PARAMETRY WODY

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

GOLUMN
junior
junior
Posty: 38
Rejestracja: 05 wrz 2014, 18:22
Imie i Nazwisko: Robert Jedynak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Inowrocław
Lokalizacja: Inowrocław

PARAMETRY WODY

Post autor: GOLUMN » 26 wrz 2014, 14:15

Witam wszystkich.
Za jakiś czas chcę założyć akwarium z dyskowcami i poprosiłem moje wodociągi o kilka parametrów wody.Oto one:
-Twardość Ogólna - 461 mg/l CaCO3
-Twardość Węglanowa - 330 mg/l CaCO3
-Jon Amonowy - <0,05 mg/l
-Azotany - 2,50 mg/l
-Azotyny - <0,02 mg/l
-pH - 7,7
Co o tym myślicie?Mogę myśleć o trzymaniu dyskowców w swoim akwarium?Jestem początkujący w tym temacie i bardzo proszę was o rady.Na pewno nie będę próbował ich rozmnażać.Przynajmniej nie na tym etapie mojej wiedzy.Może za parę lat.
W tej chwili zależy mi na ładnym akwarium z tymi pięknymi rybami.
Jak przygotować wodę,w której będą mogły pływać.Jak trochę zejść z parametrami bez filtra RO?
Ktoś mi kiedyś powiedział,żebym trzymał dyskowce w wodzie jaką mam i za dużo nie kombinował i najlepiej kupił dyskowce o średnicy ok.5cm.Ta wypowiedź tak bardzo mnie ucieszyła,że nie jest tak źle i będę mógł spełnić swoje marzenie.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: jzajonz » 26 wrz 2014, 19:50

ph 7.7 :?: byłoby już nieźle ale z pewnością jak zmierzysz to okaże się że jest powyżej 8. Twardość skała więc o zakwaszaniu bez zmiękczania nie ma mowy. Ale najlepiej kiedyś wpadnij do mnie, pogadamy.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: _TOM_ » 26 wrz 2014, 20:04

ja to kiepsko widzę z tą wodą i gdybym miał taką bym z dyskowcami nie zaczynał, zamartwiać się będziesz tylko z czasem ... filtr ro do takiej wody i wtedy dyski możesz trzymać, bo ta zbyt twarda.

GOLUMN
junior
junior
Posty: 38
Rejestracja: 05 wrz 2014, 18:22
Imie i Nazwisko: Robert Jedynak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Inowrocław
Lokalizacja: Inowrocław

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: GOLUMN » 26 wrz 2014, 20:07

jzajonz pisze:ph 7.7 :?: byłoby już nieźle ale z pewnością jak zmierzysz to okaże się że jest powyżej 8. Twardość skała więc o zakwaszaniu bez zmiękczania nie ma mowy. Ale najlepiej kiedyś wpadnij do mnie, pogadamy.
Byłoby mi bardzo miło!Proszę o wiadomość na pw.Bardzo chętnie przyjadę!Adres znam i numer telefonu o ile się nie zmienił też.

muniek00
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2014, 16:32
Imie i Nazwisko: Kamil kos
Miejsce zamieszkania/miasto/: warszawa

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: muniek00 » 27 wrz 2014, 16:54

wodociągi bez problemu dały Ci taką informację? :) aż się zdziwiłem, u mnie kiedyś kolega o coś chciał dopytać to został wyśmiany po co mu takie bzdety... no i od tamtej pory już nie pytaliśmy nigdy ale widzę, że warto cisnąć jeśli potrzeba :)

GOLUMN
junior
junior
Posty: 38
Rejestracja: 05 wrz 2014, 18:22
Imie i Nazwisko: Robert Jedynak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Inowrocław
Lokalizacja: Inowrocław

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: GOLUMN » 28 wrz 2014, 12:22

Zadzwoniłem do Pani kierownik laboratorium i powiedziała,że nie ma żadnego problemu tylko mam napisać prośbę do Dyrektora wodociągów. :D

muniek00
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2014, 16:32
Imie i Nazwisko: Kamil kos
Miejsce zamieszkania/miasto/: warszawa

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: muniek00 » 28 wrz 2014, 13:32

haha :D no to determinacja widzę była konkretna :D ale za to się przydała więc szacuneczek że chciało Ci się pisać te wszystkie pisemka :D ja chyba bym odpuścił i po prostu testował inaczej ... :D

GOLUMN
junior
junior
Posty: 38
Rejestracja: 05 wrz 2014, 18:22
Imie i Nazwisko: Robert Jedynak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Inowrocław
Lokalizacja: Inowrocław

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: GOLUMN » 28 wrz 2014, 13:40

Testy kropelkowe kupię i ph metr pewnie kiedyś też ale od czegoś trzeba zacząć. :wink:

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: arturo » 29 wrz 2014, 14:50

Co Wy opowiadacie??!! Przecież to dokument dostępny w każdej firmie obsługującej dany region Polski w wodę, dostępny bez problemu na stronach firmy..... pół minuty temu ściągnąłem go ze strony Aquanet Poznań......nie mogę go wstawić, pisze mi, że jakieś rozszerzenie jest zablokowane, ale dla chętnych z wielkopolski prześlę na priv......... pozdrawiam

GOLUMN
junior
junior
Posty: 38
Rejestracja: 05 wrz 2014, 18:22
Imie i Nazwisko: Robert Jedynak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Inowrocław
Lokalizacja: Inowrocław

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: GOLUMN » 29 wrz 2014, 18:23

Sprawdź proszę stronę pwik w Inowrocławiu bo ja tam kurcze żadnych wyników nie znalazłem.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: arturo » 29 wrz 2014, 22:05

Nie powiem, nie tak szczegółowa jak moja w Poznaniu, ale zajęło mi to 5 minut................... może się przyda.....

"......
Ocena stanu sanitarnego urządzeń do zaopatrywania ludności w wodę i jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dot. wodociągów zlokalizowanych na terenie powiatu inowrocławskiego

za I półrocze 2014 r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Inowrocławiu prowadzi monitoring jakości wody, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007 r., Nr 61, poz. 417, z późn. zm).

Badania jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągów zlokalizowanych na terenie powiatu inowrocławskiego, w ramach monitoringu kontrolnego wykonuje Laboratorium Badania Środowiska Komunalnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Inowrocławiu, natomiast w ramach monitoringu przeglądowego Laboratorium Badania Środowiska Komunalnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

W ramach monitoringu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w I półroczu 2014 r. pobrano ogółem 91 próbek wody z 30 wodociągów:

Miasto Inowrocław - 2 wodociągi - 23 próbki wody,

Gmina Dąbrowa Biskupia - 2 wodociągi - 4 próbki wody,

Miasto i gmina Gniewkowo - 3 wodociągi - 9 próbek wody,

Gmina Inowrocław - 6 wodociągów - 13 próbek wody,

Miasto i gmina Janikowo - 1 wodociąg - 3 próbki wody,

Miasto i gmina Kruszwica - 8 wodociągów - 19 próbek wody,

Miasto i gmina Pakość - 3 wodociągi - 7 próbek wody,

Gmina Rojewo - 2 wodociągi - 6 próbek wody,

Gmina Złotniki Kujawskie - 3 wodociągi - 7 próbek wody.

Na podstawie przeprowadzonej analizy oceny jakości wody w 23 obiektach objętych monitoringiem w I półroczu 2014 r. stwierdzono, że jakość wody zarówno pod względem bakteriologicznym i fizyko-chemicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym.

W 7 wodociągach stwierdzono przekroczenia bakteriologiczne lub fizyko-chemiczne są to:

I. Miasto Inowrocław:

1. Wodociąg Inowrocław - Trzaski - W miesiącach lutym, kwietniu i czerwcu pobrano: 1 próbkę wody ze Stacji Uzdatniania Wody w Trzaskach i 1 próbkę wody w przepompowni w Balinie oraz 5 próbek wody z sieci wodociągu Inowrocław . Łącznie pobrano 21 próbek wody.

Jakość wody pod względem bakteriologicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym.



Pod względem fizykochemicznym przekroczenia stwierdzono:

w lutym w 4 próbkach wody z sieci wodociągu stwierdzono ponadnormatywną

mętność 1,63- 3,76 NTU ( przy normie 1 NTU) i twardość 546 mg/l (przy normie

60 - 500 mg/l) wszczęto postępowanie administracyjne i uzyskano poprawę;

w kwietniu w 1 próbce wody z sieci wodociągu stwierdzono ponadnormatywną

mętność 2,4 NTU ( przy normie 1 NTU), siarczany 274 mg/l (przy normie 250

mg/l), mangan 86,6µg/l ( przy normie 50 µg/l ) i twardość 637 mg/l (przy normie

60-500 mg/l) wszczęto postępowanie administracyjne i uzyskano poprawę;

w czerwcu w 5 próbkach wody z sieci wodociągu stwierdzono ponadnormatywną

mętność 1,41- 2,00 NTU (przy normie 1 NTU), siarczany 266 mg/l (przy normie

250 mg/l), mangan 60,4µg/l ( przy normie 50 µg/l ), żelazo 201µg/l ( przy normie 50

µg/l ) i twardość 622 mg/l (przy normie 60-500 mg/l) wszczęto postępowanie administracyjne.

II. Gmina Dąbrowa Biskupia:

1. Wodociąg Dąbrowa Biskupia – pobrano 2 próbki wody z sieci wodociągu. Jakość wody pod względem fizyko-chemicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym. Jakość wody pod względem bakteriologicznym nie odpowiadała wymaganiom sanitarnym z uwagi na przekroczenie ogólnej liczby mikroorganizmów w 22 º C 138 jtk/1ml , wszczęto postępowanie administracyjne i uzyskano poprawę;

2. Wodociąg Parchanie – pobrano 2 próbki wody z sieci wodociągu. Jakość wody pod względem fizyko-chemicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym. Jakość wody pod względem bakteriologicznym nie odpowiadała wymaganiom sanitarnym z uwagi na przekroczenie ogólnej liczby mikroorganizmów w 22 º C 221 jtk/1ml , wszczęto postępowanie administracyjne i uzyskano poprawę;

III. Miasto i gmina Gniewkowo:

Nie stwierdzono przekroczeń parametrów jakości wody.

IV. Gmina Inowrocław:

Nie stwierdzono przekroczeń parametrów jakości wody.

V. Miasto i gmina Janikowo:

Nie stwierdzono przekroczeń parametrów jakości wody.

VI. Miasto i gmina Kruszwica:

1.Wodociąg Chełmce - pobrano 2 próbki wody z sieci wodociągu. Jakość wody pod względem bakteriologicznym i fizyko-chemicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym.

Toczy się decyzja odstępstwo nr 296/11 z terminem wykonania do dnia 15 września 2014 r. dotycząca przekroczeń boru.

2. Wodociąg „KOM-ROL” Kobylniki GS Popowo - pobrano 2 próbki wody z sieci wodociągu. Jakość wody pod względem bakteriologicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym. Fizyko-chemicznie stwierdzono ponadnormatywną mętność 2,50 NTU (przy normie 1 NTU), mangan 52,7µg/l ( przy normie 50 µg/l ), żelazo 243µg/l ( przy normie 50

µg/l ) wszczęto postępowanie administracyjne.

VII. Miasto i gmina Pakość:

Nie stwierdzono przekroczeń parametrów jakości wody.


VIII. Gmina Rojewo:

1. Wodociąg Rojewo - pobrano 1 próbkę wody podawanej do sieci ze Stacji Uzdatniania Wody i 3 próbki wody z sieci wodociągu. Jakość wody pod względem bakteriologicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym. Fizyko-chemicznie stwierdzono ponadnormatywną mętność 3,52-3,71 NTU (przy normie 1 NTU), mangan 92,9µg/l ( przy normie 50 µg/l ), jon amonowy 0,83-1,49 mg/l (przy normie 0,50 mg/l ) wszczęto postępowanie administracyjne i wydano decyzję nr 454/14 dnia 30 czerwca 2014 r. znak sprawy N.HK -5210-24/14 termin wykonania 01 sierpnia 2014 r.

2. Wodociąg RSP „Nowość” Jezuicka Struga -pobrano 1 próbkę wody podawanej do sieci ze Stacji Uzdatniania Wody i 1 próbkę wody z sieci wodociągu. Jakość wody pod względem bakteriologicznym odpowiadała wymaganiom sanitarnym. Fizyko-chemicznie stwierdzono ponadnormatywną twardość 546 mg/l (przy normie 60-500 mg/l), wszczęto postępowanie administracyjne i uzyskano poprawę.

Gmina Złotniki Kujawskie:

1. Wodociąg Złotniki Kujawskie - pobrano 2 próbki wody z sieci wodociągu pobrano. Jakość wody pod względem bakteriologicznym wymaganiom sanitarnym z uwagi na przekroczenie twardości 551 mg/l (przy normie 60-500 mg/l) i wszczęto postępowanie administracyjne.

wprowadził: Agnieszka Drzewiecka
ostatnia zmiana:19.09.2014r
..." :D

Nie ukrywam, że wiele miast w Polsce ma to dużo lepiej przedstawione.....
- Poznań http://www.aquanet.pl/jakosc-naszej-wody,41
- Warszawa http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody
- nawet Toruń i Bydgoszcz mają szczegółowe tabele jakości wody na swoich stronach...
itp.... w każdym mieście można znaleźć coś dla siebie............ żeby się do czegoś porównać, znajdziesz w tych tabelach wszelkie normy światowe, unijne i Polskie dla porównania.......
Można też skorzystać z badania przeprowadzonego w 2010r w 10 największych miastach Polski i zobaczyć wyniki tych badań, może nie najświeższe ale dają spory pogląd na temat wody w Polsce....
http://www.sng.com.pl/zalaczniki/pdf/raport_Brita.pdf

Dla chcącego nic trudnego........ powodzenia!!!!

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: rady3 » 02 paź 2014, 15:21

Hahaha Artur widzę, że jesteś niepoprawnym optymistom. Spróbuj znaleźć coś dla powiatu Kościan.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: arturo » 02 paź 2014, 21:38

Mówisz masz............... http://www.wodociagi-koscian.pl/images/ ... 8_2014.pdf
pełen zakres badań..............zajęło mi to 15s........ badanie z 18 sierpnia!!! może nie najświeższe ale jest..... pozdrawiam

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: rady3 » 03 paź 2014, 07:10

Dzięki za poświęcenie ale to nie to. To są badania wodociągów kościańskich a mi chodziło o wyniki dla powiatu a konkretnie dla ujęcia w Brońsku. :)

Zadałem pytanie gdzie można się zapoznać z wynikami badań. Oto odpowiedź:

"Dzień dobry,
Uprzejmie informuję, iż badania wody nie są ogólnie dostępne na stronach internetowych. Może się Pan jednak zwrócić z pisemnym, uzasadnionym wnioskiem o udostępnienie takich wyników badań."

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: PARAMETRY WODY

Post autor: arturo » 06 paź 2014, 09:04

Faktycznie, u Ciebie jest tylko decyzja ogólna o dopuszczeniu wody do spożycia na terenie Stacji Uzdatniania Wody Brońsko, nie ma tabeli szczegółowej............. przykro mi...........pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości