Solowiec a światło

Diety naszych ryb

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

MaciekL
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:51
Lokalizacja: Ozorków

Solowiec a światło

Post autor: MaciekL » 18 sty 2009, 22:39

Czy wylęgając solowca stosujecie światło, czy może on wylęc się po ciemku? Jeśli tylko ze światłem to czy cały czas czy wystarczy tylko w dzień a wtedy kiedy najlepiej rozpocząć hodowlę czy na noc czy na początku dnia?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 19 sty 2009, 00:03

Zostało napisane maasę na ten temat, szczerze mówiąc mogłeś się ciut wysilić z szukaniem. Ale niech będzie. Chyba nikt z nas nie próbował hodować solowca całkiem po ciemku więc doświadczenia nie mam. Wszystkie jednak źródła mówią, że trzeba więc po co ryzykować. Hodowlę nastaw 24 godz przed pierwszym karmieniem, czyli tak mniej więcej 9 dnia od wylęgu młodych paletek z ikry. Solowiec lęgnie się mniej więcej po 18 godzinach w sprzyjających warunkach czyli przy odpowiednim zasoleniu wody, temperaturze, oświetleniu i napowietrzaniu. Ja do domowej nie hurtowej hodowli polecam następujący sposób. Hodowlę trzymasz wewnątrz akwarium ogólnego (nie tarliskowego) oczywiście zanurzając w nim odpowiednio umocowane butelki z hodowlą. Ciepło będą miały jak trzeba i światełko też. Odpada kwestia grzałki i oświetlenia hodowli. Możesz też spokojnie hodowlę postawić na pokrywie akwarium. Ciepło od oświetlenia będzie wystarczające i również wystarczające będzie normalne słoneczne światło. Wylęg co prawda pewnie pojawi się ciut później ale to nie problem.

kasiakacha1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 19 sty 2009, 21:02
Lokalizacja: Szczepanowice

Post autor: kasiakacha1 » 19 sty 2009, 21:08

Do wylęgu solowca wystarczy światło dzienne.

Misiak
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2008, 22:49
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Misiak » 25 sty 2009, 01:56

Ja mam hodowlę solowca w ciepłej łazience w całkowitej ciemności. Temperatura dochodzi do 28stopni, ciągłe i silne napowietrzanie i po 24 godzinach wylęg gotowy. Używałem i artemii firmy Sera i tej sprzedawanej w puszkach na allegro. Z wylęganiem miałem problemy tylko i wyłącznie gdy temperatura w butelce była zbyt zimna tj. butelka była trzymana w pokoju w temp. 20 stopni.

Nie wyobrażam sobie trzymania bulgoczącej butelki na akwarium a tym bardziej w środku zbiornika, nie dość, że wyglądałoby to jak ... to i spać by nie dało. No ale wszystko ma być dla dobra maluchów ;]

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 25 sty 2009, 08:41

Misiak pisze:J
Nie wyobrażam sobie trzymania bulgoczącej butelki na akwarium a tym bardziej w środku zbiornika, nie dość, że wyglądałoby to jak ... to i spać by nie dało.]
Jeżeli jest wszystko przygotowane od początku z zachowaniem pewnych zasad; nazwijmy je kolokwialnie bezpieczeństwa to nic nie stoi na przeszkodzie aby hodowlę solowca umieścić w zbiorniku. Wszystkie niezbędne wymagania przy hodowli masz za darmo, temperaturę , światło i natlenienie. A jak dobrze poszukasz po sklepach z art AGD to znajdziesz fajny plastykowy zbiorniczek na artemię , bez konieczności umieszczania względnej estetyki butelki PET. Pomyśl pogłówkuj pokombinuj może coś z tego wyjdzie.

Misiak
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2008, 22:49
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Misiak » 25 sty 2009, 10:26

Ale ja nie muszę główkować, dobrze mi z tym jak jest teraz :)
I będę dalej się upierał, że światło jest całkowicie niepotrzebne.
Wszystkie niezbędne wymagania przy hodowli masz za darmo, temperaturę , światło i natlenienie.
Interesuje mnie tylko w jaki sposób uzyskuje się natlenienie w przypadku trzymania pojemnika w zbiorniku?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 25 sty 2009, 11:41

Jak to jak.... normalnie wężyk do środka i bulgocze. Fakt nie wygląda to najpiękniej, ale ja np. nie miałem miejsca żeby umieścić hodowlę gdzieś indziej.
Łazienka za to odstrasza mnie z innego powodu ... daleko od akwarium. Ale tu się tak czepiam dla zasady :-)

Misiak
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2008, 22:49
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Misiak » 25 sty 2009, 16:04

No chyba, że tak. Ja nie używam brzęczyka w zbiorniku więc dla mnie to obojętne gdzie postawie, aby było ciepło, nie raziło w oczy i służyło rybkom.

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Solowiec a światło

Post autor: Deszczowatwarz » 08 cze 2010, 16:17

Mam problem z wylęgiem artemii Glopexu, cudowałem już kilka sposobów i wylęg na poziomie 10%. Do tej pory używałem Coral Bio i nie było problemów obojętnie jaka woda, obojętnie ile soli wylęg zawsze był wysoki ale chciałem zaoszczędzić i masz babo placek. Może ktoś podsunie jakiegoś pomysła??
Rafał

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: Solowiec a światło

Post autor: mirek » 08 cze 2010, 20:48

nigdy nie używałem takiej artemii. Na rynku bywa sporo chinszczyzny :P
Spróbuj namoczyć przez 5 minut w słodkiej wodzie lub dodać 3 krople wody utlenionej do litra wody. Może obniżenie temperatury do 22 C coś pomoże .
Aktualnie mam ihitiotropic i w temp 22 C wylęg praktycznie 100 %.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Solowiec a światło

Post autor: gajowa » 08 cze 2010, 23:03

Chińska artemia wcale nie jest taka zła.
Rafał, ile soli dajesz do wody?

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Solowiec a światło

Post autor: Deszczowatwarz » 09 cze 2010, 09:01

Robiłem na twardej wodzie sól 17gr/l i 30gr/l temp 28-29, dziś kolejne próby spróbuję na miękkiej wodzie, na niskiej temp. i z wodą utlenioną.
Zobaczymy
Wiem że czasem artemi nie opasuje porostu skład wody.
10.06.2010r
Dziś znalazłem kombinację ale nie do końca ponieważ robię 8 prób na raz i oczywiście wczoraj nie miałem czasu na notatki bo przecież 1 doba to nie zapomnę - :) oczywiście zapomniałem
ale wylęg prawie 100% po niecałej dobie w temp. 28st. i z dodatkiem3-5 kropli perhydrolu, nie wiem jak woda i ile soli bo mi się słoiki pomieszały dziś zrobię notatki :).
Rafał

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Solowiec a światło

Post autor: Hypno » 14 lip 2010, 19:23

Dajcie sobie spokój z perhydrolem do wylęgu. Fakt pomaga ale strasznie upierdliwe. U siebie ostatnio robiłem masę doświadczeń co i jak bo tez miałem wrażenie, że mam kiepską artemię. W efekcie przetestowałem chyba 5 różnych dostaw artemii i ze 20 przepisów na wylęg. A efekt? Przechowywanie artemii w lodówce nie jest potrzebne, używam artemii która przez 2 miesiące letnie jeździła w bagażniku samochodu znaczy ... wyprażona.
Okazało się, że powodem słabego wylęgu była mała twardość wody i zbyt duża ilość soli. Mój przepis jest taki: odstała minimum dobę woda, musi być twarda jak kamień. Aby mieć pewność dodaję sodę oczyszczaną. Na 6l butlę po mineralnej daję 1/2 łyżeczki płaskiej do herbaty czyli mała szczypta na 1l. Sól oczywiście niejodowana w ilości 1 mocno czubatej łyżeczki od herbaty na 1l. Na taką ilość mieszanki daję płaską łyżeczkę od herbaty artemii na 1 litr wody. Wylęg następuje już po 16 godzinach w temperaturze 28 stopni i przy sztucznym świetle, czyli w pomieszczeniu bez okien o powierzchni ok. 25 m2 świeci się przez ok 10 godzin świetlówka zwykła 40W. Czyli dupa nie oświetlenie. Sprawdzałem także przepisy z wodą utlenioną i perhydrolem i nie dawały takich efektów jak dodatek sody.

Odpowiedz

Wróć do „Karmienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości