Dziwna reakcja na wywar z kory dębu

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

MGMarcin
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 02 gru 2007, 17:12
Lokalizacja: Studzionka
Kontaktowanie:

Dziwna reakcja na wywar z kory dębu

Post autor: MGMarcin » 31 maja 2009, 16:29

Po przeczytaniu kilku tematów o korze dębu i otym że woda wzbogacona w taki wywar bądż szyszki olchy bardziej przypomina tę w naturalnych warunkach postanowiłem takowy przygotować. Kupiłem w aptece korę dęby mieloną w saszetkach jak do herbatki przygotowałem z pięciu sztuk i ucieszony po podmianie do baniaka. Czekam i czekam woda zabarwiła się odrobinkę troszkę się zawiodłem bo chciałem herbatkę, jedyna reakcja to było dziwnie zachowanie moich ryb nastroszyły płetwy barzdo szybki oddech i szeroko rozchylone skrzela, spanikowałem i szybka podmiana połowy wody czyli około 250 litrów i po 30 minutach normalne zachowanie, Rybki teraz zdrowe, ale moje pytanie brzmi dlaczego się tak zachowały.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 31 maja 2009, 17:40

Kora dębu daje kolor słomkowy.
Szyszki olchy, liście dębu dają kolor mocno herbaciany.
Rybki nie były przyzwyczajone do takich specyfików, może gwałtowniej spadło im pH?
wszelkie zmiany w wodzie dla paletek powinno robić się powoli.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 31 maja 2009, 17:51

A już Ci odpowiadam. Wywar z kory dębu, łać nazwa "cortex cuercus" jest zbyt gęsty, żeby go sobie czyt. rybom dawkować w dowolnej ilości. Szyszki olchy są bezpieczniejsze, przedawkowanie nie zaszkodzi w takim stopniu jak w przypadku kory dębu. Przedawkowanie kory dębu spowoduje przyduchę. IMO dobrze że w porę zareagowałeś. Ryby miały przyspieszony oddech bo już się przydusiły.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 01 cze 2009, 06:57

Korzenie i kra dębowa zawiera taninę , czyli substancję o działaniu ściągającym. W niewielkich ilościach działa pozytywnie, trochę bakteriobójczo, trochę glonobójczo i pozytywnie wpływa na układ trawienny. W większej ilości powoduje efekt mniej więcej taki jak byś do ust wziął super hiper ekstra wytrawne wino i potrzymał kilka chwil w ustach. Potrafi prawie wywinąć na lewą stronę :-)

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości