Parametry do automatycznej podmiany

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
borutan23
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2019, 20:35
Imie i Nazwisko: Marian Zgorz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Raciborz

Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: borutan23 » 23 gru 2019, 22:08

Witam. Bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniej decyzji, planuję zmianę na większy zbiornik. Mam już zamówiony: 300x80x60. Filtracja: sump + korpusy narurowe.
Woda z sieci wygląda następująco(badanie testami kropelkowmi JBL:
Ph- 7,6
Gh-12
KH-9
Link z parametrami poniżej :
https://pwik.krzanowice.pl/jakosc-wody/
Planuję automatyczna podmianę wody kropelkowo, ale ze względu ekonomicznych zastawiam się czy filtr RO będzie niezbędny(duży odpad). Proszę o pomoc i poradę czy przy tych parametrach jest możliwa automatyczna podmiana bez filtra RO? Drugie pytanie, czy ma sens podmieniać wodę w stosunku RO - 40% reszta Rurovit?
Z góry dziękuję za każdą poradę.

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: Alutka » 25 gru 2019, 14:27

Podmiana wody kropelkowo ? Przy takim litrażu to wydaje się bezsensowne, bo ile dziennie litrów to wymieni ?
Dorosłym rybom to co najwyżej pH można zbić i tyle. Bo gh 12 nie jest takie zle.

Awatar użytkownika
borutan23
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2019, 20:35
Imie i Nazwisko: Marian Zgorz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Raciborz

Re: Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: borutan23 » 25 gru 2019, 16:30

Dziękuję za odpowiedź. Planowałem ustawić to tak że codziennie wpłynie około 60 -100 litrów świeżej wody. Czyli zamiast kropelkowej podmiany lepiej będzie zrobić co tydzień większą ilość ?

Awatar użytkownika
borutan23
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2019, 20:35
Imie i Nazwisko: Marian Zgorz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Raciborz

Re: Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: borutan23 » 29 gru 2019, 22:29

Witam, cały czas analizuję różne wypowiedzi w sprawie twardości wody i jeszcze większy mam problem. Jedni twierdzą że przy parametrach GH i KH w granicach 10st. ryby spokojnie żyją i mają się dobrze, inni twierdzą że te parametry zabijają ryby. Proszę Was o poradę czy przy tych parametrach mam możliwość podmiany wody bez RO.

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: Alutka » 01 sty 2020, 15:26

borutan23 pisze:
29 gru 2019, 22:29
Witam, cały czas analizuję różne wypowiedzi w sprawie twardości wody i jeszcze większy mam problem. Jedni twierdzą że przy parametrach GH i KH w granicach 10st. ryby spokojnie żyją i mają się dobrze, inni twierdzą że te parametry zabijają ryby. Proszę Was o poradę czy przy tych parametrach mam możliwość podmiany wody bez RO.
Jakkolwiek uzasadniali to ?
Bo takich mądrości dawno nie słyszałam.


Szczerze? Mam gh 14 i leje kran, pH ok 7,8 w akwarium nawet nie wiem ile teraz jest, może spadło od jedzenia.
12 nie jest żadną tragedia moim zdaniem, niema tak, że wpuścisz ryby do takiej wody i je skręci i zdechną.
Ciekawiło by mnie przy podmianie stałej już nawet na sam kran, jak pH by było.
Jak planujesz obsadę?

Awatar użytkownika
borutan23
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2019, 20:35
Imie i Nazwisko: Marian Zgorz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Raciborz

Re: Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: borutan23 » 06 sty 2020, 15:52

Przekonałaś mnie. Planuję obsadę w ilości 25- 30 szt paletek i kilka kirysków do czyszczenia dna.

Awatar użytkownika
sebastain
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2019, 10:48
Imie i Nazwisko: Sebastian Stein
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rybnik

Re: Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: sebastain » 05 lut 2020, 08:41

Alutka pisze:
25 gru 2019, 14:27
Podmiana wody kropelkowo ? Przy takim litrażu to wydaje się bezsensowne, bo ile dziennie litrów to wymieni ?
Dorosłym rybom to co najwyżej pH można zbić i tyle. Bo gh 12 nie jest takie zle.
A przy jakim maksymalnym litrażu można postawić na wymianę kropelkową? Nie ukrywam, że często nie ma mnie w domu po kilka dni i mam nieplanowane wyjazdy, więc trudno jest mi zaplanować duże podmiany (powiedzmy raz w tygodniu).

___________
technologie uzdatniania wody https://www.oriontec.pl
Ostatnio zmieniony 09 lut 2020, 17:30 przez sebastain, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kazimierz1961
członek PKMD
Posty: 368
Rejestracja: 02 sty 2012, 16:24
Imie i Nazwisko: Kazimierz Kraćkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rawa Mazowiecka
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Parametry do automatycznej podmiany

Post autor: Kazimierz1961 » 05 lut 2020, 21:54

Witaj. Przy takim litrażu to osmoza 100 galonów podłączona na stałe, nadmiar niech sobie leci do kanalizacji, do tego komputer PH z wyjsciem do elektrozaworu do którego podpinamy rurkę od osmozy wodę wodociągową, wstępnie uzatnioną poprzez filtry 10 calowe z wkładami węgwymi. Jeżeli PH będzie spadać poniżej ustalonej wartości otworzy sie elektrozawór. Trzeba pamiętać o uzupełnianiu w minerały, bo osmoza jest wodą bez minerałów.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości