Piwowarski na temat parametrów wody

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
papis3
Posty: 1
Rejestracja: 06 lis 2018, 12:22
Imie i Nazwisko: Kris Paris
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gelsenkirchen

Piwowarski na temat parametrów wody

Post autor: papis3 » 26 gru 2023, 22:54

Aleksander Piwowarski zapytany o parametry wody dla jego ryb odpiwiedziałw ten sposób...

Jak to się ma do naszych polskich rozważań???

,,Trzymam ryby w wodzie z kranu Siegerländer. Wychodzi z kranu z wartościami od 180 do 200 mikrosiemensów i wartością pH około 8,3. Twardość całkowita wynosi około 5,5°, a twardość węglanowa około 3,5°. Nitryfikacja obniża wartość pH w akwarium do wartości pomiędzy 6,0 a 7,0. Jednocześnie powstający azotan powoduje wzrost przewodności do około 200-250 mikroSiemensów. Zawartość azotanów waha się od 25 do 150 mg/litr. W zbiornikach hodowlanych staram się utrzymywać zawartość azotanów w przedziale od 25 do 50 mg/litr. Temperatura wody do hodowli wynosi około 28°C, a do hodowli od 28 do 30°C. Moje ryby można też bez problemu trzymać w nieco twardszej wodzie. Nie chcę podawać żadnych wartości granicznych, bo nie sądzę, żeby były na ten temat jakiekolwiek informacje naukowe. Jednak z doświadczenia moich klientów, którzy mają różne parametry wody na całym świecie, oraz z rozmów z profesjonalistami z zakresu akwakultury, wydaje się, że przewodność nie odgrywa dużej roli, pod warunkiem, że jest to woda słodka. Nawet ryby z obszarów o miękkiej wodzie wydają się bardzo łatwo przystosowywać. Najbardziej ekstremalne wartości słyszałem z Izraela, gdzie znajomy wychował setki tysięcy dyskowców o wartości przewodności pomiędzy 800 a 1200 mikrosiemensów i były one całkowicie zdrowe. Zanim więc spróbujesz obniżyć wartość wody kranowej z 550 mikrosiemensów do 200, po prostu tak zostaw. Jest tańszy, łatwiejszy i nie stwarza ryzyka wprowadzenia do akwarium bakterii z zanieczyszczonych systemów osmozy, demineralizatorów czy filtrów z węglem aktywnym i filtrów wkładowych. Jest to o wiele bardziej niebezpieczne dla ryb niż kilkaset mikrosiemensów więcej. ,,

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości