Zmiękczacz wody

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

sopel1971

Zmiękczacz wody

Post autor: sopel1971 » 06 cze 2015, 16:36

Witam koledzy własnie kupiłem w Irlandii swój dom. Polożony jest w takiej lokalizacji gdzie jest bardzo zła woda wczoraj zmierzyłem i :shock: .
Na TDS pokazuje 400 , KH 19 a GH juz nie mierzyłem ale mysle ze bedzie 2 razy wiecej niz KH. Posiadam filtr RO ale mysle ze do akwarium by wydolił na tej wodzie a nawet wskazany jest. Ale znalazłem jakies ustrojstwo kture tu uzywają i widze ze w Polsce tez sa Zmiekczacze wody montowane na cały dom. Podłancza sie go pod wejcie główne do domu i niby to działa we wszystkich ujciach wody w domu. Moje pytanie jest czy jak zamontuje taki zmiekczacz i ustawie na sterowniku w nim ze na wyjsciu mam otrzymywac wode o wartosci 10GH czy ta woda nadaje sie do akwari i do spozywania dla ludzi. Pytam bo poniewaz ten zmiekczacz potrzebuje jakichś specjalnych soli i czy ta woda bedzie ok do akwarium.
Tutaj dodaje link do tego ustrojstwa może ktoś z was uzywa tego

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-du ... 42608.html

Arkona
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2014, 08:23
Imie i Nazwisko: Paweł Uliasz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno

Re: Zmiękczacz wody

Post autor: Arkona » 06 cze 2015, 20:28

Takie zmiękczacze niestety mają te wadę, że nie obniżają twardości węglanowej, więc w zasadzie w akwarystyce nie są przydatne. Wymieniacze jonowe regenerowane kwasem musiałyby być, a tu masz sól. Taka wymiana jonów na jony, bez wytrącania. Zostaje RO, albo kwas, w przy tak dużym gH właściwie tylko RO. Jak namieszałem proszę o poprawkę.

sopel1971

Re: Zmiękczacz wody

Post autor: sopel1971 » 06 cze 2015, 22:31

Ale z tego co poczytałem to chyba zda egzamin do domu. Nie zakamienie wszystkich urządzeń ekspresu pralki zmywarki no i nie bedzie kłopotu z armatura. RO przy tej twardosci to bede musial wymieniac prefiltry co 2 miesiące. Ale jak bedzie zmiękczacz na całą wode w domu to po pod łączeniu RO filtra pod taką wode będą żadsze wymiany prefiltrów i brak kłopotów z zakamienionymi urządzeniami. Tak zrozumiałem może coś nie tak to prosze mnie poprawić :P

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Zmiękczacz wody

Post autor: niki 28 » 07 cze 2015, 07:49

sopel1971 pisze:Ale z tego co poczytałem to chyba zda egzamin do domu. Nie zakamienie wszystkich urządzeń ekspresu pralki zmywarki no i nie bedzie kłopotu z armatura. RO przy tej twardosci to bede musial wymieniac prefiltry co 2 miesiące. Ale jak bedzie zmiękczacz na całą wode w domu to po pod łączeniu RO filtra pod taką wode będą żadsze wymiany prefiltrów i brak kłopotów z zakamienionymi urządzeniami. Tak zrozumiałem może coś nie tak to prosze mnie poprawić :P
Masz racę. :) Użycie RO po takiej filtracji wstępnej na pewno przedłuży żywotność każdego z jego wkładów filtracyjnych.Z "kamieniem" osadzających się na ściankach garnków ,pralek itp też nie będzie już kłopotów wszak TW nie węglanową filtr ów Ci "zabierze".W tym układzie RO podzieli wodę tylko na związki tworzące twardość węglanową i czysty destylat.Reasumując .Filtr o którym mówisz jest dobrym pomysłem.Co prawda tani nie jest ,ale sprawdzić się powinien ,tym bardziej ,że ochronisz przy okazji RO. :)

Awatar użytkownika
Kazimierz1961
członek PKMD
Posty: 368
Rejestracja: 02 sty 2012, 16:24
Imie i Nazwisko: Kazimierz Kraćkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rawa Mazowiecka
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Zmiękczacz wody

Post autor: Kazimierz1961 » 08 cze 2015, 15:19

Witaj. Artur takie zmiękczacze jakie pokazałeś w linku to już od wielu lat montuje w domkach gdzie właściciele mają problem z wysokim stężeniem soli wapnia, inaczej wysoką twardością ogólną. Ze zmiękczacza możesz uzyskać twardość ogólną równą zeru, lub jaką sobie ustawisz. Zmiękczacz zabezpiecza urządzenia przed gromadzeniem się "kamienia" w szczególności w podgrzewaczach wody gdzie podczas wzrostu temperatury wytrącają się sole wapnia tz. kamienia kotłowego. Zmiękczacze są w pełni zautomatyzowane a Twoją rolą będzie tylko uzupełnianie soli tabletkowej lub obojętnej soli którą możesz kupić. Ja też w swoim domku mam zamontowany podobny zmiękczacz i w całym obiegu wody mam twardość zerową. Do celów akwarystycznych używam filtra odwróconej osmozy Merlina z dwoma mębranami 300 galonowymi i wodę mam taką, jaką ja chcę mieć. Do celów spożywczych mam zamontowaną osmozę z mębraną 100 galonową wyposażoną w zbiornik wody, woda jest wzbogacana w minerały pożyteczne, które zostają wydalane podczas otrzymywania wody demineralizującej. Pozdrawiam Kazik.

sopel1971

Re: Zmiękczacz wody

Post autor: sopel1971 » 08 cze 2015, 21:00

Super Kaziu . A jeszcze takie pytanie czy ta woda po zmiekczeniu nadaje sie do domieszki z RO? Czy zostaje opcja dodawania mineralow?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Zmiękczacz wody

Post autor: jzajonz » 09 cze 2015, 08:47

sopel1971 pisze:Super Kaziu . A jeszcze takie pytanie czy ta woda po zmiekczeniu nadaje sie do domieszki z RO? Czy zostaje opcja dodawania mineralow?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Z powodzeniem używam podobnego zmiękczacza i jest to nieodzowne przy tak twardych wodach. Zmiękczoną wodę można oczywiście mieszać z RO i w ten sposób koryguję ph.
Minerały dodaję wyłącznie do rozmnażania.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości