Problem z kwasem solnym ????

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Problem z kwasem solnym ????

Post autor: niki 28 » 06 maja 2011, 10:04

Panowie.Drogą prób i błędów oraz logicznej dedukcji doszłem do wniosku,że to nie kwas był źródłem moich problemów ,a jednak podłoże.Widocznie tak jak powiedziałeś Tomek w moim podłożu nie było "życia".Potworzyły się strefy gnilne co miało wyjątkowo niegatywny wpływ na moje ryby.Tak jak powiedziałem wcześniej.Zrobiłem restart akwa wymieniając piasek.Warstwa podłoża asekuracyjnie jest bardzo mała ok 1-2 cm.Od wczoraj zaczołem zchodzić z ph 7,4 na 6,5 zakwaszając stopniowo wodę wspomnianym kwasem solnym.I...... nic sie nie dzieje negatywnego..Ba,zeszłem z ph i ryby są bardziej zadowolone.Przynajmniej takie odnoszę wrażenie.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Problem z kwasem solnym ????

Post autor: TURYSTA » 06 maja 2011, 10:20

Odnoszę wrażenie że nie wykonałeś żadnych testów ,poszedłeś na łatwiznę i zrobiłeś restart.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Problem z kwasem solnym ????

Post autor: niki 28 » 06 maja 2011, 10:38

Mariusz.Rzeczywiście nie zrobiłem testów na nic poza ph,które było za wysokie,i musiałem z nim zejść.Gdybym zrobił testy i one by mi wariowały(napewno by tak było),ba z tą wariacją raczej bym sobie nie poradził,bo już próbowałem na wszelkie sposoby to co?

Wiesz Mariusz.Zrestartować akwa 540l od nowa to wcale nie jest pójśćie na łatwiznę.To jest raczej roboty od zaj......nia.Ale czegóż nie robi się dla dobra sprawy. :P

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Problem z kwasem solnym ????

Post autor: roh » 06 maja 2011, 18:42

Jacku. Mam wielkie ale. U mnie ph rosło przez 3,5-4 tygodnie, ale ja nie zrobiłem restartu gdyż jest to zabójstwo dla biologii. Takie zachowanie w akwarium jak u mnie świadczy o patologii w baniaku, ale restart akwarium nie likwiduje jej przyczyn lecz je eskaluje. Po miesiącu wszystko wróciło do normy i utrzymuję ph=5,2-5,4 bez żadnego problemu. I jeszcze dodam, że rośliny mi przepięknie rosną w takim kwasie.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Problem z kwasem solnym ????

Post autor: niki 28 » 06 maja 2011, 21:40

roh pisze:Jacku. Mam wielkie ale. U mnie ph rosło przez 3,5-4 tygodnie, ale ja nie zrobiłem restartu gdyż jest to zabójstwo dla biologii. Takie zachowanie w akwarium jak u mnie świadczy o patologii w baniaku, ale restart akwarium nie likwiduje jej przyczyn lecz je eskaluje. Po miesiącu wszystko wróciło do normy i utrzymuję ph=5,2-5,4 bez żadnego problemu. I jeszcze dodam, że rośliny mi przepięknie rosną w takim kwasie.
Wystarczająco długo stresowałem ryby,żeby teraz jeszcze je trzymać w ph powyżej 7.Co do biologi to spoko Roman.Filtry razem z ich wkładami zostały stare.Oprucz tego dałem baktozym do filtrów.Nie wydaje mi się żebym zbyt mocno wyjałowił baniak.Co do roślin,to problemy z podłożem też im raczej nie przeszkadzały,bo rosły naprawdę nie źle,i to wodzie poniżej 7,gorzej było z rybami.Dla porównania Ty masz w akwa TWO grubo poniżej 10,ja mam 12 przy ph 7,6 TWW 8.U mnie ph tak nie spada szybko jak u Ciebie,i napewno nie spadnie do ph 5-5,5 ,bez mojej ingerencji.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Problem z kwasem solnym ????

Post autor: roh » 07 maja 2011, 08:59

U mnie ph nie spada samoczynnie. Zbijam do 5,5 za pomocą kwasu i na tym poziomie utrzymuję bez problemu dolewając po kilka litrów kranówki co 2-3 dni.
Do tego 12 godzin CO2. To wszystko. Efekty kolorystyczne i kondycję ryb można ocenić na fotach.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Problem z kwasem solnym ????

Post autor: niki 28 » 07 maja 2011, 09:13

roh pisze:U mnie ph nie spada samoczynnie. Zbijam do 5,5 za pomocą kwasu i na tym poziomie utrzymuję bez problemu dolewając po kilka litrów kranówki co 2-3 dni.
Do tego 12 godzin CO2. To wszystko. Efekty kolorystyczne i kondycję ryb można ocenić na fotach.
Romek,ale kwasu zużywasz o wiele mniej niż ja.I to jest własnie zasadnicza różnica pomiędzy wodą miękką,a nieco twardszą.RO raczej nie chcę używać,bo "betonu" w kranie nie mam.Co do kondycji Twych ryb,to w tej kwestii moim zdaniem jest super.Nie ma nic lepszego dla palety jak dojrzałe akwa,kwaśna woda,i dobre karmienie.Uważam że tego sie trzymasz i Twoje ryby warte są oglądania

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości