Rosnące pH

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
wolan91
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 26 sie 2011, 01:38
Imie i Nazwisko: Dawid
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Rosnące pH

Post autor: wolan91 » 18 wrz 2011, 21:45

Witam , jestem początkującym paletkowiczem ;D
Mam problem z ustabilizowaniem się pH w akwarium 130 L akwarium dojrzewało miesiąc , po tym czasie postanowiłem zmienić pH do 7.0 za pomocą Sera pH Minus ,oczywiście następnego dnia pH wróciło znowu do 8.0 . Czy to normalna reakcja i obniżać pH dalej , czy coś źle zrobiłem ? Pomocy

kranówka ma pH 8.0 kH 7 GH 9 NO2 0
( sterylniak ) z 2 roślinami w plastikowych doniczkach + Filtr JBL e1501 ( wkład 2x MicroMec + Ceramika + gąbka = nie zmieniają one pH )
żadnych kostek napowietrzających

*dodam , że godzinę temu obniżyłem jeszcze raz pH do 7,1 i dodałem dodatkowy napowietrzacz

Awatar użytkownika
wolan91
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 26 sie 2011, 01:38
Imie i Nazwisko: Dawid
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rosnące pH

Post autor: wolan91 » 19 wrz 2011, 19:46

Wszystko jasne ;) zbyt duże napowietrzanie ;) dodałem torf i kilka szyszek olchy i ph samo spadło z 7,5 na 6,9 jak wpadną do zbiornika ryby powinno się obniżyć do 6,5 ;)

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Rosnące pH

Post autor: bongos78 » 20 wrz 2011, 12:49

Napowietrzanie swoją drogą, ale przy Kh-7 obniżenie ph jest trudne a minus Sery można lać i lać.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Rosnące pH

Post autor: arturo » 20 wrz 2011, 13:50

....i lać i lać i lać... i nic to nie da..... pH spadnie "na chwilę".... trzeba pomyśleć o filtrze RO i stworzyć warunki by Tww zbliżyła się do wartości 0-2 stopnie, to da w miarę pewniejszą stabilność wartościom pH w okolicy porządanej przez Ciebie, inaczej..... majątek puścisz na "obniżacze"....napowietrzanie dodatkowo wytrąca węgalny z wody..... a swoją drogą 1L kwasu solnego lub ortofosforowego kosztuje ok. 20 zł i będziesz go mógł lac i lać i lać i lać....... pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Rosnące pH

Post autor: _TOM_ » 20 wrz 2011, 17:18

precz z chemią w akwariach! kwasom i innym tego typu PH minus czy zmniejszaczom chemicznym PH mówimy NIE!
:)
niech żyje natura i woda z filtra RO lub z kranu!
:)

Awatar użytkownika
wolan91
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 26 sie 2011, 01:38
Imie i Nazwisko: Dawid
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rosnące pH

Post autor: wolan91 » 20 wrz 2011, 21:09

ojtam ojtam kupuje RO xD

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Rosnące pH

Post autor: bongos78 » 21 wrz 2011, 12:23

_TOM_ pisze:precz z chemią w akwariach! kwasom i innym tego typu PH minus czy zmniejszaczom chemicznym PH mówimy NIE!
:)
niech żyje natura i woda z filtra RO lub z kranu!
:)
Ja zrobiłem na próbe podmiane z samego ro tydzień temu i dzisiaj drugi raz i jest wszystko oki. Parametry mierzone przed chwilą: Ph-6.5, Gh -4, Kh- skończyły się kropelki, ale ostatnio było 0, No2-0, No3-25. A nie chciałem sie dać przekonać do tej pory i lałem kwas siarkowy, okazuje się,że nie potrzebnie. Zwracam honor Tomkowi

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Rosnące pH

Post autor: _TOM_ » 22 wrz 2011, 19:18

zaręczam, że samo RO działa doskonale na dyski, stosowałem to w 3 akwariach przez jakieś 3 lata, nawet rośliny rosły mi jak dzwon, lotosy były ogromne i szczepki wypuszczały co tydzień, trawka zarastała baniak, rozdawałem i sprzedawałem zielska masę :) bo miejsce rybom zabierało zbyt szybko i zbyt dużo, kilka osób z tego forum do tej pory ma lotosy moje w baniakach. jedyny problem przy samym ro to tylko mikroelementy dla zielska, trzeba je dodawać czasami.
nie tęsknię jednak za zielskiem, biotop amazonki, czyli korzenie i piach jest wygodniejszy dla takiego leniwca jak ja :)

nie zdziw się jak z czasem i w kilka miesięcy czy za rok PH zejdzie ci do około 5.0-5.5 na samym ro, ale dyski poczują się świetnie wtedy, im to pasuje, rośliny jednak słabiej to lubią i tolerują, przestrzegam.

nie przesadzaj z zarybieniem akwarium, bo na samym ro ze zbyt dużym zarybieniem ph może spaść po roku czy 2 latach nawet do 4.5 wtedy, dyski spokojnie na to reagują jak to się dzieje powoli, ale roślin raczej nie wytrzymają tego zbyt długo :)
gdybym się nie przeprowadził, musiałbym stosować ro do teraz, bo tam woda była kranowa nie dla dysków delikatnie mówiąc, obecnie zaledwie o 1 dzielnicę dalej mam wodę kranową znacznie lepszą, ryby ją tolerują bez używania ro, i choć w kranie nie jest ani kwaśna, ani miękka, o dziwo w akwarium kwaśnieje i mięknie bardzo szybko po 10-20% podmianach prawie nie widać różnicy, ale to też zasługa starego i z żywego podłoża, mój piach na dnie ma już jakieś 5 lat rozwoju i życia, i jeśli znowu zmienię baniak bo 530l uznam za mały, to ten piach idzie znowu do nowego akwarium :)

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości