Podmiana wody i Speedowanie

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Podmiana wody i Speedowanie

Post autor: laso » 08 lut 2009, 21:15

Witam. Jestem na tym forum jakiś czas ale głównie czytam. Paletki mam już 2 lata. Od listopada mam nowo urządzone akwarium z plenum i piaskiem kwarcowym. W akwa są 2 korzenie i to wszystko. Zapragnąłem mieć paletki odmiany Red Spotted Green oraz jakiegoś Snake i coś czerwonego.
Pojechałem więc kupić ryby na giełdę. Ryby są z dwóch źródeł.
Radość ogromna bo ryby jedzą jak smoki i wogule sielanka. Od pewnego czasu miałem problem z NO2 które nie chciało zejść poniżej 0,5mg/l. Po radach TOMa spowolniłem przepływy i zacząłem dolewać Denitrol JBL-a. Wszystko było ok do momentu podmiany. Dosłownie 5 min po wlaniu świeżej wody w ilości 60% akwa ryby te najsilniejsze wręcz zaczęły wyskakiwać z wody. Szybkie spidy i rozbijanie po omacku. Postanowiłem na szybko przygotować wodę w akwa sterylnym. Kranówa zakwaszona i dodane Aquatan SERY. Ryby skaczące do tej wody gdzie kwas się jeszcze nie "przegryzł" no i efekt wykładania się na boku. Dalej skakały i spidowały. Wsiadłem w auto i po wodę demiralkę do REALA i test na NH3. Przed wyjściem wlałem Denitrol(zbija amoniak i azotyny) do akwa. Po powrocie żona mówi że ryby już spokojne w kranówce a te w akwa już szukają pokarmu.
Mam pytanie czy możliwe jest takie zachowanie iż woda została żle zakwaszona tzn
Ph wody kranowej to 7,6 i występuje w niej amoniak w ilości około 0,5mg
może po zakwaszeniu nie przekształcić się jony amonowe?
Woda w akwarium ma Ph około 6 tak samo ma woda do podmiany.
Podmieniałem tyle wody ze względu na obfite karmienie mięsem.
Ryby przed podmiana zabijały się o jedzenie. Wielkość ryb to około 10cm.
Proszę bardzo o pomoc osoby mające wiedzę w temacie reakcji wody podczas podmiany.
Na koniec dodam iż pomiar NH3 w akwarium ogólnym po moim powrocie ze sklepu i po dodaniu preparatu JBL wynosił 1mg/l przy Ph 6. Nie wiem jak mam to rozumieć, przecież podobno przy PH < 7 jon amonowy jest nieszkodliwy. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Post autor: laso » 09 lut 2009, 14:19

Dziś następny dzień po nieszczęsnej podmianie. Widać efekty zatrucia tzn ryby jedzą troszkę mniej. Mam pewien problem gdyż od tych karmień NO3 wynosi ponad 100 mg/l mimo wczorajszej podmiany w ilości 60%.
Chcę to zbić ale boję się o ryby by ich nie potruć. Zastanawiam się nad kupnem RO ale z drugiej strony czy to coś da skoro ryby w osobnym szkle się uspokoiły(przypominam na samej kranówie).
Wodę zakwaszam kwasem siarkowym.
Parametry kranówy to:
PH 7,6-7,8
Kh 9
GH 12
NO2=0 NO3=0 NH3/NH4=0,5mg/l
Woda po zakwaszaniu ma na początku PH 4 ale idzie w góre i po 20-30 godzinach ma 6 stopni. Kh po zakwaszaniu jest 0. Jeśli zakwaszę za mało to przy Kh-3 moje Ph wynosi około 7,2.
Proszę o jakieś porady gdzie szukać przyczyny takiego zachowania wody po podmianie.

Awatar użytkownika
jaacek
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 25 lip 2005, 14:39
Imie i Nazwisko: Jacek Kluz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Handzlówka
Lokalizacja: Handzlówka
Kontaktowanie:

Post autor: jaacek » 09 lut 2009, 16:04

Witam
Może to wina kwasu siarkowego czy jest on czysty? [ może techniczny]
Spróbuj zakwasić solnym CZDA.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 09 lut 2009, 16:54

http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... pic&t=4325

Poczytaj te tematy o speedowaniu.
My jesteśmy przekonani, że speedowanie to objawy zatrucia

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 09 lut 2009, 18:41

Ja uważam ,że spidowanie może być wywołane przeziębieniem, tak było u mnie opo większej podmianie

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Post autor: laso » 09 lut 2009, 18:51

Też myślę iż jest to zatrucie organizmu ale skłaniam się do tezy iż przy podmianie zachodzi jakaś reakcja rozkładu bądź przekształcenia jonu amonowego. Na pewno coś zachodzi w wodzie. Jeżeli ryba wrzucona na czysty kran zakwaszony 5 min temu nie dbając o wyrównanie Ph uspokaja się no co to może być.
Jacek napisałem że ryby wrzucone do świeżego akwa z tym samym kwasem uspokoiły się więc hipoteza że zły kwas odpada(ten kwas mogę wlać do akwa bezpośrednio i nic nie będzie).
Przydałby się jakiś chemik w wypowiedzi aby opisać reakcję podczas mieszania wody.
Pozdrawiam

Oro
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2008, 19:42
Lokalizacja: Banino

Post autor: Oro » 10 lut 2009, 17:40

Dosłownie 5 min po wlaniu świeżej wody w ilości 60%
Moim zdaniem za duża podmiana jak naraz, i jeśli coś było w wodzie to wlałeś to w sporym stężeniu. Taką podmianę wody lepiej rozłożyć na 2x30% lub 3x20% dzień po dniu.
Ponadto jeśli wlewałeś wodę do akwa w szybkim tempie, to również może spowodować szok.Na chemi wody się nie znam, tyle co sam przepraktykowałem, ale się nauczyłem że co nagle to po diable. Podmiany rób mniejsze a częściej i rozłóż ją na dłużej w czasie.

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Post autor: laso » 10 lut 2009, 21:53

Podmiana w ilości nawet 90% nie powinna zaszkodzić rybom. Na wielu hodowlach stosowana jest taka praktyka i nic się nie dzieje. Mało tego taka podmiana jest 2 razy dziennie. Najważniejsze by woda miała takie same parametry(głownie ph). Podejrzewam w tej chwili jakieś związki trujące w wodzie których nawet uzdatniacze nie przerabiają. Czas na zakup RO! Dziś była podmiana 40 litrów i ryby są niespokojne. Zamawiam osmozę i nie podmieniam wody mimo iż NO3 grubo ponad 100mg/l

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Post autor: laso » 11 lut 2009, 15:26

Witajcie. Ponieważ czekam na osmozę która dotrze mam nadzieję w tym tygodniu to zastanawiam się czy mogę wlać czyste RO w ilości około 100 litrów do mojego akwa. Na początek nie chce dawać żadnych polepszaczy typu Salt Mineral. Nie chce też mieszać wogóle z kranówą bo przez nią prawdopodobnie te problemy. Czy czyste RO nie zaszkodzi rybom. Mówię tu o jakiejś 40% podmianie do dojrzałego zbiornika. Przypominam iż mam sytuacje kryzysową bo NO3 grubo ponad 100mg/l

Awatar użytkownika
jaacek
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 25 lip 2005, 14:39
Imie i Nazwisko: Jacek Kluz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Handzlówka
Lokalizacja: Handzlówka
Kontaktowanie:

Post autor: jaacek » 11 lut 2009, 16:09

Jeżeli przyczyną twoich problemów jest faktycznie kranówa to może coś da przefiltrowanie jej przez węgiel .

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 11 lut 2009, 18:36

Nie chodzi tylko o parametry wody,ale też o temperaturę wody do podmiany!!!

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Post autor: El-tee » 11 lut 2009, 21:11

Przeczytałem pobieżnie i nie wiem czy ktoś pisał o kiepskiej wodzie kranowej,
może stary wodociąg i duże ilości żelaza to w sieciach wodnych się zdarza. Poproś stację wodociągową o ostatnie badanie wody przez WIS.

Awatar użytkownika
laso
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:23
Imie i Nazwisko: Piotr Lasota
Lokalizacja: Łódź

Post autor: laso » 12 lut 2009, 12:32

Co do temperatury wody to się nie zgodzę. No może jak by to była różnica około 5-10 stopni. Temperatura wody jest taka jak w akwa ogólnym a różnica 1-2 stopni nie zrobi nic złego rybom. Przecież wiele z osób pobudza tak rybki do tarła(podmieniając chłodniejszą wodę). Tutaj problem wydaje się bardziej złożony.
Wczoraj dla własnego spokoju miałem czyste akwa zalane kranówą i dodany kwas solny zamiast siarkowego(używałem do tej pory). Nie zdecydowałem się na podmianę ale chciałem wykluczyć w 100% kwas który używam do tej pory.
Wodę przygotowałem starannie o identycznym PH po dostaniu 24h i napowietrzaniu. Jedna z ryb została złapana i przerzucona do zbiornika z przygotowaną wodą. Na początku wyglądało to całkiem dobrze ale nie po spełna 3-5 minutach zaczęła wręcz wyskakiwać z akwa. Kręcenie bąków nieustanne i potworne spidy. Byłem przygotowany na taką ewentualność więc ryba do wiadra gdzie była zmieszana destylowana woda z wodą z akwa oólnego. Ryba uspokoiła się lecz po 2 godzinach znów tańce lecz tym razem dość lekkie(powolne obroty dookoła i rożne koziołki). Rano było gorzej bo już były spidy lecz z małą częstotliwością. W tej chwili odeszła do wiecznej Amazonii.
Po spidach w akwa i uspokojeniu w wiadrze byłem pewny że to woda ale dlaczego zdechła? Być może zatrucie organizmu było już nieodwracalne. Żadnych oznak na skórze.

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: andzio65 » 26 kwie 2009, 21:52

Odswierze temat bo dopiero przeczytałem.
Jon amonowy NH4+ występuje w wodzie przy ph <7 "powiązany" (nie dosłownie) z anionami reszt kawasowych np. SO4-- czy Cl-. Załóżmy że dodajesz do wody NaOH i podnosisz ph, wtedy miejsce NH4+ zajmują jony Na+ i są "powiązane" z np SO4--. Natomiast jony NH4+ "łączą" sie z jonami OH-. Po przekroczeniu ph 7 związek NH4OH zaczyna sie rozkładać do wolnego NH3 i wody. I wtedy pojawia się wolny amoniak. Czym wyższe ph tym jest go więcej i to on jest trucizną dla ryb. Jon HN4+ jest dużo mniej szkodliwy dla ryb.
To bardzo lakoniczne wyjaśnienie, ale chodzi o to aby zrozumiał ideę.
Co do speedowania to jedną z opinii przejawiających się na tym forum jest niestabilność parametrów wody, w tym pojeciu mieści się też podmiana. Są taki pojęcia jak zasolenie lub przewodnictwo wody, które jest miarą zasolenia. Im więcej soli (różnych)rozpuszczonych w wodzie tym przewodnictwo większe, bo więcej nośniów prądu w roztworze. Z kolei zasolenie ma wpływ na biologię ryby i na pewno nagła zmiana stężeń na nią dobrze nie wpływa. Co byś powiedział jakby nagle ktoś przeniósł cię na Mont Everst (pomijam temperaturę) - pewnie byś się udusił.
Zadam tylko jedna pytanie czy bezpieczniej jest przenieść ryby z solanki (NaCl) do czystej wody, czy lepiej solankę rozcieńczać stopniowo. Chociaż i ten przykład nie jest najlepszy napiszę o co mi chodzi w sprawie nagłych zmian. Wydaje ci się że jeśli lejesz czystą wodę do podmiany w dużej ilości to zachowujesz stabilność parametrów. To w jaki sposób podmieniałeś wodę temu zaprzecza.
Miałeś 100mg NO3, wylałeś 60% wody, czyli usunąłeś 60mg a pozostało 40mg - to duża zmiana aż o 60%. Teraz na to miejce wlałeś wodę z ogromną ilością siarczanów. Skąd? A z kwasu siarkowego użytego do zakwaszania wody. Wirz mi, żeby zbić TWW do 0 (bo to wrunek uzyskania trwale kwaśnej wody) to tego kwasu idzie trochę. Wiem bo mam taką krnówę jak twoja.
Kto jest w stanie powiedzieć jak to na ryby wpływa, chyba nikt, ale część świadomych osób przynajmniej się zastanowi, czy to jest zachowanie w miarę stabinych parametrów. Musisz zdawać sobie z tego sprawę, że w płynącej Amazonce takie zmiany są niemożliwe.
Ten drugi numer, który wykonałeś z kwasem solnym należy do tego samego gatunku.
Bodaj w Książce Koliegi Andrzeja Sieniawskiego opisana jest fizjologia ryb z którą należałoby się zapoznać by wiedzieć jak z fizjologicznego punktu widzenia funkcjonuje ryba w wodzie. Jakie procesy życiowe mogą zostać zaburzone w przypadkach zmiany zasolenia, pociągające za sobą zmiany ciśnień osmotycznych. Tu do zaburzenia homeostazy organizmu niedaleko.
Jakbyś chciał coś szczegółowiej się do wiedzieć z chemii wody to służę moją skromną wiedzą.
Na przyszłość nie ucz się tak robić, bo co innego jest wymienić 50% wody gdy w akwarium ma NO3 na poziomie 10, a inaczej jak jest 100.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 27 kwie 2009, 10:27

zabawy kwsem zawsze kończą się źle ... dla ryb przeważnie.

opisane speedowani ryb może być od zmian PH i parametrów wody, wywołanych zabawą kwasem lub czymś płynącym w kranie.

zastosuj filtr RO i dolewaj samą wodę ro z dolanym czajnikiem gorącej i przegotowanej wody dla podneisienia temperatury i schowaj kwas głęboko, wyjdzie to tobie i dyskom na zdrowie.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 19 gości