Woda, stabilizacja ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

m1000
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2014, 15:29
Imie i Nazwisko: Tomasz Lipień
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: m1000 » 27 lis 2014, 10:38

Parametry wody udało się ustabilizować, jadę w większości na RO z niewielkim dodatkiem odpadu.
kh 1-2, PH okolice 6,5 (stały monitoring ph metrem i testami kropelkowymi jbl)
zbiornik tak jak pisałem 200l, zero podłoża, ozdób, roślin, całkowita sterylność nic co w nim jest nie miało styczności z innymi baniakami ( nawet ręce wycieram innym ręcznikiem niż przy pracach w drugim baniaku :))
filtr jbl 1501 cały z ceramiką, na wlocie gąbka
wewnątrz głowica aquel circulator 2000 z dużą gąbką
napowietrzanie jbl 300, grzałka 200W
światło standardowe w obudowie 2x39W
Na takim zestawie zbiornik chodził miesiąc, na start dodałem bakterie i kostkę mrożonego pokarmu, wodę podmieniałem co 3 dni jakieś 25%, NO2 klasycznie po skoku spadło do 0, NO3 jakieś 10-20
W weekend zawitało u mnie 16 paletek 10-12cm od jednego kolegi z forum. Ryby mogłem wybrać sam, pojęcie mam średnie więc wybierałem takie, które mi się podobały. Selekcja nastąpi później. Ryby szybko się zaaklimatyzowały i na drugi dzień zaczęły wciągać żarcie jak odkurzacze. Wyglądają na zdrowe i mam nadziej, że tak pozostanie. Wiem, że jest to spora ilość na taki litraż ale od razu zaznaczam, że jest to miejsce na około 3-5mcy aż wystartuje docelowy zbiornik 1000l.
Przez ten czas chcę się nauczyć palet i ich wymagań. Chcę by ja i docelowe miejsce było dla nich perfekcyjnie przygotowane.
Duże akwarium projektuje, realizację planuję wczesną wiosną. Będzie to zbiornik 200x70x70 filtracja sump w pomieszczeniu technicznym za zbiornikiem. Planuję też automatyczną podmianę wody.
Kilka pytań:
Podstawą wystroju mają być duże korzenie i rośliny ( nie typowy roślinniak ale chcę by było trochę zielonego koloru)
1. Jakie światło wybrać? LEDy ? Czy może mix LED na świt/zmierzch a dwie sekcje T5 na dzień sterowane komputerem?
2. Jaki komputer do sterowanie całym akwarium ( chcę maksymalnie zautomatyzować system) Amazon II, Profilux czy Skalar? Czy ktoś ma doświadczenie z Amazonem?
3. Co myślicie o automatycznej podmianie Aqua level II ? http://www.mirekkon.pl/dolewka2.htm
4. Na podłoże planuję piasek kwarcowy a pod nim w miejscach gdzie będą rośliny substrat, czy to dobry pomysł?
5. Co jeszcze powinienem wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Chcę mieć wszystko dokładnie przemyślane i skonsultowane przed realizacją. :)

Na początek tyle, kolejne pytania niebawem.

Pozdrawiam,
Marcin

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Woda, stabilizacja ph

Post autor: joca666 » 27 lis 2014, 16:52

Sporo rybek i to sporych na taki litraż. Z tego co piszesz to przygotowałeś się do nich wzororo ( choć ja bym mrożonki na start nie wrzucał, licho wie co z niej jeszzce wyszło ale miejmy nadzieję, że bilogia wszystko już przerobiła ) więc pilnuj teraz dobrze parametrów wody, szykuj się na ciężką pracę i mam nadzieją że stado bez przygód dotrwa do powstania baniaka docelowego.

Co do Twoich pytań to na wiekszości się nie znam, ale jezeli chodzi o piasek i substrat pod nim odradzam. Po jakimś czasie bedziesz miał substrat i piasek pod nim bo piach jako drobny i ciężki pójdzie w dół. Daj lepiej jakieś zielsko co na korzeniach rośnie albo posadź rośliny w czymś w rodzaju donicy.

No i fotki rybek i baniaka poprosimy :)

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości