Woda, stabilizacja ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

m1000
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2014, 15:29
Imie i Nazwisko: Tomasz Lipień
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Woda, stabilizacja ph

Post autor: m1000 » 20 lis 2014, 12:12

To mój pierwszy post na forum więc witam.

Kran:
ph 7,5-8
kh 8
gh 13

Z akwarystyką nie jestem od wczoraj ale z paletami będę dopiero startował, przerobiłem forum dokładnie i podstawy teoretyczne do hodowli dyskowców mam.
Zbiornik - sterylny 200l, dysków jeszcze nie ma (poligon testowy przed startem zbiornika marzeń 1000l z paletami planowanym na przyszły rok ale o tym będzie osobny wątek)

Otóż, mam problem ze stabilizacją parametrów wody, mam filtr RO i woda z niego wychodzi mi kh 0, ph 6, (tak ph poniżej 7 sprawdzałem testami kropelkowymi zoolek i jbl oraz elektronicznym miernikiem ph) mieszając z odpadem podnosi mi się ph do około 6,5 (mój cel) ale kh dalej nie jest wykrywalne (co mnie dziwi) dzień po mieszaniu ph podnosi mi się do 7 i w tych okolicach się stabilizuje, przy kh 0 dodając 1ml kwasu solnego (36%, tak wiem rozcieńczę go :)) ph znowu spada mi do 6,5. Jak ustabilizować (lub chociaż ograniczyć wahania) ph w okolicach 6,5 i podnieść kh do powiedzmy 4, jak dodaje więcej odpadu i mam kh 4 to ph idzie powyżej 7, nie chcę ciągle lać kwasu bo najpierw zbijam bufor. Czy jestem skazany na wahania?

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: joca666 » 20 lis 2014, 14:10

Jak będziesz miał kh 4 to ph zawsze będzie powyżej 7. Twoje wyniki są prawidłowe. Możesz spokojnie trzymać ryby na kh zerowym, samej ro lub mieszance ro z odpadem tak aby ph było poniżej 7. Przy regularnych podmianach pH nie powinno spadać za nisko a nawet jeśli to przy powolnym spadku ryby spokojnie adoptuja się do niskich wartości. Moje spokojnie pływają w pH 5.0. Istotne jest to na jakiej wodzie ryby były do tej pory, jak na kranowej to do czystej ro adoptuja je powoli. Jak masz ro to kwas odstaw

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: arturo » 20 lis 2014, 15:54

pH zawsze będzie rosło gdyż woda siłą rzeczy się napowietrza co powoduje wzrost pH - oczywiście rozpatrujemy tutaj wodę czystą, bez życia biologicznego, brakiem karmienia i bez wszelkich procesów jakie wpływają pośrednio na spadek pH w wodzie poza odpowiednimi parametrami KH. Jak tylko zagości życie w zbiorniku, dojrzeje biologicznie i rozpoczniesz normalne procedury karmienia ti przy tych wartościach parametrów wody pH powinno Ci oscylować w okolicy 6,0 lub niżej.
Zastanawia mnie jedno, po jaką cholerę mieszasz odpad!!!!! z czystą wodą?? To po kiego filtrujesz tę wodę??!! pozdrawiam

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: joca666 » 20 lis 2014, 17:28

Odpad to nic innego jak kranówa przefiltrowana przez filtr mechaniczny ( sedymentacyjny ) i chemiczny ( węglowy ) oraz nieco twardsza dzięki działaniu membrany. Na pewno odpad jest lepszy niż kranówa do dodawania do wody RO jezeli chcemy np. pH nieco podnieść. ja tak robie, a na czystym odpadzie tropheusy trzymałem i było OK

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: roh » 20 lis 2014, 20:59

joca666 pisze:Odpad to nic innego jak kranówa przefiltrowana przez filtr mechaniczny ( sedymentacyjny ) i chemiczny ( węglowy ) oraz nieco twardsza dzięki działaniu membrany. Na pewno odpad jest lepszy niż kranówa do dodawania do wody RO jezeli chcemy np. pH nieco podnieść. ja tak robie, a na czystym odpadzie tropheusy trzymałem i było OK
Kurcze ale świetny pomysł, brak odpadu z RO. Super.

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: joca666 » 20 lis 2014, 21:24

No nie do końca brak. Przy tej ilości wody dla dysków to i tak sporo odpadu szło w kanalizę.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: arturo » 21 lis 2014, 10:22

To po co Wam ten filtr............ wymiękam i nic więcej nie piszę............ bo dla mnie odpad to odpad z wszelkimi syfami przefiltrowanym i wszystkim czego się chcemy pozbyć.... bo odpowiedz mi na jedno pytanie, w jaki sposób Twój filtr segreguje wodę odpadową na tę tylko przefiltrowaną przez filtry wstępne i osobno przez membranę, która zawiera wszelki syf z wody.... ale ja głupi jestem i się nie znam.... pozdrawiam

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: joca666 » 21 lis 2014, 10:44

Segreguje bardzo prosto, prefiltry są przed membrana i na nią trafia juz woda oczyszczona, taka jest zasada działania filtra ro. Membrana puści wodę czystą a związki mineralne zostają w odpadzie choć przy różnicy objętości ro do odpadu to ich zagęszczanie w stosunku do kranu jest małe.

m1000
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2014, 15:29
Imie i Nazwisko: Tomasz Lipień
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: m1000 » 21 lis 2014, 13:54

Mieszam RO z odpadem by mieć jakiś bufor KH bo jak będą ryby i przyjdzie karmienie to ph może dość łatwo spadać, nie chciałbym też mieć całkowicie wyjałowionej wody. Co do odpadu to słyszałem różne szkoły jedni twierdzą, że odpad to nawet do prania się nie nadaje inni spokojnie go mieszają z ro.

Pytanie z innej beczki jaki powinna mieć przepływ pompa, do zbiornika w którym w obiegu jest około 1300l? Jakiej firmy pompy polecacie?
Morszczacy mówią: obieg x10 i polecają red dragony, jak jest przy akwarium dla palet?

A na koniec, czy macie kogoś u kogo można kupić duże korzenie mangrowca w dobrej cenie?
Ostatnio zmieniony 21 lis 2014, 14:29 przez m1000, łącznie zmieniany 1 raz.

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: joca666 » 21 lis 2014, 14:22

Z tym spadkiem pH nie jest tak źle, jak podmiany regularne robisz to się trzyma na poziomie koło 5,5 a to dla dysków jest OK

O jakiej pompie myślisz do wewnętrznego filtra?

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: rady3 » 21 lis 2014, 14:26

Oczywiście, że można mieszać z odpadem. Ja co prawda mieszam z kranówą bo tak mi wygodniej ale odpad od kranówy różni się tym, że jest przefiltrowany przez węgiel i filtr mechaniczny ma tylko wyższe twardości.

m1000
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2014, 15:29
Imie i Nazwisko: Tomasz Lipień
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: m1000 » 21 lis 2014, 14:31

joca666 pisze:O jakiej pompie myślisz do wewnętrznego filtra?
Projektuje zbiornik około 1000l w nowym domu i zaczynam zastanawiać się nad sprzętem, filtracja będzie w sumpie, w obiegu około 1300l, jaką pompę obiegową do tego wybrać?

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: arturo » 21 lis 2014, 15:27

Wszystko pięknie aż do pierwszego załamania się jakości wody z "jakiś tam" przyczyn.... udało mi się na własnej skórze to odczuć bo mieszkam na wsi i różne cuda w okresie letnio-jesiennym trafiają do wody.... ale życzę powodzenia, ja tej metody nie stosuję..... pewnie dlatego, że nie ufam dostawcy wody u mnie.... pozdrawiam

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: roh » 21 lis 2014, 16:02

m1000 pisze:Jakiej firmy pompy polecacie?

A na koniec, czy macie kogoś u kogo można kupić duże korzenie mangrowca w dobrej cenie?
Mam coś takiego u siebie (5000l w obiegu) Możesz załozyć do siebie 6500 l/h powinno wystarczyć.
U mnie pracuje w sumpie 2 lata bez żarzutu 24 na dobę
http://allegro.pl/pompa-do-oczka-wodneg ... 64224.html
Co do drugiego tematu ==ja mam jekies korzenie magrowe--duże 1 m długości, czy tanie nie wiem--- względność oceny--
Napisz na maila
little.amazon.in.poland@gmail.com

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: rady3 » 25 lis 2014, 07:47

Mozna zastosować taką jak podaje ROH a można zastosować tez pompę do CO.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości