ktory filtr wybrac

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

lepster
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 15:32
Imie i Nazwisko: Krzysztof Lepkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Manchester, UK
Lokalizacja: Manchester

ktory filtr wybrac

Post autor: lepster » 14 sie 2010, 21:57

Witam,
mam akwa 180l. juvela z oryginalnym filtrem wewnetrznym ktory sobie nie radzi bo ciagle mam wrazenie ze plywaja jakies paprochy ktore strasznie mnie draznia...
zastanawiam sie nad kupnem filtra zewnetrznego tylko ze zadnego nie widzialem nawet na oczy i nie wiem jaki maksymalny przeplyw moge zakupic do 180l. zeby nie robil pralki ...podobno wiekszosc filtrow ma regulacje ale boje sie ze kupie za mocny. Wiem tez ze po jakims czasie filtry slabna i nie maja takiej mocy jak nowe dlatego chcialbym kupic wiekszy tak na wszelki wypadek spadku mocy :)
moje typy to:

TetraTec EX700 700l/h do 100-250l.
TetraTec EX1200 1200l/h pisza ze akwa 200-500l. wiec boje sie w mojej 180 bedzie tylko wir

Fluval 205 680l/h do 200l.
Fluval 305 1000l/h do 300l.

znalazlem tez sporo tanszy:
All Pond Solutions 1000EF 1000l/h do 400l.
http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-fish-tan ... plies_Fish

nie wiem ktory bylby odpowiedni dodam tylko ze mieszkam w UK i dostepu do innych marek za bardzo nie mam chyba ze cos wyszperam na ebayu

z gory dzieki za podpowiedzi...

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: arturo » 16 sie 2010, 13:48

Witaj, filtry nie "słabną" tylko się zapychają, żaden filtr nie uzyskuje w normalnej pracy przepływu podanego przez producenta, gdyż ten najczęściej podaje moc sprawczą głowicy bez obciążenia związanego z mediami filtracyjnymi i nie uzwględnia zanieczyszczeń, które raz na jakiś czas trezba usuwać...
Co do rodzaju.... hmmm... chyba koledzy potwierdzą, że ostatnimi czasy filtry Tetry bardzo są zawodne i ciekną na potęgę, sam osobiście u kilku mioch klientów borykam się z tym problemem, choć można trafić egzemplarze działające bez zastrzeżeń. Zdecydowanie Fluval to lepsze rozwiązanie, trzeciego nie znam, jakaś chyba "chińszczyzna" z którą należy uważać..
Poszukaj proszę firmu JBL i Cristal, nieźle sprawują się polskiej firmy AquaEl......
Moc do akwa jakie posiadasz, zakłądając, że chcesz trzymać paletki, to filtr o przepływie ok.500-700L/h, z czego fizycznie uzyskasz o jakieś 30% mniejszy przepływ.... pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lenar
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:38
Imie i Nazwisko: Tomasz Pala
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dartford
Lokalizacja: Dartford

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: Lenar » 16 sie 2010, 21:27

Witaj Krzysiek,
tetratec ex700, fluval 205 to dobre wybory do twojego litrarzu, możesz jeszcze popatrzeć na Eheim 2213 lub 2217 (dostępne na Ebay) są to bardzo dobre filtry o przepływie jaki potrzebujesz do twojego zbiornika, no może 2217 troszke za duży ale pamietaj ze drobna nadfiltacja nie zaszkodzi.
Tetratec ex1200 lub fluval 305 są troche za duze i mogły by Ci robić jak to ująłeś pralke ale to tez oczywiście zależy od ustawienia wylotu z takiego filtra.
Ja w przeciwieństwie do kolegi nie ufam filtrom fluval bo wielu znajomych miało problemy z wyciekami, w moim posiadaniu mam dwie tetry ex1200 od paru lat i nie miałem absolutnie żadnych problemów są bardzo wydajne i niesamowicie ciche a jeden z nich jest otwierany i czyszczony co 3 tygodnie.
Sprawa polega na tym ze o filtry trzeba dbać (czyszczenie głowicy oraz uszczelek przy każdym otwarciu oraz nasmarowanie ich wazeliną kosmetyczną przed złożeniem do kupy) a nie zostawiać je samym sobie więc baaaaardzo polecam Tetre.
Mam tez Eheima który jest chyba jednym z najleprzych dostępnych filtrów zewnetrznych więc też polecam.
Jak byś miał więcej pytań to śmiało :)

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: arturo » 17 sie 2010, 12:31

Oczywiście nie mam zastrzeżeń do filtrów Tetra z przed paru lat, ostatni rok-dwa są pechowe dla tych filtrów.... pozdrawiam

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: Przemek Wieczorek » 17 sie 2010, 14:28

Unimaxy krajowe polecam :!:

lepster
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 15:32
Imie i Nazwisko: Krzysztof Lepkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Manchester, UK
Lokalizacja: Manchester

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: lepster » 17 sie 2010, 20:17

dzieki za opinie :)
nie zdecydowalem jeszcze ktory wybrac a najwieksza niewiadoma dla mnie to wlasnie Eheimy bo malo o nich pisza albo chociazby demonstruja na youtubie ;P
wszyscy pisza ze to dobre filtry dzieki prostemu wykonaniu ale z tego co wyczytalem to o prawie polowe mniejsze objetosciowo (ok 3l.) gdzie np tetra lub fluval 6-7l. a rzy filtracji biologicznej podobno wazny jest duzy litrarz filtra z uwagi na wieksze mozliwosci wkladow.... nie wiem juz czym sie kirowac a powieci mi moze jak dziala ten Eheim ? woda zasysana jest od gory przechodzi przez warstwy filtracyjne i dolem znow do akwa czy odwrotnie ?
szczerze powiem ze najsolidniejszy wydaje mi sie wlasnie Fluval bo nawet na youtube mozna znalesc oficjalny filmik o instalacji czyszczeniu tego filtra krok po kroku...

co do paletek... moze kiedys... poki co mam malo doswiadczenia a wiem ze wymagajace rybki :)

jesli moge to mialbym jeszcze jedno pytanie zwiazane z przerybieniem bo nie wiem na ile rybek w moim 180l. moge sobie pozwolic...
w chwili obecnej mam
5 malych skalarow
3 mieczyki
3 gupiki
13 neonek
+ rybki ktore dostalem z akwarium a ich nie planowalem czyli
2 kirysniki (samice ok 12cm)
2 zbrojniki (chyba lamparci, wielkie bydle ok 16cm ale podobno rosna do 55 i to mnei przeraza) wiecie moze jak rozroznic samca od samicy ?

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: Przemek Wieczorek » 17 sie 2010, 21:25

Kup sobie unimaxa będziesz bardzo zadowolony http://allegro.pl/item1181643453_filtr_ ... ratis.html

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: roh » 18 sie 2010, 14:58

Przemek Wieczorek pisze:Kup sobie unimaxa będziesz bardzo zadowolony http://allegro.pl/item1181643453_filtr_ ... ratis.html
Też mam unimaxa tylko,że 500.Ten jest uniwersalny gdyż przesunięciem głowicy w lewo lub w prawo można regulować przepływ wody od 0 do max.
Sprawuje się wyśmienicie.

lepster
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 15:32
Imie i Nazwisko: Krzysztof Lepkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Manchester, UK
Lokalizacja: Manchester

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: lepster » 18 sie 2010, 15:35

No ale jak pisalem wczesniej mieszkam w UK a tu w sklepach tylko tetry fluvale i podobno eheimy ktorych jeszcze nie spotkalem ewentualnie ebay...

Awatar użytkownika
Kolart
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2010, 00:18
Imie i Nazwisko: Artur Kaczmarek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Worthing UK
Lokalizacja: Worthing

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: Kolart » 21 sie 2010, 18:51

witaj - polecam filtry aqua-one lub aqua-manta produkowane przez tego samego producenta z australii ale tylko dla sieci sklepow maidenhead aquatics a sa przez to tansze no i ogromny wybor akcesoriow. sa ciche , daja 4 lata gwarancji no i w uk pelny serwis
pozdrawiam z west sussex

lepster
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 15:32
Imie i Nazwisko: Krzysztof Lepkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Manchester, UK
Lokalizacja: Manchester

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: lepster » 23 sie 2010, 17:19

Mozesz powiedziec jakie masz akwa i ktory model filtra ?
Malo jest informacji na temat tych aqua nie wiem jak to dokladnie wyglada masz moze jakies fotki ?

Awatar użytkownika
Kolart
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2010, 00:18
Imie i Nazwisko: Artur Kaczmarek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Worthing UK
Lokalizacja: Worthing

Re: ktory filtr wybrac

Post autor: Kolart » 23 sie 2010, 22:28

witaj, mam akwa 375ltr - 150 x 45 x 60cm (ok bo to w w stopach jest robione i calach) kupilem jako second hand z zestawem z fluvalem 405 i aqua one 1200. mycie i startowanie fluvala to jest pain in the a.. natomiast aqua one chodzi bezszelestnie , obsluga bardzo prosta. Fluvala wymienilem na tetratec 1200 i jest ok natomiast jest ciut moze nie glosniejszy ale mniej cichy niz aqua one. od pewnego czasu wystapil wysyp filtrow i akcesoriow pt. aqua manta w sklepach maidenhead aquatics a bywam czesto u nich bo kupuje tam RO (12£ za 100 ltr) i pogadalem z chlopakami co to za flitry i okazuje sie ze robi je wlasnie aquaone ( robia rowniez fajne zestawy akwariowe) wylacznie dla tej sieci sklepow dlatego nazywaja sie inaczej. To tak jak pamietam z Polski byly jogurty Bakoma wyprodukowane dla biedronki. Wklady i akcesoria sa zamienne wiec kupuje u nich np Phos-pady i gabki wymienilem na nowe - pasuja jak ulal.
Info z grubsza na ich stronie - zapytaj wujka w goglach to Ci podpowie. jest pozno wiec koncze ale jutro mam mniej pacjentow to poszukam w pracy opini na forach angielskich to Ci podesle na priva. jeszcze jedno kolo manchesteru chuba nie maja sklepu ale na ich stronie jest wyszukiwarka wiec wpiszesz kod i cos Ci znajdzie.
pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 21 gości