Rosnące NO2

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

ooooo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:28
Imie i Nazwisko: Rafał Grabowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bieruń
Lokalizacja: Bieruń

Rosnące NO2

Post autor: ooooo » 20 sty 2013, 09:52

Witam

Niestety przeliczyłem się ze swoją biologią po zakupie 6 dysków do 300l akwa no2 wzrosło z 0.1 do 0.5 po podmiance 15% wody spadło do 0.3 wczoraj wlałem roztwór z 3 łyżeczek soli kamiennej

Co polecacie w takiej sytuacji czy wystaczą:
-dzienne podmiany po 15%
-ograniczenie pokarmu do suchego skromnej porcji 1 raz dziennie czy wogóle się wstrzymać
- czy radzicie dalej wsypywać sól?
-zwiększyłem napowietrzanie na maxa w miarę swoich możliwości

po checkerbordzie było już widać blaknięcie kolorów po podmiance trochę odżyła jednak większość ryb jest dalej niespokojne

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Rosnące NO2

Post autor: arturo » 20 sty 2013, 13:10

Problem NO2 pojawia się ZAWSZE wtedy, kiedy akwa jest świeże i brak dobrze rozwiniętej biologii... Podmiany nic nie dadzą w takim przypadku, będą jedynie pomocą "na chwilę".
Może to też być skutkiem wypłukania mediów filtracyjnych przy czyszczeniu filtrów w wodzie kranowej a nie z akwarium.
Napisz proszę, czy nie robiłeś powyższych czynności w ostatnim czasie, albo napisz jak długo zbiornik już funkcjonuje. Pozdrawiam

ooooo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:28
Imie i Nazwisko: Rafał Grabowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bieruń
Lokalizacja: Bieruń

Re: Rosnące NO2

Post autor: ooooo » 20 sty 2013, 13:33

Zbiornik ma 16 dni czyszczę jedynie zewnętrzne gąbki na wlotach filtrów zewnętrznych (gąbki na ssaniu znajdujące się w akwa) wkłady wewnętrzne filtrów nie ruszane od początku (gąbka bioceramika zeolit)

Czy warstwa ziemi ogrodniczej przykryta 3cm warstwą piasku kwarcowego mogła być powodem zwiększania no2?

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Rosnące NO2

Post autor: nobleKoziol » 21 sty 2013, 10:20

Ziemia napewno nie pomaga. Z doświadczenia powiem że dałeś za mało piachu, bo kożenie będą wyciągały ziemię na powieszchnie, ale sam to odkryjesz :mrgreen: Co do zbiornika tak młodego to raczej sterylniak, :wink: i wode trzeba podmieniac w ilości 30/40% dziennie.Karmienie rybek Tymczasowo ograniczone. Dobrym posunięciem było by żakupić bakterie żywą lub jakiś booster. Pomoże w starcie biologi. Filtra nie czyść wogule. Pozwul mu zaskoczyć. :mrgreen:

ooooo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:28
Imie i Nazwisko: Rafał Grabowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bieruń
Lokalizacja: Bieruń

Re: Rosnące NO2

Post autor: ooooo » 21 sty 2013, 15:14

ziemię usunąłem wczoraj wieczorem czego skutkiem jest opłakany stan lotosów dzisiaj wodę podmieniam po 20% dziennie za pierwszym razem 40% czy takie podmiany nie opóźnia znacząco rozwoju biologi w zbiorniku?

Czy polecacie jakieś startery i czy opłaca się je lać po 2 tyg?

na szczęście "speedowanie" u wiekszości ryb ustało a u największego osobnika zdarza się to czasami

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Rosnące NO2

Post autor: Ambra » 22 sty 2013, 08:51

ooooo pisze:ziemię usunąłem wczoraj wieczorem czego skutkiem jest opłakany stan lotosów dzisiaj wodę podmieniam po 20% dziennie za pierwszym razem 40% czy takie podmiany nie opóźnia znacząco rozwoju biologi w zbiorniku?

Czy polecacie jakieś startery i czy opłaca się je lać po 2 tyg?

na szczęście "speedowanie" u wiekszości ryb ustało a u największego osobnika zdarza się to czasami
Jeśli "uparłeś się na lotosa", to trzeba go było go posadzić w doniczce. Akwarium jest młode i trzeba przynajmniej 3-4 miesiące, by rozwinęła się biologia.
Narazie trzeba prowadzi duuuuże podmiany wody bardzo systematycznie.
Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli ktoś chce mieć efektowne akwarium roślinne z dyskowcami, to winien odpowiednio dobrać oświetlenie i czas świecenia, a w zbiorniku posadzić różne gatunki mchów i mikrozorów.
Rośliny z tych rodzajów są łakome na związki azotowe i znacząco poprawiają chemię wody.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Rosnące NO2

Post autor: nobleKoziol » 22 sty 2013, 11:42

ooooo pisze:
Czy polecacie jakieś startery i czy opłaca się je lać po 2 tyg?
Ja używam tego specyfiku, i jest moim zdaniem swietny. Nie znam lepszego a uwież mi że testowwałem rużne.

Wlewam to do filtra przy kazdorazowym czyszczeniu.
Ty jednak muśisz się zastosować do instrukcji.

Ps. nie wąchaj tego. :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Załączniki
nnooooo.jpg
nnooooo.jpg (72.2 KiB) Przejrzano 5999 razy

ooooo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:28
Imie i Nazwisko: Rafał Grabowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bieruń
Lokalizacja: Bieruń

Re: Rosnące NO2

Post autor: ooooo » 22 sty 2013, 17:00

zużyłem już tego całą butelkę od 1 dnia założenia akwa jednak chwilowo zaprzestałem lania po przeczytaniu na innym forum

"Zaciekawił mnie fragment opisu preparatu: "...SPECIAL BLEND wydziela woń siarkowodoru, która jednak szybko się ulatnia...". W opisie jest też fragment reklamujący różne bakterie beztlenowe wspomagające denitryfikację. No i buteleczka jest zamknięta więc rzeczywiście mogą one tam być w dużych ilościach. Wspomniana woń siarkowodoru sugeruje, że bakterie beztlenowe szybko zabierają się do pracy i redukują, tj. prowadzą cykl azotowy w odwrotnym kierunku NO3 --> NO2 --> N2. Siarkowodór jest substancją, która sama z siebie prowadzi do redukcji NO3 + H2S --> NO2 + SO3 a więc już sam dodatek preparatu powinien ci podwyższyć NO2.
Może już czas odpuścić sobie podawanie SB przy podmianach i w ogóle? "

nie wiem na ile to prawda ale wolę nie ryzykować zważywszy w sytuacji w której się znalazłem

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Rosnące NO2

Post autor: arturo » 22 sty 2013, 21:52

Akwa zielone jak "szczypiorek na wiosnę"... Postaraj się nie ruszać przez parę miesięcy filtrów wewnątrz, codziennie podmieniaj wodę w ilości 30-40% objętości zbiornika, ogranicz karmienie jeśli to możliwe, choć przy małych i młodych rybach może się to odbić na późniejszym wyglądzie ryb, kup bakterie w formie startera albo tabletki albo płyny, bez różnicy, każdy z nas ma inne preferencje i inne doświadczenia, więc wybierz sobie sam.
Spokój i konsekwentność działań pozwoli Ci opanować temat. NIGDY NIE ROBI SIĘ TAKICH POSUNIĘĆ JAKIE ZROBIŁEŚ, ale jak już "się zrobiły" to postępuj według wskazówek.
Niepotrzebnie wyrzuciłeś tę ziemię, ale jak już to zrobiłeś to luz, dasz radę, choć o sukcesy roślinne będzie trudno.
Rośliny które wspomogą Twoją walkę z NO2 to jak już wspomniał Andrzej mchy i mikrozoria, ale także mało wymagające grubolistne i krzewiaste kryptokoryny, anubiasy, różnego rodzaju żabienice.
Dasz radę... pozdrawiam

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Rosnące NO2

Post autor: nobleKoziol » 23 sty 2013, 12:50

ooooo pisze: Może już czas odpuścić sobie podawanie SB przy podmianach i w ogóle? "
Może już czas :lol:

Ja próbuje tylko pomódz .
U mnie to sie sprawdza, szkoda ze załozyłeś iż cały preparat składa sie z siarkowodoru.
:wink: dasz rade

podeslij linka do tej stronki opisującej SB, bo to co napisałeś mnie zaciejawiło.
pozdro

Ps. dolewam stafu przy czyszczeniu filtra a nie przy podmianie.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości