Kwas solny - zakwaszanie wody

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Kwas solny - zakwaszanie wody

Post autor: rady3 » 09 paź 2009, 17:07

Hmmm to raczej nie powinny zmieniać pH. Jednak spróbuj czy też będzie rosło pH gdy woda będzie w szklanym zbiorniku. Woda z osmozy powinna mieć pH neutralne. Jeżeli jest inaczej to oznacza, że jest w niej jakiś bufor. Jaki? Któż to wie.

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwas solny - zakwaszanie wody

Post autor: laso » 09 paź 2009, 19:25

Zapomniałem napisać ze była trzymana także w szkle czyli akwarium o pojemności 140 litrów (teraz tam mam rybki na próbę). Ph oczywiście też tam rosło. Osmoza to zwykły najprostszy system z tym że rozbudowałem go o filtry narurowe 10"( wydajniejsze wkłady typu węgiel itp). Wcześniej wodę próbowałem zmiękczać żywicami i było to samo czyli bez napowietrzania ph około 6 ,kh 0 ,gh 0 . Radzę sobie z tym poprzez dodawanie kwasy ale łatwiej by było jakby ph nie rosło. Teraz na 15 litrów osmozy daję 5 litrów kranu. Wiem że w teorii kh powinno wynosić coś
około 3 stopni a i wtedy Ph by było około 7 ale tak u mnie nie jest. Dlatego zadaje pytanie do "nadwornych' chemików dlaczego się tak dzieje. Przypomnę aby nie było nie domówień że przy czystej osmozie występuje takie zjawisko. Takie samo Ph jest także po mieszaniu wody. Na pytanie testów to miałem już JBL, SERA, Zoolek. Pisze że miałem ich tyle gdyż znacie moje speedowania a wtedy to biegałem z testami.
Pozdrawiam Piotr

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Kwas solny - zakwaszanie wody

Post autor: rady3 » 09 paź 2009, 19:29

Że tak powiem... kup pH-metr.

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kwas solny - zakwaszanie wody

Post autor: andzio65 » 10 paź 2009, 13:18

Skoro tak się dzieje to musi być w wodzie jakiś inny związek, który buforuje Ci na poziomie ph 8,0. Niestety zmartwię Cię, nie zidentyfikujesz go, ja też tego nie potrafię.
Tak się zastanawiam, czy to przypadkiem nie są jakieś związki typu podchloryn sodu, które mogą byż używane do dezynfekcji wody - oczywiście w śladowych ilościach - a przedostające się przez mambranę. Po rozpadzie, który wymaga czasu, w wodzie może pozostawac sód, który będzie alkalizował wodę. To taki przykład, ale machanizm mniej więcej taki jak opisałem.
Może to być każda sól, która hydrolizując powoduje powstanie alkalicznego roztworu.
Tu trzeba sobie jasno powiedzieć, że woda RO to nie woda destylowana (chemicznie czysta) !!! Gdyby tak było to ekonomicznie nie opłacało by się robić destylki bo proces jest energochłonny. A są destylki dwu i trzykrotnie destylowane.
W niektórych zastosowaniach jednak można zastosować zamiast destylki, RO.

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwas solny - zakwaszanie wody

Post autor: laso » 10 paź 2009, 13:39

Wiesz daje sobie z tym radę poprzez kwas ale jest to pewne utrudnienie. Dużo prościej było by przygotować wodę o kh 2 której ph już samo w sobie by było około 7. No ale cóż nie zawsze jest z górki.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości