 z pary.
Jest szansa, że się aż tak nie zestresują tym i będzie wszystko ok.
A jeśli nawet zjedzą, to za tydzień będzie znowu ikra, bo nowy domek, 100% podmianka sprzyja temu. W większym baniaku masz szanse na więcej młodzieży, a w tym maleństwie jak zostawisz to znowu kilka może przeżyje.

darekz78
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 04 kwie 2007, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: darekz78 » 04 lut 2008, 23:05

kurcze wczoraj wieczorem bym je przeniósł bez wachania ale odczytałem wiadomości od was przed chwilą. Wczoraj wieczorem zamieniłem głowiczki filtra w małym jest teraz mniejsza będę starał się utrzymywać jak najlepsze warunki w tym małym. W miedzy czasie woda w większym będzie miała lepsze parametry , a tak naprawdę to pierwszy narybek dla tej pary może tym razem będzie lepiej ta para ma "jakieś małe doświadczenie" mniejszy ruch wody w akwarium zobaczymy.
Dziękuję bardzo za radę już myślałem ,że nikt mi nie odpowie jeśli tym razem tak mało rybek powstanie z dużej ilości larw zrobie to bez wachania lepiej wybiorę odpowiedni moment, wczoraj kiedy chciałem to zrobić zaskoczyły mnie rybki tą ikrą. Wszyscy wiemy ,że to akwarium jest zbyt małe jak na tarliskowe
Martwi mnie jeszcze jedna rzecz nie widzę zbyt często małych rybek na rodzicach czy to dlatego ,że jest to zbyt mało a już jest nowa ikra ?
dzieki jeszcze raz pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 05 lut 2008, 08:20

Być może te kilka młodych rodzice uznali za niewarte skarmiania i szykują sobie nowe, ale większą ilość.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 05 lut 2008, 12:16

Jeśli paletki składają nowa ikrę to raczej nie są zainteresowany wychowem tego co już mają. W pewnym momencie zjedzą narybek i dalej się będą zajmowały ikrą. Jak chcesz małe ocalić to ikrę musisz zniszczyć.

grzegorzcisek
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:07
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Kontakt

Post autor: grzegorzcisek » 05 lut 2008, 13:17

Siemka Marcin (birdas) jestem tez z jelonki i kiedyś brałem od ciebie roslinki . Mam pytanie cczy masz może jakieś teraz dyski na sprzedaż?

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 05 lut 2008, 15:45

birdas pisze:Jeśli paletki składają nowa ikrę to raczej nie są zainteresowany wychowem tego co już mają. W pewnym momencie zjedzą narybek i dalej się będą zajmowały ikrą. Jak chcesz małe ocalić to ikrę musisz zniszczyć.
I tu muszę powiedzieć Marcinie, że nie jest to regułą. U nas właśnie taka sytuacja ma miejsce. Jeki też stwierdził, że zjedza młode i będą pilnowac nowozłożonej ikry, a tu nic podobnego sie nie stało. Opiekowały sie narybkiem i ikrą. Jak młode sie wykluły z ikry, (8 dni różnicy) to rodzice nie bardzo sie interesowały tym młodszym narybkiem i biedactwa pływały po dnie!!!! Widziałam nawet jednego pływającego z płatkiem spiruliny w pyszczku. Z tego drugiego tarła ocalało tylko 4-5 sztuk.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 05 lut 2008, 17:58

Oczywiście, że nie wszystko co pisze jest regułą. Ale podaję chyba rozwiązania najbardziej prawdopodobne.

Grzegorzcisek - napisałem na priv'a.

darekz78
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 04 kwie 2007, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: darekz78 » 05 lut 2008, 21:25

niestety nie ma już narybku
już niedługo powinien być następny


pozdrawiam

darekz78
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 04 kwie 2007, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: darekz78 » 14 lut 2008, 13:24

Sytuacja powtórzyła się w niedzielę znów nie zdążyłem ich przełożyć przed złożeniem ikry do większego akwarium. Odczekałem kilka godzin i tak jak Tom radził przeniosłem samca potem doniczkę z ikrą na koniec samicę na końcu kilka małych ,które trzymały się blisko rodziców. Małych rybek już niestety nie ma ale z ikry powstało dużo larw .Mam nadzieję ,że tym razem będzie więcej rybek a rodzice zainteresują się rybkami i ich wychowaniem

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 14 lut 2008, 13:26

Nawet jeśli nie tym razem, to się nie zniechęcaj, pewnie następnym razem już będzie wszystko szło w dobrym kierunku.
A potem znowu i znowu, aż się im kiedyś siły witalne skończą.

Sobieskis
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 23 mar 2007, 15:19
Lokalizacja: Józefów
Kontaktowanie:

Post autor: Sobieskis » 26 lut 2008, 11:43

Wczoraj wieczorem zobaczyłem, że moja para (Res Turcus) złożyła ikrę na fajce zasysającej wodę do filtra zawnętrznego. Niestety równie szybko jak ją złożyły, całą ikra została zjedzona przez rodziców gdyż w akwa mam jeszcze 6 innych palet. Powinienem odpalić drugie akwa dla parki. Puste 200 l. i 112 l. Nie chce uruchamiać 200 bo ogrzewanie takiego zbiornika trochę kosztuje. Czy 112 l. zadowoli paletki do składania ikry. Pewnie potrzebuję drugiego filtra i tu moje kolejne pyanie - czy ktoś z okolic Warszawy ma do odsprzedania filtr kanistrowy?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 26 lut 2008, 11:53

Sobieskis pisze: Czy 112 l. zadowoli paletki do składania ikry.
Jak najbardziej. To najlepszy litraż jaki może być do tego celu.
Pewnie potrzebuję drugiego filtra i tu moje kolejne pyanie - czy ktoś z okolic Warszawy ma do odsprzedania filtr kanistrowy?
Po co Ci kanistrowy ? - zwykły gąbkowy z niewielkim przepływem będzie ok. Taki np. FAN1.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości