Wysoki Amoniak !!! Help !

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: Przemek Wieczorek » 12 kwie 2011, 22:13

roh pisze:\
Niestety toksyczność NO2 niewiele zależy od ph i nie można go porównywać z amoniakiem.
NO2 NIE ZALEŻY OD ph..
Roman nie prawda Azotyny w kwaśnej wodzie stają się mniej tokstcznre niżeli w zasadowej I jest to fakt
Nawet rozmawiałem kiedyś na ten temat z profesorem Antychowiczem potwierdził że jest to prawdą
Poniżej wypowiedz chemika wykładowcy
zulix pisze:
Zadanie jako kluczy haseł: toksyczność, pH, azotyny, ryby dało prawie 2000 pozycji. Nie mam czasu na pełną zabawę w przeglądanie, ale coś znalazłem, że toksyczność zależy od pH (i nie jest tylko efektem stresu środowiskowego jak wstępnie przypuszczałem).
Z braku czasu (zaraz lecę na wykłady) podam więc może wykres zależności Osmolalności (czyli stężenia NO2 we krwi zwierzątek) od czasu przebywania w wodzie o stężeniu 0,72 mM azotynów krewetek Penaeus monodon.
[img width=320 height=222]http://podforak.rzeszow.pl/upload/krew-pH.jpg[/img]
Wykres wzięty z pracy: Jiann-Chu Chen *, Sha-Yen Cheng, Recovery of Penaeus monodon from functional anaemia after exposure to sublethal concentration of nitrite at different pH levels, Aquatic Toxicology 50 (2000) 73–83

Sam jestem zdziwiony, że potwierdziły się sugestie, że przy niższym pH wnikanie NO2 jest mniejsze. Podkreślam jednak, że dotyczy to tylko 1 gatunku więc przy innych może być inaczej. Tym niemniej że jest zależność pomiędzy pH a wnikaniem trucizn się potwierdziła.

Fajnie, że jest takie czasopismo, które się tylko tym zajmuje. Może kiedyś jeszcze coś tam się ciekawego znajdzie. Nie jestem toksykologiem więc pewnie nie zrozumiem do końca o co chodzi w artykułach z tego czasopisma, ale trudno ;) Trzeba żyć dalej.

simonto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2011, 17:13
Imie i Nazwisko: Szymon Szumiło
Miejsce zamieszkania/miasto/: Osielsko
Lokalizacja: Osielsko

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: simonto » 13 kwie 2011, 07:38

No i zgłupiałem. Przygoitowałem zupki RO + Kran na podmianę połowy wody w akwarium i nie wiem co dalej.
Zmieniać czy nie zmieniać - oto jest pytanie !

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: roh » 13 kwie 2011, 07:45

Bierz gwarancję od Przemka, że rybom nic nie będzie i olej azotyny. :roll: :roll: .

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: czarjan2 » 13 kwie 2011, 08:34

Powodzenia
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2011, 15:24 przez czarjan2, łącznie zmieniany 1 raz.

simonto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2011, 17:13
Imie i Nazwisko: Szymon Szumiło
Miejsce zamieszkania/miasto/: Osielsko
Lokalizacja: Osielsko

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: simonto » 13 kwie 2011, 20:31

Ok, czyli tak - reasumując:

W filtrze brak bakterii co prowadzi do wysokiego NO2 i NO3 a także NH3 i NH4. Środki zaradcze to:
- powstrzymać się z podmianiami wody do dojrzenia filtra (nawet do 4-6 tygodni tak ?)
- utrzymywać Ph poniżej 7 - bezwzglenie - jak będzie powyżej 7 to kiler is dead !
- do wody dodać odrobinkę soli
- NIE DOTYKAĆ FILTRA - niech się kisi
- ograniczyć mięcho - niech wcinają suche !
- nie lać chemii - nie pomoże

Po jakim czasie powinno zacząć się wyrównywać ???

Simonto

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: Przemek Wieczorek » 13 kwie 2011, 21:22

Stary zaczynasz mnie irytowac Czytaj forum jak nie rozumiesz co sie pisze Czyja to wina ze nie jestes przygotowany by hodować dyskowce
Zamiast zadawac tendencyjne pytania czytaj i wyciagaj wnioski
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2011, 18:36 przez Przemek Wieczorek, łącznie zmieniany 1 raz.

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: czarjan2 » 13 kwie 2011, 22:32

życzę powodzenia
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2011, 15:20 przez czarjan2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: niki 28 » 14 kwie 2011, 19:32

czarjan2 pisze:Po przeczytaniu ostatniego postu napisanego przez simonto żałuję że co kolwiek pisałem w tym temacie ,chciałbym aby moje posty zostały wykasowane ,jak bym sam mógł wykasować to co napisałem juz bym to zrobił ,teraz proszę osobę która mogła by wykasować moje odpowiedzi w tym wątku .Janek
Spokojnie Janku.Normalnych słów i rad na tym forum się nie kasuje :) Powiedziałeś to co jest normalne,a że ktoś tego nie rozumie,to już nie Twój problem.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: roh » 15 kwie 2011, 06:49

czarjan2 pisze:Przyczyną wysokiego amoniaku są nie dojżałe filtry czy to tak ciężko pojąć ? w takiej sytuacji nic sie nie kombinuje z wodą jesli ph jest po niżej 7 ,nie robi się podmian do czasu aż filtry zaczną pracować ,nie jestem profesorem ani chemikem ale wiem to z doświadczenia ,w każdym nowo zalożonym akwarium z niedojżałymi filtrami występuje amoniak i nie ma w tym nic dziwnego taka jest kolej żeczy ważne jest aby dać czas i pozwolić aby woda sama dojżała wraz z filtrami ,jesli zaczniesz robic podmiany to możesz się zdziwić jak ph wzrośnie po wyżej 7 a wtedy amoniak i NO2 będą bardzo toksyczne dla ryb ,możesz robić podmiany i to duże ale wodą ze zbiornika w którym wytworzyła się równowaga biologiczna i ph też bedzie po niżej 7 ,wątpię że tąką wodę masz ? jesli masz zamiar robic podmiany wodą świeżą z dodatkiem kwasu to z każdą podmianą niszczysz biologię w filtrze i nie pozwalasz na namnożenie się bakteri nitryfikacyjnych, inaczej ma się sprawa jeśli filtry są dojżałe a chcesz zakwasić wodę ,można by tak pisać bez konca ,Janek
Januszek stary z Ciebie wyga,ale z tego co tu czytam wyciągam taki sam wniosek jaki wyciągnął młody. Połącz to z opinią Przemka że azot na poziomie 0,5 to pikuś i masz co chciałeś.
To właśnie miałem na myśli tutaj.
roh pisze:Może i tak, Moje przy 1 mg przez 20 dni dostają świra, ale rozmawiamy o innych rybach. Poza tym nie pisz, że 0,5 mg na litr to pryszcz bo czyta to młodzież, a ona szybko przejmuje ZŁE nawyki.Dyskowce żyją w wodzie o NO2=0000000 i tego się trzymajcie. Ja piszę o 0,2,ale to jest max. Wcale nie uważam, że NO2=0 jest najlepsze, ale tak musi być i basta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A upierać się przecieź możesz :wink: :wink: :D
Januszek to nie ma znamion sporu.Przemek ma po prostu odmienne zdanie niż inni. Natomiast nie sądzę żeby bez podmian ryby przetrzymały zanim się "obudzi" biologia.W szybkim czasie NO2 dojdzie do 5 mg/l
Niestety toksyczność NO2 niewiele zależy od ph i nie można go porównywać z amoniakiem. Przy ph poniżej 7 amoniaku po prostu nie ma (bo nie ma prawa być-chemia), a istnienie i stężenie NO2 NIE ZALEŻY OD ph. NO2 jest trujący w każdych warunkach. Kwestia czasu, i nie chodzi mi o wykład tylko o ryby w tym akwarium.
Jeżeli teraz człowiek z tym zostanie to po tygodniu, dwóch ryby do kibla.
Pozdrawiam

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: Przemek Wieczorek » 15 kwie 2011, 07:43

Romek przestań straszyć Biologia zaraz ruszy pełną parą Czytaj co piszę wyżej Nie bądz ignorantem !

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: czarjan2 » 15 kwie 2011, 15:19

Romeczku ja już nie będe brał udziału w takich tematach doradzaj sam ,koniec z popocą z mojej strony takim cwaniaczkom co niby wszystko wiedzą a potrzebują rad od innych .To co napisalem kasuję w tym wątku !

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: roh » 15 kwie 2011, 16:50

czarjan2 pisze:Romeczku ja już nie będe brał udziału w takich tematach doradzaj sam ,koniec z popocą z mojej strony takim cwaniaczkom co niby wszystko wiedzą a potrzebują rad od innych .To co napisalem kasuję w tym wątku !
Troszeczkę mnie wyprzedziłeś. Przyłączam się. Też mam tego tematu dosyć.
Postprzez Przemek Wieczorek » Pt, 15 kwi 2011, 08:43
Romek przestań straszyć Biologia zaraz ruszy pełną parą Czytaj co piszę wyżej Nie bądz ignorantem !

I gdzie tu sens i logika

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: Przemek Wieczorek » 15 kwie 2011, 19:12

To do Ciebie Roman było Wez się lepiej nad sobą zastanów

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: czarjan2 » 15 kwie 2011, 21:39

Romku proszę abyś wywalił moje odpowiedzi tz. to co cytowałeś nie chce aby co kolwiek było w tym temacie mojego .

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Wysoki Amoniak !!! Help !

Post autor: gajowa » 15 kwie 2011, 23:40

Janek ma sporo racji w tym, że pisze o podmianach wody z dojrzałego akwarium.
Nasze heckele po przylocie były leczone różnościami które zabiły filtrację. NO2 buraczkowe!!! Podmiany wody niewiele pomagały i aby zaszczepić filtry ściagnęliśmy połowę wody z innego dojrzałego akwarium (łącznie z brudkami) i wlaliśmy do akwarium z heckelami i - bingo.
Filtracja "dojrzała" w 3 lub 4 dni !!

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości