Korzen a TwO

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
kukabana
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 23 wrz 2005, 17:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Korzen a TwO

Post autor: kukabana » 27 wrz 2005, 20:01

Mam kolejne pytanie czy korzen z lasu nie specjalny ze sklepu moze podnosci twardosc wody ogolna??

Awatar użytkownika
arkadiusz
senior
senior
Posty: 144
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:29
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Sowa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dobrocin
Lokalizacja: Dobrocin
Kontaktowanie:

Post autor: arkadiusz » 27 wrz 2005, 20:54

Przy korzeniach nie chodzi o twardoś tylko o trujące związki wydzielane do wody, a ty jeszcze czy z lasu, jeżeli masz na myśli drzewa iglaste to całkowicie odpada, a z liściastych tylko dąb i olcha, a i to po porządnym preparowaniu (gotowaniu długotrwałym najlepiej w solance).

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 27 wrz 2005, 21:01

Wracając do tematu ...

Korzeń powinien ze względu na wydzielane garbniki działać "torfopodobnie" i raczej delikatnie zmiękczać i zakwaszać wodę.

Piszę "powinien", ponieważ nie zawsze tak jest. Zdarza się, że w procesie preparowania korzenia używane są różne wynalazki typu soda i wtedy może się okazać, że korzeń podnosi twardość wody.

Pozdrawiam

Mislavo

Awatar użytkownika
kukabana
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 23 wrz 2005, 17:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kukabana » 27 wrz 2005, 21:54

no moj korzen jest z wierzby prawdopodobnie oa lezala dlugi czas bo sostala wyrwana i odcielem jej kawalek gotowalem w solance ale nie wiem czy to podwyzsza TwO. A jakie zwiazki w akwarium moga podnosci twardos wody ogolna?

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 27 wrz 2005, 22:10

Domyślam się czytając również inne twoje posty, że robisz poszukiwanie winnego zwiększania twardości w swoim akwarium :wink:

Zakładając, że woda, którą używasz do podmian nie jest taka twarda i że testy, których używasz ( a mam o testach tej firmy raczej złe zdanie ) to parametry wody w akwarium może zmienić prawie wszystko z wyjątkiem szyb ...

Masz np. jakieś kamienie w akwarium ?

Sprawdzałeś podłoże ( żwir, piasek czy co tam masz ) ?

Śmiem twierdzić, że ten korzeń napewno nie jest winny. Chociaż nie mam własnych doświadczeń z korzeniami wierzby.

Awatar użytkownika
kukabana
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 23 wrz 2005, 17:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kukabana » 27 wrz 2005, 22:22

a wiec tak mam troche roslinek w nim amazonke cabombe i kilka microsorium do tego zwirek i troszke wiekszych kamieni ponadto jest ze 15 skalek wielkosci 7x7 cm skaly magmowej(barwa bordowa z wieloma wypustkami jak by byly obijane przez duze cisnienie piasku.

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 27 wrz 2005, 22:34

Szukaj w kamieniach i żwirku.

Kamienie można sprawdzić kapiąc delikatnie kwasem ( lub czymś kwasopodobnym). Jak się zapieni to kamienie sie nie nadają. Celuj raczej w jakieś białe przebarwienia, żyłki na kamieniech.
Co do skałek magmowych to nie mam zielonego pojęcia o ich składzie. Jedynie co mi gdzieś w uszach dzwoni to duża zawartość żelaza ale niech na ten temat wypowie się ktoś inny.
Nawiasem rzecz biorąc to kamienie i skały, to do amazonki i paletek nie pasują ale ... twoje akwarium - twój wybór.

Co do żwirku. Najprostsza metoda to: zalej dwa naczynia szklane wodą o znanych parametrch ( np. dwa czyste słoiki ). Do jednego naczynia dodaj żwiru z podłoża i sprawdź ponownie parametry wody w obydwu naczyniach po upływie paru dni. Będziesz wiedział na ile żwir zmienia parametry wody.

Pozdrawiam

Mislavo

Awatar użytkownika
kukabana
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 23 wrz 2005, 17:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kukabana » 27 wrz 2005, 22:39

dzieki za rady teraz musze sie z tym przespac

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 28 wrz 2005, 00:50

Nie musisz spać - ja pójdę spać za Ciebie a Ty zrozum że TwO to ogólna ilość soli w wodzie, NaCl to też sól czyli mocząc korzeń w wodzie masz 100 % pewności że mocząc go w akwarium spowodujesz że na zasadzie wyrównania zasolenia korzeń odda do wody sól w której go poniewierałeś . Z tego wynika że twardość musi wzrastać aż korzeń przestanie wydzielać sól . Dodając do tego skałki ( wybierane pod względen urody ) masz już pewność że parametry nie będą takie jakie chciałbyś . Każde zakwaszenie wody zareaguje ze skałkami a przewodność i TwO będą wyglądać jak w niedokończonym morskim .

Awatar użytkownika
kukabana
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 23 wrz 2005, 17:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kukabana » 28 wrz 2005, 07:24

Ale prawda jest taka ze ph i TwW jestem w stanie utrzymac bez zadnych problemow i wydaje mi sie ze stosujac Zywice (filtrax K zooleku) bede w stanie utrzmac odpowiednia TwO

Asko
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 31 sie 2005, 07:35
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Asko » 28 wrz 2005, 07:55

Przede wszystkim pytasz o radę i otrzymujesz bardzo konkretne odpowiedzi. Jeżeli będziesz upierał się przy swoim to niestety nikt ci nie pomoże.
Ja tylko powtórzę. Szukaj przyczyny w wystroju akwarium. Korzeń w taki sposób preparowany odpada, skałki o nieznanym pochodzeniu - :?: - wyjmij z akwarium i zobacz parametry.
Oczywiście możesz filtrować przez Filtrax K, ale co to da jeżeli parametry po paru godzinach po podmianie wrócą do pierwotnych wartości. Paletki nie lubią wahań parametrów. Obyś im tylko nie zaszkodził.
Pozdrawiam
Kordian

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 28 wrz 2005, 10:58

Ale prawda jest taka ze ph i TwW jestem w stanie utrzymac bez zadnych problemow
To gratulacje - mi pomimo stosowania kontrolera pH i stablilizacji w akwarium nieraz pH zaczyna swój marsz w kierunku 5 !! . Wtedy pozostaje zwiększanie podmian wody na wodę z wyższym TwW i taka zabawa trwa kilka dni .

Radzę tak jak koledzy na początek poszukać w akwarium konia trojanskiego - żwir , korzenie i wypełnienie filtra . To nie jest pierwszy przypadek że korzeń mieszał w parametrach . Moczenie korzenia w soli jest dobrym sposobem zmuszenia go aby nie wypłynął ale też to dobry sposób na zwiększenie zasolenia co za tym idzie wstrzymania rozwoju bakterii które są niezbędne w prawidłowo funkcjonującym akwarium .

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość