Pomocy w zbicu GH i kH

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

pafel28
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 02 lip 2011, 13:49
Imie i Nazwisko: Pawel Sawicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Giżycko
Lokalizacja: Giżycko

Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: pafel28 » 09 gru 2011, 20:44

No i cyrki, twardość wody jest odczuwalna na skórze, woda stoi od tygodnia z nieczyszczonym filtrem pełnym kultur bakterii, zalane akwa w proporcjach 60 kran/ 40 RO w %.
TWO; 25
TWW; 15
PH; 7.3
NO2 i NO3 nie znane, akwarium świeże stoi od tygodnia, tzn tylko woda wymieniona i dodane rośliny + zbrojniki w drugim dniu, na dnie trochę kup, ale nie sądzę, że przez tydzień NO2 nie zdołało się ultonić, o ile dobrze rozumiem to co pisaliście w innych postach
Akwa; 240L, w nastepnym roku zmiana na 450

Jak to zbić dziadostwo?? Chodzi mi o zbicie twardości ogolnej i weglanowej, z ph sobie poradzę. W zoologicznym koleś mówił, żeby lać RO na ostro.
Wkład w FIltrze, gąbka + bio bale, w akwarium zmniejszony od kilku dni przepływ wody. Z PH sobię poradze, narazie zakupiony produkt sery PH-, za miesiąc dokupię butlę CO z dyfuzorem, więc o PH nie będę się martwił. Podobno jakieś wkłady torfowe do filtra mogą pomoc w zbiciu twardości, ale jakie i jak je dobrze stosować...?? Kurde, no w sumie liczę na waszą pomoc. Myślałem, żeby na razie spokojnie się nie martwić i przy najbliższych podmianach po prostu wlewać czyste RO, a rośliny w sumie świeżo zasadzone i 8 sztuk paletek zrobią swoje z twardością o ile nie będę dodawał kranówki...

Licze na was TOM, TURYSTA i reszta bandy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: _TOM_ » 09 gru 2011, 23:35

Przy TWW 15 nie ma szans byś sobie z PH poradził, bo na to ani torf, ani żadne PH- preparaty nie poradzą, raczej tylko zaglonią ci akwarium, Co2 odradzam też.
By radzić sobie z PH, trzeba poradzić sobie najpierw z TWW. To są zależne od siebie parametry.

Z takim TWW jak podałeś, czyli 15, nie ma możliwości byś miał PH 7.3, zapomnij. Coś źle mierzysz lub jakieś testy masz do kitu. Innej opcji nie widzę.

Badałeś tymi swoimi testami czystą wodę RO? Co wskazują?

Podmieniaj w akwarium wodę na samą RO, tak codziennie po 10%, za kilka dni, powiedzmy 6, czyli po 6 podmianach po 10% samej RO sprawdź parametry w akwarium, porównamy z tymi co podałeś poniżej by wyłapać tendencję.

NO3 i NO2 warto sprawdzić, by wiedzieć czy masz tam dobrze działającą biologię. Nie możesz pozostać na etapie: nie znane. Poznaj je i raz na chiński rok sprawdzaj.

pafel28
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 02 lip 2011, 13:49
Imie i Nazwisko: Pawel Sawicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Giżycko
Lokalizacja: Giżycko

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: pafel28 » 10 gru 2011, 08:46

Ok, następne badanie przeprowadze, przy następnej podmianie, niestety już nie dzisiaj ani nie jutro, bo wodę niestety kupuje. Zmienie test PH na nowy, mam zooleka, ale wydaje mi się, że jest skopany, sprawdzę go jeszcze na drugim akwa i zobacze co wykaże.

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: Deszczowatwarz » 10 gru 2011, 09:15

Paweł skorko po mieszaniu 6/4 z RO masz wodę 25/15tTWW to co ty masz w kranie??? 40/22tww :shock:
Sprawdź testy czy napewno działają. W/g danych woda u ciebie ma ok. 480Ms czyli ogólna to jakieś 16-20 tak podaja twoje wodociągi.
jak sie okaże że testy sia dobre to poprostu zwiększ ilość RO. Kupujesz wodę?, chłopie kup sobie RO.
Musisz wypracować taki system mieszania wody aby nie za duzo z nią potem było trzeba kombinować, po co zbędnie dodawać chemię .
jak będziesz miał własciwe testy i pewny pomiar to powiedz jakie są wyniki.
Tk jak mówił TOM zmierz parametry tego RO.
Rafał

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: roh » 10 gru 2011, 18:50

Deszczowatwarz pisze: to co ty masz w kranie??? 40/22tww :shock:
Rafał
Rafał ja coś takiego mam w kranie. Muszę uważać przy myciu rąk bo może palce pourywać. Beton. :lol: :D
I jakoś sobie radzę 8)

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: Deszczowatwarz » 11 gru 2011, 00:33

Jeżeli tak to wam współczuję, myślałemże ja mam pod górkę.

pafel28
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 02 lip 2011, 13:49
Imie i Nazwisko: Pawel Sawicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Giżycko
Lokalizacja: Giżycko

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: pafel28 » 11 gru 2011, 11:00

Ok, a więc jedna wielka LIPA!!!!
Zaczne od tego, że w kubełku miałem ceramikę i wodę 60kran 40 RO;
Testy;
GH; 25
KH; 15
Wywalając ceramikę i dając Biobale po dwóch dniach testy;
GH; 22
KH; 12
Ucieszyło mnie to, jednak zmierzyłem wodę RO i...
GH;5
KH;5
Jajca jak balony, jak mam zbić KH skoro jest do dupy woda? Filtr zakupię w styczniu bądź w lutym, wiem że kupując wodę nie ma to sensu.
Następnie wymieszałem RO z tym co mam w akwa w stosunku 4/5 RO do 1/5 akwarium, wyniki;
GH; 5
KH; 5
W stosunku 3/5 akwa, 2/5 RO;
GH; 12
KH; 7
Czyli w stosunku 2/5 akwa, 3/5 RO mogę przewidzeć, że;
GH; spadnie do około 9-10
KH; na pewno nie spadnie do mniej jak 5, czyli wyniesie 6 stopni
Czyli twardośc ogólna leci na łeb, ale węglanowa nieznacznie, czyli pH dalej będę miał wysokie.
Matko boska ostrobramska, masakra. Jestem w kropce, a ryby już dotarły (3 solid turkusy i 5 scribeltów- ryby są prześliczne)- pokarmu nie chcą pobierać i są spłoszone, delikatnie przyspieszony oddech, dodatkowego śluzu nie wydzielają- w szczególności kiedy zapalę światło, jak je zgasze, to uspokajają się i delikatnie eksplorują akwarium, podskubując dno. Jutro lece zakupić testy NO2, NO3 i amoniak.
Co do karmienia, podałem im pod nos serca wołowe, skubią ale zjeśc nie chcą, pływają i skubią roślinki i dno, ale konkretnego jedzenia nie chcą- właściciel karmił sercami indyczymi i artemią, artemię podałem, ale też nie zauważyłem odżywiania, ehh mam nadzieję że w końcu się skuszą bo widać że głodne są i jakiś tam pokarm pobierają, ale nie ten którym najeść się mogą.
Może ktoś z was polecić mi jakiś dobry filtr RO do 350 złotych?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: _TOM_ » 11 gru 2011, 12:39

To wodę kupowałeś jako RO, a wciskali ci nie RO skoro miała twardości po 5 :) Zrobił ktoś interes na Tobie i dolewał karnówkę :) Albo ma walniętą membranę.
Za 350 zł to kupisz nawet 2 filtry RO jak dobrze poszukasz, do akwarystyki starczają te najprostsze z 2 prefiltrami.
Zakup i urabiaj sam sobie wode RO, lej samą RO do tej swojej wody do akwarium i sprawdzaj raz na kilka dni TWW i PH. Nie szalej z pomiarami częstszymi, obserwuj zmiany powolne.
Swoją karnówkę zaczniesz dolewać w proporcjach dopiero za długi czas, ale co do proporcji i terminu zaczekaj do czasu zaobserwowania jak Ci się zmienia woda w akwarium od dolewek samej RO.
Jak zaczniesz dodawać wodę RO ryby się lepiej poczują, zaczną żerować.
Podwyższyłeś temperaturę do 30 stopniu po wpuszczeniu do nowego akwarium?

pafel28
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 02 lip 2011, 13:49
Imie i Nazwisko: Pawel Sawicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Giżycko
Lokalizacja: Giżycko

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: pafel28 » 11 gru 2011, 12:46

Tak temperaturę mam 30 stopni. Chciałbym żebyście powiedzieli który najlepiej wybrać filtr RO;

http://allegro.pl/filtr-osmoza-osmonics ... 02193.html

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwaryst ... 68017.html

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: Alenquer » 11 gru 2011, 15:41

Mineralizator jest Ci zbędny bo i tak będziesz mieszać RO z kranówką więc bierz ten pierwszy.

pafel28
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 02 lip 2011, 13:49
Imie i Nazwisko: Pawel Sawicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Giżycko
Lokalizacja: Giżycko

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: pafel28 » 11 gru 2011, 16:01

Wow gwałtowna zmiana w zachowaniu rybek, ruszyły się dosłownie, nawet zaczynają jeść :D pierwsze co wciągneły to małe porcje dafni i artemii :O, bosze co za wspaniały widok :P

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: roh » 11 gru 2011, 19:45

Pierwszy daje 75 litrów wody na dobę przy przelewie do płukania membrany około 1,5 m3.
Lekka bzdura. Mogę Ci sprzedać swoją 150 tkę za 200 stówy z 2 kompletami wkładów zapasowych(węgiel i kationit)(przesyłkę opłacasz TY)

pafel28
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 02 lip 2011, 13:49
Imie i Nazwisko: Pawel Sawicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Giżycko
Lokalizacja: Giżycko

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: pafel28 » 12 gru 2011, 05:52

Wezmę to pod uwagę, na razie przeliczyłem budżet na ten miesiąc i nie zmieszczę się z 200 stówkami, muszę przełożyć kupno na styczeń.

jakub115
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 07 wrz 2010, 13:35
Imie i Nazwisko: Jakub Wasielewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sochaczew
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: jakub115 » 12 gru 2011, 12:45

Zarezerwuj też troche kasy na przyszłe leczenie, karmisz dafnią. Ja nawet do artemii w taflach nie mam zaufania nawet tej z pewnego żródła.

pafel28
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 02 lip 2011, 13:49
Imie i Nazwisko: Pawel Sawicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Giżycko
Lokalizacja: Giżycko

Re: Pomocy w zbicu GH i kH

Post autor: pafel28 » 12 gru 2011, 17:08

dafnie podałem raz, nie będę nią karmił.
Dzisiaj podmieniłem pierwsze 10% wody RO, co się okazało ta sama woda z tego samego sklepu ma dzisiaj 0 ; 0,
Wyniki testów na dzisiaj;
KH; 10
GH; 16
PH; zmierzę jutro
Dobra woda i wyniki są :) jeszcze z tydzień i ryby powinny czuć się bezpieczne. Pozdrawiam wszystkich i dziekuję za pomoc przy starcie- to wszystko co się wokół tych ryb dzieje i kręci-jest ich warte.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości