Uzdatnianie wody

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Uzdatnianie wody

Post autor: IceManUK » 15 cze 2018, 10:52

Może głupie trochę pytanie ale tak się zastanawiam czy jeśli używacie wody RO lub/i odpadu (odpad z RO teoretycznie nie posiada chloru - przechodzi przez blok węglowy i węgiel sypki) dodajecie do wody jakiś uzdatniacz/uszlachetniacz na chlor ect ? - tylko w tym konkretnym przypadku mi chodzi

Od razu wyjaśnię skąd takie pytanie :) . Z racji że kupuję specyfiki do akwarium w pakietach bo wychodzi taniej niż pojedynczo nawet jeśli któregoś specyfiku nie używam - w tym przypadku jest to własnie uzdatniacz wody (ten podstawowy na chlor i całą resztę metali ciężkich) - mam tego już tak z 30l (trzeba wystawić chyba na ebay). Wszystkie akwaria są trzymane na maxmalnie niskim poziomie TDS/EC, a jak każdy uszlachetniacz niestety podnosi EC/TDS

Stosowanie tego typu specyfików po za wymienionymi sytuacjami poniżej ma jakiś sens ?

sytuacje kiedy Ja używam tego typu preparatów:
- transport rybek (dodanie do woreczka z rybciami + bakterie)
- po leczeniu (lekarstwa lubią posiadać np miedź ect)
- jeśli z jakiegoś powodu muszę użyć wody z kranu (awaria filtra RO-DI)

I tak przy okazji :D - Jak już np wymieniacie (do 20%) wodę co dzień lub co dwa (młode paletki) czy dodajecie odpowiednią ilość bakterii do wody ? Czyli odlewam 50 litrów wody wiec dodając 50 RO dodaję też odpowiednią ilość bakterii dla 50 litrów wody - Pytanie czy to ma sens czy lepiej raz na tydzień podać pełną dawkę ? Ja uzupełniam właśnie i z tego powodu bakterie to u mnie na tony schodzą hahaha (generuje to nie małe koszty)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: _TOM_ » 17 cze 2018, 13:46

Jeśli używasz wody RO nawet tej odpadowej dodajac do mieszanki nie musisz stosować uzdatniaczy.

Ja stosuję od 9 lat wodę kranowa ozonowana jedynie. Kiedyś latami stosowałem tylko wodę RO, ale bardziej praktyczne jest dla mnie ozonowanie obecnie, ale też dlatego, że nie muszę poprawiać parameteów wody.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: IceManUK » 18 cze 2018, 10:36

Też myślę nad ozonowaniem wody ale to zastępuje na razie UV + RO Osobiście też wolał bym lecieć na zwykłej wodzie - stabilniejsze PH - ale jakoś nie mam serca trzymać rybek na takiej wodzie

A w temacie dodawania bakterii przy podmianach codziennych ? - ktoś się wypowie z doświadczenia

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: IceManUK » 20 cze 2018, 10:52

Panowie i Panie naprawdę zadałem takie pytanie na które nikt nie chce odpowiedzieć ? :(

Przypomnę pytanie:
IceManUK pisze:
15 cze 2018, 10:52
Jak już np wymieniacie (do 20%) wodę co dzień lub co dwa (młode paletki) czy dodajecie odpowiednią ilość bakterii do wody ? Czyli odlewam 50 litrów wody wiec dodając 50 RO dodaję też odpowiednią ilość bakterii dla 50 litrów wody - Pytanie czy to ma sens czy lepiej raz na tydzień podać pełną dawkę ? Ja uzupełniam właśnie i z tego powodu bakterie to u mnie na tony schodzą hahaha (generuje to nie małe koszty)
A może nie dodajecie bakterii tylko same wymiany wody ?
_TOM_ pisze:
17 cze 2018, 13:46
bardziej praktyczne jest dla mnie ozonowanie obecnie, ale też dlatego, że nie muszę poprawiać parameteów wody.
Ozonowanie nie usunie z wody chloramin a może je natomiast rozbić i to na pewno nie jest zalecane (np uwolnienie CL jednowartościowego - gorąco nie polecam) Gorąco zalecam zapoznać z tym: https://en.wikipedia.org/wiki/Chloramine

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: Alutka » 24 cze 2018, 21:17

Oki, ja się wypowiem w kwestii którą znam.

Swego czasu podmieniałam młodym dyskom ok 50-60 % co drugi dzień, nie dodając przy tym żadnych bakterii. W takim przypadku to bezsens.
Jeśli młode dostają duże ilości mięska, to ph leci w dół. Woda i tak jest świeża dzięki podmianom, nic się nie zabiera w strasznych ilościach co bakterie miałyby nam przerabiać . Stosowałam dwie duże gąbki na filtrze wewnętrznym, które na przemian płukałam, do tego w butelce 2l miałam ceramikę i keramzyt, w której ruch wody wywoływał brzęczyk. ( na dzień dzisiejszy raczej bym z niej zrezygnowała )

Zależnie o jakim uzdatniaczu mowa, są takie, które posiadają np aloes, który chroni błonę śluzową ryby, zmniejszają stres i inne takie.

Chlor w wielu przypadkach odchodzi w zapomnienie, nawet w mojej mieścienie woda w kranie jest ozonowana. Nawet teraz spokojnie wlałam prosto z kranu wodę dyskom i jest wsio oki. Więc warto zrobić testy albo dowiedzieć się w stacji wodociągowej jak to wygląda.

Nawet gdy startuje zbiornik, jeśli mam możliwość kradnę gąbkę z starego akwarium, a jeśli nie, i daję np 10 sztuk dyska ok 10 cm na akwa 200l, to trzymam ph poniżej 7, robię częściej podmiany- daję gąbki duże wewnętrzne ( których nie tykam ) I przeczekuje ten czas gdzie to NO2 się pojawia, zanim biologia ruszy. Dam też sól coby były spokojniejsze.
Jakoś nigdy nie byłam przekonana do tego typu chemii, może po prostu u mnie nie jest to wymagane, takimi sprawami jak metale w wodzie sobie nigdy głowy nie zawracałam, skoro po podmianach ryby czują się dobrze, to po co na siłę szukać problemów ? A producenci muszą nieraz coś napisać na opakowaniu aby ktoś to kupił :roll:

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: IceManUK » 25 cze 2018, 12:03

Alutka pisze:
24 cze 2018, 21:17
Swego czasu podmieniałam młodym dyskom ok 50-60 % co drugi dzień, nie dodając przy tym żadnych bakterii. W takim przypadku to bezsens.
W teorii trudno się z Tobą nie zgodzić :) - jednak każdy baniak u mnie ma filtry zew z pełną opcją biologii - Ty piszesz że używasz gąbek i tyle :D a ja temu nie potrafię zaufać - min 206 musi zawsze pracować
Bardzo dziękuję za twoja opinie i jest ona naprawdę wartościowa - czy ktoś jeszcze by się podzielił swoimi obserwacjami / praktykami ?

PH przy podmianach na RO znów ponizej wartości do mierzenia :D - nowe wkłady to i PH leci na starcie (pewnie użyję znów 1 łyżeczkę od herbaty na 200l to PH poleci do góry tylko że twardość też pójdzie do góry :( )

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: _TOM_ » 28 cze 2018, 10:37

Po co chcesz dodawać bakterie po wymianach wody? Nie masz filtracji w baniaku żadnej czy o co chodzi? Pytanie dziwne to i odpowiedzieć trudno, bo nikt nie dodaje bakterii po wymianach. Poza tym skąd bakterie weźmiesz? Preparaty niby z bakteriami masz na myśli?

Ozon zabije wszytko co pochone chloru.

Jak stosujesz ro to ozonowanie zbędne.

Co to niemierzalne ph jest?

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: IceManUK » 28 cze 2018, 11:20

Pierwsze lepsze bakterie : FLUVAL Biological Enhancer - zgodnie z zaleceniami producenta
Stosowanie:
zakładanie nowego akwarium
umieszczanie nowych ryb w akwarium
wymiana/podmiana/dodania wody
czyszczenie lub wymiana filtrów
podczas chorob w akwarium
profilaktycznie: raz tygodniu jako dodatek w celu utrzymania optymalnej jakości wody
Podmieniając wodę w baniaku "zabieramy" bakterie które znajdują się w wodzie (wchodzi woda RODI) , przy podmianach rzędu 25-50 % co dzień lub co dwa dni, daje w ciągu tygodnia wymianę wody na poziomie 200%+ - klasyczny przypadek podmian wody w baniaku to cykl raz w tygodniu 50% (u mnie jest to min 200% czyli 4x więcej)

Niemierzalne PH :D - znaczy że jest mniej niż 6 :P - moje kropelki zaczynają się od 6 hahah a elektroniczny miernik czeka na bufor do kalibracji bo na razie to rozregulowany jak dibli

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: _TOM_ » 02 lip 2018, 21:54

Czy jesteś pewien, że ten preparat zawiera bakterie nitryfikacyjne? Może to ściema producenta? Nie ma to znaczenia jednak co producenci wciskają, nawet jeśli je ma i tam nie zdychają bez tlenu 😏😳 to nie potrzebujesz ich dodawać do wody do podmian.
Nitryfikacja przebiega głównie w filtrach i piasku, a nie w wodzie. Nawet przy 100% podmianie wystarcza dobra filtracja i dno.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Uzdatnianie wody

Post autor: IceManUK » 05 sie 2018, 14:55

TOm - jak zwykle twoja odpowiedź jest pomocna - dziękuję

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości