jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: jarek1976 » 16 maja 2011, 19:30

witam mam 2 konkretne pytania o parametry ph
- jak zejść i utrzymać ph tak koło 6,5 przy niskich GH i kh ( czy sam filtr RO da mi niskie ph?)
-czy przy rozruchu nowego akwarium na początku zalać całość z RO? , (oczywiście wzbogaconego w odpowiednie minerały)
Moja kranówa to Ph 7,6
Gh 12
kh 8
proszę o fachowe i konkretne porady bo za 2 miesiące chce ruszyć na ostro !.pewnie napiszecie mi że jest dużo na tym forum ale chodzi mi o konkrety bo boje się kombinować kwasami z wodą. dzięki i pozdrawiam-Jarek

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: roh » 16 maja 2011, 20:01

jarek1976 pisze:proszę o fachowe i konkretne porady bo za 2 miesiące chce ruszyć na ostro !.pewnie napiszecie mi że jest dużo na tym forum ale chodzi mi o konkrety bo boje się kombinować kwasami z wodą. dzięki i pozdrawiam-Jarek
Fachowo i konkretnie-zacznij hodować pyszczaki :lol: :lol:
Bez kwasu i kombinowania z wodą innej fachowej i konkretnej rady nie umiem Ci dać :) :wink: . Pewnie jest ktoś kto potrafi. :o

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: jarek1976 » 16 maja 2011, 20:09

Wiesz chodziło mi czy uda mi się uniknąć zniżania ph kwasem ? Myślałem że przy samej wodzie z RO już zejdę z ph... czyli kwas.... :D

seba*1*
członek PKMD
Posty: 264
Rejestracja: 05 kwie 2007, 06:42
Imie i Nazwisko: Sebastian Pustelnik
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: seba*1* » 16 maja 2011, 23:07

jarek1976 pisze: Myślałem że przy samej wodzie z RO już zejdę z ph...
A no zajdziesz do całych siedmiu.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: TURYSTA » 17 maja 2011, 08:51

Seba zejdziesz nawet niżej niż do 7 . Po nalaniu będzie 7, po paru godzinach spada do 6,5 z dnia na dzień będzie spadać nawet do 3,5

seba*1*
członek PKMD
Posty: 264
Rejestracja: 05 kwie 2007, 06:42
Imie i Nazwisko: Sebastian Pustelnik
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: seba*1* » 17 maja 2011, 09:54

Oczywista oczywistość.Miałem na myśli wartość ph po przejsciu przez membrane.

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: jarek1976 » 17 maja 2011, 13:35

to ja już nic nie wiem z tego tak zamieszaliście. Napiszcie mi jak jest z tą wodą z RO w końcu :roll: :D

Awatar użytkownika
pyrkosz61
senior
senior
Posty: 157
Rejestracja: 02 lut 2008, 23:52
Imie i Nazwisko: Piotr Łęcki
Lokalizacja: Pabianice

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: pyrkosz61 » 17 maja 2011, 17:59

jarek1976 pisze:to ja już nic nie wiem z tego tak zamieszaliście. Napiszcie mi jak jest z tą wodą z RO w końcu :roll: :D
Woda z RO ma Ph7 ale jest pozbawiona TwW i dla tego w akwarium z rybami Ph samoistnie spada.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: roh » 17 maja 2011, 18:35

pyrkosz61 pisze: Woda z RO ma Ph7 ale jest pozbawiona TwW i dla tego w akwarium z rybami Ph samoistnie spada.
To prawda, ale na taki stan rzeczy trzeba sobie zapracować.

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: Alenquer » 18 maja 2011, 01:40

Ph bedzie leciec na pysk w - mam na mysli wode po Ro po jakims czasie w zarybionym zbiorniku.
Jak masz iles tam wody w zbiornkiu, z rybami i woda uzyta do zalania zbiornika byla po RO to jej ph zapewne spadlo i ustalilo sie na pewnym poziomie. Robiac regularne podmiany i dolewajac wode tylko z RO ph nie bedzie rosnac - bedzie caly czas spadac
Ja bym nie upieral sie na utrzymanie ph na kokretnie zadanym poziomie. Przy takich parametrach wody zrobilbym tak - 1/3 wody kran, 2/3 ro i tym zalal zbiornik. Po wpuszczeniu ryb i ustaleniu dojrzeniu filtrów zakladasz sobie jakis staly poziom podmian np. 15% na dzien mieszanka jak wyzej. Przy regularnych podmianach i tzrymania sie tych samych proporcj ro/kran poowinienes miec w miare stale ph - ile to juz nie bedzie to takie wazne.
Osobiscie nie chce mi sie kombinowac z ph i kwasami i leje 90% ro 10% kran, czasem leje samo ro. Zdarza sie, ze ph spadnie w okolice 4 ale dzieje sie to bardzo stopniowo i nie szkodzi wcale rybom. W taki wypadku podnosze do okolo 6 przez 2-3 dni i dalej leje to co wyzej. Ph wcale nie musi byc non stop takie samo jesli zmiany nie sa gwaltowne.

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: jarek1976 » 18 maja 2011, 06:53

bardzo Ci dziekuję za odpowiedź myślę że zanim wpuszczę dyski młode to przynajmniej zrobię rozruch akwarium tak z 1,5 miesiąca żeby wszystko było stabilne i ph koło 6-6,3 . Myslę że to rozsądny przedział ph.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: roh » 18 maja 2011, 06:54

Bardzo dużo mądrości powstaje w tym temacie. Jedno małe pytanie ; czy ktokolwiek z uczestników dyskusji mierzy ph w sposób ciągły.
Pytanie nie jest bez celu ponieważ nie zawsze jest tak jak piszecie.Nikt nie bierze pod uwagę amoniaku,(słaba zasada) a właściwie jonów amonowych, który non stop jest wytwarzany w zbiorniku i powoduje stabilizację ph na pewnym poziomie lub jego nieznaczny dobowo wzrost. Ja mam ph ustabilizowane na poziomie 5,4-5,5, ale czasami rano po zaświeceniu światła w ciągu 1-2 godzin wzrasta do 5,8 i dopiero CO2 stabilizuje je na tym poziomie i powoli obniża do 5,4 na wieczór. Jednak i tak po kilku dniach takiego wahania zaczyna jednak spadać do 5,0 i muszę dolewać około 5 l wody o kh=23 i znowu mam 5,5.
Dlatego żeby utrzymać stałe ph niezbędny jest permamentny pomiar tej wartości.
Ale ja nie podmieniam wody gdyż uważam, że to barbarzyństwo. Moje ryby dostają 100-150 l świeżej wody raz w miesiącu.Obniżenie obsady do 18 dyskowców w 400 l umożliwiło mi takie ograniczenie podmian. Przy 30 dyskowcach podmieniałem 100-150l raz na 3 tygodnie. Wystarczy utrzymać odpowiednio azot w ryzach., Żadna filozofia.
Żeby nie było porozumień. Mówię tu o rybach dorosłych w akwarium, tak zwanym, dekoracyjnym-to nie dotyczy hodowli.
Kurde ale się rozbujaaaaaaaaaaałem, ho, ho :wink: :wink: :lol:
Gdyby ktoś szukał bardzo tanich regulatorów ph to mój koleżka robi super urządzenia.

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: jarek1976 » 18 maja 2011, 14:26

a jak to działa możesz mi coś o tym napisać?

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: aperitif » 18 maja 2011, 22:08

Ja też miałem wysokie pH i kwasami nie dało się zejść poniżej 7. Zakupiłem RO i doszło do 7 .
Mam pytanko do rocha, bo też podmieniam nie częściej niż na 3 tygodnie. Jak utrzymać azot w ryzach? :)

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: jak bezpiecznie zejść i utrzymać ph

Post autor: Alenquer » 19 maja 2011, 01:01

Roh, pisałem już Ci w innym wątku, że z tym amoniakiem jest inaczej a Ty dalej upierasz się przy swoim, że niby to amoniak wydzielany przez ryby podnosi PH - bzdura.
Jak dla mnie to możesz sobie twierdzić co chcesz ale nie wprowadzaj innych w błąd, nie po to jest forum aby mieszać ludziom w głowach.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości