ozonowanie wody do podmian

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: Alenquer » 03 sty 2011, 20:12

Ogólnie mówiąc ozonowanie wody zwiększa potencjał oksydacyjny wody, który aby ozon podawać w sensowny sposób należałoby mierzyć. Działa to na takiej samej zasadzie jak z miernikiem pH i podawaniem CO2. Na allegro są sterowniki ORP i ja osobiście bez takiego sterownika nie stosowałbym ozonatora.
Więcej o ozonowaniu i ORP tutaj: http://www.rhtubs.com/ORP.htm

Jeszcze jedna kwestia - wyżej ktoś wspomniał, że ozonowanie natlenia wodę.
To dodatkowe natlenienie jest praktycznie zerowe i nie ma żadnego znaczenia, wystarczy popatrzeć na dane techniczne ozonatorów i pomyśleć logicznie na podstawie danych o ilości produkowanego ozonu przez te urządzenia. Zwykła kostka napowietrzająca wprowadza do wody o wiele większe ilości tlenu.

Zaletą ozonowania jest zwiększenie ORP co wpływa na jakość wody a raczej na jej zdolność do utleniania.
Jak zbuduję nowy system dla palet (ozonator w planach) to pokuszę się o przeprowadzenie kilku testów bo sam chciałbym sprawdzić w praktyce jak ozonowanie może wspomóc filtrację.

Ekseqtor
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2010, 21:14
Imie i Nazwisko: Marcin Durka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zeist
Lokalizacja: Sieradz

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: Ekseqtor » 11 wrz 2012, 08:17

Witam.Ozonowanie mogé tylko polecic.Osobiscie uzywam ozonatora marki philips ktory wyprodukowal serie ozonatorow do roznej wielkosci akwariow i o roznej dawce ozonu odopowiedniej dla danego akwarium.Ozonator podlaczony jest non stop pod wylot filtra dozujac odpowiednia dawke.Rezultaty sa super.nie ma glonow , ryby nie choruja,wrecz maja sie swietnie,woda jest krystaliczna ,jak na ta chwile a mam ozonator juz 7 miesiecy nie odnotowalem zadnych skutkow ubocznych.
Nie wiem czy te ozonatory sa dostepne w Polsce poniewaz mieszkam w Holand ale jesli tak to smialo mozna a nawet nalezy uzywac do akwarium z paletkami.pozdrawiam

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: rady3 » 11 wrz 2012, 12:52

Co prawda nie mam doświadczenia z ozonowaniem, ale tak sobie myślę, że może ono najwyżej zabić filtrację a nie wspomóc. No ale jak napisałem to tylko domysły bo doświadczenia w tej kwestii nie mam.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: tuptus » 30 gru 2014, 23:24

Kto dalej ozonuje wodę? :wink:


Wiem, wiem, mega odkop ale nie będę zakładał nowego wątku skoro już odpowiedni jest :)

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: roh » 30 gru 2014, 23:35

Ozonowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji wody --antybakteryjnie, antypierwotniakowo, i jeszcze ozon utlenia niektóre szkodliwe metale i niemetale do postaci tlenków, a te łatwiej są rozkładane w wodzie.
Trzeba pamiętać, żeby stężenie ozonu było odpowiednie do takich zabaw. Te zabawki chińskie z wydajnością 100 mg---szkoda kasy.
Można kupić zajefajne urządzenie za 350 zł z wydajnością (regulowaną)do 5 gram ozonu na godzinę

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: przynenta » 30 gru 2014, 23:42

tuptus pisze:Kto dalej ozonuje wodę? :wink:

i nie tylko :wink:

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: Darcon » 31 gru 2014, 12:27

Ja ozonuję, wspominam o tym na moim wątku nasz akwaria.
Jak baniak biologicznie się ustabilizował, to małe podmiany wody 10-15% na tydzień nie wpływają u mnie na skoki ph.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: tuptus » 31 gru 2014, 21:36

Myślałem nad Hailea HLO-300 do 3g 03/h, do ozonowania wody na podmianę i okazjonalnie w zbiorniku.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: roh » 31 gru 2014, 22:38

tuptus pisze:Myślałem nad Hailea HLO-300 do 3g 03/h, do ozonowania wody na podmianę i okazjonalnie w zbiorniku.
Nie wiem czy dobrze czytasz opis HLO 800 to 100 mg/h
820 A to 2 g/h ale kosztuje 1200 zł

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: tuptus » 01 sty 2015, 00:14

Do 300mg/h

dzery
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 02 sty 2015, 03:30
Imie i Nazwisko: TomK
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: dzery » 04 sty 2015, 23:19

Mnie też zaciekawił ten temat, część piszę o ozonowaniu wody do podmian np. _TOM_ który zaczął wątek, inni o ozonowaniu w baniaku. Ci który ozonują w bezpośrednio leją RO do podbian? Ja jest różnica, co lepsze?
_TOM_ już ~5l od rozpoczęcia tego wątku. Jakie parametry z jakiej kranówki udaje Ci się uzyskać (obniża KH/GH)? Jak obsada, glony? Pisałeś, że wodę po ozonowaniu tylko dolewasz nie podmieniasz? Dlaczego? Czy 30% w tygodniu po ozonowaniu (tu kolejne pytanie ile ozonować wodę [na litr?] ?) to za dużo?
I jeszcze jedno - może zamiast ozonowania "naświetlacz" UV np. na wyjściu z filtra? Biologię zabije pewnie w podobnym stopniu. Lecz związków nie utleni.

Masa znaków zapytania, ale chyba wcześniej nie padły jednoznaczne odpowiedzi.
Ale coś czuję że z ozonem jest jak z magnetyzerami do silników... niby działa, ale czy jest różnica? :wink:

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: przynenta » 05 sty 2015, 22:54

Ja ozonuję TYLKO w celach leczniczych lub po leczeniu a nie jako przygotowanie wody.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: _TOM_ » 06 sty 2015, 01:40

Jak przestałem używać DO PODMIAN wody z RO, wiele lat temu, to musiałem zastosować coś innego do WODY DO PODMIAN, bo w Gdyni jest twarda, często z wiciowcami, bakteriami, metalami, grzybami, i innym dziadostwem, z chlorem włącznie.

Ozonowanie bije wszystko, od zapachu po bakterie, grzyby, wsio. Nieznacznie zmniejsza twardość. Stosuję od wielu lat i dyski nie narzekają na wodę z podmian, mimo małych podmian w skali miesiąca. Sporego zaludnienia akwarium.

Jest to alternatywa do RO, odstania, czy antychlorów i uzdatniaczy do wody kranowej.
Alternatywa nie do zbicia twardości, ale do uzdatnienia i oczyszczenia wody kranowej.
Gdybym potrzebował miękkiej i kwaśnej wody, stosowałbym RO, ale nie potrzebuję, bo mam stary baniak, 6letni, a piach w nim ma jakieś 11 lat już, życie tego dna, obniża i stabilizuje ph 5-5.5 bez względu jak twardą wodę doleję w podmianie.

Dlatego wystarczy jak ją zaozonuję, pewnie starczyło by odstanie, ale mam morze blisko, czasami wodociągi dodają więcej by zabić sinice, a czasem są zakwity innych badziewi w wodzie, więc woda jest bogatsza, wiosną na przykład, jesienią też, dlatego ozonowanie jest pewniejsze, niż odstanie, a do tego nie muszę stosować żadnych uzdatniaczy, chemikaliów.

Przez te wiele lat już ozonowania, mogę z czystym sumieniem polecić takie przygotowanie wody do podmian.
Zaznaczam, w sytuacji, gdy nie musi ona być miękka i kwaśna, bo ozonem tego nie osiągniemy, wpływ nieznaczny.

Czasem jak przesadzę z podmianą, płukaniem gąbek filtra, wodą mętnieje odrobinę, albo widzę pojawiające się glony w nadmiarze, by nie dopuścić do zakwitu, ozonuję wodę w akwarium z rybami. Doskonale jest wtedy natleniona i kryształ się robi.
Rzadko i raczej jako profilaktyka.
Ryby to znoszą doskonale, traktują lecące bąbelki jako natleniacz, wpływają w to czasem, nie wadzi i nie przeszkadza im kompletnie.

Wiaderko wody do podmian 12l ozonuję kwadrans, jak ozonuję wodę w akwarium to 30 minut, bo więcej nie ma czasomierz ozonatora możliwości, a drugi raz jestem za leniwy by odpalić i słuchać brzęczenia.

Czy to odpowiada na wszystkie twoje pytania? Rozwiewa wątpliwości?

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: przynenta » 07 sty 2015, 19:04

_TOM_ pisze:Jak przestałem używać DO PODMIAN wody z RO, wiele lat temu, to musiałem zastosować coś innego do WODY DO PODMIAN, bo w Gdyni jest twarda, często z wiciowcami, bakteriami, metalami, grzybami, i innym dziadostwem, z chlorem włącznie.
Teraz się wydało, dlaczego straciłeś włosy :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:

dzery
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 02 sty 2015, 03:30
Imie i Nazwisko: TomK
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź

Re: ozonowanie wody do podmian

Post autor: dzery » 08 sty 2015, 04:49

_TOM_ chyba tak, dzięki.

Ciekawe jest "często z wiciowcami, bakteriami, metalami, grzybami, i innym dziadostwem".. Aż taki syf może być w wodociągach? W Łodzi woda uważana jest za "dobrą", ale kto wie.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości