Procentowy udział mięsa ryb w pokarmie dysków

Diety naszych ryb

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Procentowy udział mięsa ryb w pokarmie dysków

Post autor: lanner » 29 sty 2019, 20:28

Dobry wieczór!
Chciałbym zapytać o Wasze zdanie w kwestii jak w temacie. Nie chcę wywoływać dyskusji w sprawie stosowania wołowiny lub serc indyczych. Zależy mi na Waszych doświadczeniach w karmieniu mięsem np. dorsza, mintaja . Na przykład tworzenie miksów na bazie w/w ryb lub innych.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Procentowy udział mięsa ryb w pokarmie dysków

Post autor: _TOM_ » 31 sty 2019, 17:28

To temat tutaj wałkowany od 10 lat najmniej, poczytaj inne wątki.
Mało komu będzie chyba chciało się pisać po raz 100ny to samo :)
Mięso ryb to dobry pokarm, szczególnie tych słonowodnych. Jak swoje dyski nauczysz go jeść to brawo.
Niemniej serce wołowe czy indycze jedzą chętniej niż mięso dorsza.
Cała sztuka nie polega w tym na jakiej bazie zrobić karmę, ale by karmić urozmaicenie, wieloma pokarmami, nie tylko jednym ulubionym.

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Procentowy udział mięsa ryb w pokarmie dysków

Post autor: lanner » 05 lut 2019, 00:37

Dziękuję za odpowiedź!
Temat był na forum, ale znalazłem posty z przed 10 lat . Pewnie moja wina, że nie potrafię użyć trafnego hasła :oops: . Pytałem w temacie o procentowy udział mięsa ryb ( np. mix bez mięsa ssaków lub ptaków) i o doświadczenia w tym względzie. Wielokrotnie poruszacie zagadnienie tempa wzrostu ryb. Z Waszych wypowiedzi czasami można wnioskować, że mięso wołowe lub np. indycze to swoisty "doping" dla paletek. Zastanawiałem się, czy te tempo wzrostu można uzyskać stosując jako podstawę mięso ryb morskich.
"Jak swoje dyski nauczysz go jeść to brawo."- to znaczy , że nie lubią tego rodzaju mięsa?
Forum była bardziej ożywione kilka lat temu, a Wasze poglądy też przechodziły pewną ewolucję ( zapewne przez zbierane doświadczenia). Stąd mój powrót do zagadnienia.
Rozumiem, że mięso ryb morskich im nie szkodzi i nie ma zagrożeń przenoszenia pasożytów.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Procentowy udział mięsa ryb w pokarmie dysków

Post autor: _TOM_ » 05 lut 2019, 23:16

No czas forów przemija, teraz facebook, instagram, twitter, etc.

Nie wiem czy ktoś ma wyniki jakiś badań porównawczych co do serca wołowego a mięsa dorsza względem wzrostu dyskowców. Wątpię.
Zdecydowanie mięso dorsza droższe od serca wołowego, stąd większość hodowców będzie patrzeć na ekonomie, nie na wzrosty.
Dlatego potem dorosłe ryby od małego jak wcinają serducho, słabo chcą jeść krewetki czy dorsza.
Gdyby od małego dostawały krewetki słabiej na starość jadłyby serducho.
Ja karmiłem dyski i dżdżownicami, i krewetkami surowymi i gotowanymi, pokarmami liofilizowanymi, mrożonymi, suchymi, i z obserwacji powiem zawsze dyski przyjmują chętnie ten pokarm jaki znają. Nowego muszą się nauczyć i w nim rozsmakować, co czasem zabiera czas i wymaga przegłodzenia. A jak masz małe dyski to przegłodzenie jest niewskazane bo rzutuje na ich wielkość potem.

Najstarsi i najmądrzejsi akwaryści mawiali, najlepszy pokarm dla ryb, to inna ryba. Stąd warto nauczyć dyski wcinać dorsza, jak Ciebie na to stać, bo kilogram polędwicy z dorsza to około 40zł, kilogram krewetek surowych to nawet i 60zł, a serca wołowego 4zł.

Jak pisałem, byleś karmił urozmaicenie.

Dla zrozumienia podam ci co jedzą moje dyski:
- mrożona ochotka (uwaga, odradzam jeśli nie masz pewnego źródła i producenta to przywleczesz w niej kłopoty)
- mrożona artemia
- mrożony mix wybarwiający na bazie serducha wołowego i astaksantyny
- suchy granulat na bazie serca wołowego Discusfood
- suchy granulat Tera
- suchy granulat dla dzikich dyskowców
- suchy granulat dla dyskowców Tropical
- liofilizowany tubifex
- liofilizowana ochotka
czasami, znacznie rzadziej niż powyższe:
- dżdżownice żywe
- siekane serce indycze
- siekane serce wołowe
- siekane krewetki surowe
Jak bardzo długo nie dostają jakiegoś pokarmu, to gdy go podam nie rzucają się, jak by zapomniały że to jadalne, ale wyzbierają z czasem, tylko co się na plują przy tym, jak nie to zrobią za nie to kirysy i glonojady których mam sporo za dużo.
Ale na 3 pierwsze mrożonki, zawsze atakują jak szalone stado piranii, nawet jak dłuższy czas nie dostają, to jak tyko zobaczą rękę z mrożonką to się rzucą na to zawsze jak piranie. Siekane serce wołowe też rzucają się, ale już siekana dżdżownica, trochę muszą popatrzeć, popluć zanim zjedzą.
Liofilizowany musi się napływać na powierzchni zanim zdecydują się go złapać, ale jedzą zanim zacznie tonąć. Mógłby ich nie ''męczyć'' i dawać tylko pierwsze 3. Mimo to dostają wszystko, do wyczerpania zapasów :)
Sam wyciągaj wnioski dlaczego.

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Procentowy udział mięsa ryb w pokarmie dysków

Post autor: lanner » 06 lut 2019, 00:01

Dziękuję, wszystko jasne.
Pierwotnie jadły tylko mrożonki. Nauczyłem jeść suchy i granulowany -różne, przeznaczone dla paletek.Daję artemię i mix serce z czosnkiem. Są niebieskie, więc unikam pokarmów wybarwiających (czerwień). Apetyt mają szalony, trochę urosły. Przemiana materii bardzo szybka, lekka "dupowatość " w jedzeniu. Mam wrażenie, że czasami to ślimaki wykazują więcej sprytu. Dwa większe i 4 mniejsze ( w/g hodowcy od różnych par). Jak poczytałem to "szczurowate" (opóźnione) i w obrysie bardziej trójkątne niż okrągłe. Duże płetwy, oko blisko brzegu...... , ale i tak mam zamiar o nie zadbać. Są pierwsze i razem się docieramy. :D

Odpowiedz

Wróć do „Karmienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości