Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

MrHW
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2009, 17:14
Imie i Nazwisko: Piotr Chochla
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gliwice
Lokalizacja: Gliwice

Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: MrHW » 15 lis 2009, 02:26

Witam
jestem nowy, choć nie do końca ;)

Chcę uruchomić wreszcie akwa 150x50x60cm (450l), z sumpem i ciągłą podmianą wody.
Aby pozbyć się syfu z kranówki ma być filtr polipropylenowy i węglowy.
Kranówka ma GH ok 8 - czyli nie jest źle ( niedawno było 36), KH ok 7,5 i ph ok 8.

Plan, planem ale jak to zrobić??

1. Obniżyć PH - plan przepuścić przez torf do 6 powinno zejść. W ciągłej podmianie odpowiednie zmieszanie kranówki z "torfowaną" powinno zadziałać.
2. Obniżyć KH - i tu jest pytanie: Jak? - oczywiście pytanie dotyczy ciągłej podmiany. Gdyby GH było większe od KH nie byłoby problemu - RO pomieszane z kranówą lub odpadową. A przy tych parametrach GH=KH zmniejszając KH do 0, GH=0, co chyba nie jest za dobre.

A może częściowe przepuszczenie przez torf wystarczy? Kwasy humusowe zwiążą zasady z wody, co da jakieś sole zwiększające twardość niwęglanową.

Radźcie coś specjaliści?
:?


Pozdrawiwm Piotr

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: niki 28 » 15 lis 2009, 16:42

MrHW pisze:Chcę uruchomić wreszcie akwa 150x50x60cm (450l), z sumpem i ciągłą podmianą wody.
Aby pozbyć się syfu z kranówki ma być filtr polipropylenowy i węglowy.
Kranówka ma GH ok 8 - czyli nie jest źle ( niedawno było 36), KH ok 7,5 i ph ok 8.

Popieram Cię co do podmiany wody ,jednak jej parametry trochę mi się nie podobają.W zasadzie Two masz super,ale Tww stanowi
przeważnie połowę TWO.W Twoim przypadku jedna i druga wartość jest prawie równa.Ph trochę wysokie ,i też ma się raczej nijak do Two twojej wody.Generalnie im woda miększa,tym ph raczej jest mniejsze.Jakkolwiek całkowicie z Tobą się zgadzam co do filtrów narurowych,to jednak z przygotowaniem wody do Twojego akwa będziesz miał kłopoty.
MrHW pisze:Plan, planem ale jak to zrobić??

1. Obniżyć PH - plan przepuścić przez torf do 6 powinno zejść. W ciągłej podmianie odpowiednie zmieszanie kranówki z "torfowaną" powinno zadziałać.
Przy tym ph i Tww może być to trudne,a poza tym pamiętaj że torf ma dużo fosforu.Nie muszę Ci chyba mówić,że jego nadmiar w akwa= glony.

MrHW pisze:2. Obniżyć KH - i tu jest pytanie: Jak? - oczywiście pytanie dotyczy ciągłej podmiany.
Najlepiej kwasem solnym .Z tym że przy stałej podmianie raczej jest to niemożliwe.

MrHW pisze:Gdyby GH było większe od KH nie byłoby problemu
Jesteś w błędzie .Kwas solny obniża KH nie GH.Owszem GH po zakwaszeniu trochę spadnie ale napewno nie do zera.
Co do mieszania wody z RO to przecież obniżysz dane wartości w równym stopniu w stosunku do dodanej RO.Np mieszasz pół na pół i wtedy masz połowę wartości Twojej kranówy .I tak ją musisz zakwasić do wartości jakie chcesz.Ja bym Ci proponował z wodą nic nie robić,tylko zaopatrzyć sie w jakiś większy zbiornik do podmian.W nim zakwasić wodę ,i podłączyć do sumpa.Oczwiście częstotliwość uzupełniania zbiornika bedzie zależeć od jego wielkośći i ilości podmienianej wody w akwa ogólnym.Jednak decyzja należy do Ciebie.Ja na Twoim miejsc za dużo z wodą bym nie kombinował,bo wcale nie jest zła.


Ps Tu nie ma specjalistów.Tu są miłośnicy tych pięknych ryb mniej lub bardziej doświadczeni.A dyskowce jak to dyskowce ,jednych i drugich od czasu do czasu "za nos" wodzą.


niki 28



niki 28

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: Marek81 » 15 lis 2009, 20:24

Na początku na pewno będziesz kwasił ale pamiętaj, zdrowe paletki które czują się doskonale w baniaku bardzo skutecznie zakwaszają wodę !
Więc może być tak ze będziesz podmieniał kranówą po pre filtrach by podnieść pH !!
Ja na kranówce mam 4 x10cali tuby z flizeliną 5mik-flizelina 1mik-ceramika-węgiel spiekany = woda kryształ !!!!!!!!!

MrHW
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2009, 17:14
Imie i Nazwisko: Piotr Chochla
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gliwice
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: MrHW » 15 lis 2009, 21:35

Zastanawiam się właśnie nad tym czy wogóle zakwaszać wodę do podmian, ba jak piszecie sama się zakwasi. Tylko martwi mnie wysoka TwW. A może nie jest tak źle?

Glony po torfie? Tego nie wziąłem pod uwagę.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: fangornn » 15 lis 2009, 22:51

Piotr pozwól że zwrócę się do Ciebie z pytaniem. W profilu masz napisane : Miasto : G-ce. Czy to Gliwice? Jeśli tak to napisz mi jeszcze czy w okolicach millenium? Jeśli tak to parametry masz jak z bajki i nic nie kombinuj. Zakwaś delikatnie kwasem solnym, polecam bo jego używam, służę radą i poradą.

MrHW
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2009, 17:14
Imie i Nazwisko: Piotr Chochla
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gliwice
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: MrHW » 16 lis 2009, 00:15

Gliwice, a właściwie Żernica.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: fangornn » 16 lis 2009, 07:53

W Żernikach jeśli jest ujęcie miejskie to parametry są takie jak na millenium. Chyba że masz własne, to nie wiem ale tak czy siak są dobre. Radzę Ci nic nie kombinuj , popracuj nad ph kwasem solnym: czystym do analiz skrót (czda). I już. Wiesz jak się to robi?

MrHW
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2009, 17:14
Imie i Nazwisko: Piotr Chochla
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gliwice
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: MrHW » 16 lis 2009, 10:02

Żernica a nie Żerniki. To po drugiej stronie Gliwic.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: fangornn » 16 lis 2009, 16:02

MrHW pisze:Żernica a nie Żerniki. To po drugiej stronie Gliwic.
Ok. No problem i tak masz parametry bardzo zbliżone do tych; jak to raczyłeś ująć z drugiej strony Gliwic.

MrHW
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2009, 17:14
Imie i Nazwisko: Piotr Chochla
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gliwice
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: MrHW » 17 lis 2009, 18:39

"Jak nie urok to sraczka". Wkleiłem rurki i zalałem sam komin aby sprawdzić szczelność mojej roboty, niestety cieknie pomiędzy kominem a resztą akwa.

Ciekawe jak reszta. Muszę odszukać producenta, będę musuał na giełdę do Katowic się wybrać. Niestety zbiornik został kupiony rok temu, albo jeszcze dawniej.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Nowe 450, sump, podmiana aut. - dziwne parametry wody

Post autor: Marek81 » 18 lis 2009, 21:57

Spuść wodę i jak dasz radę włóż tubę z sylikonem do komina i zrób nowe spoiny na starych.
Więcej wydasz na jazdę !!

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości