Witam - pytanie o narastanie związków azotowych

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Witam - pytanie o narastanie związków azotowych

Post autor: joca666 » 28 lut 2013, 15:09

Na wstępie witam Szanowne Forum

Mam na imię Jacek , jestem z Trójmiasta. Akwarystyką zajmuję się od kilku lat, od 2 mcy. z powodzeniem i bez żadnych niespodzianek trzymam w akwarium 240 l. cztery "szczurki", które nie chorują, jedzą i ładnie się wybarwiają, mają już ok 8 cm. Wodę mam mieszaną RO i odpad o KH 1-2 GH 3 i pH 6,4 - 6,8. Z dodatków torf w filtrze. Temperatuta 28 st. Te same parametry dotyczą wszystkich moich baniaków.

Postanowiłem założyć większy zbiornik i ok 3 tyg. temu wystartowała 450l, na dnie piasek, korzenie i trochę pistii. Filtry EHEIM ECCO Pro 2036 i Tetra 1200 w całości wypełnione substratem pro - ok 20% wypełnienia ze "starego" filtra. Postanowiłem zwiększyć obsadę i dokupić kolejne cztery ok 10 cm placki.

Stoi u mnie od września zeszłego roku jeszcze jeden zbiornik 112 l również w stylu "lekko" BW , w którym żyło 20 bystrzyków Amandy, parka Ramirezek i zbrojnik złoty ( ok 8 cm. ) Filtrację stanowiły dwie nieco stłumione tetry ex 700 jeden w całości wypchany substratem pro a drugi gąbki i torf. Parametry wody j.w. Azotany i azotyny mierzyłem 2 x w mcu. kropelkowe JBL i zawsze były to barwy najniższe w skali ( tam nigdzie nie ma wyniku 0 )

Postanowiłem, ze przed połączeniem ryb w 450 przygotuję kwarantannę dla nowych w tym małym zbiorniku. Po ok 3 tyg. dojrzewania 450 trafiły do niej Amandy i zbrojnik a Ramirezy poszły w dobre ręce. Zbiornik 3 dni stał bez ryb oczywiście wszystko chodziło, dokupiłem też grzałkę aby bezproblemowo utrzymać temperaturę w okolicy 30 st. ( zbiornik odkryty ) Po 3 dniach wpuściłem cztery ok 10 cm paletki ( przed wpuszczeniem pomiar parametrów i wyniki jak zwykle NO2 poniżej 0,01 NO3 - 1 Ph 6,4 ) Światło słabe, zero karmienia, ryby pochowane, intensywne napowietrzanie i następnego dnia rano Amoniak 0, NO2 0,05, Podmieniłem ok 40% obiętości i wieczorem wynik podobny, ryby OK, kolejna podmiana. Pomiar następnego dnia rano i o zgrozo NO2 - 0,2. Ryby wprawdzie wyglądały i zachowywały się normalnie. Zmierzyłem parametry w 450 - NO2 poniżej 0,01 i przeniosłem tam ryby - oczywiście spóźniając się do pracy :).
Kwarantannę szlag trafił pozostaje nadzieja, ze będzie OK

I teraz pytania do expertów.

1 Co powoduje, że w stabilnym przecież zbiorniku z w miarę dobrą filtracją tak szybo narosły NO2? Wnioskuje, że znacznie za mały na 4 10 cm. placki

2. Czy 3 tyg. 450 z powyższą filtracja będzie na tą chwilę wystarczająca - oczywiście dołożę filtry z małego akwa.

Dziękuję za ew. odpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Witam - pytanie o narastanie związków azotowych

Post autor: arturo » 28 lut 2013, 15:59

Niestety, akwa zielone jak szczypiorek na wiosnę, nic biologia jeszcze nie ruszyła, niezależnie, czy użyłeś jakąś cześć filtra "starego", zbyt dużo świeżej wody na tak mały filterek......
Zbyt pochopna decyzja, daj popracować zbiornikowi z kilkoma małymi rybciami, pozdrawiam.

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witam - pytanie o narastanie związków azotowych

Post autor: joca666 » 28 lut 2013, 16:07

Jasne, że pochopna tylko dlaczego w tym na pewno dojrzałym lecz małym akwarium NO2 rosło tak szybko. Wydałało mi się, że lepiej będzie, przynajmniej doraznie przełożyć ryby do dużego zbiornika. Zbiornik mały stoi od rana pusty, filtry chodzą zobaczę poziom jak wrócę z pracy - po 20tej, no i bedę oczywiscie kontrolował duże akwa.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Witam - pytanie o narastanie związków azotowych

Post autor: arturo » 01 mar 2013, 08:28

Dochodzi jeszcze statystyczny błąd pomiarów.... testy kropelkowe potrafią czasami zaskoczyć.... pozdrawiam

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witam - pytanie o narastanie związków azotowych

Post autor: joca666 » 01 mar 2013, 09:01

To prawda, zwłaszcza jak trochę poleżą nieużywane, jednak w kilku pomiarach widoczny był wzrost. Na razie po dobie pobytu w dużym akwa ( ryby nie karmione ) amoniak i azotyny poniżej 0.01 więc OK.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości