Ile czekać na spadek no3

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 06 maja 2014, 17:31

Witam. Akwarium po restarcie, mija miesiąc a no2 powyżej skali na teście, test mierzy do 1,5, no3 nie mierzę bo przy takim no2 to nie ma sensu. Na początku lałem trochę denitrol, ale dałem spokój bo efektów nie było. Baniak 240l, żwir kilka małych żabienic i lotos, filtr jbl e901 i mechaniczny wewnętrzny aquael turbo 1000 z dużą gąbką, wkłady filtracyjne w jbl- ceramika, lawa wulkaniczna, gąbki. Na tych samych mediach akwarium pracowało ponad rok i biologia była w porządku no3 -10, no2 -0. Wszystkie media były odkażone perhydrolem, żwir wypieczony w piekarniku. Robiłem już restart jeszcze na innym baniaku i przez taki okres czasu no2 było już na poziomie 0. Może macie jakiś sposób na przyspieszenie tego cyklu, nie chodzi tu o to że mam mrowienie, tylko 7 dysków kisi się w 30l akwarium i brak mi już sumienia, większe 100l pękło, do tego ciągła kontrola wody i podmiany.W dużym baniaku pływa 10 neonów czerwonych, więc żrą i wydalają, a no2 bordowe na testach, dysków tam nie puszczę bo wiem że będzie problem.

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no2

Post autor: buongiorno » 06 maja 2014, 18:15

Przepraszam za błąd, chodzi o no2

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: _TOM_ » 06 maja 2014, 19:47

Ten JBLe901 ma uszczelkę na ostatnim koszyku??? Dobrze założona???
Bez niej właściwie filtruje tylko w 25% wodę ten kubełek i jest niewydajny.
Zmniejsz przepływ w nim zakładając gąbkę na wlocie na sitku zasysającym.

Opcja dobra to iść do najbliższego akwarysty ze starym baniakiem, wycisnąć jego gąbkę z filtra do wiaderka i wlać ten brązowy ''syfek'' do swego baniaka. W taki sposób wszystkie szczepy bakterii przeniesiesz.

Koniecznie napowietrzanie musi być dobre wody by nitryfikacja zadziała i wystartowała. Jak są tam neony to bakterie maja co jeść, muszą tylko się rozrosnąć.

Cierpliwość, możesz dodać starterów nitryfikacji, każdy producent takie robi.

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 06 maja 2014, 20:37

Z tego co mi wiadomo e 900 miał problem z uszczelką, e 901 nie posiada uszczelki ale ostatni koszyk jest inaczej skonstruowany, jak go otwierałem to ciężko było wyrwać ten koszyk z komory tak jest silnie osadzony. Co do osadu z filtra to myślę często żeby zadzwonić do gościa który ma akwaria"zdrowe bez pasożytów" i wlać to do swojego. Tom a jaki środek polecałbyś do zasilenia oprócz denitrolu, może być drogi, żeby tylko działał. Co miałeś na myśli pisząc że wytłukę bakterie?

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 06 maja 2014, 20:43

A jeszcze prefiltr mam założony, pomiędzy rurą ssącą a kubełkiem jest filtr narurowy z gąbką, który służy za prefiltr, gąbki są nałożone na trzpień plastikowy od starego wkładu sznurowego.

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 06 maja 2014, 22:36

Oj źle przeczytałem zamiast przeniesiesz przeczytałem poniszczysz. Sory więc za głupie pytanie w poprzedniej odpowiedzi. Filtr sprawdziłem i to jest v2, v1 były wadliwe, czasem sprzedawane bez uszczelki, v2 natomiast są zmodyfikowane i nie potrzebują uszczelki
4.jpg
4.jpg (47.68 KiB) Przejrzano 9753 razy
2.jpg
2.jpg (67.9 KiB) Przejrzano 9753 razy
3.jpg
3.jpg (50.69 KiB) Przejrzano 9753 razy

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: nobleKoziol » 07 maja 2014, 12:18

Tak jak Tom napisał, użyj żywej bakteri .
Z wyciskaniem cudzych filtrów do swojego baniaka to dobry pomysł ale nie wiesz jaki sheeet przyniesiesz.
Aha , wszystkie Amo, Nitro locki to też nie zdaje egzaminu. Wiem z autopsji .
Natomiast jest wiele firm z dobrą żywą bakterią.
Moim zdaniem najtańszą i najlepszą jest produkt: AZOO PLUS for freshwater nazwa: SUPERME BIOGUARD
250ML WYSTARCZY NA 2500L
Lejesz podwójne dawki przez 2 tyg i po problemie. Zostanie Ci jeszcze troszku środka abyś mógł lać przy podmianach.

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: joca666 » 07 maja 2014, 13:50

Ja przy starcie nowego baniaka użyłem bakterii firmy Aqua Medic nazwy preparatu nie pamiętam niestety. Później podkarmiałem je tabletkami z chyba amoniakiem, były w zestawie. Mając już tam neony tego nie musisz robić. Po ok 3 tyg. Wpuściłem paletki i problemów z azotynami nie miałem. Swoją drogą sam e901 przy dyskowcach w 240 może być mało.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: _TOM_ » 07 maja 2014, 17:31

Każdy szanujący się producent akwarystyczny ma swój starter, pod swoją nazwą sprzedawany, najczęściej w sklepach jest Tetry czy Tropicala, Sery czy JBLa startery dla rozwoju bakterii.
W jednym baniaku zaskoczy nitryfikacja po tygodniu, w innym po 6 tygodniach, nie ma co się denerwować.
Trzeba cierpliwości tylko.
ryzyko że coś przyniesiesz z innego akwa jest przy płukaniu obcej gąbki, ale jak ktoś chce szybko, to jest to najlepsza metoda.
Ewentualnie z baniaka typu holender, bez ryb można gąbeczkę wypłukać u siebie.
Tak czy owak trzeba mieć od kogo.
Inaczej trzeba cierpliwości.
Jak ryby się by mi męczyły w zbyt małym baniaku, dałbym do ogólnego je nawet bez dobrej biologii, bo tam mniej by się męczyły niż na zbyt ciasnym szkle przecież tez bez biologii dobrej tu i tu masz, więc według mnie możesz je przerzucić.
Z dyskami biologia też zastartuje.
A jeden filtr przy dyskach to faktycznie w warunkach domowych i baniaków ozdobnych czy biotopowych malizna będzie.
Co do kubełka, to jak masz tę nowszą wersję JBLa, a to spoko :) o to mi chodziło właśnie.

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 07 maja 2014, 18:43

Filtry mam dwa jeden biologiczny i mechaniczny wewnętrzny, przed restartem na tych filtrach biologia stała idealnie, fakt że były rośliny większe, teraz posadzone są małe in vitro i niech tak zostanie bo z dużymi już miałem niespodzianki przyniesione, myślę o kupnie eheima, wtedy wywalę wewnętrzny, ale to jeszcze przyszłość. Sprawdzę kwaśność i puszczę dwie palety do ogólnego, jak ich nie przytruje to po 1-nej dziennie będę dopuszczał. Dosypałbym soli ale te in vitro mogą paść a już ruszyły. Zastanawiam się czy nie dać purigenu do mediów filtracyjnych żeby zjechał z azotynami, bo wcześniej miałem cały czas w użytku i zbijał no3 do 5-ciu, no2, nh3i4 zawsze były zerowe, ale nie wiem jak to się będzie miało do rozwijającej się dopiero biologii. Ciężko w ogóle coś znależć na temat purigenu przy startowaniu i sam już nie wiem, może ktoś stosował przy starcie??

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: joca666 » 07 maja 2014, 20:01

E 901 ma w miarę mocny przepływ przynajmniej teoretycznie, bo czytałem opinie o nich, że przepływ nie zgadza się z danymi producenta. Masz mechanika dodatkowo więc zawsze możesz kupić używanego, nawet zepsutego classica, byle był szczelny i podpiąć go przed JBLa. Zawsze zwiększy to powierzchnię dla bakterii, wprawdzie może przepływ nieco zwolnić ale jak masz gąbkę jako mechanika to powinno być OK. W przeszłości tak robiłem i zawsze taki system działał a koszt nieporównywalnie mniejszy niż nowy EHEIM. Problem noże być jak średnica węzy nie będzie taka sama ale 2213 i 2215 powinny mieć taką samą jak JBL a używek na alledrogo trochę będzie.
Jak NO2 masz kosmiczne to warto przed wpuszczeniem dysków większa podmianę zrobić.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: nobleKoziol » 07 maja 2014, 22:09

Zgadzam się ryby w za małym zbiorniku męczą się podwójnie. Bo biologi to tam na pewno brak.

Podmiany to musi walić po 50% aż do skutku a potem bakterie lać. Takie moje zdanie.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2014, 22:13 przez nobleKoziol, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 07 maja 2014, 22:11

Wodę musowo podmienię, jakieś 70% tylko niech odstoi, miałem zmieniać dziś, ale niech jeszcze do jutra się ponapowietrza. Co do kupna classica to nie wiem, zastanawiam się czy w ogóle dokładać filtr, sprawę tę poniekąd rozwiązuje filtr narurowy w którym są dodatkowo dwie gąbki i jeszcze jedną mógłbym wcisnąć ale tam daję purigen, jeżeli wcześniej było ok, to teraz jak zaskoczy powinno być to samo, a zaskoczyć musi, jak się okaże że ze za cienko z biologiem to może tak zrobię, do tego na gąbce od mechanika też jakieś bakterie są, zawsze płuczę ją w wodzie z akwarium, jeszcze żwirek i korzenie to 20l można odjąć, a w żwirku też jest mnogo bakterii. Dałem z powrotem purigen do filtra, rano zmierzę no2, podmienię wodę i siup rybki do domu. A z purigenem nie ma możliwości żeby wzrosło no2 do powyżej 0,25 przy starcie, już to przerabiałem, wszystko odbywa się wolniej ale ryby są bezpieczne. Jutro napiszę co się dzieje.

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 07 maja 2014, 22:19

A po co rybie biologia jak nagminnie dostaje świeżą i odstaną wodę, podmienić 30l wody to nie problem, problemem jest brak miejsca, biologia po to jest aby zbijać nh3, nh4, no3i no2, co w tym przypadku nie ma miejsca. Jakbyśmy mogli podmieniać takie ilości przygotowanej wody w dużych baniakach to po co komu biologia.

Awatar użytkownika
buongiorno
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2013, 13:08
Imie i Nazwisko: grzegorz malicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: wrocław

Re: Ile czekać na spadek no3

Post autor: buongiorno » 07 maja 2014, 22:27

Znam gościa który mieszka we włoszech i woda jest podmieniana automatycznie cały czas ze studni o dobrych parametrach, baniak 750l, żadnego filtra tam nigdy nie było, woda kryształ a ryby zdrowe.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości