Moja woda z kranu - proszę o poradę

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Klus_sek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2009, 07:54
Imie i Nazwisko: Łukasz Mańczak
Lokalizacja: Isvik

Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: Klus_sek » 09 paź 2009, 10:13

Witam,
Zamierzam założyć akwarium dekoracyjne, w którym chciałbym mieć około 8 Dyskowców + neonki(30szt), kiryski(5szt), może jakieś zbrojniki, może krewetki, nie wiem jeszcze do końca.
Akwarium już kupiłem. Wymiary to 120x50x60 (LxBxH).
W planach mam zakupienie Ehaim 2026 oraz coś do filtracji wewnętrznej lub kaskadowej.
Moja woda w kranie której zrobiłem testy JBL'em przedstawia się następująco:
1. Ph - 6,5
2. Gh - 0

(test mówi o zmianie koloru z czerwonego do zielonego, u mnie kolor od pierwszej kropli zaczyna się robić zielony i tylko nabiera intensywności)
3. Kh - 4
( test mówi o zmianie koloru od żółtego do pomarańczowego, u mnie po pierwszych 4 kroplach kolor jest już pomarańczowy i aż do 8 kropli nabiera intensywności, później już nie ma wpływu wkrapianie kolejnych kropli)
4. NO4 - 0
Proszę powiedzcie mi czy potrzebuję filtr odwróconej osmozy albo jakąś chemię lub cokolwiek innego, aby przygotowywać wodę do podmian czy mogę lać moją kranówkę?
Czy parametry wody mocno się zmienią jak akwarium dojrzeje i zaczną w nim pływać ryby?
pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: TURYSTA » 09 paź 2009, 10:19

Tylko załóż prefiltry na kran i ewentualnie uv. Woda lux
Co filtrów to lepiej dwa kubły EHEIM 2228 I mniejszy który piszesz I szafa gra.

Jedynie GH trzeba będzie uzupełniać Ca:MG hmm a nie pomyliłeś testów kh z gh ?

Awatar użytkownika
Klus_sek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2009, 07:54
Imie i Nazwisko: Łukasz Mańczak
Lokalizacja: Isvik

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: Klus_sek » 09 paź 2009, 10:54

Turysta dzięki za odpowiedź.
Co do pomyłki z testami to nie wchodzi w grę. Jedynie sposób odczytania prawidłowego wyniku może być dyskusyjny, bo jak napisałem kolory zmieniają się i robią coraz bardziej intensywne. Więc jak dokładnie stwierdzić jaka jest faktyczna wartość?
Co do prefiltrów na kran i filtra UV to nie wiem dokładnie co masz na myśli. Gdybyś mógł przybliżyć.
Czy dobrze zrozumiałem, iż proponujesz mi trzy filtry zewnętrzne jednocześnie?
pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: TURYSTA » 09 paź 2009, 11:11

Wyraźnie napisałem 2 kubły jeden 2228 i drugi ten co chcesz kupić.
A prefiltry to takie jak do osmozy (bez mebramy)
1 prefiltr polipropylen
2 prefiltr wkład węglowy
wylot wody podłączony pod uv, lejesz wodę po przejściu przez uv do wiaderka czy zbiornika

Twoje gh jest bardzo zastanawiające gh 0 big problem. Będziesz musiał dodawać wapna i magnezu do wody ale to może podnosić i kh a zarazem ph. Popatrz na produkt sera mineral salt lub pg hydro mineral. Hm podnosi raczej więcej GH niż kh to mam sprawdzone ale nie wiem jak to się ma w przypadku sera mineralsalt. Jednak możesz poszukać preparatów podnoszące samo GH tak zwane GH+ O ile się nie mylę red sea gh + do morszczyzny będzie ok. Ja stosuję do słodkowodnego preparat red sea kh+(też preparat do morszczyzny ) i jest ok :)
Inaczej mówiąc musisz poszukać czego co podniesie samo GH bez ingerencji w KH a zarazem ph

Jeszcze jeden test wykonaj. Nalej wody do wiaderka i po 24 h sprawdź testami ph gh kh

Awatar użytkownika
Klus_sek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2009, 07:54
Imie i Nazwisko: Łukasz Mańczak
Lokalizacja: Isvik

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: Klus_sek » 09 paź 2009, 12:38

Te testy których wyniki przedstawiłem były wykonane po 3 dobach od zalania butelki 5l po wodzie mineralnej z odciętą szyjką, żeby to co ma odparować z wody odparowało.
A co do prefiltra to czy masz na myśli coś jak w linku poniżej?
http://www.global.com.pl/sklep/produkt-5.html
Bo rozumiem, że w tym przypadku demineralizowanie wody odwróconą osmozą jest nie na miejscu ze względu na niską twardość ogólną GH.
Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: TURYSTA » 09 paź 2009, 12:44

Osmoza mija się z celem masz bajeczne parametry wody
Masz kupić sobie te pojemniki z dołu tej osmozy + wypełnienie http://allegro.pl/item756677204_wklady_ ... ometr.html

A konkretnie to Ci będzie potrzebne + wypełnienia z filtra z linku

http://allegro.pl/item761271895_filtr_w ... cenie.html x 2 lub 3 sztuk są większe i mniejsze

Awatar użytkownika
marcinxcom
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 16 kwie 2008, 20:57
Imie i Nazwisko: Marcin Janowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Internet Stargard
Lokalizacja: internet Stargard x-com
Kontaktowanie:

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: marcinxcom » 09 paź 2009, 22:13

podejrzewam że mieszkasz w klimacie górskim -parametry dosłownie wody deszczówki
-woda jak ze strumyka górskiego :)
-po prostu bajera
-załóż tylko zwykły filtr jak napisał Turysta i nic nie cuduj.
pozdrawiam cię gdzie kolwiek jest ta miejscowość "Isvik"

Awatar użytkownika
Klus_sek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2009, 07:54
Imie i Nazwisko: Łukasz Mańczak
Lokalizacja: Isvik

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: Klus_sek » 10 paź 2009, 11:53

Moje obecne miejsce zamieszkania to Norwegia zachodnia, a teren można by rzec górzysty. Dużo tu pada jednak nie podejżewam wodociągów o czerpanie wody ze strumyków.
Cieszę się, że ta woda jest dobrej jakości bo nie będę miał zbyt wiele zachodu z przygotowywaniem wody do podmian.(szczerze w to wierzę)
Mam nadzieję, że po założeniu prefiltra o jakich mowa wcześniej, będę mógł po prostu podmieniać wodę np po jej tzw. odstaniu 1doby lub od razu po jej podgrzaniu.
Zastanawia mnie tylko ta twardość ogólna.
Czy aby na pewno ten pomiar jest dobry. Mam na myśli taką rzecz. W którym momencie powinienem przestać wkrapiać odczynnik do wody testowanej. Jak pisałem wcześniej test polegał na tym, iż woda powinna zmienić kolor z czerwonego na zielony podczas wkrapiania. W moim przypadku w ogóle nie było koloru czerwonego. Natomiast wkrapiając kolejne krople zieleń stawała się coraz bardziej wyraźna i intensywna. Doszedłem do 4 kropli bo wtedy zieleń była już wyraźna, choć pewnie gdybym wkrapiał dalej to intensywność koloru rosłaby pewnie aż do 8 kropli, a może i więcej.
Wobec powyższego, w którym punkcie powinno się zrobić odczyt? Bo może zamiast GH=0 powinno być np 4 lub 6 lub 8?
Pozdrowienia z Isvik ( Norwegia).

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: TURYSTA » 10 paź 2009, 12:00

Już z testami nie kombinuj tak czy siak masz zajefajną wodę 90 % forumowiczów by chciało mieć taką wodę :)

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: CraNcH^MS » 10 paź 2009, 18:33

Klus_sek zastanawiają mnie parametry twardości wody które podałeś. U mnie w Rybniku KH=4 GH=8. Zwykle jest tak że GH>KH. Może masz wadliwe testy lub źle je wykonujesz, lub sytuacja jest taka jak w jeziorze Tanganika.

Zobacz link:
http://klub-tanganika.pl/index.php?opti ... &Itemid=33

a szczególnie

Cechy klimatu wokół jeziora i właściwości fizyko-chemiczne wody

Może podobna sytuacja jest i u Ciebie w Norwegii.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: birdas » 11 paź 2009, 18:03

Klus_sek pisze: 3. Kh - 4
( test mówi o zmianie koloru od żółtego do pomarańczowego, u mnie po pierwszych 4 kroplach kolor jest już pomarańczowy i aż do 8 kropli nabiera intensywności, później już nie ma wpływu wkrapianie kolejnych kropli)
Jeśli nie ma przejścia między barwami to KH=0. Czyli inaczej: jeśli nawet po 4 kroplach pojawi się od razu kolor docelowy to przyjmuje się, że twardość jest 0.

Awatar użytkownika
Klus_sek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2009, 07:54
Imie i Nazwisko: Łukasz Mańczak
Lokalizacja: Isvik

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: Klus_sek » 11 paź 2009, 21:01

Birdas,
dzięki za interpretację.
Właśnie takiego potwierdzenia potrzebowałem.
W związku z tym co najlepiej byłoby zrobić z przygotowywaniem wody do podmian? Dolewać mineralnej z butli?
Czy jakieś mikroelementy? A może zostawić tak jak jest i po kilku tygodniach od uruchomienia akwa się okaże? Oczywiście bez Dyskowców.
Co o tym myślicie?
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Klus_sek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2009, 07:54
Imie i Nazwisko: Łukasz Mańczak
Lokalizacja: Isvik

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: Klus_sek » 11 paź 2009, 21:11

A co do mojego ujęcia wody to ostatnio zagadnąłem o to sąsiada i wyobraźcie sobie, że powiedział mi co następuje:
Jakiś czas temu woda była przesyłana bezpośrednio z górskiego jeziorka, bez żadnego uzdatniania. Tak po prostu.
Ale były czasami z tym problemy z zanieczyszczeniami bądź chemicznymi bądź mechanicznymi (zależy jaki deszczyk spadł), a czasami nawet z ciśnieniem, bo gdy było suche lato mogło nawet zbraknąć wody. Wówczas gmina zainwestowała i postawiła stację uzdatniania wody zaraz obok jeziorka do którego cała deszczówka i nie tylko spływają.
Tak więc kolega marcinxcom był 99% u celu określając pochodzenie mojej wody.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: birdas » 12 paź 2009, 09:21

Ja mam wodę w kranie taką jak Ty. Dokładnie KH=GH=NO2=NO3=0 i PH=7,0. Nabieram taką wodę w butle 20-30 l., dobę stoi i wlewam do akwa bez żadnego uzdatniania, zakwaszania itp. Robię już tak od kilku lat i jeszcze nic się nigdy nie stało. Co prawda czasami po deszczach woda jest lekko brudna, to wówczas wstrzymuję się z jej pobieraniem na kilka dni, albo jak nie mam wyboru to trudno - leję taką do akwa.
Właśnie teraz mam taką sytuację i niestety mam akwa 112 l z młodymi rybami i one muszą mieć podmiany co 2 dni. No i dostają tę lekko brązową wodę, ale nic im się nie dzieje.

Awatar użytkownika
Klus_sek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2009, 07:54
Imie i Nazwisko: Łukasz Mańczak
Lokalizacja: Isvik

Re: Moja woda z kranu - proszę o poradę

Post autor: Klus_sek » 12 paź 2009, 12:36

Dzięki Birdas za odpowiedź.
Jestem podbudowany. :lol:

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości