Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: TURYSTA » 24 mar 2011, 11:44

Mam naukową zagadkę do rozwiązania. Kilku krotnie byłem zmuszony do włączenia lampy UV.
Zauważyłem że po jednym dniu wzrasta poziom NO2 z zera w górę do 0,1
Wskazówki , akwarium stabilne biologicznie bez żadnych leków. Podłoże piasek czy żwir nie miało na to wpływu NO2 i tak rosło po włączeniu UV. Podmiany wody nic nie dają opada NO2 i wzrasta do 0,1
Parametry wody w systemie ciągłym kontrolowane :
KH 2
GH 5-7
PH 6,5
no3 10
po4 0,05
NH 0

Nie bardzo wiem dlaczego się tak dzieje wszak uv redukuje bakterie ale do podłoża i filtra przecież nie wpada. Czy przyczyną nie jest czasem za mocna lampa 11 wat do akwarium 200 ?

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: roh » 24 mar 2011, 12:31

Mariuszu najprawdopodobniejszą przyczyną "skoku" NO2 jest to, że UV tłucze bakterie znajdujące się w wodzie (niejako "luzem")Miliardy stworzonek nie robią nagle papu i NO2 zostaje w wodzie. :?: :!: :idea:

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: TURYSTA » 24 mar 2011, 13:01

Może jednak istnieje proporcja doboru mocy lampy do wielkości akwarium ?
Gdyby zostawać tą samą lampę w większym akwarium np 800 l ( może ktoś stosuje ) wtedy jaki to ma wpływ na no2 . Proszę o sprawdzenie lub już ktoś to sprawdził.

Mam więcej niż 10 cm piachu i duży jak i mały kubeł. Tam bakterie powinny się zachować mimo woli jedynie jest redukcja w toni wodnej. Przecież naturalne uv tez dociera do złóż wodnych i tam biologia nie znika. Oczywiście to są moje wnioski.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: _TOM_ » 26 kwie 2011, 10:08

Ja mam inny wniosek, masz za słabą filtrację biologiczną w posatci filtra (filtrów). Biologię w Twoim tak małym akwarium zapewniają ci łącznie: filtry, woda, podłoże. Lampa UV zmniejsza ci filtracje biologiczną jedynie do filtórw, a odłącza niejako filtrację w wodzie i podłożu, a osamotniona filtracja jedynie w filtrach jest niewystarczająca wtedy jak widzisz ze skutków.
Stąd zamiast NO3 masz większe NO2. Dodatkowo UV zwiększa ilość martwej materii w baniaku, czyli już niewyrabiająca filtracja biologiczna z odchodami, pokarmami, itd. ma dodatkowy materiał rozkładający się do przerobienia, taki efekt domina, choć w maleńkiej skali, bo za wiele ta UV nie wytłucze materii.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: TURYSTA » 26 kwie 2011, 10:12

Tomku mam dwa kubły tetra 1200 ex napakowany gąbką i keramzytem podłączony do eheima termo napakowanego gąbką i keramzytem + gąbka na wlot filtra . Po odłączeniu uv w ciągu jednego dnia wszystko wraca do normy NO2 spada do 0.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: _TOM_ » 26 kwie 2011, 12:31

Czy 2 kubły ze zbyt dużym przepływem wody i zbyt szybkim przepływem dla biologii zmieniają coś w mojej opinii i diagnozie?
Raczej nie. nawet 3ci kubełek nie obali mojej teorii jeszcze.
Przekonaj się i mnie, że filtracja biologiczna jest dobra tam bez ppomocy wody z baniaka i pomocy podłoża, zmiejsz przepływ wody w obu kubłach na wylocie, mocno skręć go, daj temu pohodzić tak zmnijeszone 2 tygodnie i włącz UV wtedy, powinno być lepiej, jeśli mam rację. Jak będzie to samo to moja diagnoza jest do niczego :( ale wtedy znaczyłoby ze ubijasz takie ilości materii tą UV że wzrasta NO2, to musiałbyś trafić na jakieś ławice planktonu chyba ...
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2011, 12:34 przez _TOM_, łącznie zmieniany 1 raz.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: TURYSTA » 26 kwie 2011, 12:33

Tomku 2 kubły z bardzo powolnym przepływem. Tylko jeden pracuje jako napęd eheim przeznaczony jest do 160 l ,tetra służy jako przelew taki mały tandem.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Lampa UV czy jest przyczyną wzrostu NO2

Post autor: _TOM_ » 26 kwie 2011, 12:36

Nigdy UV nie używałem w swpojej zabawie w akwarystykę, wolałem zawsze naturalne metody, teraz mam kolejny argument że nie ma to jak natura :)

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości